2009-11-28 Cracovia - Piast Gliwice 3:2
|
Ekstraklasa , 15 kolejka Stadion Ludowy w Sosnowcu, sobota, 28 listopada 2009, 14:45
(2:1)
|
|
Skład: Cabaj Mierzejewski (89' Derbich) Polczak Baran Wasiluk Pawlusiński (71' Cebula) Goliński Szeliga Klich Sacha Matusiak (86' Kaszuba) Ustawienie: 4-5-1 |
Sędzia: Marcin Borski z Warszawy
|
Skład: Kwapisz Michniewicz Glik Gamla Szary Kowalski Łudziński (78' Iwan) Biskup Muszalik Chylaszek (58' Maciejak) Smektała Ustawienie: 4-4-2 |
TerazPasy.pl
Bardzo dobry występ Arkadiusza Barana na środku obrony w meczu Pucharu Polski z Legią Warszawa, sprawił, że i w tym spotkaniu trener Orest Lenczyk ustawił doświadczonego zawodnika na środku obrony w parze z Piotrem Polczakiem.
Już jedna z pierwszych akcji Cracovii zakończyła się powodzeniem. Szeliga podał ze środka pola do Klicha, który ściągnął na siebie dwóch obrońców i posłał doskonałe podanie do wychodzącego na czystą pozycję Matusiaka. Gdy napastnik Cracovii strzelił wydawało się, że Kwapisz złapie piłkę, lecz ta przeleciała między jego nogami i wpadła do bramki! 3 minuta i 1:0 dla Cracovii!
Cracovia niedługo cieszyła się z prowadzenia bowiem już dziesięć minut później goście doprowadzili do wyrównania. W 13 minucie Przemysław Łudziński zdecydował się na strzał z linii pola karnego, a piłka poszybowała niemal w samo okienko bramki Marcina Cabaja. 1:1...
Po stracie bramki Cracovia optycznie przeważała na boisku, ale nie potrafiła zdominować rywala i stworzyć klarownych sytuacji do zdobycia bramki. Piast grając uważnie w obronie często przenosił grę na połowę Cracovii.
W 32 minucie Cracovia ponownie objęła prowadzenie. Dariusz Pawlusiński po akcji lewą stroną boiska wrzucił piłkę w pole karne do Matusiaka, ten sprytnie odegrał piłkę do nadbiegającego Michała Golińskiego, który pewnym strzałem z kilku metrów umieścił piłkę w bramce. 2:1 dla Cracovii!
Kilkadziesiąt sekund później Cracovia powinna zdobyć kolejną bramkę. Po dynamicznej akcji lewą stroną Dariusz Pawlusiński posłał znakomite podanie do Radosława Matusiaka, ale ten z kilku metrów posłał piłkę obok słupka...
Trener Orest Lenczyk zmienił w trakcie gry ustawienie zespołu. Arkadiusz Baran ze środka obrony został przesunięty na swoją nominalną pozycję defensywnego pomocnika. Z kolei Szeliga powędrował na lewą obronę, a Wasiluk na środek obrony.
W końcowych minutach pierwszej połowy Cracovia kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku umiejętnie rozgrywając piłkę. W doliczonym czasie gry piłka po dograniu Sachy i strzale Matusiaka wpadła do bramki Piasta, ale sędzia dopatrzył się spalonego.
Na początku drugiej połowy Cracovia nadal posiadała optyczną przewagę, prowadziła grę, ale nie stwarzała sytuacji dogodnych do zdobycia bramki.
W miarę upływ czasu goście śmielej atakowali starając się doprowadzić do remisu, ale w żaden sposób nie przekładało się to na sytuacje bramkowe.
W 70 minucie trener Orest Lenczyk dokonał pierwszej zmiany. Z boiska zszedł żegnany gromkimi brawami Dariusz Pawlusiński, a jego miejsce zajął Konrad Cebula.
Nudny przebieg drugiej połowy meczu przerwał fantastyczny strzał Mateusza Klicha, który zdecydował się na strzał z ponad 20 metrów a piłka ponad interweniującym Kwapiszem wpadła pod poprzeczkę! Piękna bramka i 3:1 dla Pasów.
Pięć minut przed końcem meczu boisko opuścił strzelec pierwszej bramki dla Cracovii Radosław Matusiak, a jego miejsce zajął Jakub Kaszuba. Dwie minuty później boisko opuścił Łukasz Mierzejewski, a zastąpił go Łukasz Derbich.
W 88 minucie goście mogli zmniejszyć rozmiary porażki, ale znakomitą interwencją popisał się bramkarz Cracovii Marcin Cabaj broniąc groźny strzał Smektały z 10 metrów. Sztuka udała się w doliczonym czasie gry. Po wrzutce w pole karne z prawej strony i błędzie obrońców do piłki na linii pola bramkowego doszedł Kowalski i niemal w ostatniej sekundzie meczu ustalił wynik spotkania.
