1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Alojzy Łysko
pilka_ico
II liga grupa wschodnia , 17 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 17 listopada 1996, 13:00

Cracovia - Unia Tarnów

3
:
2

(2:1)



Herb_Unia Tarnów

Trener:
Zbigniew Kordela
Skład:
Kwedyczenko
Waldemar Góra
Mróz
Szymiński
E. Kowalik (65' Siemieniec)
Ł. Kubik
Ziółkowski (72' Wielgus)
Sosin
Bernas
Martyniuk (80' Hrapkowicz)
Zegarek

Sędzia: Rafał Rostowski z Warszawy
Widzów: 1 000

bramki Bramki
Martyniuk (29')

Martyniuk (43'-głową)
Bernas (63')
1:0
1:1
2:1
3:1
3:2

K. Palej (36')


K. Palej (68')
zolte_kartki Żółte kartki
Kwedyczenko
Waldemar Góra
Ł. Kubik
Zegarek
Mróz
Sosin
Ziółkowski
Skład:
Olszewski
Mikołajczyk
D. Popiela (60' Foszcz)
Dzięciołuwski
Świątek
Barnak
Kijowski
J. Popiela
Wstępnik
Jasiak (60' Ropski)
Palej



Zapowiedź meczu

Opis meczu

Tempo

Miała intuicję krakowska TV, decydując się na bezpośrednią transmisję z tego właśnie meczu. Było to bowiem - dość nieoczekiwanie - widowisko naprawdę dobre, zasobne w treści, o jakie kibic się dopomina. A zatem: mógł zadowolić poziom gry, nie brakło z obu stron waleczności, pod obydwoma bramkami raz po raz notowano groźne spięcia. No i dramaturgia - nie był to mecz dla ludzi o słabych nerwach! Szkoda tylko, iż nie dopisała frekwencja. Na trybunach zasiadło co najwyżej tysiąc osób, a zatem znacznie mniej, niż zwykle przybywa na drugoligowe spotkanie na stadionie "Pasów". Ale tak to już bywa, jeśli mecz można obejrzeć na telewizyjnym ekranie, a poza tym gra się w "pracującą" sobotę o niekorzystnej dla ludzi porze.

W 5. min zadziorny Martyniuk ostro strzelił sprzed linii pola karnego, ale Olszewski wykazał się klasą, broniąc na róg. Z kolei w 17. min - Kwedyczenkę przeegzaminował Palej. W 25. min Kwedyczenko sfaulował szarżującego J. Popielę, a arbiter wskazał na punkt "jedenastki". Karnego egzekwował Jasiak, ale golkiper Cracovii w pełni się zrehabilitował. Po chwili Martyniuk, obsłużony znakomitym podaniem przez Bernasa znalazł się sam na sam z bramkarzem i szansę wykorzystał. Niedługo jednak gospodarze cieszyli się prowadzeniem. Tarnowianie "zamieszali" krakowską obroną, a Palej z odległości 3 metrów wyrównał. A propos napastnika "Jaskółek": był pierwszoplanową postacią w swym zespole, dowiódł - nie po raz pierwszy zresztą - że wyśmienicie opanował futbolowy fach. Wytknąć mu wszakże trzeba maniery żałosne, prowincjonalne, bo tak właśnie określić należy prowokacyjne gesty pod adresem publiczności, na jakie pozwolił sobie po zdobyciu gola. Wracając wszakże do boiskowych wydarzeń: w 45. min defensorzy Unii najwyraźniej zagapili się, a Martyniuk, tym razem głową, zdobył gola - jak to się w piłkarskim żargonie określa - "do szatni".
Po zmianie stron Unia przystąpiła oczywiście do ofensywy, natomiast miejscowi - próbując kryć krótko, agresywnie - uprzykrzali tarnowianom życie w środku pola. Jednocześnie "Pasy" często inicjowały kontry, a po jednej z tego rodzaju akcji Bernas, po dobrym podaniu Sosina, strzałem z ostrego kąta podwyższył na 3-1. Wkrótce potem kolejną próbkę swych wielkich możliwości dał Palej, zaś "Jaskółki" - po zdobyciu tej kontaktowej bramki - natarły z jeszcze większą werwą. Kilkakrotnie zakotłowało się pod bramką Kwedyczenki, kilkakrotnie cierpła skóra na kibicach "Pasów", m.in. w 74. min po strzale Paleja w słupek.
Reasumując: bodaj najlepszy mecz, jaki rozegrano tej jesieni na stadionie Cracovii. Unia grała swobodnie, szybko, z inwencją zawiązując ofensywne akcje. W środku pola goście przewyższali gospodarzy, ci jednakże zaskakiwali rywali częstymi i groźnymi kontratakami. A nadto krakowianie zagrali z determinacją i ofiarnością, jaką nieczęsto prezentują ligowi futboliści.

