1998-06-09 GKS Bełchatów - Cracovia 2:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_GKS Bełchatów

Trener:
Jerzy Wyrobek
pilka_ico
II liga grupa wschodnia , 34 kolejka
Bełchatów, wtorek, 9 czerwca 1998

GKS Bełchatów - Cracovia

2
:
0

(0:0)



Herb_Cracovia

Trener:
Grzegorz Kmita
Skład:
Krupski
Szkudlarek
Nocoń
Wilczok
Pranagal (56' Kalkowski)
Nowicki
Konkiewicz
Krzynówek
Rzeźniczek
Jakóbczak (46. Chwiałkowski)
Patalan (66' Kukulski)

Sędzia: T. Wolak z Opola
Widzów: 1500

bramki Bramki
Szkudlarek (69')
Kalkowski (90'-karny)
1:0
2:0
zolte_kartki Żółte kartki
Szkudlarek Mróz
Siemieniec
Krupa
Ł. Paluch
Ziółkowski
Skład:
Ł. Paluch
Siemieniec
Krupa
Walankiewicz
Mróz
Szary
Ł. Kubik (85' Powroźnik)
Ziółkowski
Zegarek (60' Hrapkowicz)
Feutchine (80' Martyniuk)
Prokop



Znaczenie meczu

Mecz decydujący o spadku Cracovii do III ligi.

Opis meczu

1998-06-09 GKS Bełchatów - Cracovia 2-0 01.jpg
1998-06-09 GKS Bełchatów - Cracovia 2-0 02.jpg

"Nie udało…" -
Tempo

Nie udało…

Nie udało się piłkarzom Cracovii wywalczyć remisu, równoznacznego z utrzymaniem się w lidze. Krakowianie od początku przyjęli defensywny wariant gry, przeprowadzając bardzo groźne kontry. Po jednej z nich - w 8 minucie - w znakomitej sytuacji znalazł się Zegarek, ale będąc sam przed Krupskim, z 8 metrów posłał piłkę nad poprzeczką. Potem kilka sytuacji stworzyli sobie bełchatowianie - m. in. Nocoń i Szkudlarek - ale znakomicie zachował się Paluch. W 19 min. Krzynówek potężnie uderzył z wolnego, Paluch odbił piłkę przed siebie, ale nikt nie zdążył z dobitką. W 30 min. Cracovia znów miała szansę - Feutchine podał do Prokopa, ten do Mroza, jednak jego strzał zablokowali obrońcy. Po zmianie stron Cracovia zaatakowała śmielej - w 52 min. po rzucie rożnym Zegarka, Siemieniec główkował minimalnie niecelnie. W 69 min. po rzucie wolnym egzekwowanym przez Krzynówka, na polu bramkowym Cracovii znaleźli się Kukulski i Szkudlarek. Obaj byli na spalonym, jednak sędzia udał, że nic nie widzi. Paluch obronił strzał Kukulskiego, ale wobec dobitki Szkudlarka był bezradny. Nie mający już nic do stracenia goście ruszyli do ataku. W 89 min. tuż przed polem karnym faulowany był Szary, jednak sędzia czuwał... Piłkę przejęli gospodarze, ruszyli z kontrą, w polu karnym upadł Chwiałkowski i arbiter bez wahania wskazał na "11", którą wykorzystał Kalkowski. I tak dzięki "małej pomocy przyjaciół" Cracovia spadła do III ligi.
Źródło: Tempo


Sport

Piłkarze Cracovii, by być pewnymi utrzymania się w lidze, nie mogli sobie pozwolić na porażkę. Zadanie to było tym trudniejsze, iż na przeszkodzie stanęła najsilniejsza drużyna II ligi, GKS Bełchatów.

Krakowianie od samego początku przyjęli defensywny wariant gry. Praktycznie ograniczali się jedynie do rozbijania, choć jako pierwsi stworzyli sobie klarowną okazję do zdobycia bramki. Do bezpańskiej piłki dopadł Paweł Zegarek, jednak zabrakło mu zimnej krwi i skończyło się kornerem. Potem atakowali tylko gospodarze, trafiali jednak na dobrze grający blok defensywny gości. Największe zagrożenie miejscowi stwarzali ze stałych fragmentów gry. Umiejętności golkipera z Krakowa z rzutów wolnych sprawdzali kolejno: Szkudlarek, Krzynówek i Rzeźniczek. W 30 min natomiast Cracovia wyprowadziła bardzo groźny kontratak, ale w ostatniej chwili uderzenie Mroza zablokował Knynówek.

U połowa także zaczęła się od akcji gości. Po rzucie rożnym Zegarka minimalnie niecelnie główkował Siemieniec. Później znów atakowali bełchatowianie i w 69 min wreszcie zaskoczyli obrońców gości. Po rzucie wolnym Krzynówka w polu karnym przyjezdnych powstało ogromne zamieszanie. Strzał Kukulskiego instynktownie obronił bramkarz gości, ale był już bezradny przy dobitce Szkudlarka. Krakowianie ruszyli do ataku. Jednak - jak to często bywa - nadziali się na kontratak, po którym w polu karnym upadł Chwiatkowski i sędzia podyktował rzut kamy. Pewnym egzekutorem okazał się Kalkowski.
PAULIN PŁOMlŃSKI
Źródło: Sport 10 czerwca 1998


"„Pasiaki” w III lidze!" -
Dziennik Polski

„Pasiaki” w III lidze!

