1983-09-24 Cracovia - Lech Poznań 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Zenon Baran
pilka_ico
I liga , 9 kolejka
Kraków, sobota, 24 września 1983, 16:00

Cracovia - Lech Poznań

1
:
0

(0:0)



Herb_Lech Poznań

Trener:
Wojciech Łazarek
Skład:
Dziedzic
Surowiec
Nazimek
Turecki
Podsiadło
Hnatio
Stokłosa (46' Tyrka)
Graba
Kuć
Konieczny (84' Gacek)
Janikowski

Ustawienie:
4-3-3

Sędzia: Grzegorz Rek z Gdańska
Widzów: 8 000

bramki Bramki
Janikowski (58') 1:0
Skład:
Pleśnierowicz
Pawlak
J. Szewczyk
Jakołcewicz
Barczak
J. Bąk
Miłoszewicz
Adamiec (67' R.Szewczyk)
Oblewski
Niewiadomski (46' Kapica)
Okoński

Ustawienie:
4-3-3

"Dziennik Polski" podał, że mecz oglądało 7 tysięcy widzów.

Mecz następnego dnia:

1983-09-25 Tarnovia Tarnów - Cracovia II 4:0



Strzelec zwycięskiej bramki dla Cracovii Henryk Janikowski
Fotografia: Wacław Klag/ Gazeta Krakowska
podczas meczu

Zapowiedź meczu

"Cracovia gra w sobotę z Lechem. Ponownie pod wodzą Walczaka?" -
Gazeta Krakowska

Cracovia gra w sobotę z Lechem. Ponownie pod wodzą Walczaka?

Artykuł w Echu Krakowa
W sobotę i niedzielę rozegrana zostanie 9 runda piłkarskiej ekstraklasy. CRACOVIA już w sobotę (a nie jak podano na

afiszach w niedzielę, gdyż PZPN nakazał rozegranie meczu już dzisiaj) podejmuje o godz. 16.00 aktualnego mistrza Polski LECHA Poznań.

Jak wiadomo „pasiaki" są w bardzo trudnej sytuacji, mają tylko zdobyte 4 pkt. i jeszcze ani razu nie wygrały! Tematem numer jeden rozmów kibiców „pasiaków" jest zmiana na stanowisku trenera. Wczoraj w Krakowie zjawił się ponownie Józef Walczak, który od poniedziałku ma objąć treningi nad I zespołem.

Rozmawiałem z trenerem Walczakiem. Nie chce on jeszcze prowadzić w niedzielę zespołu, gdyż jak twierdzi - nie ma jeszcze rozeznania w aktualnej formie  poszczególnych graczy. Osobiście uważam, że mimo tych zastrzeżeń trener Walczak powinien poprowadzić Cracovię w meczu z Lechem. Oczywiście nie oczekuję od trenera cudów, ale rozwiązanie wydaje mi się najwłaściwsze i najbardziej fair.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 226 z 24 września 1983



"Sparing mistrzów Polski przed podróżą do Bilbao" -
Echo Krakowa

Sparing mistrzów Polski przed podróżą do Bilbao

PO ŚRODOWYCH pojedynkach o Puchar Polski, piłkarze wracają do ligowych rozgrywek. W sobotę i w niedzielę rozegrana zostanie dziewięta seria gier w ekstraklasie i ósma w II lidze. W Krakowie wystąpi mistrz Polski Lech podejmowany przez Cracovię.

Dla poznaniaków spotkanie na stadionie przy ul. Kałuży będzie ostatnim sprawdzianem formy przed wyjazdem do Bilbao gdzi w środę spotkają się w rewanżowym meczu pierwszei rundv Pucharu Europy z hiszpańskim Athleticem. Wygrana 2:0 w Poznaniu stawia mistrzów Polski w dość korzystnej sytuacji jadą więc w pełni nadziei na awans do kolejnej rundy. Ale przedtem muszą się uporać w Krakowie z "pasiakami".

