1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Ruch Chorzów

Trener:
FrantiĹĄek DembickĂ˝
pilka_ico
I liga , 23 kolejka
Chorzów, niedziela, 7 listopada 1948

Ruch Chorzów - Cracovia

1
:
2

(1:1)



Herb_Cracovia

Trener:
Stanisław Malczyk
Skład:
Brom
Gebur
Bartyla
Morys
Suszczyk
L. Kamiński
Jan Przecherka
Cieślik
Alszer
Cebula
Żurek

Ustawienie:
3-2-5

Sędzia: Roman Dabert z Poznania
Widzów: 13 000

bramki Bramki
Alszer (25') 1:0
1:1
1:2

S. Różankowski (39')
Radoń (71')
Skład:
Hymczak
W. Gędłek
E. Jabłoński
Glimas
Mazur
M. Jabłoński
E. Różankowski
S. Różankowski
Szewczyk
Radoń
Szeliga

Ustawienie:
3-2-5
Mecze tego dnia:

1948-11-07 Cracovia II - Fablok Chrzanów 2:0
1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2



1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1 2.jpg

Opis meczu

Cracovia podobała się w Chorzowie.

Wygrała zasłużenie z Ruchem 2:1


CHORZÓW, 7.11. (tel. wł.). Ruch - Cracovia 1:2 (1:1)    

Bramki zdobyli: Różankowski i Radoń dla Cracovii, dla Ruchu - Cebula.

Sędziował p. Dabert. Widzów 12 tyś.

Ruch: Brom, Giebur, Morys, Szuszczyk, Bartyla, Kamiński, Przecherka, Cieślik, Alszer, Cebula, Żurek.

Cracovia: Hymczak, Gędłek, Glimas, Mazur, Jabłoński I, Jabłoński II, Różankowski, Różankowski I, Szew­czyk, Radoń, Szeliga.

Dwa pkt. wywiozła Cracovia z Chorzowa, zrehabilitowała się za wiosenną porażką i umocniła pozycję lidera tabeli ligowej. Zwycięstwo nie może być w żadnym wypadku kwestionowane. Cracovia była drużyną lepszą i całkowicie na wygraną zasłu­żyła. Pewnego rodzaju rewelacją była gra ataku krakowskiego, który w takim zestawieniu grał po raz pierwszy. Bystrość piłkarzy krakowskich uwidoczniła się w idealnym niemal kryciu i celności podań, którą nie­stety, nie cieszyli się zawodnicy Ru­chu.

Najlepszą linię mieli krakowianie w pomocy, która, mimo braku Parpana, była silnie zespolona i nie wy­puszczała napastników chorzowskich spod kontroli. Bracia Jabłońscy błysnęli dobrą formą, popierając atak celnymi podaniami. Para obrońców: Gędłek i Glimas — zrazu niepewna, w miarę gry jednak rozkręciła się, dobrze współpracując z pomocą. Hymczak w bramce nie miał specjalnie dużo roboty i w nielicznych wypad­kach pewnie interweniował. W ataku Cracovii na środku zagrał Szewczyk. Wydawało się, że kierownictwo zre­zygnowało już z tego gracza i przez kilka miesięcy nie widziano go na boisku. Powrót jego korzystnie wpły­nął na grę ataku krakowskiego, któ­rym dobrze kierował. Szybki i bar­dzo ruchliwy, stwarzał groźne sytu­acje i bramki Cracovii są jego zasłu­gą. Również bardzo podobał się prawoskrzydłowy Różankowski. Kilka rajdów i centry w linii pola karnego były ładne. Radoń, poza strzeloną bramką, specjalnie się nie wyróżnił, a lewoskrzydłowy Szeliga w drugiej połowie cofnął się całkiem do tyłu.

Ruch potwierdził jeszcze raz, że znajduje się w słabej formie i że już nie jest groźnym przeciwnikiem. Spe­cjalnie raziła niecelność podań. Brak tu systemu i uparta gra napastników na przebój. Na lewym skrzydle zadebiutował Żurek i wypadł nieźle. Pomoc Ruchu, mając nowy nabytek w Kamińskim, cały czas musiała grać w tyle z uwagi na stałą przewagę Cracovii, a tym samym nie mogła wspierać ataku. Z obrońców lepszy Morys. Brom za puszczone bramki winy nie ponosi.

Grę rozpoczął Ruch i w kilku pierwszych minutach miał dość dużą przewagę. Alszer, Przecherka i Żurek strzelają obok bramki. Kontrataki Cracovii też mijają się z celem. W 8 m. rzut wolny w stronę bramki Ru­chu egzekwuje Gędłek i trudny do obrony strzał staje się łupem Broma. W 11 m. Ruch ma okazję do zdoby­cia prowadzenia, ale Alszer za po­woli dochodzi do piłki, która staje się łupem obrony. W 19 m. Cracovia atakuje, ładnie wypuszczony Radoń strzela bramkę, ale sędzia dopatruje się spalonego. W 5 m. później Cebu­la w zamieszaniu podbramkowym uzyskuje prowadzenie. Bramka ta by­ła bardzo wątpliwa, bo jeden z obrońców stał w bramce i wybił piłkę. Sędzia uważał jednak, że spoza linii. W 38 m. Szewczyk wypuszcza Różankowskiego, który ostrym strzałem w róg wyrównuje. Od tej chwili przewa­ga gości. Po przerwie Ruch atakuje, ale po 15 m opada z sił, oddaje ini­cjatywę w ręce gości, którzy już jej nie tracą do końca spotkania.

