1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4
|
mecz towarzyski Kraków, niedziela, 23 czerwca 1946, 18
(1:2)
|
|
Skład: Rybicki Gędłek Domański Jabłoński I Parpan Jabłoński II Giergiel Różankowski I Nowak Szeliga(Różankowski II) Bobula |
Sędzia: Michalik |
Skład: Sostavic Brozovic Colic Czajkowski Dżurdżovic Simonowski Michajlovic Palii Rupnik Bobek Matekalo |
Mecze tego dnia: | ||
1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4 |
Opis meczu
Echo Krakowa
Ukazujących się w przejściu zawodników Partyzanta przyjęła widownia burzą oklasków. Po sportowym okrzyku rozbiegają się Jugosłowianie. aby trybunę i widownie obrzucić wiązankami kwiecia. Za chwilę wbiega Cracovia równie głośno witana przez publiczność. Podczas powitania samolot zrzuca dwa bukiety kwiatów dla gości, a za trzecim nawrotem piłkę. Orkiestra kolejarzy gra kolejno hymn jugosłowiański i polski, których stojąc wysłuchuje publiczność.
Drużyny stają na przeciwko siebie w następujących składach:
Partyzant: Sostavic, Brozovic, Colic, Czajkowski, Dżurdżovic, Simonowski, Michajlovic. Palii, Rupnik, Bobek i Matekalo.
Cracovia: Rybicki, Gędłek, Domański, Jabłoński I, Parpan, Jabłoński II, Giergiel, Różankowski I, Nowak, Szeliga, Różankowski II (po przerwie) i Bobula.
Mimo deszczu, chwilami — ulewnego, przeszło 25000 widzów z zapartym oddechem śledziło len najpiękniejszy po wojnie mecz w Krakowie. Niechaj żałują ci co nie przyszli. Mimo ciężkiego terenu, spotkanie to prowadzone było w szybkim, a chwilami błyskawicznym tempie, i aż do końcowego gwizdka sędziego emocjonowało niesłychanie publiczność.
Wynik końcowy, zupełnie sprawiedliwy, jest dla Cracovii sukcesem wielkiej miary. Drużyna białoczerwonych pierwsza z wszystkich przeciwników Partyzanta, potrafiła tej drużynie strzelić trzy bramki (tego jeszcze nie było), a była wzmocniona zaledwie dwoma zawodnikami: Nowakiem (z Garbarni) i Giergielem (z Wisły). Pięknym wynikiem, uzyskanym po ambitnej ofiarnej grze dała Cracovia równocześnie spodziewaną odprawę ob. (hs) ze Startu, który po meczu z Bieżanowianką pozwolił sobie na prowokacyjną notatkę.
Drużyna Partyzanta w zupełności potwierdziła entuzjastyczną opinię, jaką o niej wydała prasa śląska. Bez słabych punktów — wyrównana we wszystkich liniach, ma w swym gronie kil¬ka wybitnych jednostek, których kunszt piłkarski stoi na najwyższym poziomie. Sostavic, Simonowski, Matekalo, Bobek, Palii i Rupnik stanowili w drużynie Partyzanta extraklasę. Simonowski wyrastał spod ziemi tam. gdzie zaszła potrzeba, a w zapale zapędzał się aż na przeciwległą dla siebie pozycję. Wspierający pomoc Palli i Bobek potrafili cofać się na własne pole karne, aby za chwilę oddać strzał na bram¬kę Rybickiego, Rupnik i niebezpieczny Matekalo. wysunięci do przodu, był ciągłą groźbą dla tyłów gospodarzy. Deszcz i mokre boisko zawsze obnaża braki techniczne zawodników. Braków podobnych nie mogliśmy zauważyć w drużynie Partyzanta.