Teoretycznie wielkim faworytem sobotniego spotkania (przełożono je z niedzieli w myśl decyzji PZPN wynikającej z konieczności hiszpańskiego wojażu poznaniaków) jest zespół Lecha Mistrz Polski w tym sezonie grający również bardzo dobrze przewodzi w tabeli. W zestawieniu z przedostatnią drużyną ligi, jaką obecnie jest Cracovia, zwycięstwo podopiecznych trenera Wojciecha Łazarka w Krakowie nie powinno podlegać dyskusji.

Czy istnieje więc szansa na sukces gospodarzy? Z całą pewnością tak! Poziom naszej ekstraklasy nie jest najwyższy, różnice między najlepszymi a najgorszymi drużynami niewielkie zaskakujących rozstrzygnięć nie brakuje. Zdajemy sobie sprawę z niedostatków w grze "pasiaków”, z braku w tym zespole piłkarzy wielkiego formatu, ale tak przynajmniej bywało ostatnio - krakowianie z każdym przeciwnikiem walczą z całych sił, rzucają na szalę wielką ambicję. Jeżeli zagrają podobnie w sobotę, mogą sprawić niespodziankę. Przecież w miniona środę w Kostrzyniu, mistrzowie

Polski mieli ogromne kłopoty w rozstrzygnięciu na swoją korzyść spotkania pucharowego z II-ligową Celulozą. Przeszli do kolejnej rundy dopiero po rzutach karnych, w których okazali się o jedno trafienie lepsi od gospodarzy. Doniesienia z tego mecz mówią o nie najlepszej grze lechitów, o braku świeżości, dynamiki w poczynaniach piłkarzy tej drużyny. Ambicja i wola zwycięstwa "pasiaków" mogą więc zniwelować wyższość techniczną i taktyczną rywali. Czy tak jednak będzie?
Źródło: Echo Krakowa nr 187 z 23 listopada 1983


Dziennik Polski 

Piłkarze drużyn pierwszoligowych utrzymują swybkie tempo rozgrywek. W środę grali w Pucharze Polski, a już dzisiaj i jutro odbędą się mecze ligowe. Kibiców z Krakowa najbardziej trapuje mecz w którym zmierzą się zespoły Cracovii i Lecha. Teoretycznie więcej szans na odniesienie sukcesu mają poznaniacy, opromienieni zwycięstwem nad Athletico Bilbao. Ale kto wie czy nie dojdzie do niespodzianki. Piłkarze Lecha myślami będą zapewne już w Bilbao a oszczędzając siły na to trudne spotkanie ,,odpuszczą" mecz w Krakowie. A kibice Cracovii oczekują w końcu przebudzenia swojej drużyny i zwycięstwa nad mistrzem Polski.
Źródło: Dziennik Polski  nr 191 z 24 września 1983


Opis meczu

Tempo

Tabela i wyniki po 9 kolejce
Mistrz Polski nie jest pierwszym zespołem, który płaci haracz za występy w międzynarodowych pucharach. I chyba nie ostatnim! W sobotę chciał w rękawiczkach, bez "brudzenia się" przejść obok spotkania z zespołem, który z determinacją walczy o wydźwignięcie się z zagrożonej strefy. Sztuka się nie udała i niewiele brakowało, by zamiast skromnego 1-0 "Pasy" wygrały w wyższych rozmiarach.