W 26 m. Radoń zdobywa prowa­dzenie i uzyskuje wynik dnia.

Przegląd Sportowy


Źródło: Przegląd Sportowy nr 95 z 8 listopada 1948 [1]


"Drugi atak na pozycję leadera odpierają białoczerwoni" -
Piłkarz

Drugi atak na pozycję leadera odpierają białoczerwoni

Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.1
Opis meczu w tygodniku Piłkarz cz.2
Oczekiwane z dużym zainteresowaniem spotkanie piłkarskie pomiędzy Cracovią a Ruchem, zakończyło się zasłużonym zwycięstwem biało- czerwonych w stosunku 2:1.

Drużyna krakowska udowodniła, że jest Jednym z czołowych zespołów Polski i że umie zwyciężać na obcym terenie, a swoją ofiarnością, ambicją, kondycją i wyszkoleniem technicznym zasłużyła w zupełności na zwycięstwo Cracovia, która zwłaszcza po pauzie
PANOWAŁA NIEPODZIELNIE NA BOISKU
była bezsprzecznie lepszą drużyną od Ruchu we wszystkich liniach. a wynik mógłby być wyższy, gdyby wykorzystano stuprocentowe niejednokrotnie pozycje pod bramką przeciwnika.
Ostoją drużyny krakowskiej były przede wszystkim linie defensywne, w których zamiast Parpana zagrał z powodzeniem Jabłoński I, przy czym trójka pomocy poświęciła się całkowicie pracy destruktywnej, nie dopuszczając napastników Ruchu do swobodnego strzału. Atak biało-czerwonych z Szew, etykiem na środku oraz z Szeligą na lewym, a Różankowskim I na prawym skrzydle, który zawsze był „piętą Achillesową” drużyny, — strzelał dużo, — zwłaszcza po pauzie, a co najważniejsze, nie tracił piłek i był zawsze dość groźny dla przeciwnika.
Jeżeli chodzi o zawodników, to trudno wyróżnić u zwycięzców kogokolwiek, gdyż byłoby to krzywdą dla pozostałych, ponieważ wszyscy zagrali nadzwyczaj ambitnie i jak potrafili najlepiej.
Ruch na tle dobrze grającego przeciwnika wypadł bardzo słabo. Najlepszym zawodnikiem Ślązaków okazał się Bartyla oraz Suszczyk w pomocy. Natomiast atak, w którym największy zawód sprawił Cieślik, stanowił najsłabszą część drużyny.
PRZEBIEG GRY:
Do meczu drużyny wystąpiły w następujących składach:
Cracovia: Hymczak. Glimas, Gędłek. Jabłoński II. Jabłoński I, Mazur, Szeliga. Radoń. Szewczyk. Różankowski II i I.
Ruch: Brom, Morys Gebur. Ka¬miński. Bartyla, Suszczyk. Żurek, Cebula, Alszer, Cieślik. Przecherka.
Grę rozpoczyna Cracovia, Jednak gospodarze przejmują piłkę i już w drugiej minucie skośny strzał Cieślika mija bramkę o centymetry. Wkrótce podobnie pudłują Żurek i Przecherka.
W 7-mej min. Różankowskj I ma świetną okazję do uzyskania bramki. ale strzela ponad poprzeczką. — Pierwsze 15 min. gry upływa pod znakiem przewagi Ruchu, i w tym czasie Hymczak oraz obrona Cracovii oddalają niebezpieczeństwo od owej bramki.
W 18-tej min. Różankowski II wypuszcza Radonia, który przygotowuje się do strzału, ale podcięty pa- da na ziemię. Powoli gra się wyrównuje. jednak obustronne ataki nie przynoszą długo rezultatu.
Prowadzenie dla Ruchu zdobywa Alszer w 26-tej min. z zamieszania podbramkowego. Strzelił on w kie¬runku opuszczonej przez Hymczaka bramki, a nadbiegający Glimas wykopał toczącą się piłkę w pole. Jed¬nak już spoza linii bramkowej.
W 37-mej min. Różankowskj II po centrze Szewczyka wyrównuje pięknym strzałem w górny róg bramki.
PO PRZERWIE:
Drużyna krakowska całkowicie przeważa. W tyra czasie strzały napastników Cracovii wyłapuje Brom W 12-tej min. Szeliga bije rzut wolny za faul na Glimasie, ale bram¬karz Ruchu jest na stanowisku.
W 22-giej min. niebezpieczny atak Ruchu likwiduje z powodzeniem Gędłek.
Zwycięska bramka padła w 25-tej min. gry
Z PIĘKNEGO PRZEBOJU RADONIA.
który otrzymał piłkę na środku boiska po wykopie Hymczaka. a minąwszy wysuniętą w przód obronę przeciwnika i zmyliwszy bramkarza, strzela spokojnie drugą bramkę dla Cracovii.
Przez ostatnie 10 minut Ruch me więcej z gry, a Cracovia stara się utrzymać wynik i mimo rozpaczliwych wysiłków ze strony przeciwni¬ka. schodzi z boiska jako zwycięzca, przy oklaskach swoich zwolenników, którzy w pokaźnej liczbie przyjechali na Śląsk.
Zawody prowadził p. Dabert z Poznania.

