1958-06-21 Cracovia - Honvéd Budapeszt 1:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Czesław Skoraczyński
pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, sobota, 21 czerwca 1958, 17:30

Cracovia - Honvéd Budapeszt

1
:
3

(0:2)



Herb_Honvéd Budapeszt


Skład:
Michno
Mazur (Wąchalewski)
Szymczyk
Malarz (Guzik)
Gołąb (Szarański)
Fudalej
Czarnecki
Manowski
Jarczyk
Dudoń
Kasprzyk

Sędzia: Biernacik z Krakowa

bramki Bramki



Jarczyk (78')
0:1
0:2
0:3
1:3
Kizinci (4')
Budai III (42')
Machos (53')
Skład:
Varga
Rakocsi
Szolti
Dudas
Banyai
Toerecsik
Czako
Budai III
Machos (Toreczik)
Kizinci (Soecs)
Dabolesay
Mecz następnego dnia:

1958-06-22 Beskid Andrychów - Cracovia II 0:2



podczas meczu
podczas meczu

Zapowiedź meczu

Opis meczu

"Piłkarze Honvedu podobali się w Krakowie" -
Dziennik Polski

Piłkarze Honvedu podobali się w Krakowie

Cracovia – Honved 1:3 (0:2)

HONVED: Varga, Rakocsi, Szolti, Dudas, Banyai, Toerecsik, Czako, Budai III, Machos, (Toreczik), Kizinci (Soecs), Dabolesay.

CRACOVIA: Michno, Mazur, Wąchal, Szymczyk, Malarz, (Guzik), Gołąb (Szarański), Fudalej, Czarnecki, Manowski, Jarczyk, Dudoń, Kasprzyk. Mecz sędziował inż. Biernacik.

Ciekawe i przyjemne spotkanie piłkarskie rozegrali wczoraj piłkarze wielokrotnego mistrza Węgier Honved Budapeszt z „biało-czerwonymi”. Piłkarze węgierscy zaimponowali dużymi umiejętnościami technicznymi polegającymi w pierwszym rzędzie na świetnym opanowaniu piłki i szybkości.

Cracovia pomimo przerwy w rozgrywkach ligowych zagrała mecz na dobrym poziomie, a zastępcy ligowców (poza będącym bez formy Szarańskim) wypełnili na ogół swe zadania. Wydaje się, że w najbliższym czasie uzupełnią oni skład ligowców. Pomimo porażki krakowian z przeciwnikiem pod każdym względem lepszym, w spotkaniu zaobserwowaliśmy dużo ciekawych akcji i myśli w grze.

Mecz toczył się w szybkim tempie a bramki uzyskane zarówno przez napastników węgierskich jak i przez Jarczyka były dobrej klasy.

Zwycięstwo drużyny węgierskiej jest jak najbardziej zasłużone, pomimo że dwukrotnie poprzeczka przyszła z pomocą bramkarzowi gości.

Bramki dla Honvedu uzyskali: w 4 min. Kizinci, w 42 min. Budai III, w 53 min. najładniejszą bramkę dnia uzyskał Machos. Dla Cracovii jedyną bramkę zdobył Jarczyk w 78 min. Doskonałą formę w meczu wykazał Szymczyk, który był najlepszym zawodnikiem na boisku.
(A.P.)
Źródło: Dziennik Polski nr 147 z 22 czerwca 1958 [1]


"Zasłużone zwycięstwo gości Honwed - Cracovia 3:1" -
Gazeta Krakowska

Zasłużone zwycięstwo gości Honwed - Cracovia 3:1

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Piłkarze budapeszteńskiego Honwedu, których oglądaliśmy w sobotę w meczu z Cracovią nie sprawili zawodu. Zespół ten zaprezentował duże umiejętności techniczne oraz szybkość akcji. Goście zdecydowanie przewyższali krakowian a ich zwycięstwo nad „biało-czerwonymi” 3:1 (2:0) jest w pełni zasłużone.

