1996-06-01 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Ireneusz Adamus
pilka_ico
II liga grupa wschodnia , 31 kolejka
Kraków, sobota, 1 czerwca 1996, 17:00

Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

1
:
2

(0:1)



Herb_KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Trener:
Janusz Batugowski
Skład:
Kwedyczenko
Łukasik
Mróz
Duda
Powroźnik
Ł. Kubik
Hajduk
E. Kowalik (60' Waldemar Góra)
Hrapkowicz
Gruchała (85' Węgiel)
Zegarek

Sędzia: A.Brembor z Poznania
Widzów: 800

bramki Bramki

Ł. Kubik (53')
1:0
1:1
1:2
Kozubek (9')

Żelazowski (60')
Skład:
Zajda
Cieciura (63' Baćmaga)
Adamus
Nieradka
Karwacki
Mosiołek
Graba
Kozak
Kozubek
Brytan
Żelazowski
Mecz następnego dnia:

1996-06-02 Podgórze Kraków - Cracovia II 4:1



podczas meczu, źródło: Tempo

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Tracenie twarzy - ciag dalszy!" -
Tempo

Tracenie twarzy - ciag dalszy!

Fatalna w ostatnim okresie postawa futbolistów Cracovii - "procentuje" frekwencją - tym razem na trybunach zasiadło co najwyżej 800 osób, z czego, jeszcze przed zakończeniem gry, niemal wszyscy głośno się zarzekali, że na tym stadionie długo ich noga nie stanie. Ale też nie sposób było się dziwić...

Sprawozdanie z drugoligowego meczu nie jest najlepszą okazją do moralizowania, niemniej w tym przypadku trudno się zgodzić z opiniami - a słyszało się takie w ekipie gości - iż o losach meczu rozstrzygnęła ich determinacja, bojowość. Owszem, byli oni bardziej ruchliwi, walczyli, ale jakiegoż mieli przedwczoraj przeciwnika?! Większość zawodników Cracovii jakby odrabiała pańszczyznę, niemiłosiernie "kalecząc" grę...
W pierwszej połowie niemoc Cracovii była totalna. Dość stwierdzić, iż bohaterem tych trzech kwadransów spotkania był bramkarz Kwedyczenko. Kilkakrotnie wykazał się znakomitym refleksem (m.in. w 5 minucie, w sytuacji sam na sam z Kozubkiem), przy golu był bezradny...
Również po przerwie bramkarz "Pasów" robił wszystko (przy drugiej bramce również był bez winy), by zapobiec jeszcze większej kompromitacji. Co więcej, znalazł sojusznika w młodziutkim Kubiku, który nie przejawiał sentymentów wobec niepewnych swego ligowego losu gości z Ostrowca. W 53 minucie Gruchała - ten też przejawiał - ostro strzelił. Zajda sparował piłkę na róg, a po centrze z tego właśnie kornera Kubik trafił niemal w "okienko" bramki. Niepokój w zespole przyjezdnych nie trwał jednak długo. Obrona Cracovii gubiła się raz po raz, w 60 minucie Żelazowski znalazł się sam na sam z Kwedyczenką i pewnie trafił. W ostatnich 30 minutach meczu mieli jeszcze okazje gospodarze (m.in. dwukrotnie Powroźnik), miał także KSZO. Goście zwłaszcza pod koniec, kiedy to fatalnie pudłowali Brytan, Kozubek i Żelazowski.

Cracovia - zespół żywiący do niedawna ekstraklasowe aspiracje - przegrał z drużyną będącą jedną nogą w trzeciej lidze. Przebieg boiskowych wydarzeń nakazuje uznać takie rozstrzygnięcie za sprawiedliwe. Postawa miejscowych (a ściśle mówiąc większości jej zawodników) była jednakże żenująca. Kolejna porażka w takim stylu, nie pozbawiona podtekstów, oznacza utratę twarzy. I to nawet jeśli wziąć pod uwagę, że trenerowi "Pasów", Ireneuszowi Adamusowi, znów przybyło kadrowych kłopotów. Grono graczy niepełnosprawnych oraz kontuzjowanych - powiększyli Depa i Wrześniak.
Marian G.Nowak
Źródło: Tempo 3 czerwca 1996


"Cracovia bez motywacji" -
Gazeta Wyborcza

Cracovia bez motywacji

Goście wiedzieli, o co grają - dla nich stawką meczu była prolongata szans na utrzymanie drugoligowego bytu. Cracovia walczyła tylko - czy też aż - o zachowanie twarzy. Potencjalni spadkowicze z powodzeniem mogli wygrać większą liczbą goli.