Cracovia, wzmocniona tylko Nowakiem i Giergielem, zagrała najlepszy swój mecz po wojnie. Wszyscy zawodnicy walczyli z krańcowym poświęceniem i ambicją. Solidarnym wysiłkiem dorzucili do wspaniałego dorobku tego klubu nową cegiełkę. Najlepszą częścią drużyny, była wyrównana linia pomocy, gdzie Parpan i bracia Jabłońscy walczyli ze sobą o lepsze. Trio obronne w ciężkiej walce wywiązało się ze swe¬go zadania jak najlepiej. Rybicki obronił kilka niebezpiecznych strzałów, potwierdzając tym samym niewątpliwy swój talent. Błądzi jeszcze nerwowym niezdecydowaniem w wybiegach. Gędłek jak zwykle na b. dobrym poziomie, a Domański wyraźnie się podciągnął. Razem stanowili parę — trudną do sforsowania. Nowak był rozumnym kierownikiem ataku j potrafił wy¬korzystać indywidualne właściwości każdego ze współpartnerów. Rożankowski I zagrał niesłychanie ambitnie, a porywające jego biegi i prze¬boje wprowadziły wiele zamieszania w szeregi przeciwnika. Ze skrzydeł lepiej wykorzystywał Giergiela (przed przerwą) niż Bobula (po pauzie). Bobula lepiej wykorzystywany przez Szeliga uciekał często i sprawiał dużo kłopotu Czajkowskiemu. Po przerwie musiał się cofać, aby wywalczyć sobie piłkę. Szeliga i Różankowski U walczyli bardzo ambitnie i równica dali ze siebie wszystko. Giergiel, dokładnie kryty przez Simonowskiego i pod czułą opieką Solica, miał ciężki żywot. Strzeleniem pierwszej bramki wy¬bitnie podniósł drużynę na duchu.
Obydwa zespoły walczyły po męsku, ostro, ale fair.
Przebieg gry
Cracovia z miejsca przeprowadza kilka gwałtownych ataków. Nowak doskonale rozdziela piłki. W 3-cicj minucie wypuszcza prostopadłym podaniem Różankowskiego, który ostro strzela w aut. Za chwilę po centrze Bobuli główkę Nowaka wyłapuje Sostavic. Zdeprymowani postawą Cracovii Jugosłowianie mogą się skonsolidować. Poczynania ich likwiduje po¬moc, pchając równocześnie własny atak naprzód. Znowu Sostavic wyłapuje strzał Różankowsklego I, a za moment wybiera piłkę spod nóg Bobuli. W 8 minucie po ucieczce i centrze Bobuli, Giergiel spokojnie przerzuca sobie piłkę na lewą nogę i wspaniałym strzałem uzysku¬je prowadzenie. Niespodziankę tą przyjmuje widownia huraganem oklasków. Podnieca to Jugosłowian, którzy przechodzą teraz do ataku i uzyskują kolejno dwa rzuty różne. Przy drugim piękna główka Paliiego przechodzi obok słupka. Różankowski rwie naprzód jak wicher, ale z jego podań Giergiel i Nowak strzelają nie celnie. Nowy rzut różny Jugosłowian wyjaśnia Parpan, który w tym okresie czasu doskonale szachuje trójkę środkową napadu Partyzanta. Aż do piętnastej minuty utrzymuje się przewaga Cracovii, po czym inicjatywę przejmują Jugosłowianie. Palii rozpoczyna serię niebezpiecznych strzałów dwoma bombami, które jednak nie znajdują drogi do siatki. Dopiero w 17-tej minucie ostry „szczur" tego zawodnika przynosi wyrównanie. Nacisk Partyzanta rośnie i Rybicki jest w ciągłej opresji. W 26-tej minucie wyrywa się Nowak, podaje do Szeligi, ten wystawia Bobulę, lecz strzał przechodzi nad poprzeczką. Za chwilę błyskawiczny wypad Różankowskiego I kończy się także ostrym, lecz nie celnym strzałem. Piłkę z wykopu przejmuje Bobek, biegnie i nie atakowany przez nikogo, strzela z odległości 20 metrów ostro pod poprzeczkę. Partyzant prowadzi 2:1. Przez ostatnie 10 minut przygniatają Jugosłowianie silnie. Michajlovic jest 2 razy sam na sam z Rybickim, lecz raz pudłuje, a drugi strzał broni bramkarz Cracovii z trudem na róg. Cracovia walczy zajadle i znowu Jabłoński ratuje w beznadziejnej sytuacji. Po nim popisuje się Rybicki, który jak szczupak rzuca się pod nogi Paliiego, wyłapując groźną centrę Michajlovica. Aż do końca pierwszej połowy nie dają napastnicy Partyzanta chwili wytchnienia Rybickiemu. Łapie on jeszcze bombę Matekalo, a po chwili główkę Paliiego.