Koniec meczu! Cracovia wygrywa trzeci mecz z rzędu!Źródło: TerazPasy.pl 28 listopada 2009 [1]
Sportowe Tempo
1-1 Łudziński 13 2-1 Goliński 32 3-1 Klich 72 3-2 Kowalski 90+2 Sędziowali: Marcin Borski oraz Rafał Rostkowski i Tomasz Listkiewicz (wszyscy Warszawa). Żółte kartki: Klich (63, faul na Gamli), Baran (65, faul na Gliku), Matusiak (85, próba wymuszenia rzutu karnego) oraz Biskup (45, faul na Sasze). Widzów: 400 CRACOVIA: Cabaj – Mierzejewski (88 Derbich) Polczak, Wasiluk – Sacha, Szeliga, Baran, Klich, Goliński, Pawlusiński (71 Cebula) – Matusiak (86 Kaszuba). PIAST: Kwapisz – Michniewicz, Glik, Kowalski, Szary – Biskup, Gamla, Muszalik, Łudziński (77 Iwan), Chylaszek (58 Maciejak) – Smektała.
Krakowianie obawiali się nie tylko tych graczy Piasta, którzy wybiegli na boisko, ale także rekonwalescenta Marcina Bojarskiego. To właśnie popularny „Bojar”, przed laty podpora Cracovii, robił za bank informacji, przekazując sztabowi trenerskiemu Piasta największe sekrety „Pasów”. – Bardzo silne punkty Cracovii to Marcin Cabaj i Darek Pawlusiński. A jest jeszcze bardzo dobrze ostatnio dysponowany Michał Goliński, który jednym podaniem potrafi uruchomić napastników – ostrzegał swoich kolegów przed „Goliną” Bojarski.
Tak naprawdę to gliwiczanie powinni się obawiać Radosława Matusiaka, który już w 4. minucie pokonał Rafała Kwapisza w sytuacji „sam na sam”. Po prostopadłym podaniu Mateusza Klicha, Kwapisz mógł jeszcze zapobiec nieszczęściu, ale miał „dziurawe ręce”. Niezbyt mocno uderzona piłka przez Matusiaka wyślizgnęła się z rąk bramkarza Piasta i między jego nogami wtoczyła się do bramki. – To był mój błąd, po prostu nie przyłożyłem się do tej interwencji – przyznał później bramkarz gości. Obserwujący mecz z trybuny honorowej Franciszek Smuda był równie zaskoczony tym golem, co Kwapisz. – Takie rzeczy zdarzają się w piłce – skomentował krótko całe zdarzenie szkoleniowiec reprezentacji Polski, który prosto z Sosnowca pognał do Chorzowa, by obejrzeć w akcji piłkarzy Ruchu i Korony. A kogo „Franz” obserwował na Stadionie Ludowym? – Szukam młodych zawodników do kadry – wykpił się dyplomatycznie.
Nie było już żadnego przypadku 10 minut później, gdy Przemysław Łudziński popisał się efektownym uderzeniem pod poprzeczkę, po dokładnym dośrodkowaniu Sławomira Szarego. Dodajmy, że wspomniany Łudziński ma w grudniu wrócić po okresie wypożyczenia do Śląska Wrocław, jednak działacze Piasta Gliwice będą chcieli skorzystać z prawa pierwokupu. - Po takiej bramce cena za Przemka może jednak wzrosnąć – martwili się na zapas szefowie „Piastunek”.
W pierwszej połowie, która zadowoliła zarówno „Franza” Smudę, jak i nieliczne grono kibiców, sporo było ciekawych i szybkich akcji z obu stron. Cabaja straszyli przede wszystkim wspomniany Łudziński i szybki Jakub Smektała, natomiast po drugiej stronie bardzo niebezpieczne były dynamiczne rajdy Dariusza Pawlusińskiego, który rządził i dzielił po lewej stronie boiska. To właśnie po dokładnej centrze „Plastyka” w 32 minucie, piłkę do Golińskiego sprytnie odegrał Matusiak. Goliński bez namysłu, strzałem z pierwszej piłki, z bliska posłał futbolówkę do siatki. Cała akcja i gol – palce lizać!
W drugiej połowie emocje były stonowane, sytuacji strzeleckich i dynamicznych akcji było jak na lekarstwo. Piast starał się atakować, ale trafiał na dobrze dysponowanych obrońców Cracovii, którzy nie popełniali poważniejszych błędów. Z kolei kontrataki krakowian, inicjowane przez Golińskiego, nie zawsze były finalizowane strzałami. Ale w 73. minucie Mateusz Klich zdecydował się na uderzenie z odległości ponad 20. metrów, kompletnie zaskakując Kwapisza. Na usprawiedliwienie bramkarza gości trzeba dodać, że został on przelobowany. Piłka trafiła po drodze w nogę Mateusza Kowalskiego i całkowicie zmieniła tor lotu. – Orest Lenczyk, Orest Lenczyk! – skandowano w tym momencie nazwisko trenera „Pasów”, który mógł odetchnąć z ulgą. Nawet bramka Mateusza Kowalskiego w doliczonym czasie gry, uzyskana w zamieszaniu podbramkowym, nie zepsuła humoru Lenczykowi.
