1969-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 2:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 06:31, 24 sie 2024 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Michał Matyas
pilka_ico
I liga , 8 kolejka
Kraków, stadion Cracovii, środa, 24 września 1969, 15:30

Cracovia - Wisła Kraków

2
:
3

(2:1)



Herb_Wisła Kraków

Trener:
Gyula TelekĂ˝
Skład:
A. Paluch (60' H. Jałocha)
Chemicz
Rewilak
K. Jałocha
Antczak
Joczys
Zuśka
Spiżak
T. Niemiec
Sarnat
Gigoń

Ustawienie:
4-3-3

Sędzia: Maśka z Wrocławia
Widzów: 25 000

bramki Bramki
Sarnat (15')

T. Niemiec (24')
1:0
1:1
2:1
2:2
2:3

Lendzion (16')

Krawczyk (46')
Lendzion (65')
Skład:
Stroniarz
A. Szymanowski
R. Wójcik
Kawula
Musiał
Polak
Krawczyk
Studnicki
K. Hausner
Lendzion
Skupnik

Ustawienie:
4-3-3



podczas meczu
podczas meczu
podczas meczu

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Dziennik Polski

Zanosiło się na wielki mecz i na nie byle jakie emocje. Wydawalo się, że stawka tego spotkania zmusi zawodników do maksymalnej gry i wielkiego wysiłku. Okazał się tymczasem, że krakowskie "derby" są w dalszym ciągu wojną nerwów, często bezładnym kopaniem i nie tu oczekiwać nam ładnego widowiska. Sądzić by jednocześnie można, że mnogość - w każdym razie jak na nasze warunki - bramek, określała poziom spotkania Cracovia - Wisła. Ale i to nie. Było, owszem, pięć bramek, dwie z nich nawet bardzo ładne, ale przecież chcielibyśmy oglądać przede wszystkim ładne spotkanie, na dobrym poziomie technicznym, bo na to obydwie drużyny ostatecznie czasami stać. Nerwy, o których już powyżej powiedziano, ponosiły zbyt często zawodników jednej i drugiej drużyny, toteż nie obeszło się bez faulów, złośliwości, miejscami zbyt twardej gry. Tak to mają wyglądać mistrzowskie pojedynki piłkarskie dwu zaprzyjaźnionych drużyn?

Wisła wygrała wczorajsze spotkanie zasłużenie. Jeśli przyjmiemy, że obydwa zespoły grały słabo, to jednak minimalnie lepiej wypadła Wisła. To racja, że w obronie goście pokazali się z najgorszej strony, że nie kleiło się w ataku, a piłki z głębi pola były często przejmowane przez piłkarzy Cracovii - jednak lepsze ustawienie, szybsze wyjścia na pozycje i przyspieszenie gry w odpowiednim momencie, to mogło zadecydować o sukcesie Wisły. Kiedy wynik był już ustalony, wiślacy rozsądnie zwolnili grę, posyłali piłki w poprzek boiska, gospodarze natomiast nie umieli w tym momencie nadać spotkaniu ostrzejszego tempa, grając tak, jak życzył sobie tego przeciwnik.

Pierwsza połowa należała raczej do Cracovii. Drużyna ta uzyskała prowadzenie (Sarnat) w 15 min. z bliskiej odległości, przy zupełnej nieingerencji obrońców. W kilka sekund później było już 1:1, bramkę zdobył Lendzion. Nie bez winy był tu Paluch, zresztą tym razem nie popisał się on udanymi interwencjami. W 25 min. Cracovia znów prowadzi, jest 2:1, bramkę zdobył Niemiec. Obrona Wisły i tym razem była niewidoczna. Na 2:2 wyrównał w minutę po przerwie Krawczyk. W 65 min. zwycięską bramkę zdobył Lendzion po dośrodkowaniu Polaka. A więc 3:2 (1:2) dla Wisły.