Przyjezdni dość szybko uzyskali prowadzenie. Najpierw Brytan, egzekwując rzut wolny, trafił w mur. Odbitą piłkę przyjął Kozubek i skierował ją w górny róg bramki Kwedyczenki. W 19. min znów Brytan uderzał z wolnego (tym razem z lewej strony); Kwedyczenko odbił piłkę. Po chwili Kozak ładnie uderzył z woleja i bramkarz po pięknej paradzie złapał futbolówkę.

Bardzo dobrą okazję mieli gospodarze w 27. min. Wtedy to faulowany Zegarek sam wykonał rzut wolny sprzed pola karnego, jednak chybił. Po chwili podobny stały fragment gry egzekwował niezmordowany Brytan. Z ponad 25 metrów trafił w dolny róg bramki i golkiper musiał ratować się wybiciem za boisko.

Najlepszą sytuację stworzyła Cracovia w 40. min: Powroźnik dostał piłkę od Hrapkowicza na środku pola karnego i spudłował. Jeszcze przed końcem połowy Kubik pobiegł prawym skrzydłem, uderzył nisko, bramkarz odbił przed siebie, lecz nikt nie zdążył do piłki.

Krakowianie po zmianie stron poważniej wzięli się do roboty. Najpierw bramkarz musiał wybijać piłkę na aut, po silnym strzale Gruchały z około 20 metrów. Strzelec sam podawał z kornera, a Kubik w powietrzu kopnął futbolówkę do bramki. Goście szybko zabrali się do odrabiania straty. W 57. min Brytan przedryblował na polu karnym, strzelił, a Kwedyczenko odbił piłkę nogą. Po chwili Żelazowski skorzystał z nieudanej pułapki ofsajdowej krakowian i nie dał szans osamotnionemu Kwedyczence.

Parę minut później gospodarze mogli odzyskać remis. Wbiegający z boku w pole bramkowe Powroźnik znów dostał podanie od Hrapkowicza i w odległości 3 metrów od bramki główkował za wysoko. W 70. min z kolei centrował Duda, Powroźnik wyskoczył na środku pola karnego, główkował mocno, lecz tym razem udanie interweniował Zajda.

Od tego momentu strzelali już tylko goście. Najpierw Żelazowski z przewrotki trafił w poprzeczkę, po chwili bramkarz wyłapał "główkę" Adamusa - obie te akcje zainicjowane były podaniami Mosiołka. Później trzykrotnie zawodnicy KSZO znajdowali się sam na sam z Kwedyczenką i fuszerowali. W 75. min Kozak podał zza połowy boiska, zaś Żelazowski ograł bramkarza i - zanim się pozbierał - piłkę wybił mu Mróz. Pięć minut później Brytan huknął wysoko obok bramki. Jeszcze przed końcowym gwizdkiem przed bramkarzem znalazł się Kozubek, podbił futbolówkę do góry, przyjął na głowę i zanim strzelił do pustej bramki, znów zabrał mu ją Mróz.
Jacek Przybyło
Źródło: Gazeta Wyborcza wydanie krakowskie 3 czerwca 1996


"Blisko, coraz bliżej" -
Słowo Ludu

Blisko, coraz bliżej

Artykuł w gazecie Słowo Ludu
Cracovia Kraków - KSZO Ostrowiec 1:2 (0:1).

Bramki: Kubik 51 - Kozubek 10, Żelazowski 59. Sędziował A. Brembor z Poznania. Widzów 1,5 tys.

Cracovia: Kwedyczenko - Łukasik, Mróz, Duda - Powroźnik, Kubik, Hajduk, Kowalik (62 Góra), Hrapkowicz- Gruchała (85 Węgiel), Zegarek. KSZO: Zajda - Cieciura (64 Baćmaga), Adamus, Karwacki - Mosiołek, Nieradka, Graba, Kozak, Kozubek (86 Lasocki) - Żelazowski, Brytan.

Blisko, coraz bliżej mają piłkarze ostrowieckiego KSZO, by zrealizować cel, jakim jest pozostanie w II lidze. W sobotę KSZO pewnie wygrało z Cracovią - choć niektórzy przyjęli ten fakt z uśmiechem na ustach - będąc w przekroju całego meczu zespołem zdecydowanie lepszym. W zupełnie innych nastrojach wychodziły na murawę oba zespoły. Cracovii nic praktycznie nie grozi, goście natomiast nadal walczą o ligowy byt. Już pierwsze minuty pokazały, jakie oblicze będzie miał ten pojedynek. Gospodarze poruszali się ślamazarnie, jakby nie zależało im na wygranej, podczas gdy KSZO „gryzło trawę”. W 6 min powinno być 0:1. Po dalekim podaniu Kozaka i błędzie Mroza, Kozubek był w sytuacji sam na sam. Piłkarz gości trafił wprost w Kwedyczenkę. 4 min potem pomocnik „hutników” nie popełnił już błędu. Po rzucie wolnym, egzekwowanym przez Brytana, piłka trafiła w nogi obrońców Cracovii, dopadł do niej Kozubek i z bliska ulokował w siatce. Kolejne minuty przyniosły kilka groźnych akcji w wykonaniu gości, ale Brytanowi (18 min, 31 min) nie udało się pokonać bramkarza Cracovii.