Widzów około 15 tysięcy.
Źródło: Piłkarz nr 36 z 9 listopada 1948


"Pełna przewaga Cracovii" -
Dziennik Polski

Pełna przewaga Cracovii

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Cracovia—Ruch 2:1 (1:1)

Chorzów. Cracovia nie miała specjalnie trudnego zadania w pokonaniu Ruchu. Chorzowianie zagrali b. słabo, a jedynie na wyróżnienie wśród nich zasługiwałby Alszer strzelec bramki. Ze Cracovia zwycięstwo odniosła nikłe, to oczywiście „zasługa" jak wiadomo słabo strzelających napastników. Pojawienie się na środkowej pozycji znowu Szewczyka wpłynęło jednak dodatnio na tę linię. Najlepszymi liniami Cracovii były jak zwykle obrona i pomoc. Hymczak nie miał specjalnego zatrudnienia.

Pierwsza bramka padła dla Ruchu w 26 min. ze strzału Alszera. Cracovia wyrównała w 38 min. przez Różankowskiego II, a zwycięską bramkę zdobył po przerwie w 26 min. Radoń.
Źródło: Dziennik Polski nr 307 z 9 listopada 1948


Mecze sezonu 1948

Cracovia_herb 1948 Trening Noworoczny  Korona Kraków 1948-02-08 Cracovia - Korona Kraków 10:0  Wieczysta Kraków 1948-02-15 Cracovia - Wieczysta Kraków 8:0  Hejnał Kęty 1948-02-22 Hejnał Kęty - Cracovia 0:6  Dąbski Kraków 1948-02-29 Dąbski Kraków - Cracovia 0:9  KS Chełmek 1948-03-06 Cracovia - KS Chełmek 10:1  Warta Poznań 1948-03-14 Warta Poznań - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1948-03-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:5  Baník Ostrawa 1948-03-28 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Baník Ostrawa 1948-03-29 Cracovia - Slezská Ostrava 1:1  Nusle Praga 1948-04-03 Cracovia - Nusle Praga 2:3  Ruch Chorzów 1948-04-11 Cracovia - Ruch Chorzów 0:4  Rymer Niedobczyce 1948-04-25 Rymer Niedobczyce - Cracovia 1:2  Widzew Łódź 1948-05-02 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  Hajduk Split 1948-05-15 Hajduk Split - Cracovia 2:0  MŠK Žilina 1948-05-16 ŠK Žilina - Cracovia 3:1  Viktoria Pilzno 1948-05-17 Viktoria Pilzno - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1948-05-22 Garbarnia Kraków - Cracovia 3:2  AKS Chorzów 1948-05-30 Cracovia - AKS Chorzów 5:1  Tarnovia Tarnów 1948-06-03 Tarnovia Tarnów - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 1948-06-06 Wisła Kraków - Cracovia 0:2  ŁKS Łódź 1948-06-19 Cracovia - ŁKS Łódź 6:1  Polonia Bytom 1948-07-03 Cracovia - Polonia Bytom 2:1  Lech Poznań 1948-07-07 Cracovia - ZZK Poznań 3:1  Legia Warszawa 1948-07-11 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Rymer Niedobczyce 1948-08-01 Cracovia - Rymer Niedobczyce 4:0  Widzew Łódź 1948-08-08 Cracovia - Widzew Łódź 7:0  Lech Poznań 1948-08-15 ZZK Poznań - Cracovia 1:0  Warta Poznań 1948-08-28 Cracovia - Warta Poznań 2:2  Polonia Warszawa 1948-09-05 Cracovia - Polonia Warszawa 3:1  Tarnovia Tarnów 1948-09-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 3:0  Polonia Bytom 1948-09-26 Polonia Bytom - Cracovia 2:3  Orzeł Ząbkowice 1948-10-02 Orzeł Ząbkowice - Cracovia 0:0  Burza Wrocław 1948-10-03 Burza Wrocław - Cracovia 2:6  ŁKS Łódź 1948-10-24 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1948-10-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Ruch Chorzów 1948-11-07 Ruch Chorzów - Cracovia 1:2  AKS Chorzów 1948-11-14 AKS Chorzów - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1948-11-21 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Garbarnia Kraków 1948-11-28 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:0  Wisła Kraków 1948-12-05 Cracovia - Wisła Kraków 3:1