1938-04-10 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 17:47, 17 kwi 2023 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Pogoń Lwów

Trener:
Wacław Jerzewski
pilka_ico
Liga , 1 kolejka
Lwów, niedziela, 10 kwietnia 1938

Pogoń Lwów - Cracovia

2
:
1

(1:1)



Herb_Cracovia

Trener:
Ferenc Plattkó
Skład:
Albański
Jerzewski
Lemiszko
Hanin
Wasiewicz
Sumara
Majowski
Kraus
Zimmer
Jedynak
Borowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Karol Bergtal z Warszawy
Widzów: ok. 4 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 4000.

bramki Bramki
Majowski (30')

Kraus (65')
1:0
1:1
2:1

Korbas (35')
Skład:
W. Pawłowski
Lasota
Pająk
Góra
Grünberg
K. Majeran
Z. Skalski
Stępień
Korbas
Szeliga
Zembaczyński

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1938-04-10 Cracovia II - Korona Kraków 4:0
1938-04-10 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1



Opis meczu

podczas meczu: Korbas(C) pierwszy od prawej, od lewej Skalski (C) i Szeliga(C)
podczas meczu: Zimmer przebija się przez obronę Cracovii, na prawo Grünberg i Pająk(C)

"10-ciu graczy Pogoni
pokonało we Lwowie Cracovię 2:1" -
Przegląd Sportowy

10-ciu graczy Pogoni
pokonało we Lwowie Cracovię 2:1

Bramki zdobyli: Majowski, Korbas, Kraus. Sędziował p. Bergtal z Warszawy.

Cracovia: Pawłowski, Lasota, Pająk, Góra, Grinberg, Majeran, Skalski, Stępień, Korbas, Szeliga, Zębaczyński.

Pogoń: Albański, Lemiszko, Jeżewski, Hanin, Wasiewicz, Sumara, Majowski, Kraus, Zimmer, Jedynak, Borowski.

Na inauguracji sezonu ligowego spotkały się we Lwowie dwie odwieczne rywalki, które w swej chlubnej przeszłości niejeden raz dzierżyły mistrzostwo Polski. Jedna z nich – to nawet mistrz zeszłoroczny i właśnie raczej ze strony Cracovii oczekiwano gry godnej pierwszej drużyny ligi.

Za Cracovią przemawiało tym razem znacznie więcej atutów niż za jej lwowską rywalką. Miała za sobą dobry, sięgających początków lutego trening. Miała dobry sparring – partnerów, opiekował się nią wreszcie sam Plattko.

Takiego przygotowania Pogoń w żadnym wypadku nie posiadała, a poza tym – brakiem Matiasa była poważnie osłabiona.

A jednak Cracovia zawiodła i to nawet w tak dogodnym okresie, kiedy wypadło jej grać (od 30 min.) przeciwko zdekompletowanej Pogoni, osłabionej brakiem usuniętego z boiska Majowskiego. Niezaradność gości była zastanawiająca i do końca gry nie ulegała najmniejszej poprawie.

Atak Cracovii zdobywał się jeszcze w polu na sporadyczne, dobre zagrania, które wychodziły wyłącznie z inicjatywy Korbasa. Pod bramką zato – było fatalnie! Tan cała piątka napadu, z chwilą wkroczenia obrońców Pogoni, wypadała zupełnie z konceptu, strzelając niecelnie, w przede wszystkim mało. Pewna poprawa nastąpiła dopiero w ost. 20 min., z tą chwilą, kiedy sięgnięto do bardziej radykalnych środków i wzmocniono napad przez Górę. Prawy pomocnik Cracovii był zresztą jej najlepszym zawodnikiem. Góra w ciągu całego spotkania nie popełnił ani jednego błędu, grał za siebie i za swoich kolegów z pomocy, w której specjalnie Grinberg był słaby.

Nienadzwyczajną miała też Cracovia obronę. Pająk grał wybitnie nie czysto, popełniając niezliczoną ilość kiksów. Lasota był pewniejszy, dla odmiany za to nie dopisał kondycyjnie i w ostatnich minutach był wyraźnie osłabiony. Pawłowski raził niezdecydowanymi wybiegami.

Pogoń miała nad Cracovią przewagę w liniach obronnych. Trójka pomocników, z nadzwyczajnie grającym, dominującym przez pełnych 90 min. na boisku Wasiewiczem, grała b. równomiernie, starannie i pożytecznie. Nie gorsza była obrona. Zarówno Lemiszko, jak i Jeżewski spisywali się bez zarzutu. Ich częste interwencje zdumiewały swoją celowością i pewnością. Albański miał kilka momentów wysokiej klasy.

