1997-08-03 Cracovia - Hetman Zamość 4:0
|
II liga grupa wschodnia , 1 kolejka Kraków, niedziela, 3 sierpnia 1997
(2:0)
|
|
Skład: Felsch Waldemar Góra Mróz (46' Siemieniec) E. Kowalik Powroźnik Ł. Kubik Depa Hrapkowicz Węgiel (89' Przytuła) Zegarek Kuźmiński (80' Polak) |
Sędzia: Rejczyk
|
Skład: Baran Wawryk Wasylczuk Kędra Głąbicki Turkowski (71' Szajkowski) Krzemiński Bożyk (72' Bartoń) Suchowierzch (46' Kulik) Pliżga Geto Ustawienie: 3-5-2 |
Opis meczu
Dziennik Polski
Z Cracovii ubyli na ten sezon Bernas, Sosin, Szymiński, Dołęga, Matusiak. Wrócił z wypożyczenia do Wieczystej Kuźmiński i był to udany powrót, zwieńczony golem. W bramce stanął Felsch, w ub. sezonie rezerwowy.
Największa jednak siła Cracovii została zamrożona na ławce rezerwowych, przesiedzieli na niej mecz ekshutnicy: Leszek Walankiewicz i Leszek Kraczkiewicz(ostatnio w Sandecji). Dlaczego nie grali?
- Nie dogadały się jeszcze kluby - wyjaśnił Walankiewicz. - Rozmowy dotyczą kwoty transferowej. Deklaruję, że chcę grać w Cracovii, choć nie w meczu przeciw Hutnikowi, w najbliższą niedzielę.
Natomiast Kraczkiewicz mógłby zagrać, gdyby dopilnowano w PZPN formalności dokumentacyjnych. Przez przeoczenie musi czekać...
Cracovia ostro ruszyła do ataku i przez pierwsze 20 min miała zdecydowaną przewagę, ale akurat wtedy nie zdobyła gola. W l min. po centrze Węgla Kuźmiński nie trafił głową w bramkę. Za chwilę Kubik strzelał w bramkarza. W 7 min Zegarek główkował, a piłka trafiła w poprzeczkę i wyszła na aut. Dopiero po 20 min goście ocknęli się, Suchowierzch na polu karnym ostro strzelił, Felsch wybił piłkę na róg.
Gra nieco się wyrównała, goście rozluźnili szyki, co wykorzystali napastnicy Cracovii. W 26 min Zegarek podał do Hrapkowicza, ale ten nie atakowany posłał piłkę obok słupka. Za chwilę Powroźnik przedłużył głową piłkę do Zegarka, a ten niewysoki gracz Cracovii też głową skierował futbolówkę do siatki. Efektowna akcja i piękny gol!
Hetman próbował strzałami Krzemińskiego z wolnego i Turkowskiego (bronił dobrze Felsch) zmienić wynik. Tymczasem uczyniła to Cracovia. Kuźmiński prowadził piłkę, jego koledzy oraz rywale spodziewali się, że do kogoś poda. Tymczasem zawodnik gospodarzy płaskim strzałem zaskoczył wszystkich, a zwłaszcza bramkarza gości. 2-0!
Po zmianie stron goście nadal usiłowali inicjować ataki, brakowało jednak precyzji w wykończeniu. W 57 min Pliżga zacentrował blisko bramki Felscha, Geto i Głąbicki tylko minimalnie minęli się z piłką. Było groźnie, co zdenerwowało trenera Kocąba, który energicznie pokrzykiwał do swych podopiecznych.
Pomogło, "Pasiaki" wzięły się do roboty i po podaniu Siemieńca Kubik uzyskał trzeciego gola. Z kolei Wawryk i Szajkowski próbowali zaskoczyć bramkarza Cracovii mocnymi strzałami z dystansu. Hetman jednak nie miał siły przebicia. Odwrotnie Cracovia, w końcówce przypieczętowała dobry występ czwartym golem. Po szybkiej akcji Depy Powroźnik trafił do siatki.