Trener Zenon Baran zapisze na własne konto - oczywiście wraz z piłkarzami w biało-czerwonych kostiumach - pokonanie zwycięzcy mistrza Hiszpanii. I trzeba powiedzieć, że krakowianie zastosowali najlepszą z możliwych do zrealizowania taktyk. Polegała ona na przeszkadzaniu w grze renomowanym rywalom, a kiedy tylko nadarzała się okazja, wypuszczenia żądła. Tą pszczołą, która najczęściej starała się to uczynić był w sobotę Janikowski. Po zagraniu Kucia i Surowca oraz "kiksie" Oblewskiego. Przechwycił on piłkę, lokując w samym rogu bramki Pleśnierowicza. Dodam, że dwa kwadranse później miał powtórnie okazję wpisania się na listę strzelców, lecz bramkarz gości z największym trudem zdołał zażegnać niebezpieczeństwo.
Jednak nie Janikowski był opoką, na której wyrosło nieoczekiwane, lecz w pełni zasłużone zwycięstwo "Pasów". Oczywiście, że wszyscy, nawet nieporadny, lecz ambitnie biegający Konieczny, wnieśli jakiś udział w zdobycie punktów, lecz wodzirejem sobotniej gry był w zespole gospodarzy Hnatio. Skąd pan Zbigniew wziął tyle sił - bo umiejętności nigdy mu przecież nie brakowało - tego nie wiem. Jedno jest pewne, że pokazał o wiele lat młodszym kolegom jak należy grać i jaki użytek czynić z piłki. Był zawsze tam, gdzie tego wymagała sytuacja, wiedział kiedy zwolnić akcję, kiedy przyspieszyć i kogo wypuścić w bój. Gdyby jeszcze posiadał strzał, to mimo swych 30 lat byłby jednym z najwszechstronniejszych piłkarzy ekstraklasy.
Po meczu współtwórca sukcesów Lecha, trener Wojciech Łazarek powiedział m. in.: Gratuluję, Cracovia wygrała zasłużenie, ale niestety, mój zespół zawiódł. Grał bez zaangażowania.

Na koniec warto zasygnalizować dość optymistyczny występ przed krakowską publicznością Graby, którego przed kilkoma miesiącami Cracovia pozyskała z Granatu Skarżysko-Kamienna.
Źródło: Tempo


"Pokonali samego mistrza!" -
Gazeta Krakowska

Pokonali samego mistrza!

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Nareszcie! Przez 8 kolejek kibice CRACOVII nie mogli doczekać się zwycięstwa swojej drużyny, dopiero w 9. meczu „pasiaki" zdobyły komplet punktów. Sukces jest tym cenniejszy, iż krakowianie pokonali samego mistrza Polski - Lecha Poznań 1:0 (0:0) i to pokonali po dobrej grze (szczególnie w połowie) jak najbardziej zasłużenie.

Poznaniacy za ostatnie dwa zwycięstwa nad Athletic i Legią zebrali bardzo dobre recenzję. Ale w Krakowie „kolejarze" nie zaprezentowali wysokiej formy. Mając w perspektywie środowy rewanż, Hiszpanii, chcieli wygrać lub w najgorszym wypadku zremisować jak najmniejszym nakładem sił. Część ich graczy - jak trafnie zauważył trener Łazarek - przeszła obok meczu, nie wykazując dostatecznego zaangażowania i bojowości. Poznaniacy nie wypracowali zbyt wielu dogodnych sytuacji podbramkowych, wprawdzie 2-krotnie strzelali w poprzeczkę (20 min. Okoński i 66 min. Miłoszewicz z wolnego), ale było to po uderzeniach z dalszej odległości. Jedynie przez 15 minut po utracie bramki Lech zerwał się do bardziej energicznej gry, ale przy uważnej grze obrony Cracovii jego napastnicy niewiele wskórali.

Gospodarze to nie ulega wątpliwości - rozegrali najlepszą, partię w tym sezonie. W I połowie krakowianie graIi jeszcze zbyt asekurancko, z respektem dla renomowanego rywala. Akcję przeprowadzano stanowczo za wolno, choć po raz pierwszy od dłuższego czasu widziałem próby strzałów (I to w miarę celnych) z dalszej odległości (Graba, Surowiec).

Po przerwie Cracovia zagrała wreszcie tak, jak tego oczekiwali kibice. Odważnie, bojowo, bardziej ofensywnie, dla jej piłkarzy nie było straconych piłek. Grający trochę w chodzonego Lech znalazł się w defensywie, gospodarze z determinacją atakowali, strzelali groźnie Podsiadło, znowu Graba. Wreszcie w 58 min. padła upragniona bramka, Surowiec zagrał w uliczkę do Janikowskiego, ten płaskim strzałem w długi róg pokonał Pleśnierowicza.