Miał jednakże ten mecz także negatywnego bohatera, a był nim arbiter R. Rostkowski z Warszawy. Szafował on kartkami bez opamiętania chociaż mecz był w zasadzie prowadzony fair. Wyjmował żółty kartonik ni mniej ni więcej, ale 12 (sic!) razy, chociaż większość przewinień nie kwalifikowała się na taką karę. Nadto z sobie tylko wiadomych powodów przedłużył mecz o blisko 5 minut. Wyniku co prawda nie wypaczył, niemniej zastrzeżenia do sędziego mieli szkoleniowcy obydwu zespołów, Alojzy Łysko (Cracovia) i Zbigniew Kordela (Unia), a także piłkarze...
Źródło: Tempo


"Sędziowski koszmar" -
Dziennik Polski

Sędziowski koszmar

Artykuł w Dziennik Polski
Cracovia - Unia Tarnów 3-2 (2-1)

1-0 Martyniuk 28 min. 1-1 Palej 37 min. 2-1 Martyniuk 45 min. 3-1 Bemas 63 min. 3-2 Palej 68 min.

Sędziował Rostkowski z Warszawy, żółte kartki: Kwcdyczenko, Mróz, Szymiński, Ziółkowski, Kubik, Sosin, Zegarek z Cracovii, Mikołajczyk, Dzięciołów-ski, D. Popiela, Wstępnik, Foszcz z Unii, widzów 1 tys.

CRACOVIA: Kwedyczenko -Góra. Mróz. Szymiński - Kowalik (66 Siemieniec), Ziółkowski, Kubik, Sosin. Bernas - Zegarek, Martyniuk (82 Hrapkowicz)

UNIA: Olszewski - Mikołajczyk. Dariusz Popiela (60 Foszcz), Dzięciołuwski - świątek. Barnak. Kijowski, Jarosław Popicia, Wstępnik - Jasiak (60 Ropski), Palej.

Bardzo ciekaw piłkarskie widowisko zobaczyli kibice przy ul. Kałuży. 5 bramek, duże emocje. 12 żółtych kartek Wszyscy obserwatorzy meczu byli jednak zgodni - sędzia Rafał Rostkowski z Warszawy (do niedawna partner liniowy Michała Listkiewicza!) był najsłabszym aktorem spotkania, nie panował nad tym co się dzieje na boisku, szafował kartkami. - Zupełnie nie wiedzieliśmy jak mamy grać - stwierdził i po meczu kapitan Unii Tomasz Kijowski. - Tacy sędziowie „zabijają" futbol, cieszy się tylko PZPN, bowiem my piłkarze musimy za kartki płacić z własnej kieszeni. Sobotni mecz wygrała Cracovia, ale równie dobrze zwyciężyć mogła Unia, która zaprezentowała nieco wyższe umiejętności piłkarskie i mała więcej czystych pozycji strzeleckich. Ale Cracovia zasłużyła na wielkie brawa za ambicję, nieustępliwość. Do krakowskiego zespołu po kontuzji powrócił bramkarz Tomasz Kwedyczenko i był jednym z bohaterów meczu. W 24 min przy stanie 0-0 obronił rzut kamy strzelany przez Jasiaka, kilka razy interweniował z wici-klin wyczuciem, pomylił się tylko raz w 62 min nie dosięgnął dośrodkowania, ale tarnowianie w olbrzymim zamieszaniu nie trafili w światło bramki.

