1961-08-13 Lechia Gdańsk - Cracovia 4:0
|
![]() Gdańsk, niedziela, 13 sierpnia 1961
(1:0)
|
|
Skład: Uścinowicz Szyndlar R. Korynt Łukasik Lenc Musiał C. Nowicki Z. Gadecki Apolewicz Charczuk Wieczorkowski Ustawienie: 4-2-4 |
Sędzia: Storoniak z Katowic
|
Skład: L. Michno Mikołajczyk Rewilak Szymczyk Malarz Jarczyk J. Nowak Hausner Kupiec(46' Konopelski) Pietrasiński Kowalik Ustawienie: 4-2-4 |
Zapowiedź meczu
- Zapowiedź meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
- Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
- Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
- Druga zapowiedź meczu w dzienniku Echo Krakowa
Opis meczu
Dziennik Polski
Echo Krakowa
Cracovia przegrywa z Lechią 0:4
Wszystkie eksperymenty mają to do siebie, że trudno przewidzieć ich końcowy efekt. Tym razem zastosowany eksperyment nie przyniósł spodziewanych sukcesów. Wpłynęła na to w pierwszym rzędzie dobra gra piłkarzy Lechii, którzy wbrew panującej opinii zastosowali grę otwartą, przeprowadzając wiele skutecznych ataków.
O debiutantach brudno coś konkretnego na podstawie tylko jednego meczu powiedzieć, tym bardziej, że Nowak na prawym skrzydle był mało wykorzystywany a Mikołajczyk również o wiele mniej zatrudniony od Szymczyka. Ataki Lechii przeprowadzano bowiem przeważnie prawą stroną, gdzie groźne sytuacje stwarzał Gadecki. Z jego to zagrań padło najwięcej bramek. Jeśli chodzi o Kupca, to został on wymieniony po przerwie i Cracovia rozpoczęła drugą część zawodów w następującym zestawieniu: w miejsce Jarczyka wszedł Konopelski, który nota bene czuł się bardzo nieswojo na tej pozycji, natomiast Jarczyk przeszedł na lewego łącznika, Pietrasiński na środek ataku, a Kowalik na na lewe skrzydło.
Drużyna Lechii sprawiła swym sympatykom wiele radości. Grała bardzo dobrze w defensywie jak również w ataku. Zespół gdański miał przez cały czas spotkania zdecydowaną przewagę czego wyrazem jest ilość rzutów rożnych wyrażająca się stosunkiem 8:2 dla Lechii. Do przerwy ataki lechistów były bardzo płynne a strzały Gadeckiego, Nowickiego czy Apolewicza sprawiały wiele kłopotu zarówno obronie krakowskiej jak i bramkarzowi. Każdy atak drużyny gdańskiej nosił w sobie zarodek bramki. Zespół krakowski dość dobrze przetrzymał jednak pierwszy napór gospodarzy tracąc tylko jedną bramkę.
W drugiej części zawodów przewaga lechistów trwa nadal, a coraz bardziej chaotycznie grająca jedenastka Cracovii traci dalsze trzy bramki. Drużyna krakowska zagrała bardzo słabo w ataku. Jaśniejszymi punktami w zespole krakowian byli do przerwy Jarczyk, Malarz i Rewilak.
Źródło: Echo Krakowa nr 189 z 14 sierpnia 1961
Gazeta Krakowska
Bramki dla zwycięzców zdobyli: Nowicki 2, Apolewicz i Musiał. Sędziował p. Storoniak z Katowic. Widzów 20 tys.
LECHIA: Uścinowicz, Łukasik, Korynt. Lenc, Musiał, Szyndler, Gadcki, Apolewicz, Charczuk, Nowicki, Wieczorkowski.