1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 21:44, 21 sty 2025 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Alojzy Łysko
pilka_ico
II liga grupa wschodnia , 20 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, sobota, 29 marca 1997, 15:00

Cracovia - RKS Radomsko

1
:
0

(0:0)



Herb_RKS Radomsko

Trener:
Marek Woziński
Skład:
Matusiak
Szymiński
Walankiewicz
Mróz
E. Kowalik (46' Martyniuk)
Sosin
Depa (79' Waldemar Góra)
Ł. Kubik
Bernas
Zegarek (73' Hrapkowicz)
Dołęga

Sędzia: Leszek Gawron z Rzeszowa
Widzów: 1 700

bramki Bramki
Walankiewicz (70') 1:0
zolte_kartki Żółte kartki
Depa
Walankiewicz
Dołęga
Stelmach
Słupecki
Malagowski
Skład:
Bobrowicz
Łęgowiak
Kowalski
Słupecki
Blaszczyk
Rogan
Ozga
Stelmach (74’ Kurek)
Malagowski (81’ Gondzia)
Chwialkowski
Popko (31’ Dziedzic).



podczas meczu, źródło: Tempo

Zapowiedź meczu

"Bez Walankiewicza" -
Tempo

Bez Walankiewicza

Przed ubiegłotygodniowym spotkaniem ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki drugi trener Cracovii Andrzej Bahr twierdził, że piłkarze z Nowego Dworu walczyć będą o zwycięstwo jak o życie. Tak się też stało, choć niewiele brakowało, by „Pasy” wrócili z Mazowsza z jednym punktem. Jutro podopiecznych Alojzego Łyski czeka mecz z Radomskiem, drużyną, która - zważywszy na ostatnie zwycięstwo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - także łatwo skóry nie sprzeda.

- Czeka nas kolejny trudny mecz - mówi szkoleniowiec Cracovii Alojzy Łysko. - Radomsko jest jedynym zespołem, obok Petrochemii, który wiosną w dwóch meczach zdobył ki punktów. Jest naszym bezpośrednim sąsiadem w tabeli. Aby wygrać, my przystąpić do tego spotkania bardzo skoncentrowani. Mecz z Radomskiem należy zaliczyć do grupy spotkań z gatunku sześć punktów.

W sobotę najprawdopodobniej wystąpi pozyskany niedawno Leszek Walankiewicz, który od trzech dni trenował z zespołem. Obrońca „Pasów” narzeka na kłopoty z oskrzelami. Pozostali piłkarze są zdrowi. Nikt nie będzie pauzował za kartki.
Źródło: Tempo 28 marca 1997


Opis meczu

Tempo

Markotne miny mieli sympatycy Cracovii w przerwie meczu. Ale też w pierwszej połowie futboliści w biało-czerwonych kostiumach poczynali sobie kiepsko, a lepsze wrażenie w tej części spotkania sprawiali goście. Byli lepiej zorganizowani w środku pola, z powodzeniem stosowali krótkie krycie, na co gospodarze nie potrafili znaleźć recepty. Więcej roboty miał zatem stojący między słupkami krakowskiej bramki Matusiak, niemniej w jakiejś wielkiej opresji się nie znalazł, gdyż zespół z Radomska nie potrafił wypracować sobie sytuacji, określanej w piłkarskim żargonie jako "setka". Natomiast jego vis-a-vis, Bobrowicz, notabene dobrze znany krakowskim kibicom z występów w Wiśle, a także Hutniku - w pierwszej połowie był w zasadzie bezrobotny. Słowem, trzy kwadranse gry bez wyrazu.