W drugiej części meczu Wisła przystąpiła do zdecydowanego ataku, zepchnęła gospodarzy do defensywy, a sporadyczne i zwykle nieudane wypady gospodarzy kończyły się albo na Stroniarzu, albo na... niecelnych strzałach napastników Cracovii. Sam Gigoń zmarnował wczoraj dwie stuprocentowe sytuacje.
Źródło: Dziennik Polski nr 228 z 25 września 1969 [1]


"Pięć bramek w derbach krakowskich" -
Gazeta Krakowska

Pięć bramek w derbach krakowskich

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.3
Dwukrotnie w spotkaniu I ligi pliki nożnej Cracovia — Wisła prowadził zespól „białoczerwonych” 1:0 i 1:1 a jednak przegiął 2:3 (2:1).

Wisła wygrała zasłużenie. Potrafiła pomimo słabej gry swych obrońców w pierwszej połowie spotkania (poza Musiałem) wyjść obronną ręką tracąc tylko dwie bramki. A mogło ich być w tym okresie znacznie więcej. Przy stanie 2:1 na pięć minut przed przerwą Gigoń nie wykorzystał idealnej okazji do podwyższenia wyniku. Ten sam piłkarz w 9 min. trafił w poprzeczkę a dobitka Sarnata poszła w aut. Prowadzenie dla Cracovii w 15 min. uzyskał przy biernej posta¬wie defensywy Wisły Sarnat. W tej samej minucie Lendzion po strzale Krawczyka i odbitej piłce przez Palucha strzelił do bramki uzyskując wyrównującą bramkę dla Wisły. Nadal w natarciu była jednak Cracovia. W 25 min. znowu nie bez winy defensorów Wisły Niemiec strzela drugą bramkę dla Cracovii. W tym okresie gry przeważała Cracovia.
Po zmianie stron prawdziwy szturm przypuściła Wisła. W 46 min. Paluch omal nie musiał wyjmować piłki z siatki, w 47 min. silny strzał Krawczyka paruje Paluch pod nogi nadbiegającego Krawczyka i ten lokuje piłkę w bramce. Stan meczu 1:1. Ta bramka wybiła z konceptu zespół gospodarzy, Cracovia niepotrzebnie zwalnia grę, inicjatywę przejęła Wisła. W M min. idealną pozycję wypracował dla Hausnera Musiał — Hausner jednak spóźnił się ze strzałem.
Decydująca bramka padła w 84 min. Polak ograł paru obrońców gospodarzy, przerzucił piłkę ponad wybiegającym bramkarzem a Lendzion prawie z linii bramkowej główką dokonał formalności skierowując piłkę do bramki. 3:2 dla Wisły. Pięknym strzałem tuż ponad poprzeczkę popisał się w 80 min. Rewilak, wykonując rzut wolny z 30 metrów. W ostatnich pięciu minutach gry Krawczyk strzelił w poprzeczkę a Lendzion po samotnym rajdzie nie trafił do pustej bramki 1 mecz zakończył się zwycięstwem Wisły 3:2 (1:2).
Stadion Cracovii wypełnił się po brzegi — ponad 23 tys. widzów. Każdy chciał być świadkiem derbowego spotkania. Mecz nie stał jednak na zbyt wysokim poziomie, chociaż był ciekawy. Sporo było bramek, wynik niewiadomy do ostatniego gwizdka sędziego. Grano ostro, lecz fair. Gdyby trzeba było wystawiać cenzurki dla najlepszych piłkarzy obu zespołów — otrzymaliby je Musiał z Wisły i Antczak z Cracovii.
CRACOVIA: Paluch (H. Jałocha), Chemicz, Rewilak, Antczak, Joczys, Niemiec, K. Jałocha, Spiżak, Zuśka, Sarnat, Gigoń.
WISŁA: Stroniarz, Szymanowski, Wójcik,Musiał, Kawula, Polak, Hausner, Studnicki, Lendzion, Krawczyk, Skupnik. Sędziował p. Maską (Wrocław).
Migawki
Wisła oprócz dwóch punktów zdobyła wczoraj wspaniały puchar ofiarowany dla zwycięzcy derbowego spotkania przez polonijny klub Wisła Chicago. Puchar kapitanowi Wisły Wójcikowi wręczył prezes Cracovii mgr J. Betlej.