Teraz na boisku rozgorzała zacięta walka, Lech ostro atakował przez kilka minut, w końcówce Cracovia była o krok od podwyższenia rezultatu, ale Pleśnierowicz jakimś cudem obronił strzał Janikowskiego z nie więcej jak 6 metrów. Brawa dla Cracovii, niezależnie od słabszej dyspozycji Lecha. Pewnie grała tym razem obrona (choć zabrakło kontuzjowanego Dybczaka), Ambicją, poświęceniem imponował kapitan zespołu Turecki, dobry występ zanotowali Nazimek, Surowiec, Podsiadło rozegrał się w II połowie. Kibicom "pasiaków" drżały serca kiedy interweniował Dziedzic, widać było, że ten niedoświadczony bramkarz jest w sobotę straszliwie stremowany. Popełnił sporo błędów na szczęście tym razem bez negatywnych konsekwencji. W pomocy za trzech pracował Hnatio, Kucia widziałem w dużo lepszej formie. Dla mnie odkryciem

meczu był 19-letni Graba, grający swobodnie, niezły technicznie, umiejący strzelić z daleka. Zabrakło mu w końcówce trochę sił, ale jest to materlał na dobrego piłkarza. Janikowski spełnił swoje zadanie, 3–4 razy urwał się Obrońcom gości, no i zdobył zwycięskiego gola. Konieczny jak nigdy waleczny, ale chaotyczny, Tyrka ро przerwie wniósł ożywienie do ataku.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 227 z 26 września 1983


"Lech bez klasy i formy na stadionie przy ul. Kałuży" -
Echo Krakowa

Lech bez klasy i formy na stadionie przy ul. Kałuży

Artykuł w Echu Krakowa
Piłkarze mistrza Polski - Lecha, w drodze na mecz Pucharu Europy w Bilbao, wstąpili do Krakowa by rozegrać pojedynek ligowy z Cracovią. Poznaniacy zapewne byli już myślami na stadionie Athletic, stąd gra jaką zaprezentowali, pozostawiała wiele do życzenia, To co zademonstrowali lechici na stadionie przy ul. Józefa Kaluży nie było godne zespołu noszącego miano mistrza

Chaotyczna, szablonowa gra niedokładne podania piłki, solowe popisy Miłoszewicza czy Okońskiego były zupełnie bezproduktywne, pozwalały zawodnikom gospodarzy zażegnywać niebezpieczeństwo, wrócić do obrony, wybić piłkę daleko od własnej bramki. Obrona Lecha też nie mogła zaimponować. Gubili się poznaniacy nawet przy bardzo niemrawych atakach Cracovii, w ich linii defensywnej tworzyły się luki, brakowało asekuracji. Stąd krakowianie mogli zawody wygrać w lepszym stosunku, mogli strzelić jeszcze co najmniej dwa gole.

Ale w myśl przysłowia "Wart Pac Paca..." i 'zespół krakowski grał kiepsko, mało konstruktywnie, a przy tym nie miał, co zresztą widoczne jest od początku rozgrywek, napastników z prawdziwego zdarzenia, Spełniający te role Konieczny i Janikowski mają ogromne braki techniczne, jeżeli już uda im się opanować piłkę otrzymaną od partnera nie wiedzą co z nią zrobić. Janikowski co prawda strzelił zwycieskiego gola (dostawszy bardzo dokładne podanie od Surowca przy dość biernej postawie pilnującego go wtedy Oblewskiego), ale w sumie meczu tego do udanych zaliczyć nie może. Wolny nieporadny w prowadzeniu piłki, źle strzelający, był w sumie jednym ze słabszych aktorów tego spektaklu.