Tempo
Cracovia zaczęła z werwą, z jaką na ogół nie grywała przed wakacjami. Gospodarze, poczynając sobie szybko, walecznie, raz po raz napędzali strachu zamojskiemu golkiperowi. W 6. minucie goście mogli mówić o szczęściu, gdyż po "główce" Zegarka piłka trafiła w poprzeczkę. W 28. znakomitą okazję miał Hrapkowicz (strzał obok słupka), ale minutę później było już 1-0, przy czym bramkę tę zdobył Zegarek strzałem głową. Nawiasem mówiąc, dobrym podaniem obsłużył go Kuźmiński, współautor także trzeciego gola. Bo drugiego zdobył ten właśnie zawodnik, który - po powrocie z Wieczystej - zaprezentował się nadspodziewanie dobrze.
Do drugiej połowy Cracovia przystąpiła bez Mrożą, który skarżył się na bóle ścięgna Achillesa. Na pozycję stopera z konieczności przesunięty został Depa, co osłabiło drugą linię. Gospodarze zaczęli grać zachowawczo, próby kontrowania na ogół im nie wychodziły. Goście, którzy teraz poderwali się do walki, kilkakrotnie "zakręcili" krakowską defensywą. W 68. minucie "Pasom" udała się jednak wreszcie kontra, a prowadząc 3-0 mogli już być pewni swego.
Zwłaszcza iż dowiedli, że pod względem motorycznym do sezonu przygotowani są należycie. A Hetman? Goście nie okazali się trudnym przeciwnikiem, ale to zrozumiałe, gdyż drużyna zamojska została przed sezonem poważnie osłabiona.
- Byt to bodaj mój najtrudniejszy tydzień nie tyle w roli prezesa - powiedział mi uszczęśliwiony sternik Cracovii, Kazimierz Zawrotniak - ile w ogóle działacza sportowego. Jeszcze na początku tygodnia drżalem, czy drużyna wybiegnie przeciwko Hetmanowi, czy przystąpi do rozgrywek. A wówczas by mnie obarczono winą za wycofanie drużyny i obdarzono przydomkiem "grabarza". Dopiero po podpisaniu umowy z "Ivaco" mogłem odetchnąć i przystąpić do regulowania najbardziej palących spraw z piłkarzami.
Jak przeżywał ten mecz prezes Cracovii wiedzą tylko ci, którzy obserwowali wydarzenia na boisku w jego najbliższym sąsiedztwie, w tym dyrektor Józef Biernacik, mistrz sceny Maniuś Cebulski i dr Andrzej Matyja. Najpierw czynił Zawrotniak honory domu wobec przybyłych: prezesa Wisły, Ludwika Miętty-Mikołajewicza oraz trenera Wojciecha Łazarka, a później przekazał ich pod opiekę drą Józefa Kality. Zagryzał zęby, gdy Cracovia na początklu meczu zmarnowała cztery dogodne sytuacje strzeleckie, w tym dwie tak zwane setki (Powroźnik i Hrapkowicz), a później ze spokojem i źle ukrywaną radością przyjął gola Zegarka strzelonego głową po wyłożeniu mu piłki też głową przez Kuźmińskiego. Nawet przy stanie 2-0 prezes nie tryskał radością i dopiero, kiedy Kubik efektownym strzałem ulokował piłkę w "okienku" bramki Hetmana na 3-0, nastąpił wybuch ukrywanej "bomby" i najbliżsi sąsiedzi utonęli w jego ramionach. A końcówka meczu i gol na 4-0 padł wówczas, gdy z prezesa już wyszło powietrze.
Z trenerem Cracovii, Piotrem Kocąbem, rozmawiałem już po szczęśliwym epilogu nerwowego tygodnia. Też przyznał, że te dni kosztowały go sporo nerwów, choć nie znając wypowiedzi prezesa, trzymał fason i słowem nie napomknął, iż piłkarze mieli nie tyle zastrajkować, co w ogóle powiesić buty na kołkach. Na szczęście czarny scenariusz w Cracovii nie nastąpił, ku niepocieszeniu opozycji klubowej. W efekcie drużyna może święcić zwycięstwo. Choć niedługo, bo w następną niedzielę czeka ją już poważniejsza próba, mecz ze spadkowiczem z ekstraklasy na Suchych Stawach.