Po zmianie stron krakowianie przyspieszyli i w 51 min, po zagraniu z rzutu rożnego Gruchały, Kubik z 22 m posłał piłkę w „okienko” bramki Zajdy. Riposta KSZO była prawie natychmiastowa. W 59 min Żelazowski wykorzystał nieudaną pułapkę of-sajdową obrońców Cracovii i strzelił gola. Kilka minut potem dwie okazje do wyrównania miał Powroźnik. Za pierwszym razem (68 min) nie trafił z 15 m, a w 70 min na posterunku był Zajda.

W końcowej fazie KSZO miało jeszcze kilka doskonałych okazji. M.in. w 71 min Żelazowski trafił w poprzeczkę, a w 85 min Kozubek nie trafił do pustej bramki. W sumie zwycięstwo, choć niskie, w pełni zasłużone.
(mac)
Źródło: Słowo Ludu nr 127 z 2 czerwca 1996


"Rozbite „pasy”" -
Dziennik Polski

Rozbite „pasy”

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Cracovia - KSZO Ostrowiec 1-2 (0-1)

O-l Kozubek 10 min. 1-1 Kubik 52 min. 1-2 Żelazowski 60 min.

Sędziował Brembor z Poznania. Widzów ok. 1 tys. Cracovia: Kwedyczenko -Łukasik, Mróz, Duda - Powroźnik, Kubik, Kowalik (62 Góra), Hajduk, Hrapkowicz - Zegarek, Gruchała (85 Węgiel).

Przed meczem i w jego trakcie prezesi KSZO ulokowani na loży honorowej nie ukrywali, że interesuje ich tylko wygrana. Coście cel swój osiągnęli. Czy gra była czysta, ze strony Cracovii nie było podkładki? Kibice na trybunie wiedzieli swoje... Goście od początku nastawili się na atak. W 10 min po strzale Brytana z wolnego piłka odbiła się od „muru” piłkarzy Cracovii, spadła pod nogi Kozubka, który- z 14 m nie dał szans Kwedyczence. Jeszcze przez kilka minut goście byli stroną atakującą. Cracovia osiągnęła przewagę w ostatnich 15 min połowy, 2-krotnie grający tym razem w drugiej linii Hrapkowicz (jego miejsce w ataku zajął Gruchała) centrował na pole karne, w 41 min Powroźnik wykazał duży „kunszt”, nie strzelając w idealnej sytuacji z 10 m. Ataki Cracovii po przerwie uwieńczone zostały gole, w 52 min po rzucie rożnym Gruchały, nowo upieczony reprezentant polskiej drużyny młodzieżowej Łukasz Kubik strzelił w samo „okienko”.

Coście, widząc, iż wygrana wymyka się im z rąk, przeszli znowu do ataków i wykorzystując niefrasobliwą postawę obrońców Cracovii, raz po raz stwarzali dobre sytuacje. W 58 min Kwedyczenko (na pewno grał bez taryfy ulgowej) obronił nogami strzał Brytana z paru metrów, ale w 60 min skapitulował po strzale Żelazowskiego, który wyskoczył zza pleców obrońców Cracovii po zagraniu Brytana (z trybun wyglądało, że napastnik KSZO był jednak „spalony”). Za 8 minut mógł wyrównać Powroźnik, ale nie potrafił po dośrodkowaniu Hrapkowicza celnie strzelić głową z 2-3 metrów!.

Do końca spotkania niby przeważała Cracovia, ale goście po klasycznych kontrach mieli jeszcze trzy ..setki” (Żelazowski, Brytan, Kozubek). Na szczęście dla piłkarzy krakowskich Kwedyczenko naprawił wszystkie ich błędy i do bardziej przykrej porażki nie doszło. Cracovia to nie ten sam zespół co jesienią, drużyna jest rozbita, zdezintegrowana.
Źródło: Dziennik Polski nr 129 z 3 czerwca 1996


Powiedzieli po meczu

Janusz Batugowski, trener KSZO: - Cracovia parę kolejek wcześniej straciła szansę na awans. Pewnie gdyby o coś jeszcze walczyła, to postawiłaby inne warunki. Mimo wszystko jestem zadowolony z wyniku, który pozwala nam walczyć o utrzymanie.