Dużo ciekawiej było po zmianie stron - walka stała się jeszcze bardziej zażarta, a gospodarze jakby w przerwie zobowiązali się, że nie zepsują Świąt swym najwierniejszym zwolennikom, którzy marzli w sobotnie popołudnie na trybunach. Po kilku minutach wyrównanej gry - coraz wyraźniej zaczęła się uwidaczniać przewaga "Pasów". Wprowadzenie do gry od 46 min. trzeciego napastnika, Martyniuka, okazało się trafiło posunięciem trenera Alojzego Łyski. Goście zepchnięci zostali do defensywy, a pod bramką przyjezdnych raz po raz było gorąco. W 57 min. dobra sytuacja golowa Cracovii, ale Zegarka zdołał ubiec obrońca Radomska. Napór biało-czerwonych trwał, w 66 min. goście mogli mówić o wielkim szczęściu - najpierw któryś z radomszczańskich graczy wybił piłkę z linii bramkowej (uderzenie Dołęgi), a po kilkunastu sekundach odbiła się ona od poprzeczki po ostrym strzale Dołęgi. Wreszcie 70 minuta: rosły stoper Cracovii, Walankiewicz, "zagłówkował" w podręcznikowy sposób i 1-0. Tym razem Bobrowicz był bezradny, ale dowiódł w tym meczu, iż zna swój fach.
Goście, po utracie gola, z determinacją zaatakowali, ale nie oni stwarzali znakomite do zdobycia bramki sytuacje. Boiskowa desperacja zespołu z Radomska przejawiła się m.in. w tym, że "Pasy" bez większych kłopotów wyprowadziły w końcowej fazie spotkania kilka groźnych kontr. I właśnie po takich akcjach krakowianie - w 82 min. Martyniuk, a w 88 Dołęga - znaleźli się w sytuacjach, jakie napastnik może sobie tylko wymarzyć. Szansy nie wykorzystał ani jeden, ani drugi, a jeśli przyśnią się im te okazje - nie będzie to sen miły. Drugiego z wymienionych należy jednak także i pochwalić - dowiódł w przedświątecznym meczu, że wie, o co w tej grze chodzi.

Reasumując: z porównania sytuacji golowych - zwycięstwo Cracovii jest bezsprzecznie zasłużone. Ale futboliści z ul. Kałuży winni pamiętać, iż gra się pełne 90 minut. Nadto "Pasom" należy wytknąć, że nie potrafią bronić się w sposób rozważny w okresie naporu przeciwnika. Goście? Grali twardo, motorycznie przygotowani są dobrze. Wygrali dwa pierwsze mecze rewanżowej rundy, przegrali dopiero w Krakowie. Raczej nie w nich upatrywać spadkowicza.
Źródło: Tempo 1 kwietnia 1997


"Młodość 38-latka" -
Dziennik Polski

Młodość 38-latka

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
1-0 Walankiewicz 69 min.

Sędziował Leszek Gawron z Mielca. Żółte kartki: Depa. Walankiewicz (Cracovia), Słupecki, Malagowski, Stelmach (Radomsko), widzów 1500.

CRACOVIA: Matusiak -Mróz, Walankiewicz, Szymiń-ski - Kowalik (46 Martyniuk), Kubik, Depa (78 Góra), Sosin, Bemas - Zegarek (73 Hrapko-wicz), Dołęga. RADOMSKO: Bobrowicz -Kowalski, Popko (30 Dziedzic), Stelmach (73 Kurek), Lęgowiak, Słupecki, Ozga, Rogan, Błaszczyk, Chwiałkowski, Malagowski (81 Gondzia).