GKS Bełchatów - Cracovia 2-0 (0-0)

1-0 Szkudlarek 69 min 2-0 Kalkowski 90 min (karny)

Sędziował: Wolak z Opola. Żółte kartki: Szkudlarek -Mróz, Siemieniec, Krupa, Kubik, Ziółkowski. Czerwona kartka: Powroźnik (90 min). Widzów 1,5 tys.

GKS Bełchatów: Krupski -Szkudlarek, Nocoń, Konkiewicz - Pranagal (56 Kalkowski), Nowicki, Krzynówek, Wilczok, Rzeźniczek - Patalan (66 Kukulski), Jakóbczak (46 Chwiałkowski).

Cracovia: Paluch - Mróz, Walankiewicz, Siemieniec, Szary, Krupa, Kubik (85 Powroźnik), Ziółkowski, Zegarek (80 Hrapkowicz) - Feutchine (80 Martyniuk), Prokop.

Cracovia przystąpiła do meczu już z I-ligowym GKS Bełchatów bez kontuzjowanego Depy i zawieszonego za kartki Kowalika. Do Bełchatowa przyjechał bramkarz Kwiatkowski, ale okazało się, że kontuzja (stłuczenie kręgosłupa) odniesiona w meczu z Radomskiem nie pozwala na jego udział w grze. Zastąpił go Łukasz Paluch. Od pierwszych minut krakowianie grali wzmocnioną obroną, szukając szczęścia w kontrach. I już w 5 minucie, po kiksie obrońców, Zegarek otrzymał piłkę, na 10 metrze, ale strzelił tuż obok słupka. W 8 min ostre uderzenie Szkudlarka z wolnego z 30 metrów obronił Paluch. Gospodarze naciskają, Cracovia broni się. W 16 min po rzucie wolnym Nocoń z 11 metrów główkował wprost w Palucha. 30 min szybka kontra Cracovii - Prokop zagrał do Mroza, ale jego strzał z 14 metrów w ostatniej chwili zablokowali obrońcy i piłka wyszła na róg. W 30 min wolny Rzeźniczka trafił w boczną siatkę bramki Cracovii. W 34 min Patalan uciekł obrońcom Cracovii, ale z 10 m uderzył mało precyzyjnie i Paluch wyłapał piłkę. Po 45 minutach w Bełchatowie 0-0, w Radomsku także 0-0. W tym momencie Cracovia pozostaje jeszcze w II lidze.

Na początku II połowy w 52 min po rzucie rożnym z 10 metrów główkował Szary, ale piłka o centymetry minęła słupek. Potem zaznacza się przewaga gospodarzy. W 69 min sędzia dyktuje wolnego zza pola karnego z kąta. Po krótkim rozegraniu piłki strzela Krzynówek.

Paluch odbija piłkę, na przedpolu Cracovii powstaje kolosalne zamieszanie, najszybszy jest obrońca Szkudlarek i z bliska wpycha piłkę do siatki. Za moment Konkiewicz ostro strzela z kąta, ale bramkarz Cracovii broni. W 76 min po mocnym uderzeniu Siemieńca z 20 metrów, bramkarz Krupski z trudem wybija piłkę na róg. Cracovia próbuje atakować, ale jej piłkarzom brakuje sił. Gospodarze nastawiają się na kontry. W 90 min ucieka obrońcom gości Rzeźniczek, podaje do Chwiałkowskiego, który jest w sytuacji sam na sam z Paluchem. Bramkarz Cracovii wybija piłkę, sędzia ocenia jednak, że zagranie było nieczyste i dyktuje problematycznego karnego. Kalkowski nie marnuje szansy i Bełchatów wygrywa 2-0. Nie wytrzymuje nerwowo Powroźnik, który ma pretensje do sędziego o podyktowanie karnego. Popycha arbitra rękami i otrzymuje czerwoną kartkę.

Z Radomska nadchodzi wiadomość, że miejscowa drużyna RKS pokonała Hetmana. Oznacza to degradację do III ligi.
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski


"Remis pozostał marzeniem" -
Gazeta Krakowska

Remis pozostał marzeniem

BEŁCHATÓW—CRACOYIA 2:0 (0:0)

Bramki: Szkudlarek 69, Kalkowski 90 min (karny). Sędziował I. Wolak z Opola. Żółte kartki: Kalkowski, Siemieniec — Powroźnik, Ziółkowski. Czerwona: Powroźnik (90 min.). Widzów 1500.