Ireneusz Adamus, trener Cracovii: - Nie mogę być zadowolony ani z wyniku, ani z gry. Obawy, które miałem przed meczem, potwierdziły się. Jednak sytuacja kadrowa była katastrofalna. Grałem dziesięcioma pełnosprawnymi zawodnikami. Wrześniak odniósł kontuzję na wczorajszym treningu, Depa jeszcze w Malborku, Węgiel powinien poddać się operacji, Rajkę wziąłem tylko, żeby siedział na ławce. Jednak sytuacje bramkowe na naszym przedpolu sami sobie sprokurowaliśmy.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Mecze sezonu 1995/96

FK Spišská Nová Ves 1995-07-09 FK Spišská Nová Ves - Cracovia 2:1  Lokomotíva Koszyce 1995-07-12 Lokomotíva Koszyce - Cracovia 6:1  Ozes Tornaľa 1995-07-14 Ozes Tornaľa - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 1995-07-30 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:3  Unia Tarnów 1995-08-05 Unia Tarnów - Cracovia 0:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1995-08-13 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 0:0  Avia Świdnik 1995-08-20 Avia Świdnik - Cracovia 2:1  Hetman Zamość 1995-08-26 Cracovia - Hetman Zamość 3:0  Stal Stalowa Wola 1995-09-02 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:1  Hutnik Warszawa 1995-09-10 Cracovia - Hutnik Warszawa 2:1  Lublinianka Lublin 1995-09-17 Lublinianka Lublin - Cracovia 0:4  Jeziorak Iława 1995-09-20 Cracovia - Jeziorak Iława 1:1  Wisła Kraków 1995-09-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1995-10-01 Cracovia - Petrochemia Płock 2:2  RKS Radomsko 1995-10-07 RKS Radomsko - Cracovia 4:2  Pomezania Malbork 1995-10-15 Cracovia - Pomezania Malbork 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1995-10-22 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1995-10-29 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Motor Lublin 1995-11-05 Motor Lublin - Cracovia 1:3  Okocimski Brzesko 1995-11-12 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0  Cracovia_herb 1996 Trening Noworoczny  Plik:Kluby Ukrainy herb.png 1996-01-20 Cracovia - Kluby Ukrainy 0:1  Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 1996-02-01 Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 6:1  Dalin Myślenice 1996-02-03 Cracovia - Dalin Myślenice 3:1  Karpaty Siepraw 1996-02-07 Cracovia - Karpaty Siepraw 3:3  Wawel Kraków 1996-02-10 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Okocimski Brzesko 1996-02-14 Cracovia - Okocimski Brzesko 5:1  Cracovia_herb 1996-02-17 Cracovia - Cracovia II 7:2  Favoritner Wiedeń 1996-02-18 Favoritner Wiedeń - Cracovia 2:1  SV Stockerau 1996-02-20 SV Stockerau - Cracovia 0:2  SV Neunkirchen 1996-02-22 SV Neunkirchen - Cracovia 0:6  GKS Katowice 1996-02-28 GKS Katowice - Cracovia 2:0  KS Myszków 1996-03-02 Cracovia - Krisbut Myszków 0:1  Hutnik Kraków 1996-03-10 Hutnik Kraków - Cracovia 1:0  Kabel Kraków 1996-03-16 Cracovia - Kabel Kraków 2:1  Jagiellonia Białystok 1996-03-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Unia Tarnów 1996-03-30 Cracovia - Unia Tarnów 2:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-04-06 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 2:0  Avia Świdnik 1996-04-13 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Hetman Zamość 1996-04-20 Hetman Zamość - Cracovia 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-04-24 Cracovia - Stal Stalowa Wola 0:0  Hutnik Warszawa 1996-04-28 Hutnik Warszawa - Cracovia 1:1  Lublinianka Lublin 1996-05-05 Cracovia - Lublinianka Lublin 0:1  Jeziorak Iława 1996-05-11 Jeziorak Iława - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1996-05-15 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Wisła Płock 1996-05-19 Petrochemia Płock - Cracovia 3:0  RKS Radomsko 1996-05-22 Cracovia - RKS Radomsko 4:0  Pomezania Malbork 1996-05-25 Pomezania Malbork - Cracovia 4:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-06-01 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1:2  Polonia Warszawa 1996-06-05 Polonia Warszawa - Cracovia 2:0  Motor Lublin 1996-06-08 Cracovia - Motor Lublin 4:1  Okocimski Brzesko 1996-06-12 Okocimski Brzesko - Cracovia 2:0