To był mecz o dwóch obliczach. Pierwsza połowa to bardzo słaba gra gospodarzy, którzy zaskoczeni agresywnym stylem gry rywala, grali nieporadnie, zagrażając tylko raz bramce Bobrowicza (w 17 min po podaniu Walankiewicza, Bobrowicz wybiegiem ubiegł szarżującego Bernasa). Goście atakowali krakowian już na ich połowie, byli szybsi, agresywniejsi. Ale z konstruowaniem akcji ofensywnych też mieli duże kłopoty. Tylko raz w 39 min Malagowski bezpośrednio z rzutu rożnego nadał piłce taką rotację, iż ta spadła z góry na poprzeczkę. Zupełnie odmienna była II połowa. Trener krakowian wzmocnił atak (miejsce niewidocznego Kowalika zajął Martyniuk), gospodarze zaczęli grać bardziej agresywnie w strefie środkowej i pod bramką Bobrowicza raz po raz robiło się gorąco. W 58 min centrował Dołęga, ale strzał z 6 metrów Zegarka w ostatniej chwili zablokował Malagowski. W 62 min z 14 metrów strzelał Martyniuk, ale Bobrowicz pewnie obronił. W 66 min bramkarz gości znakomicie obronił uderzenie z paru metrów Martyniuka, a dobitka Dołęgi trafiła w poprzeczkę.

Cracovia byk w stałym natarciu, w 68 min znowu Bobrowicz wykazał znakomity refleks i obronił strzał-rykoszet Depy. W 69 min krakowianie zdobyli gola: po rzucie rożnym powstało na przedpolu bramki gości zamieszanie, Sosin podał na prawą stronę, gdzie znalazł się Leszek Walankiewicz, uderzył piłkę głową w długi róg i ta obok słupka wpadła do siatki. Teraz Radomsko rzuciło się do ataku, pragnąc odrobić straty. W 77 min najgroźniejszy napastnik gości Chwiałkowski ograł obronę Cracovii, ale jego strzał z 14 metrów był mało precyzyjny i Matusiak pewnie wyłapał piłkę.

Goście mieli przewagę, ale atakująca z kontry Cracovia wypracowała jeszcze 3 stuprocentowe sytuacje. Najpierw w 83 min krakowianie mało precyzyjnie rozegrali sytuację dwa na jeden i strzał Martyniuka zablokował obrońca. W 88 min Hrapkowicz wyłożył piłkę Dołędze, ten ograł obrońcę, ale jego uderzenie z 7 metrów odbił Bobrowicz. Wreszcie w 90 min ponownie napastnik gospodarzy Dołęga był sam przed bramką Bobrowicza i strzelił nieprecyzyjnie.

W sumie zasłużona wygrana Cracovii, choć zespołowi można wystawić niezłą ocenę tylko za drugą połowę. Pewnie grała trójka obrońców i bramkarz Matusiak, w pomocy najbardziej widoczny był Kubik, nadal w tej formacji brakuje gospodarzom reżysera gry. W ataku sporo zamieszania siał bojowy i szybki Dołęga, ale spartaczone „setki" obniżają jego notę. Goście nie wytrzymali chyba meczu kondycyjnie. Bardzo agresywna gra w I połowie kosztowała ich tyle sił, iż w drugiej odsłonie wyraźnie ustępowali gospodarzom.

Najlepsi na boisku byli rutyniarze, prawie 38-letni Leszek Walankiewicz i 34-letni Jacek Bobrowicz. Patrzcie młodzi i bierzcie z nich przykład!
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski nr 76 z 1 kwietnia 1997


Trenerzy po meczu

Alojzy Łysko , trener Cracovii

- szkoleniowiec Cracovii: - Zagraliśmy słabiej niż w poprzednim meczu w Nowym Dworze. Ale tak to już bywa: tam przegraliśmy, a teraz mamy trzy punkty. Uznanie dla zespo¬łu za wypracowanie w drugiej połowie tylu sytuacji podbramko¬wych, nagana wszakże za brak skuteczności. Naganna jest także niepewność w grze defensywnej.


Marek Woziński - trener Radomska

- Pierwsza potowa po naszej myśli, zaś w drugiej jakby dekoncentracja zespołu, zado¬wolenie, że remis jest tak bardzo realny. No i stało się, weteran Leszek Walankiewicz pokonał Jacka Bobrowicza, też mającego swoje lata, ale dobrze w sobotę broniącego. Można powiedzieć, że obaj należeli do pierwszoplanowych postaci tego widowiska. No i zapytać: co na to młodzi?...


