1961-03-12 Cracovia - Polska (juniorzy) 2:0
|
![]() Kraków, stadion Cracovii, niedziela, 12 marca 1961, 12:00
(0:0)
|
|
Skład: Michno Durniok Konopelski Szymczyk Malarz Jarczyk Ankus Pietraslński Frasek Suder Poprawski (Kowalik ) |
Sędzia: Połaniecki z Krakowa
|
Skład: Tabor (Apostel) Kędzia Rewilak Błaszczyk (Janduda) Motowidło Nowak Żmijewski (Korzeniowski) Stadnicki Musiałek Sołtysik Kowalik (Komendarczyk) |
Mecze tego dnia: | ||
|
Zapowiedź meczu
Opis meczu
Dziennik Polski
Cracovia miała w niedzielę za przeciwnika kadrę juniorów Polski. Mecz miał 2 oblicza, w pierwszej połowic stroną atakującą byli młodzi piłkarze kadry, którzy tylko dzięki fenomenalnej obronić dwóch strzałów przez Michnę i jednemu szczęśliwemu wykopowi piłki będącej już prawie w siatce przez Durnioka nie zapewnili sobie zwycięstwa już w tym okresie gry. Po przerwie natomiast, kiedy atak Cracovii zagrał w składzie: Frasek, Ankus, Pietrasiński, Suder, Kowalik, biało-czerwoni byli stroną przeważającą, co uzewnętrzniło się w dwóch bramkach zdobytych przez Kowalika i Sudera (ta ostatnia w pięknym stylu).
Gazeta Krakowska
występ młodzieży podobał się krakowskiej publiczności. Szybki i dobry technicznie na lewym skrzydle Kowalik, świetnie zgrywał się z Sołtysikiem i Musiałkiem, długimi prostopadłymi podaniami,. juniorzy zdobywali boisko i wielokrotnie zagrażali bramce Cracovii. Częstokroć gospodarze znajdowali się w opałach, kiedy na przedpolu ich lądowały mierzone z kornerów piłki.
Cracovia w pierwszej połowie nie zagroziła jakoś zdecydowanie ani raz bramce Tabora. Kilkakroć dość niebezpieczne sytuacje stwarzali: Ankus i Pietrasiński. Młodzi piłkarze rewanżowali się natychmiastowym kontratakiem, a celne strzały Kowalika, Sołtysika i solowe rajdy Żmijewskiego kończące się strzałami niepokoiły Michnę.
Publiczno była niezadowolona z postawy „biało-czerwonych”. Z pewnym zdziwieniem przyjęto na widowni fakt, że po przerwie w zespole Cracovii wystąpi Kowalik. Osłabiono więc juniorów i wzmocniono „biało-czerwonych”. Ta roszada zdecydowanie wyszła na korzyść gospodarza. Cracovia rozegrała się i zepchnęła teraz zespół juniorów do defensywy.
Na pierwszego gola publiczność czekała jednak długo. Dopiero w 60 min. Pietrasiński przedarł się z piłką na lewą stronę, podał do nieobstawionego Kowalika, który fałszem umieścił piłkę w lewy róg. Wynik 2:0 (0:0) ustalił w 71 min. Suder strzelając przytomnie z bliskiej odległości.
Echo Krakowa
Cracovia — Michno, Durniok, Konopelski, Szymczyk, Malarz, Jarczyk. Ankus, Pietraslński, Frasek, Suder, Poprawski (Kowalik). Reprezentacja juniorów — Tabor (Apostel), Kędzia, Rewilak.- Błaszczyk (Janduda), Motowidło, Nowak, Żmijewski (Korzeniowski). Stadnicki Musiałek, Sołtysik, Ko. walik (Komendarczyk).
W pierwszej połowie zawodów drużyna juniorów miała kilka doskonałych okazji na zdobycia bramki, lecz młodzi napastnicy nie zdołali ich wykorzystać. W pewnym momencie kiedy zdawało sio. że Cracovia nieuchronnie straci bramkę, Durniok przytomnie wybił piłkę z linii a za chwilę poprzeczka wyręczyła Michnę w obronie groźnego strzału. W Innych znów wypadkach bramkarz biało-czerwonych skutecznie likwidował wszelkie zakusy młodych napastników. Ciekawsze okresy gry obserwowaliśmy Jednak w drugiej połowie zawodów. Przestawienie Pietrasińskiego na pozycję środkowego napastnika oraz przesunięcie Kowalika z. drużyny juniorów do zespołu biało-czerwonych wzmocniło bojowość linii ataku Cracovii, z drugiej jednak strony osłabiło ofensywę reprezentacyjnej jedenastki. Młodzi napastnicy dość dobrze spisywali się w polu, ale ich akcjom brakowało pod bramką przeciwnika wykończenia i odpowiedniego strzału. Najlepiej spisywał się Sołtysik umiejętnie rozgrywający piłkę. Debrze - także wypadła trójka obronna z Rewilakiem na czele. Natomiast pomoc raczej zawiodła. Należy dodać, że drużyna juniorów wystąpiła bez Hausnera, Kasprzyka i Kapcińskiego.
Według oświadczenia trenera mgr W. Stiasnego pod koniec bieżącego miesiąca przewiduje się ż-dniowe zgrupowanie juniorów w Warszawie. Po zgrupowaniu nasza drużyna wyjedzie do Lizbony na umiej juniorów o mistrzostwo Europy (UFĄ). Jak się bowiem okazało piłkarze NRD otrzymali już wizy w związku z tym reprezentacja Polski zdecydowała się ostatecznie wziąć udział w rozgrywkach.
W spotkaniu drugich drużyn Cracovia Ib pokonała drugą reprezentację Polski juniorów 3:2 (2:1). uzyskując bramki ze strzałów: Ziąbki, Mikołajczyka i Popławskiego. Dla zespołu juniorów bramki zdobyli: Kowalczyk i Szymczak. Zawody sędziował p. Panek z Krakowa.