Zwycięstwo Cracovi było bar- dzo szczęśliwe, bo dwa celne i mocne strzały poznaniaków (Okońskiego w 20 i Miłoszewicza w 67 min.) trafiły w poprzeczkę. Inna sprawa, że poza tym Lech nie wypracował ani jednej sytuacji podbramkowej, w której mógłby zmusić do kapitulacji grającego ogromnie nerwowo i niepewnie Dziedzica.

Za co w tym meczu pochwalić wiec ,,pasiaków"? Z pewnością za ambicje, którą nadrabiali wiele niedostatków swej gry. No i oczywiście za wygranie pierwszego w tym sezonie meczu i to z mistrzami Polski. Zwolennicy Cracovii opuszczali więc stadion nie tyle zadowoleni z obejrzanego widowiska, co szczęśliwi z wygranej swych pupilów.
Źródło: Echo Krakowa nr 188 z 26 września 1983


""Lokomotywa" powstrzymana przed Bilbao" -
Dziennik Polski

"Lokomotywa" powstrzymana przed Bilbao

Artykuł w Dzienniku Polskim
Podczas sobotniego meczu z Cracovią, mistrz Polski był już myślami w Bilbao, gdzie w środę rozegra rewanżowe spotkanie w ramach rozgrywek o Puchar Europy.

Poznańscy kolejarze liczyli na to, że bez większego wysiłku przywiozą z Krakowa przynajmniej jeden punkt. Tymczasem Cracovii znudziło się przegrywanie i remisowanie spotkań. Już w pierwszych minutach ostry strzał Graby w lewy róg z trudem wybił bramkarz Lecha, Pleśnierowicz. W pierwszej połowie bliżsi zdobycia bramki byli jednak goście. Najpierw Okoński podbił sobie dwa razy piłkę i atomowym strzałem z ponad 20 metrów trafił w poprzeczkę, później Adamiec z 8 metrów strzelił ponad bramkę.

Po przerwie gra sie ożywiła, głównie dzięki "pasom", które wreszcie uwierzyły, że mogą mistrza pokonać! Jedyną bramkę strzelił Janikowski w 57 min, po podaniu Sarowca. Strzał był sprytny w dolny róg, bramkarz nie miał szans. Po utracie bramki poznańska. "Lokomotywa" przyśpieszyła, ale Cracovia była już rozpędzona. Doskonalą okazję do zdobycia gola miał Miłoszewicz, jednak wykonując rzut wolny z 16 m trafił w poprzeczkę. Także Cracovia mogła zdobyć następne bramki. Najdogodniejszą sytuację zmarnował kilka minut przed końcem spotkania Janikowski. Strzelał z 5 metrów prawie do pustej bramki, lecz Pleśnierowicz instynktownie zdążył wystawić rękę.

Najlepsi w Cracovii: Janikowsk (kilkakrotnie pokazał, że jest napastnikiem wysokiej klasy).

Hnatio i Surowiec.
Źródło: Dziennik Polski nr 192 z 26 września 1983


Trenerzy po meczu

Zenon Baran, drugi trener Cracovii

Jak zwykle lepiej spisaliśmy się w meczu z markowym zespołem, niż grając z drużyną słabszą. To nasze pierwsze zwycięstwo, odniesione w dodatku bez kontuzjowanych Dybczaka i Koczwary.
Źródło: Głos Wielkopolski, nr. 193 z 26.09.1983

Wojciech Łazarek, trener Lecha Poznań

Przykro mi że po 0:6 z Wisłą na wiosnę, drugi raz zawiedliśmy publiczność krakowską. Mam żal do swego zespołu, że zagrał bez zaangażowania. Najmniej połowa drużyny praktycznie przeszła obok meczu. Nie wyobrażam sobie tak zagrać w Bilbao. Na pewno cały czas myślimy o rewanżu z Athletic, ale moi zawodnicy zapomnieli, że przed Hiszpanią jest jeszcze ligabi Cracovia.
Źródło: Głos Wielkopolski, nr. 193 z 26.09.1983