- Graliśmy nieźle z Hetmanem, choć długo czekałem na prowadzenie. Ale bywają takie mecze, że brakuje skutecznego strzału - to mówi trener Kocąb. - W sumie jednak chłopcom należy się pochwała zarówno za wolę walki, jak i za rozsądek w grze.
- Wystąpiliście bez "Wali" (przysłuchiwał się naszej rozmówcę) i Kraczkiewicza. Dlaczego?
- Leszek zagra dopiero w trzeciej kolejce rozgrywek bo nastąpiło "zahamowanie" na linii .Hutnik - Cracovia. Myślę, że po 18 latach grania na Suchych Stawach nastąpi teraz oficjalne pożegnanie Walankiewicza. Zasłużył sobie na to. Jego brak faktycznie był w meczu z Hetmanem osłabieniem drużyny, szczególnie po przerwie, gdy kontuzjowanego Mroza musiałem zastąpić Siemieńcem. A Kraczkiewicz nie dopełnił jeszcze formalności w PZPN, bo karta opieszale wędrowała z Nowego Sącza do Krakowa.
- Przed pytaniem jak będzie w meczu z Hutnikiem muszę zapytać o Kuźmińskiego. Jak to się stało, że poszedł do Wieczystej i nagle wrócił? Pytam, bo debiutant niczym nie odbiegał od doświadczonych graczy, a chęcią do gry niejednego przewyższał i praktycznie był "ojcem" zwycięstwa, bo pierwszego i trzeciego gola wypracował, a sam strzelił bramkę na 2-0.
- Tego nie wiem jak odszedł z Cracovii, ale mieszkam w sąsiedztwie stadionu Wieczystej i oglądałem go kilka razy w akcji, i uznałem, że może się nam przydać. I przydał się.
- Teraz Czytelnicy "Tempa" chętnie poznają pana opinię, czy Cracovia ma zamiar dłużej liderować w tabeli?
- Zwycięstwo 4-0 dało nam pierwsze miejsce, ale testem prawdy będzie właśnie niedzielny występ na Suchych Stawach. Natychmiast dodam, i to jednym tchem, że byłbym dużo spokojniejszy o wynik konfrontacji z Hutnikiem, gdybym mógł skorzystać z usług Walankiewicza. Kraczkiewicza i Mroza.
- Czy kontuzja Jacka Mroza jest na tyle poważna, że też nie zagra przeciwko Hutnikowi?
- Z "achillesem" nigdy nic nie wiadomo, choć w tej konkretnej sprawie zadecydują lekarze i sam zawodnik. Ale jest jeszcze kilka dni do podjęcia decyzji. Natomiast z pewnością wystąpi drugi Leszek, Kraczkiewicz, i jest to moja "tajna broń" na Hutnika.
- Obojętnie jak potoczą się losy derbowego, to należy cieszyć się ze zwycięstwa na inaugurację sezonu i być dobrej myśli na przyszłość, nieprawdaż?
Gazeta Krakowska
Bramki: Zegarek 30, Kuźmiński 39, Kubik 70 i Powroźnik 88 min. Sędziował J.Rejczyk z Tarnobrzega. Żółte kartki: Depa, Węgiel (C). Widzów 1,5 tys. CRACOVIA: Felsch - Góra, Mróz (46. Siemieniec), Kowalik —Powroźnik, Kubik, Depa, Hrapkowicz, Węgiel (90. Przytuła) — Zegarek, Kuźmiński (80. Polak).