W 4 minuty po niewykorzystanym karnym, Cracovia wyprowadziła szybką kontrę i po precyzyjnym podaniu Bernasa. Martyniuk pokonał Olszewskiego. W 37 min składna akcja Unii: Barnak - Świątek - Palej i ten ostatni z paru metrów trafił do bramki. Dosłownie na kilka sekund przed końcem I połowy, po dośrodkowaniu Kubika, piłka przeleciała rud D. Popielę i Martyniuk głową uzyskał prowadzenie dla Cracovii. 11 połowa była nie mniej ciekawa, w 49 min Bemas strzałem z kąta omal nie zaskoczył Olszewskiego. Potem przewagę osiągnęli goście, mieli kilka pozycji, ale wystarczył udany i bardzo efektowny kontratak krakowian i po zagraniu Zegarek - Sosin -Bernas, ten ostatni precyzyjnie uderzył w długi róg. piłka odbiła się od słupka i wpadła do siatki. Unia nie rezygnowała, w 63 min Palej ograł obronę Cracovii i było już tylko 3-2. W 75 min znowu bliski strzelenia gola był Palej, po jego uderzeniu piłka trafiła w słupek. W emocjonującej końcówce mocno naciskała Unia, dwukrotnie groźnie, ale minimalnie niecelnie strzelał Palej, Kwedyczenko brawurowo obronił uderzenie Mikołajczaka z 8 metrów. W Cracovii obok Kwedyczenki bardzo debrze grali aktywny Bernu, strzelec dwóch goli Martyniuk, natomiast obrona popełniała sporo błędów. Unia zaprezentowała się korzystnie, jest to szybki, wybiegany zespół, w Krakowie formę strzelecką odzyskał Palej, podobnie jak u krakowian najsłabiej wypadła defensywa.

...

ARTUR MARTYNIUK, strzelec dwóch goli: - Długo czekałem na laki mecz. Nareszcie przełamałem się i zdobyłem dwa gole. Przy obu duży udział mają moi koledzy, przy pierwszym idealnie podał mi Bemas, przy drugim Kubik.
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski nr 269 z 18 listopada 1996


Opinie trenerów

Alojzy Łysko, trener Cracovii: - Nareszcie przełamaliśmy złą passę, 4 porażek, na swoim boisku. Może piłkarsko Unia była nawet lepsza, ale mój zespól pokazał wielkie serce do gry. Nigdy nie oceniam pracy sędziów, ale dzisiaj muszę zrobię wyjątek - powiem krótko to był skandali

Zbigniew Kordela, trener Unii: - Przykro, te straciliśmy punkty w meczu, w którym mogliśmy pokusić się o wygraną. Nie wykorzystaliśmy karnego, kilku dobrych sytuacji, na dodatek nasza obrona popełniła kilka koszmarnych błędów. Fatalny był sędzia, chyba tylko sam wie co gwizdał...

Sędzia

Sędziowie Julian Pasek z Legnicy i Rafał Rostkowski z Warszawy zostali ukarani przez Kolegium Sędziów PZPN. (...)

Nisko oceniona została również praca sędziego Rostkowskiego w drugoligowym spotkaniu Cracovia - Unia Tarnów, w którym pokazał piłkarzom obu drużyn 12 żółtych kartek. Rostkowski na pewno nie będzie sędziował w kilku pierwszych kolejkach rundy wiosennej.

O utrzymaniu statusu sędziów ligowych obu arbitrów ostatecznie zadecyduje egzamin komisyjny.

Źródło: Gazeta Wyborcza nr 277 z 28 listopada 1996


Ukarano także Rafała Rostkowskiego, który podczas meczu Cracovia - Unia Tarnów pokazał aż 12 żółtych kartek i od kwalifikatora otrzymał notę "6". Rostkowski został odsunięty od prowadzenia spotkań szczebla centralnego do 15 kwietnia 1997 roku. O jego statusie zadecyduje wynik egzaminu komisyjnego.