Niektórzy kibice Cracovii już przed meczem przewidywali niepowodzenie swych pupilków, którzy wystąpili wczoraj nie w tradycyjnych „pasiakach” lecz w białych ubiorach. Miał to być zły omen.

Wielu z widzów chcąc zdążyć na mecz Cracovia — Wisła udała się wprost z miejsca pracy, bez obiadu na stadion Cracovii. Niektórzy już na godzinę przed meczem zajęli miejsca na widowni. A kierownictwo Cracovii spowodowało opóźnienie o kilka minut rozpoczęcia spotkania nie przygotowując na czas boiska (brak chorągiewek na rogach boiska). Drobna rzecz a wstyd...
Źródło: Gazeta Krakowska nr 228 z 25 września 1969


"W „świętej wojnie44 punkty i puchar dla Wisły" -
Echo Krakowa

W „świętej wojnie44 punkty i puchar dla Wisły

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
Cracovia — Wisła 2:3 (2:1). Bramki zdobyli, dla Cracovii: Sarnat w 14 1 Niemiec w 23 min., dla

Wisły — Lendzion w 15 i 65 min. oraz Krawczyk w 48 min. gry. Sędziował p. Mańka z Wrocławia. Widzów ponad 25 tys.

CRACOVIA: Paluch HŁ Jałocha od 52 min.), Chemicz, Joczya, Rewilak, Antczak, K. Jałocha, Niemiec. Zuśka. Spiżak, Sarnat, Gigoń. WISŁA: Stroniarz, Szymanowski, Wójcik, Kawula, Musiał, Krawczyk, Studnicki, Polak, Hausner, Lendzion, Skupnik.

131 „wielkie derby” zakończyły się W zwycięstwem piłkarzy „białej gwiazdy”, przy 49 porażkach i 2? remisach. Zwycięzcy zainkasowali nie tylko obydwa punkty mistrzowskie, ale również piękny puchar ufundowany przez polonijny klub Wisłę z Chicago. Mecz był nadzwyczaj emocjonujący, chociaż nie stał na najwyższym poziomie a obydwa zespoły zagrały bardzo ambitnie. Początkowo zanosiło się na pewne zwycięstwo beniaminka. który dwukrotnie uzyskiwał prowadzenie i był bliski podwyższenia wyniku, ale później do głosu doszło doświadczenie wiślaków, którzy mogli odnieść bardziej efektowną wygraną, niż różnicą 1 bramki.

Wiślacy wykorzystując lepsze wyszkolenie techniczne i większą rutynę mieli optyczną przewagę, oddali więcej strzałów na bramkę przeciwnika, lecz mniej groźnych. Tymczasem „pasiaki” atakowały bardziej sporadycznie, ale do M min. ich poczynania ofensywne cechował rozmach i zdecydowanie napastników. Już w 14 min. Gigoń strzelił jak z armaty, lecz piłka odbiła się od słupka. Dopadł jej jeszcze Sarnat, ale spudłował. W 14 min. Zuśka wyłożył piłkę Sarnatowi który uprzedzając Kawulę i Wójcika strzelił nie do obrony. 1:0 dla Cracovii i szał radości. Nie umilkły jednak brawa a Paluch musiał wyciągnął nitkę z siatki. Najpierw strzelał Krawczyk. Bramkarz Cracovii mając słońce w oczy wypuścił piłkę z rąk a nadbiegający Lendzion dopełnił formalności. 1:1! Jak już wspomniałem gospodarze byli w tym okresie groźniejsi i po błyskawicznej akcji: Antczak — Sarnat — Niemiec, ten ostatni silnym strzałem uzyskał dla swych barw 2 bramkę.