Po przerwie obserwujemy przysłowiowy „kwadrans” Cracovii, Rożankowski często naciska groźne jogo przeboje z trudem likwiduje obrona Partyzanta. W 6 minucie dochodzi do strzału Giergiel ale z 3 metrów fatalnie pudłuje. Si¬monowski błyska formą i całkowicie unieszkodliwia prawą stronę ataku Cracovii. Z drugiej strony Domański kilka razy szczęśliwie interweniuje. W 9 minucie wystawia Nowak Różankowskiego, który mimo że jest nieprzepisowo powstrzymywany, przerywa się przez obronę i strzela nie do obrony. Za chwilę po wolnym bitym precyzyjnie przez Matekalo strzela Mihajlovic z voleya, ale Rybicki wspaniale broni. Jugosłowianie dają teraz koncert gry. Dokładnymi podaniami obgrywają zawodników Cracovii błyskając wspaniałą techniką. Białoczerwoni odgryzają się częstymi wypadami, którym brak jednak wykończenia. Róg strzela Bobula w aut a w następnym momencie po zażartej walce o pił¬kę na prawej stronie i przerzucie Giergiela mija się z piłką. Znowu Rybicki z trudem wybija bombę Bobeka aa róg a za chwilę główkę Ma¬tekalo pięknie wyłapuje. Nie może jednak nic poradzić, kiedy Palii strzela ostro obok wewnętrznej strony słupka. „Partyzant" prowadzi 3:2. Rupnik forsuje coraz częściej lewą stroną, gdzie Bobek i Mateiako są nie do zatrzymania. Z trudem pracuje Jabłoński i Gędłek oddalając niebezpieczeństwo. Dopiero w 28 minucie wyrywa się Rożankowski, mija przepięknie 3 przeciwników lecz ostry jego strzał przechodzi tuż obok słupka. Powtórny jego wypad likwiduje Mrozovic wybijając piłkę na róg. Cracovia niebezpiecznie atakuje, mimo to w pewnym momencie Czajkowski zdobywa piłkę, wyciąga, dalekie je¬go podanie przejmuje Bobek, — zdaje się — w pozycji spalonej ucieka i strzela celnie obok nie¬zdecydowanie wybiegającego Rybickiego. Mając zapewniony wynik w kieszeni grają Jugosłowianie coraz lepiej demonstrując wspaniałe swoje umiejętności. Drobny deszcz przemienia się na kilka minut w rzęsistą ulewę, lecz gra mimo ciężkiego terenu jest tak szybka i ciekawa, że nikomu z widzów nie przychodzi na myśl opuszczenie widowni. Cracovia broni się zajadle. Nowak walczy o piłkę i wysyła swych partnerów w bój. Jeden z takich ataków przynosi róg bity dobrze przez Bobulę. W zamieszaniu podbramkowym, Różankowski II przytomnie główkuje i ustala wynik meczu na 3:4.
Mimo zmęczenia obydwie drużyny atakują zawzięcie dążąc do poprawienia wyniku. Raz jeszcze jest w- opresji Sostovic, 2 razy broni Rybicki i wreszcie sędzia odgwizduje koniec zawodów.