Bramki dla Węgrów uzyskali: w 4 min. Kizinci, w 42 min. Budal III, w 53 min. Machos. Honorowy punkt dla gospodarzy zdobył w 78 min. Jarczyk. Najlepszym graczem w drużynie Cracovii był Szymczyk.

Minio porażki w grze drużyny krakowskiej obserwowaliśmy dużo ciekawych akcji, Poszczególni zawodnicy wywiązywali się ze swych zadań na ogół zadowalająco.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 147 z 21 czerwca 1958


"Piłkarze z kraju Czardasza wygrali z Cracovią 3:1" -
Echo Krakowa

Piłkarze z kraju Czardasza wygrali z Cracovią 3:1

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
TYM RAZEM nie chodziło o ligowe punkty, toteż zwolennicy Cracovii spokojnie bez nerwowej obawy o wynik obserwowali spotkanie krakowskiej jedenastki z piłkarzami Honvedu (Budapeszt), które zakończyło się zasłużonym zwycięstwem drużyny węgierskiej 3:1 (2:0).

Na ogół zgodnie przewidywano porażkę krakowian w meczu z wielokrotnym mistrzem Węgier i raczej chciano zobaczyć grę, jaką zademonstrują w tym spotkaniu piłkarze węgierscy. Choć w drużynie Honvedu brak było dawniejszych sław piłkarskich, to jednak widziało się wielu utalentowanych młodych zawodników, którzy wykazali świetne opanowanie techniczne piłki i dużą szybkość. Niejednokrotnie najwolniejszy z drużyny gości przewyższał pod względem szybkości najszybszego piłkarza zespołu i krakowskiego. Przyjemnie patrzyło się na grę zawodników węgierskich, dla których manewrowanie z piłką (stopingi, celne szybkie podanie itp.) nie nastręczało jakichś nieprzewidzianych trudności, jak to ma miejsce w grze niektórych zawodników na naszych boiskach.

Piłkarze Cracovii starali się uzyskać w meczu z Honvedem jak najkorzystniejszy wynik. Nie zawsze jednak mogli sprostać zadaniu. W drużynie krakowskiej wypróbowano kilku zastępców ligowców, którzy na ogół wywiązali się dobrze ze swego zadania, wnosząc wielką wolę walki o piłkę i stwarzając kilka groźnych sytuacji nie wykorzystanych bramkowo. Warto dodać, że w 3 min. strzał Fudaleja trafił w słupek, podobnie zresztą jak strzał Kasprzyka w 67 min. gry. W sumie mecz ciekawy, a zwycięstwo Węgrów w pełni zasłużone. Drużyny wystąpiły w następujących zestawieniach: HONVED — Vargu, Toroscik I, Solti, Dudas. Banyai, Csako, Budai III, Csazimczy, Mahos, Toroscik II, Babol-scay. CRACOVIA — Michno, Mazur (Wołoch), Wąchał (Mazur). Szymczyk. Malarz (Guzik), Gołąb (Szarański), Fudalej (Czarnecki), Jarczyk, Manowski (Dudoń). Dudoń (Gołąb), Kasprzyk. Bramki zdobyli: Csazimczy (w 4 min.). Budai III (42 min.), Mahos (53 min.). Jarczyk (78 min.). Sędziował inż. Biernacik.

W meczu tym drużyna Honvedu grała w białych spodenkach i bialo-czerwonjch koszulkach, a więc w takich barwach, w jakich normalnie występuje Toteż niektórzy kibice krakowskiej wyrażali Cracovia. drużyny życzenie.

aby i gra jedenastki Cracovii w dalszych rozgrywkach mistrzowskich była podobna do gry, jaką zademonstrowali piłkarze Honvedu, (as)
Źródło: Echo Krakowa nr 144 z 23 czerwca 1957


Mecze sezonu 1958