Jeśli chodzi o Piasta, to gracze gości nie dość, że słabo prezentowali się na boisku pod względem sportowym, to jeszcze nie wyglądali najlepiej, jeśli chodzi o estetykę. Arbiter Marcin Borski nie zgodził się bowiem na ich występ w przygotowanych strojach meczowych, gdyż zlewały się one z pasiastymi koszulkami Cracovii. W trybie awaryjnym gliwiczanie ściągnęli koszulki juniorskie, w których wyglądali jak amatorzy z piątej ligi…
ZDANIEM TRENERÓW:
JAK ZRANIONE ZWIERZĄTKO…
Orest Lenczyk, Cracovia
- Bardzo, ale to bardzo zależało nam na tym, by zdobyć 3 punkty. Zdobyliśmy je i one dają nam powód do optymizmu. Te trzy ostatnie zwycięstwa zostały osiągnięte w meczach z rywalami, którzy absolutnie nie zamierzali ułatwiać nam zadania. Przeciwnik, który mógł być w pewnym momencie na kolanach, walczył jednak do końca, jak zranione zwierzątko.
W pierwszej połowie podszedłem do linii bocznej i zrobiłem pewne korekty w grze. I one pomogły. Zaczęliśmy ten mecz, jak prawdziwy mężczyzna, a skończyliśmy jak ceniony jeszcze fajtłapa…
TO NIE BYŁA BARCELONA Dariusz Fornalak, Piast Gliwice - Gdyby bramki dla Cracovii padły po akcjach w stylu Barcelony, to nie miałbym do drużyny żadnych pretensji. Ale to nie były gole w stylu Barcelony. Nie będziemy się usprawiedliwiać tym, że nie było Kamila Wilczka czy też Sebastiana Olszara. To nie jest żadne usprawiedliwienie, są inni zawodnicy, którzy powinni ich zastąpić. Przegraliśmy, mamy tylko 15 punktów i trudną sytuację w tabeli. Jeśli chodzi o koszulki, to musieliśmy je zmieniać przed meczem, gdyż sędzia się nie zgodził na komplet czerwono-granatowych.
Jerzy Mucha
Filmy
Trenerzy po meczu
Mateusz Klich, Michał Goliński i Radosław Matusiak po meczu
2009-07-05 CF Monterrey - Cracovia 2:0 2009-07-08 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0 2009-07-11 Cracovia - Bruk-Bet Nieciecza 2:0 2009-07-11 Cracovia - Okocimski Brzesko 1:1 2009-07-15 Cracovia - Hutnik Kraków 5:1 2009-07-15 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:0 2009-07-18 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0 2009-07-18 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:0 2009-07-22 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:0 2009-07-25 Cracovia - GKS Katowice 3:0 2009-08-01 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0 2009-08-07 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:6 2009-08-15 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 2009-08-23 Cracovia - Lech Poznań 1:0 2009-08-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1 2009-09-05 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1 2009-09-12 Cracovia - Arka Gdynia 1:1 2009-09-19 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0 2009-09-23 Piast Kobylin - Cracovia 1:1 k.2:4 2009-09-26 Jagiellonia Białystok - Cracovia 0:0 2009-10-02 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:1 2009-10-10 Korona Kielce - Cracovia 1:1 2009-10-17 Cracovia - Polonia Bytom 1:2 2009-10-25 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 1:0 2009-10-30 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 0:1 2009-11-04 Cracovia - Cracovia (ME) 1:2 2009-11-07 Polonia Warszawa - Cracovia 0:1 2009-11-14 Ruch Chorzów - Cracovia 3:1 2009-11-22 Wisła Kraków - Cracovia 0:1 2009-11-25 Legia Warszawa - Cracovia 2:0 2009-11-28 Cracovia - Piast Gliwice 3:2 2009-12-05 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:0 2009-12-12 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0 2010 Trening Noworoczny 2010-01-20 Polonia Bytom - Cracovia 3:0 2010-01-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:6 2010-02-03 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3 2010-02-10 Cracovia - FK Chimki 0:0 2010-02-13 Cracovia - Slovan Liberec 2:0 2010-02-14 Skonto Ryga - Cracovia 1:0 2010-02-19 Dynamo Kijów U-21 - Cracovia 1:0 2010-02-20 Urał Jekaterynburg - Cracovia 3:1 2010-02-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:2 2010-02-27 Cracovia - GKS Katowice 4:0 2010-03-06 Lech Poznań - Cracovia 3:1 2010-03-13 Cracovia - Korona Kielce 3:0 2010-03-19 Arka Gdynia - Cracovia 2:0 2010-03-27 Cracovia - Ruch Chorzów 1:4 2010-04-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1 2010-04-09 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 0:0 2010-04-15 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1 2010-04-15 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1 2010-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:2 2010-04-27 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 1:0 2010-04-30 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0 2010-05-07 Cracovia - Polonia Warszawa 1:2 2010-05-11 Cracovia - Wisła Kraków 1:1 2010-05-15 Piast Gliwice - Cracovia 0:1