Już w pierwszym ataku po przerwie padło wyrównanie. Polak wypuścił Lendziona, który z bliska kąśliwie Strzelił. Paluch resztkami sił wybił piłkę w pole, ale przechwycił ją Krawczyk i celnie posiał do siatki. Znów remis! Z wolna siły beniaminka zaczęły się wykruszać. Jeszcze ambitnie próbowano niepokoić obronę wiślacką lecz z każdą chwilą robiono to wolniej i mniej zdecydowanie. Widząc swą wielką szanse wiślacy przyspieszyli grę i teraz niebezpieczeństwo wiało w oczy Cracovii. Trener M. Matyas, widząc zdenerwowanie Palucha, wymienia go na II Jałochę, który kilkakrotnie ratuje swój zespól przed utratą gola. W 65 min. musi jednak skapitulować. Polak po ucieczce Chemiczowi po lewej flance silnie strzela fałszem. Piłka mija bramkarza lobem i leci do bramki. Przejmuje ją na samej linii Lendzion i... stawia kropkę nad „i”. W ostatnich sekundach zawodnik ten ma jeszcze Jedną wyśmienitą okazję na podwyższenie wyniku, ale fatalnie pudłuje.

W zespole zwycięzców, doskonalę partię rozegrali: Musiał, Szymanowski Polak i niewiele od nich odbiegali Kawula, Krawczyk i Skupnik. W Cracovii wyśmienity był Antczak, któremu dzielnie sekundowali Rewilak oraz Zuśka do chwili, kiedy zabrakło mu sił.
Źródło: Echo Krakowa nr 180 z 4 sierpnia 1969


Mecze sezonu 1969/70

Stahl Eisenhüttenstadt 1969-07-05 Stahl Eisenhüttenstadt - Cracovia 3:1  Dynamo Frankfurt 1969-07-09 Dynamo Frankfurt - Cracovia 3:1  Dynamo Berlin 1969-07-13 Dynamo Berlin - Cracovia 0:0  Górnik Radlin 1969-08-03 Cracovia - Górnik Radlin 3:1  Zagłębie Wałbrzych 1969-08-10 Cracovia - Zagłębie Wałbrzych 2:1  Polonia Bytom 1969-08-16 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 1969-08-20 Cracovia - Ruch Chorzów 2:4  Gwardia Warszawa 1969-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:2  Górnik Zabrze 1969-09-10 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Pogoń Szczecin 1969-09-14 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Stal Rzeszów 1969-09-20 Stal Rzeszów - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 1969-09-24 Cracovia - Wisła Kraków 2:3  Odra Opole 1969-09-28 Odra Opole - Cracovia 2:1  Petrolul Ploieşti 1969-10-11 Cracovia - Petrolul Ploieşti 4:2  GKS Katowice 1969-10-19 Cracovia - GKS Katowice 1:2  Legia Warszawa 1969-10-25 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Star Starachowice 1969-11-16 Star Starachowice - Cracovia 4:1  Szombierki Bytom 1969-11-23 Cracovia - Szombierki Bytom 1:1  Zagłębie Sosnowiec 1969-11-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1970 Trening Noworoczny  Limanovia Limanowa 1970-02-23 Cracovia - Limanovia 1:1  Garbarnia Kraków 1970-03-05 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0  Hutnik Kraków 1970-03-08 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 3:0  Wisła Kraków 1970-03-11 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Zagłębie Wałbrzych 1970-03-15 Zagłębie Wałbrzych - Cracovia 2:0  Polonia Bytom 1970-03-22 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Garbarnia Kraków 1970-03-29 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2 k.5:3  Wisła Kraków 1970-03-30 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.4:3  Ruch Chorzów 1970-04-04 Ruch Chorzów - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 1970-04-11 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Gwardia Warszawa 1970-04-18 Cracovia - Gwardia Warszawa 0:0  Hutnik Kraków 1970-05-06 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 1970-05-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:2  Stal Rzeszów 1970-05-13 Cracovia - Stal Rzeszów 0:3  Wisła Kraków 1970-05-23 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Odra Opole 1970-05-28 Cracovia - Odra Opole 0:0  GKS Katowice 1970-06-06 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 1970-06-10 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 1970-06-14 Cracovia - Legia Warszawa 0:2  Szombierki Bytom 1970-06-17 Szombierki Bytom - Cracovia 1:0  Zagłębie Sosnowiec 1970-06-21 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:1