Mecze sezonu 1996/97

Garbarnia Kraków 1996-07-13 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:1  Błękitni Kielce 1996-07-16 Błękitni Kielce - Cracovia 0:1  Łysica Bodzentyn 1996-07-18 Łysica Bodzentyn - Cracovia 0:1  Błękitni Kielce 1996-07-20 Błękitni Kielce - Cracovia 3:3  Kabel Kraków 1996-07-23 Cracovia - Kabel Kraków 1:3  Siarka Tarnobrzeg 1996-07-27 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 5:1  Hapoel Taibe 1996-07-30 Cracovia - Hapoel Taibe 0:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-08-04 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:0  Stal Gorzyce 1996-08-07 Stal Tłoki Gorzyce - Cracovia 0:2  RKS Radomsko 1996-08-10 RKS Radomsko - Cracovia 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-08-18 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 1996-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-08-25 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Jeziorak Iława 1996-08-28 Jeziorak Iława - Cracovia 0:2  Pomezania Malbork 1996-09-01 Cracovia - Pomezania Malbork 2:0  Avia Świdnik 1996-09-08 Avia Świdnik - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 1996-09-15 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:1  Hetman Zamość 1996-09-22 Hetman Zamość - Cracovia 1:1  MO Constantine 1996-09-29 Cracovia - MOC Constatntin 2:2  Ceramika Opoczno 1996-10-02 Cracovia - Ceramika Opoczno 1:2  Ząbkovia Ząbki 1996-10-06 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:4  Górnik Łęczna 1996-10-13 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Wawel Kraków 1996-10-20 Wawel Kraków - Cracovia 1:1  Wisła Płock 1996-10-26 Cracovia - Petrochemia Płock 0:4  Stal Mielec 1996-10-30 Stal Mielec - Cracovia 0:3  Górnik Zabrze 1996-11-07 Górnik Zabrze - Cracovia 4:3  Unia Tarnów 1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Hutnik Kraków 1996-12-06 Hutnik Kraków - Cracovia 5:2  Cracovia_herb 1997 Trening Noworoczny  Stal Mielec 1997-01-26 Cracovia - Stal Mielec 0:1  GKS Katowice 1997-01-29 Cracovia - GKS Katowice 0:2  Okocimski Brzesko 1997-02-01 Cracovia - Okocimski Brzesko 4:2  Naprzód Jędrzejów 1997-02-05 Cracovia - Naprzód Jędrzejów 8:1  Wawel Kraków 1997-02-08 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Kabel Kraków 1997-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 5:1  Świt Krzeszowice 1997-02-19 Cracovia - Świt Krzeszowice 3:2  Hutnik Kraków 1997-02-24 Hutnik Kraków - Cracovia 3:2  KS Myszków 1997-02-26 Krisbut Myszków - Cracovia 0:3  Sparta Kazimierza Wielka 1997-03-02 Cracovia - Sparta Kazimierza Wielka 7:0  Polonia Bytom 1997-03-09 Cracovia - Polonia Bytom 0:0  Siarka Tarnobrzeg 1997-03-16 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-03-22 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 3:2  RKS Radomsko 1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1997-04-06 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2  Stal Stalowa Wola 1997-04-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Jeziorak Iława 1997-04-19 Cracovia - Jeziorak Iława 0:0  Pomezania Malbork 1997-04-26 Pomezania Malbork - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-05-04 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Okocimski Brzesko 1997-05-11 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 1997-05-14 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Hetman Zamość 1997-05-18 Cracovia - Hetman Zamość 0:0  Ceramika Opoczno 1997-05-24 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  Ząbkovia Ząbki 1997-05-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 2:0  Wawel Kraków 1997-06-15 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Wisła Płock 1997-06-18 Petrochemia Płock - Cracovia 3:1  Stal Mielec 1997-06-22 Cracovia - Stal Mielec 3:0  Unia Tarnów 1997-06-25 Unia Tarnów - Cracovia 1:0