Z sędzią tego meczu, ob. Michalikiem możnaby dyskutować na temat pozycji wyjściowej przy czwartej bramce Jugosłowian. Poza tym prowadził te zawody bardzo dobrze.
1946 Trening Noworoczny 1946-02-24 Lechia 06 Mysłowice - Cracovia 3:0 1946-03-03 Cracovia - Legia Kraków 2:1 1946-03-10 Cracovia - Krowodrza Kraków 7:0 1946-03-17 Cracovia - Lechia 06 Mysłowice 4:1 1946-03-24 Wisła Kraków - Cracovia 3:1 1946-03-31 Bieżanowianka Bieżanów - Cracovia 1:2 1946-04-14 Cracovia - Prokocim Kraków 7:1 1946-04-21 Cracovia - SK Kladno 2:2 1946-04-28 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2 1946-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 1:0 1946-05-05 Korona Kraków - Cracovia 1:3 1946-05-12 Cracovia - Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie 2:2 1946-05-16 Cracovia - Zwierzyniecki Kraków 0:2 1946-05-19 Resovia - Cracovia 1:5 1946-05-19 Łagiewianka Kraków - Cracovia 5:0 1946-05-25 Cracovia - Warta Poznań 1:1 1946-05-26 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1 1946-06-01 Cracovia - Polonia Bytom 3:1 1946-06-02 Cracovia - AKS Chorzów 5:1 1946-06-08 Cracovia - IFK Norrköping 1:1 1946-06-13 Cracovia - Bieżanowianka Bieżanów 4:0 1946-06-18 Wisła/Cracovia - Brytyjska Armia Renu 2:2 1946-06-20 Cracovia - Ligocianka Katowice 4:2 1946-06-23 Cracovia - Partizan Belgrad 3:4 1946-06-27 Prokocim Kraków - Cracovia 1:5 1946-06-29 Cracovia - Partizan Belgrad 1:5 1946-07-05 Bata Zlin - Cracovia 5:1 1946-07-06 AC Nitra - Cracovia 0:1 1946-07-07 ŠK Bratislava - Cracovia 0:3 1946-07-10 ŠK Bratislava - Cracovia 5:0 1946-07-12 ŠK Piešťany - Cracovia 2:1 1946-07-14 ŠK Ružomberok - Cracovia 1:1 1946-07-24 Cracovia - Łagiewianka Kraków 6:0 1946-07-28 Cracovia - Korona Kraków 8:1 1946-08-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 17:0 1946-08-10 Cracovia - ŠK Bratislava 2:6 1946-08-18 Zwierzyniecki Kraków - Cracovia 0:3 1946-08-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:0 1946-09-01 Cracovia - Wisła Kraków 1:1 1946-09-08 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:0 1946-09-12 Wisła Kraków - Cracovia 0:1 1946-09-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:1 1946-09-22 Bocheński Bochnia - Cracovia 2:2 1946-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:2 1946-10-06 Cracovia - Garbarnia Kraków 1:1 1946-10-06 Cracovia - Wieczysta Kraków 3:2 1946-10-12 ZZK Łódź - Cracovia 2:4 1946-10-13 Cracovia - ZZK Łódź 4:2 1946-10-13 Łagiewianka Kraków - Cracovia 2:1 (przerwany) 1946-10-20 Cracovia - Tęcza Kielce 1:1 1946-10-29 Polonia Bytom - Cracovia 2:0 1946-11-10 Cracovia - Kispesti Budapeszt 1:2 1946-11-12 Wisła/Cracovia - Kispesti Budapeszt 2:0 1946-11-17 Łagiewianka Kraków - Cracovia 0:3 1946-11-24 Wisła Kraków - Cracovia 1:0 1946-12-01 Cracovia - Korona Kraków 5:0 1946-12-08 Cracovia - Dąbski Kraków 2:1