Z dużym niepokojem przystępowali do tego meczu podopieczni Piotra Kocąba. Po pierwsze, mimo iż Górnik już tydzień temu wyraził zgodę na wypożyczenie do „pasów” Kraczkiewicza, to działaczom klubu nie udało się na czas potwierdzić go do gry. Po drugie, nie mógł grać Walankiewicz, gdyż nie zdążył się jeszcze zebrać zarząd Hutnika, który ma wyrazić zgodę na Jego dalszą grę w Cracovii. W tej sytuacji trener Kocąb miał wczoraj do dyspozycji piętnastu piłkarzy, wszystkich jacy byli zdolni do gry. Na boisku przedmeczowe obawy się nie potwierdzały. Gospodarze od początku atakowali, ale brakowało im szczęścia przy strzałach Kuźmińskiego, Zegarka (strzelił z bliska głową i trafił piłką w poprzeczkę), Kubika czy wreszcie Hrapkowicza. Szczęście uśmiechnęło się do Cracovii dopiero w 30 min, kiedy to po zagraniu Kuźmińskiego głową wzdłuż bramki, przy samym słupku dopadł piłki Zegarek i „główkując” z metra od linii bramkowej strzelił celnie. W 39 min Kuźmiński oddał nie sygnalizowany strzał po ziemi w długi róg i było już 2:0.
Po przerwie gospodarze nieco osłabli, a Hetman próbował na wszelkie sposoby strzelić kontaktową bramkę. Gdy goście nie potrafili przebić się przez krakowską defensywę, jedna z kontr skończyła się zdobyciem trzeciego gola. Po zagraniu Zegarka piłkę przejął Kuźmiński, spokojnie wyczekał aż spanikowani obrońcy rzucą się wszyscy w kierunku piłki i wtedy podał do Kubika. Ten strzelił pewnie i już było 3:0. Po tym golu kilka groźnych strzałów oddał Hetman, ale Felsch z dużym wyczuciem bronił strzały Kulika, Wawryka, Sząjkowskiego. I wreszcie w 88 min po akcji Depy i podaniu na prawą stronę boiska, Powroźnik silnym strzałem zakończył strzelecką kanonadę Cracovii.
— Co tu dużo mówić, Kuźmiński zabłysnął tylko dlatego, że zabrakło innych piłkarzy i dlatego zagrał w podstawowym składzie. Do gry wyszli wszyscy, którzy się do tego nadawali. Cała drużyna zasłużyła na pochwały za zaangażowanie, wolę walki. Dobrze, że wystartowaliśmy z tak wysokiego pułapu, ale nie zapominajmy, że to przecież dopiero początek rozgrywek — powiedział Piotr Kocąb.Źródło: Gazeta Krakowska
1997-08-03 Cracovia - Hetman Zamość 4:0 1997-08-10 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0 1997-08-13 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 1:0 1997-08-16 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 7:1 1997-08-23 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0 1997-08-30 Cracovia - Avia Świdnik 0:2 1997-09-06 Górnik Łęczna - Cracovia 3:1 1997-09-13 Cracovia - Unia Tarnów 0:0 1997-09-19 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:0 1997-09-27 Wawel Kraków - Cracovia 2:0 1997-10-04 Czuwaj Przemyśl - Cracovia 0:0 1997-10-11 Cracovia - Korona Kielce 1:1 1997-10-18 Warmia Olsztyn - Cracovia 0:0 1997-10-26 Cracovia - WKP Włocławek 2:1 1997-11-02 Jeziorak Iława - Cracovia 1:0 1997-11-09 Cracovia - Ceramika Opoczno 2:1 1997-11-15 RKS Radomsko - Cracovia 1:0 1997-11-22 Cracovia - GKS Bełchatów 2:1 1998 Trening Noworoczny 1998-03-08 Hetman Zamość - Cracovia 3:1 1998-03-15 Cracovia - Hutnik Kraków 0:0 1998-03-21 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 1:1 1998-03-29 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:0 1998-04-04 Avia Świdnik - Cracovia 0:0 1998-04-07 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2 1998-04-11 Unia Tarnów - Cracovia 3:1 1998-04-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0 1998-04-25 Cracovia - Wawel Kraków 0:0 1998-05-03 Cracovia - Czuwaj Przemyśl 4:2 1998-05-09 Korona Kielce - Cracovia 0:0 1998-05-17 Cracovia - Warmia Olsztyn 9:1 1998-05-20 WKP Włocławek - Cracovia 0:1 1998-05-31 Cracovia - Jeziorak Iława 2:0 1998-06-03 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0 1998-06-06 Cracovia - RKS Radomsko 2:0 1998-06-09 GKS Bełchatów - Cracovia 2:0