1959-09-17 Cracovia - Kraków (młodzież) 2:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Michał Matyas
pilka_ico
mecz towarzyski
stadion Cracovii, czwartek, 17 września 1959

Cracovia - młodzieżowa reprezentacja Krakowa

2
:
2



Herb_Kraków (młodzież)


Skład:
Sztuka
Durniok
Mazur
Gołąb
Konopelski
Dudoń
Lusina (Banasik)
Jarczyk
Marciniak
Ankus
Kasprzyk (Lusina)

Sędzia: Zaczkiewicz

bramki Bramki
Marciniak
samobójcza
Czarnecki
Szola
Skład:
Pietraszek
Zelman
Krzyżanowski
Książek
Łukasik
Warmus
Wójcik
Swoboda
Czernecki
Szoła
Piotrowski



Opis meczu

Dziennik Polski

Z niewesołymi minami wychodzili kibice Cracovii z wczorajszego meczu biało-czerwonych z młodzieżową reprezentacją Krakowa. Cracovia zremisowała wprawdzie 2:2 (0:0), ale zademonstrowana przez nich forma nie mogła budzić optymizmu przed niedzielnym spotkaniem z Gwardią.

Cracovia wystąpiła w pełnym, ligowym składzie, przy czym kontuzjowanych w meczu z Wisłą Malarza i Budę zastąpił duet Konopelski - Dudoń, zamiast Manowskiego grał Ankus, a Fudaleja zastąpił Kasprzyk. W zespole Cracovii najlepiej wypadli stoper Mazur, Dudoń w pomocy, a po przerwie kilka dobrych momentów mieli Lusina, Marciniak i Jarczyk.

W przygotowującej się do pucharowego spotkania z Rzeszowem reprezentacji Krakowa najkorzystniej zaprezentowała się prawa strona ataku (Wójcik - Swoboda), Czernecki na środku i Szola na lewym łączniku.

Bramki zdobyli: dla Cracovii: Marciniak i samobójcza, dla Krakowa: Czarnecki, Szola.

Sędziował dobrze p. Zaczkiewicz z Krakowa.
Źródło: Dziennik Polski nr 222 z 18 września 1959 [1]


"Cracovia remisuje z Orlętami 2:2" -
Gazeta Krakowska

Cracovia remisuje z Orlętami 2:2

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
CRACOYIA: Sztuka, Durniok, Mazur, Gołąb, Konopelskl, Dudoń, Lusina (Banasik), Jarczyk, Marciniak, Ankus, Kasprzyk (Lusina).

REPREZ. MŁODZIEŻOWA KRAKOWA: Pietraszek, Zelman, Krzyżanowski, Książek, Łukasik, Warmus, Wójcik, Swoboda, Czernecki, Szoła, Piotrowski.
Sędziował p. Zaczkiewicz z Krakowa.
Sparingowe spotkanie I-ligowej Cracovii z „Orlętami”, przygotowującymi się do zawodów z Rzeszowem, zakończyło się wynikiem remisowym 2:2. Młodzi piłkarze Krakowa, w większości z drużyn III ligi, mieli zwłaszcza w pierw¬szej połowie przewagę nad osłabioną Cracovią. W zespole ligowym brak było kontuzjowanych po ostatnich meczach obydwóch pomocników Malarza 1 Budy, oraz napastników Fudaleja i Manowskiego. Kontuzje te nie są na szczęście tak groźne, by osłabiły Cracovię w niedzielnym meczu z Gwardią, niemniej jednak kierownictwo drużyny postąpiło słusznie, oszczędzając całą czwórkę na najbliższy mecz ligowy.

Po bezbramkowej I połowie, druga część meczu zaczęła się sensacyjnie, gdyż już w 50 1 51 min. „Orlęta” zdobyły dwie bramki ze strzałów Czerneckiego i Stoli a druga bramka była prawdziwym „majstersztykiem” łącznika Wawelu). Również i wyrównanie przyszło b. szybko, bo w 63 i 64 min. ze strzałów Marciniaka. Pod koniec przeważała Cracovia, lecz bez rezultatu cyfrowego. W końcowych minutach uległ Jeszcze kontuzji Dudoń, a zastąpił go Michno.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 223 z 18 września 1959


"Cracovia repr. Młodzieżowa 2:2" -
Echo Krakowa

Cracovia repr. Młodzieżowa 2:2

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Wczoraj na boisku Cracovii odbyło się towarzyskie spotkanie piłkarskie pomiędzy Cracovią a kadra młodzieżowa Krakowa przygotowujące się do meczu o puchar inż. Przeworskiego. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 2:2 (0:0). Bramki zdobyli, dla Cracovii — Marciniak i Krzyżanowski (samobójcza), dla kadry młodzieżowej Krakowa — Czernecki i Szola. Widzów ok. 1000. Sędziował p. Zaczkiewicz.

CRACOVIA — Sztuka, Durniok, Mazur, Gołąb, Konopelski, Dudoń, (Michno), Lusina Jarczyk, Marciniak, Ankus, Kasprzyk (Banasik). KADRA — Pietraszek (Sandecja), rez. Szostak (Wawel), Zelman (Dębski), Krzyżanowski (Wawel), Książek (Cracovia), Łukasik (Metal), Warmus (Dąbski), rez. Pijanowski (Tarnovia), Wójcik (Wisła), Swoboda (Cracovia), Czernecki (Unia Tarnów), Szola (Wawel), Piotrowski (Wawel), rez. Bąk (Wanda N. Huta).

Spotkanie miało wybitny charakter sparringowy, tym bardziej, że Cracovię czeka w najbliższą niedzielę ciężki mecz z warszawską Gwardią. Dla kadry młodzieżowej Krakowa mecz również nie miał zbytniego ładunku emocjonalnego, chociaż niektórym chłopcom zależało na „łaskach14 kapitana sportowego Kr. OZPN płk H. Reymana : trenera mgr Stiasnego. Do przerwy utrzyma! się wynik bezbramkowy, chociaż obie drużyny zaprzepaściły kilka sytuacji podbramkowych. Dopiero po przerwie gra się ożywiła i była w tym duża zasługa kadrowiczów. W 54 min. gry Czernecki z łatwością „zmylił” obrońców i podprowadził piłkę pod samą linię bramkową skąd dopiero zdecydował się na strzał. Sztuka nie miał przy nim nic do powiedzenia i kadra objęła prowadzenie 1:0. W minutę później Szola podwyższył wynik na 2:0.

Dopiero od tego momentu Cracovia zaczęła grać. Marciniak i Jarczyk prześcigali się jednak w solowych zagraniach i dlatego dopiero w 66 min. padła pierwsza bramka dla biało-czerwonych. Autorem jej był stoper kadry — Krzyżanowski, który atakowany przez Marciniaka strzelił niefortunnie tuż obok wybiegającego z bramki Pietraszka. Stan meczu na 2:2 wyrównał w 50 sek. później Marciniak, przy czym znów przy ogromnej pomocy obrońców przeciwnika a szczególnie Zelmana i Banasika. W końcówce obie drużyny spoczęły na laurach. Na 5 min. przed ostatnim gwizdkiem sędziego kopnięty został Dudoń i jego miejsce na lewej pomocy zajął... bramkarz Michno. (F)
Źródło: Echo Krakowa nr 217 z 18 września 1959


Mecze sezonu 1959