CRACOYIA: Paluch — Mróz, Walankiewicz, Siemieniec — Szary, Kubik, Ziółkowski,' Krupa, Zegarek (79. Hrapkowicz) - Feutchine (79. Martyniuk), Prokop. Cracovia nie zdołała wywalczyć upragnionego remisu. Z Radomska, w trakcie gry tamtejszego RKS Wrona z Hetmanem Zamość, doszły bowiem wiadomości, które w połączeniu z rezultatem w Bełchatowie spowodowały, że po trzech latach drugoligowej przygody „pasy” znów znalazły się w trzeciej lidze. już w 6 min. Zegarek stanął przed ogromną szansą, ale będąc o, em metrów przed bramką przeniósł piłkę nad poprzeczką. Po chwili Szkudlarek groźnie strzelał z wolnego, lecz Paluch był czujny.

W 16 min. Patalan wrzucił piłkę w pole karne, „główką” z 11 metrów poisał się Nocoń, Paluch chwycił piłkę. W 19 min. Krzynówek uderzał z wolnego — Paluch odbił ten strzał przed siebie, ale na szczęście nikt nie pospieszył z dobitką. Za moment znów Krzynówek przymierzył z wolnego, posyłając piłkę nad bramką. Po półgodzinie gry Cracovia zrewanżowała się kontrą; Feutchine uruchomił Prokopa, ten przerzucił na drugą stronę do Mroza, którego obrońcy zablokowali w ostatniej chwili. W 32 min. Rzeźniczek z rzutu wolnego strzelił w boczną siatkę. Po 2 minutach Patalan opanował piłkę w polu karnym mimo asysty krakowian, strzelił jednak anemicznie w środek bramki.

Po przerwie Cracovia mogła objąć prowadzenie. W 52 min. po rzucie rożnym Szary „główkowi” obok słupka. W 69 min. prysnęły nadzieje. Po rzucie wolnym Paluch zdołał odbić piłkę, ale wobec dobitki Szkudlarka jest bezradny. Koniec nadziei? W 76 min. Siemieniec uderzył z dystansu — Krupski sparował piłkę na rzut rożny. W przypływie desperacji w Cracovii nastąpiły zmiany i goście ruszyli do ataku. W 89 min przewracany był (na polu karnym) Szary, lecz arbiter nie zareagował. A w rewanżu gospodarze przeprowadzili szybką kontrę; Rzeźniczek zagrał do Patalana i w tym samym kierunku ruszył Paluch. Obaj pa-dli na murawę... „Jedenastkę” Kalkowski zamienił na gola, który przypieczętował degradację „pasów”. Była jeszcze czerwona kartka dla Powroźnika; zawodnik nie wytrzymał nerwowo.
Jacek ŻUKOWSKI
Źródło: Gazeta Krakowska


Mecze sezonu 1997/98

Hetman Zamość 1997-08-03 Cracovia - Hetman Zamość 4:0  Hutnik Kraków 1997-08-10 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Siarka Tarnobrzeg 1997-08-13 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-08-16 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 7:1  Stal Stalowa Wola 1997-08-23 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-08-30 Cracovia - Avia Świdnik 0:2  Górnik Łęczna 1997-09-06 Górnik Łęczna - Cracovia 3:1  Unia Tarnów 1997-09-13 Cracovia - Unia Tarnów 0:0  Okocimski Brzesko 1997-09-19 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:0  Wawel Kraków 1997-09-27 Wawel Kraków - Cracovia 2:0  Czuwaj Przemyśl 1997-10-04 Czuwaj Przemyśl - Cracovia 0:0  Korona Kielce 1997-10-11 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Warmia Olsztyn 1997-10-18 Warmia Olsztyn - Cracovia 0:0  Wisła Włocławek 1997-10-26 Cracovia - WKP Włocławek 2:1  Jeziorak Iława 1997-11-02 Jeziorak Iława - Cracovia 1:0  Ceramika Opoczno 1997-11-09 Cracovia - Ceramika Opoczno 2:1  RKS Radomsko 1997-11-15 RKS Radomsko - Cracovia 1:0  GKS Bełchatów 1997-11-22 Cracovia - GKS Bełchatów 2:1  Cracovia_herb 1998 Trening Noworoczny  Hetman Zamość 1998-03-08 Hetman Zamość - Cracovia 3:1  Hutnik Kraków 1998-03-15 Cracovia - Hutnik Kraków 0:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1998-03-21 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 1:1  Stal Stalowa Wola 1998-03-29 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:0  Avia Świdnik 1998-04-04 Avia Świdnik - Cracovia 0:0  Górnik Łęczna 1998-04-07 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Unia Tarnów 1998-04-11 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  Okocimski Brzesko 1998-04-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0  Wawel Kraków 1998-04-25 Cracovia - Wawel Kraków 0:0  Czuwaj Przemyśl 1998-05-03 Cracovia - Czuwaj Przemyśl 4:2  Korona Kielce 1998-05-09 Korona Kielce - Cracovia 0:0  Warmia Olsztyn 1998-05-17 Cracovia - Warmia Olsztyn 9:1  Wisła Włocławek 1998-05-20 WKP Włocławek - Cracovia 0:1  Jeziorak Iława 1998-05-31 Cracovia - Jeziorak Iława 2:0  Ceramika Opoczno 1998-06-03 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  RKS Radomsko 1998-06-06 Cracovia - RKS Radomsko 2:0  GKS Bełchatów 1998-06-09 GKS Bełchatów - Cracovia 2:0