Źródło: Gazeta Wyborcza nr 295 z 19 grudnia 1996


Mecze sezonu 1996/97

Garbarnia Kraków 1996-07-13 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:1  Błękitni Kielce 1996-07-16 Błękitni Kielce - Cracovia 0:1  Łysica Bodzentyn 1996-07-18 Łysica Bodzentyn - Cracovia 0:1  Błękitni Kielce 1996-07-20 Błękitni Kielce - Cracovia 3:3  Kabel Kraków 1996-07-23 Cracovia - Kabel Kraków 1:3  Siarka Tarnobrzeg 1996-07-27 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 5:1  Hapoel Taibe 1996-07-30 Cracovia - Hapoel Taibe 0:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-08-04 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:0  Stal Gorzyce 1996-08-07 Stal Tłoki Gorzyce - Cracovia 0:2  RKS Radomsko 1996-08-10 RKS Radomsko - Cracovia 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-08-18 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 1996-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-08-25 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Jeziorak Iława 1996-08-28 Jeziorak Iława - Cracovia 0:2  Pomezania Malbork 1996-09-01 Cracovia - Pomezania Malbork 2:0  Avia Świdnik 1996-09-08 Avia Świdnik - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 1996-09-15 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:1  Hetman Zamość 1996-09-22 Hetman Zamość - Cracovia 1:1  MO Constantine 1996-09-29 Cracovia - MOC Constatntin 2:2  Ceramika Opoczno 1996-10-02 Cracovia - Ceramika Opoczno 1:2  Ząbkovia Ząbki 1996-10-06 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:4  Górnik Łęczna 1996-10-13 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Wawel Kraków 1996-10-20 Wawel Kraków - Cracovia 1:1  Wisła Płock 1996-10-26 Cracovia - Petrochemia Płock 0:4  Stal Mielec 1996-10-30 Stal Mielec - Cracovia 0:3  Górnik Zabrze 1996-11-07 Górnik Zabrze - Cracovia 4:3  Unia Tarnów 1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Hutnik Kraków 1996-12-06 Hutnik Kraków - Cracovia 5:2  Cracovia_herb 1997 Trening Noworoczny  Stal Mielec 1997-01-26 Cracovia - Stal Mielec 0:1  GKS Katowice 1997-01-29 Cracovia - GKS Katowice 0:2  Okocimski Brzesko 1997-02-01 Cracovia - Okocimski Brzesko 4:2  Naprzód Jędrzejów 1997-02-05 Cracovia - Naprzód Jędrzejów 8:1  Wawel Kraków 1997-02-08 Cracovia - Wawel Kraków 4:0  Kabel Kraków 1997-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 5:1  Świt Krzeszowice 1997-02-19 Cracovia - Świt Krzeszowice 3:2  Hutnik Kraków 1997-02-24 Hutnik Kraków - Cracovia 3:2  KS Myszków 1997-02-26 Krisbut Myszków - Cracovia 0:3  Sparta Kazimierza Wielka 1997-03-02 Cracovia - Sparta Kazimierza Wielka 7:0  Polonia Bytom 1997-03-09 Cracovia - Polonia Bytom 0:0  Siarka Tarnobrzeg 1997-03-16 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-03-22 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 3:2  RKS Radomsko 1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1997-04-06 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2  Stal Stalowa Wola 1997-04-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Jeziorak Iława 1997-04-19 Cracovia - Jeziorak Iława 0:0  Pomezania Malbork 1997-04-26 Pomezania Malbork - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-05-04 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Okocimski Brzesko 1997-05-11 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 1997-05-14 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Hetman Zamość 1997-05-18 Cracovia - Hetman Zamość 0:0  Ceramika Opoczno 1997-05-24 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  Ząbkovia Ząbki 1997-05-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 2:0  Wawel Kraków 1997-06-15 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Wisła Płock 1997-06-18 Petrochemia Płock - Cracovia 3:1  Stal Mielec 1997-06-22 Cracovia - Stal Mielec 3:0  Unia Tarnów 1997-06-25 Unia Tarnów - Cracovia 1:0