Opinie po meczu

S. Krupski, przewodniczacy Sekcji Pilki Nożnej Cracovii

Postanowiliśmy dokonać wzmocnienia zespołu trenerskiego, angażując ponownie trenera Józefa Walczaka. Ma duże doświadczenie w prowadzeniu zespolów. I-ligowych, wiosną tego roku podjął się pracy w naszym klubie w bardzo trudnej sytuacji - ratował zespół przed degradacją. Kadrę trenerską tworzą w tej chwili: J. Walczak jako pierwszy trener, Z. Baran jako drugi, pomagać im będzie K. Hausner". Źródło: Gazeta Krakowska, nr. 227 z 26.09.1983

Mecze sezonu 1983/84

Videoton Fehérvár 1983-06-25 Cracovia - Videoton Fehérvár 1:3  Sturm Graz 1983-07-02 Sturm Graz - Cracovia 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-09 Cracovia - Rudá Hvězda Cheb 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-16 Rudá Hvězda Cheb - Cracovia 2:0  Sturm Graz 1983-07-23 Cracovia - Sturm Graz 1:1  Videoton Fehérvár 1983-07-30 Videoton Fehérvár - Cracovia 6:0  Pogoń Szczecin 1983-08-10 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Chemie Buna Schkopau 1983-08-11 Cracovia - Chemie Buna Schkopau 6:2  Wisła Kraków 1983-08-13 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1983-08-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Szombierki Bytom 1983-08-21 Szombierki Bytom - Cracovia 3:2  Widzew Łódź 1983-08-28 Cracovia - Widzew Łódź 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1983-09-10 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:0  Bałtyk Gdynia 1983-09-14 Bałtyk Gdynia - Cracovia 3:2  Motor Lublin 1983-09-17 Motor Lublin - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 1983-09-21 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lech Poznań 1983-09-24 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Legia Warszawa 1983-10-01 Cracovia - Legia Warszawa 3:1  Górnik Wałbrzych 1983-10-12 Górnik Wałbrzych - Cracovia 2:0  Górnik Zabrze 1983-10-16 Cracovia - Górnik Zabrze 0:1  ŁKS Łódź 1983-10-22 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Ruch Chorzów 1983-11-05 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  GKS Katowice 1983-11-13 GKS Katowice - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1984 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1984-01-29 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.6:5  Concordia Knurów 1984-02-09 Górnik Knurów - Cracovia 0:2  Piast Gliwice 1984-02-15 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Stal Stalowa Wola 1984-02-20 Cracovia - Stal Stalowa Wola 5:1  Start Łódź 1984-02-22 Cracovia - Start Łódź 2:0  Arka Gdynia 1984-02-25 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Błękitni Kielce 1984-03-04 Cracovia - Błękitni Kielce 2:0  Pogoń Szczecin 1984-03-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:0  Lechia Zielona Góra 1984-03-14 Cracovia - Lechia Zielona Góra 3:0  Wisła Kraków 1984-03-18 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Śląsk Wrocław 1984-03-24 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Szombierki Bytom 1984-04-08 Cracovia - Szombierki Bytom 3:0  Widzew Łódź 1984-04-15 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Bałtyk Gdynia 1984-04-25 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:2  Zagłębie Sosnowiec 1984-04-29 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Motor Lublin 1984-05-05 Cracovia - Motor Lublin 0:0  Lech Poznań 1984-05-09 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1984-05-13 Legia Warszawa - Cracovia 3:0  Górnik Wałbrzych 1984-05-19 Cracovia - Górnik Wałbrzych 1:0  Górnik Zabrze 1984-05-26 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  ŁKS Łódź 1984-06-03 Cracovia - ŁKS Łódź 0:0  Ruch Chorzów 1984-06-10 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  GKS Katowice 1984-06-13 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Dalin Myślenice 1984-07-08 Dalin Myślenice - Cracovia 0:4