Napad Pogoni na tle doskonałych formacyj defensywnych, nie wznosił się już na wyżyny. Miał jednak dwie cenne zalety, których brakło zupełnie Cracovii. Była to bezwzględnie lepsza bojowość, zdecydowana agresywność, lepsze podejście do każdej rozpoczętej akcji i niezmordowana ambicja. Ta właśnie ambicja przyniosła Pogoni jej pierwsze punkty ligowe.

Napad Pogoni grał w warunkach doprawdy niezwykłych: od 30 min. atakował wyłącznie w czwórkę! Ze zrozumiałych względów grano jak wypadło. Motorem wszelkich akcyj był oczywiście Zimmer.

Początkowo mecz zapowiadał się b. ciekawie. W pierwszym okresie Pogoń atakowała znacznie więcej. Jednej z dogodnych okazyj nie wykorzystał Zimmer, drugą – zaprzepaścił Majowski. Dla Cracovii podobnej szansy nie wykorzystał Korbas.

Pierwsza bramka pada w 30 min. Kraus wypuszcza Majowskiego, który z kolei mija Lasotę i wybiegającego z bramki Pawłowskiego – strzelając łatwo do pustej siatki. W 35 min. dochodzi do zderzenia Majowskiego z Majeranem. Na boisku wywiązuje się wzajemniejsze motanie, a Majowski – jako główny winowajca – zostaje usunięty z gry. Pogoń gra w 10-kę.

Cracovia jest do końca pierwszej połowy w przewadze. Wyrównujący punkt zdobywa Korbas w 35 min. Sytuacja Pogoni zapowiada się wcale niepomyślnie, tak przynajmniej wyglądają ostatnie minuty przed przerwą. Drugi okres gry rozpoczyna się pod znakiem ofensywy Pogoni. Poza małymi wyjątkami, trwa ona 25 min.

W 65 min. Lasota zawinia korner. Rzut idealnie wymierzony przez Borowskiego zamienia Kraus w zwycięską bramkę. Jeszcze kilka minut przewagi Pogoni i Cracovia dochodzi do głosu. Jej atak pracuje teraz pod kierownictwem Góry, przeważa silnie, jednakże wskutek roztropnej gry tyłów Pogoni, nie jest w stanie zmienić wyniku. Sędziował p. Bergtal b. poprawnie.
(Kab)
Źródło: Przegląd Sportowy nr 29 (1389) z 11 kwietnia 1938 [1]


"Pogoń walczyła w dziesiątkę przez 60 minut." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Pogoń walczyła w dziesiątkę przez 60 minut.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Drużyny wystąpiły w nast. składach: Cracovia: Pawłowski, Lasota, Pająk. Góra, Grűnberg, Majcran, Skalski, Stępień, Korbas. Szeliga. Zembaczyński. Pogoń: Al-bański, Jeżewski, Lemiszko, Banin, Waseewicz, Sumera, Majowskl, Kraus, Zimmer, Jedynak, Borowski.

Pogoń uzyskała pierwsze dwa punkty w spotkaniu. w którem przez 60 minut, wskutek wykluczenia Majowskiego, grała w dziesiątkę. Sukces tembardziej uwagi godny, że przeciwnikiem była Cracovia, która w pierwszej połowie wielokrotnie zademonstrowała technicznie i kombinacyjnie wysoko stojącą grę napadu. Jakkolwiek Cracovia do przerwy optycznie prezentowała sic lepiej. Pogoń była w polu drużyną zupełnie równorzędną, a w sytuacjach podbramkowych była nawet groźniejsza I skuteczniejsza.
Po przerwie obraz gry się zmienił.
Cracovia po utracie drugiej bramki, gra poniżej dotychczasowego poziomu i dopiero w końcowych minutach usilnie dąży do wyrównania, ale to się nie udaje.
Na czoło Pogoni wybiła się obrona, stanowiąca obecnie pierwszorzędną linję defensywną, oraz pomoc, która skutecznie współpracowała z obroną oraz w akcjach ofensywnych Napad, grający przez dwie trzecie spotkania w dziesiątkę, musiał stracić swoje właściwe oblicze. Jednostkowo najlepiej przedstawiał się Jedynak i Zimmer, natomiast Kraus zyskał sobie uznanie widowni przytomnie strzeloną bramką. Albański nie miał wiele pola do popisu.
W Cracovii atak do przerwy byt najlepszą częścią drożyny, przyczem wyróżnili się Korbas i Skalski Pomoc lepsza przy współpracy z napadem, niż w defensywie Wyróżnił się tu Góra. W obronie Lasota lepszy od Pająka. Pawłowski nie ponosi winy utraty obu bramek. Gra toczyła się przy pięknej pogodzie na suchem boisku. Do przerwy grę cechuje szybkie tempo, przyczem obie strony już w pierwszych minutach mają liczne możliwości bramkowe. — W 29 min. Majowski wykorzystuje wysunięcie się naprzód Lasoty Majerana i z ładnej akcji solowej podciąga piłkę pod bramkę Cracovii, Pawłowski wybiega, a Majowski lekkim strzałem bije do pustej bramki.
W dwie minuty potem dochodzi do zderzenia i incydentu między Majowskim a Majeranem, w wyniku którego Majowski został wykluczony z boiska. Osłabiona liczebnie Pogoń zdaje się popaść w trudności, szczególnie, gdy w cztery minuty później po ładnem podaniu Skalskiego, Korbas nieuchronnie wyrównuje.
Po przerwie początkowo Cracovia częściej jest przy piłce, następnie jednak do głosu dochodzi Pogoń, dla której w 7 min Kraus po kornerze głową uzyskuje dragą bramkę.
Z tą chwilą Cracovia załamuje się i dopiero w końcowych minutach energicznie napiera, skuteczna jednak gra obrony Pogoni nie pozwala na wyrównanie.

Sędziował p. Bergthal. Widzów ponad 4000.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 102 z 12 kwietnia 1938


Mecze sezonu 1938

Cracovia_herb 1938-01-30 Cracovia - Cracovia II 4:3  Cracovia_herb 1938-02-02 Cracovia - Cracovia II 2:5  Zwierzyniecki Kraków 1938-02-06 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 7:1  Krowodrza Kraków 1938-02-13 Cracovia - Krowodrza Kraków 9:1  KS Chełmek 1938-02-20 Cracovia - ZS Chełmek 4:3  Błyskawica Rybnik 1938-02-27 Cracovia - Błyskawica Rybnik 7:1  Pogoń Katowice 1938-03-06 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Azoty Chorzów 1938-03-13 Cracovia - KS Chorzów 5:1  Dąb Katowice 1938-03-20 Cracovia - Dąb Katowice 3:1  Śląsk Świętochłowice 1938-03-27 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 1:4  Garbarnia Kraków 1938-04-03 Liga PZPN - Liga okręgowa 2:0  Pogoń Lwów 1938-04-10 Pogoń Lwów - Cracovia 2:1  Honvéd Budapeszt 1938-04-17 Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:2  Warta Poznań 1938-04-24 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Wisła Kraków 1938-05-01 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Śmigły Wilno 1938-05-08 Cracovia - Śmigły Wilno 3:0  AKS Chorzów 1938-05-15 AKS Chorzów - Cracovia 5:1  Polonia Warszawa 1938-05-26 Cracovia - Polonia Warszawa 3:2  Ikar Kraków 1938-05-29 Cracovia - Ikar Kraków 4:3  Bocskay Debreczyn 1938-06-02 Cracovia - Bocskay Debreczyn 1:1  Rewera Stanisławów 1938-06-05 Rewera Stanisławów - Cracovia 5:4  Stanisławowski OZPN 1938-06-05 Stanisławowski OZPN - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 1938-06-12 ŁKS Łódź - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1938-06-19 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 1938-06-26 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 3:2  Warszawianka Warszawa 1938-07-03 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:3  Fablok Chrzanów 1938-07-27 Fablok Chrzanów - Cracovia 6:1  Makkabi Kraków 1938-07-30 Makkabi Kraków - Cracovia 0:3  Hasmonea Lwów 1938-08-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 1:5  Junak Drohobycz 1938-08-15 Junak Drohobycz - Cracovia 3:4  ŁKS Łódź 1938-08-21 Cracovia - ŁKS Łódź 6:2  Polonia Warszawa 1938-08-28 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  AKS Chorzów 1938-09-04 Cracovia - AKS Chorzów 4:2  Śmigły Wilno 1938-09-11 Śmigły Wilno - Cracovia 1:3  Kielce 1938-09-24 Kielce - Cracovia 3:6  Wisła Kraków 1938-10-02 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Warszawianka Warszawa 1938-10-09 Warszawianka Warszawa - Cracovia 2:0  Pogoń Lwów 1938-10-16 Cracovia - Pogoń Lwów 2:3  Fablok Chrzanów 1938-10-23 Cracovia - Fablok Chrzanów 6:1  Warta Poznań 1938-10-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1  Polonia Warszawa 1938-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Garbarnia Kraków 1938-11-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 3:2  Warta Zawiercie 1938-11-20 Warta Zawiercie - Cracovia 1:2