1930-06-22 Warta Poznań - Cracovia 1:0
|
![]() Poznań, stadion Warty ul. Rolna, niedziela, 22 czerwca 1930, 18:00
(0:0)
|
|
Skład: Fontowicz Nowicki Flieger Przykucki Wojciechowski F. Scherfke Radojewski Knioła Sroka Przybysz Staliński Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Adolf Słomczyńskiz Sosnowca
|
Skład: Otfinowski Lasota T. Zastawniak Ptak Chruściński Mysiak H. Czarnik Mitusiński Gintel Kossok Sperling Ustawienie: 2-3-5 |
Mecze tego dnia: | ||
|
Opis meczu
Przegląd Sportowy
Ciężkie zwycięstwo Warty nad liderem Ligi 1:0
Warta: Fontowicz; Nowicki, Flieger; Przykucki, Wojciechowski, Szerfke II; Radojewski, Knioła, Sroka, Przybysz, Staliński.
Sześć tysięcy widzów, zgromadzonych na boisku Warty (tegoroczny rekord) spodziewało się po czołowych drużynach Polski lepszej gry.
Dwie liderki ligowe nie pokazały nam kunsztu piłkarskiego, który zamieniono na typową walkę o punkty ligowe, wnosząc do gry ostrość, podniecenie, okrzyki fanatyków przeciw gościom i sędziemu, a w sumie – niesmak.
Zawiodła przedewszystkiem Cracovia. Od leadera Ligi spodziewaliśmy się lepszej i produktywniejszej gry. Ze słynnej krakowskiej szkoły śladu nie było widać, gdyż atak biało-czerwonych zaczynał się i kończył na prawym łączniku Mitusińskim, który jednak za pięciu grać nie potrafił.
Kossok był najleniwszym graczem na boisku i bodaj, że nie oddał ani jednego porządnego strzału na bramkę Warty. Na Gintlu znać brak treningu, pozatem Kałuży nigdy on nie zastąpi; biegom Sperlinga brak dawnej siły i przebojowości. Czernik za młody jeszcze, by dobrze zastąpił Kubińskiego.
Pomoc i trio obronne były jaśniejszemi punktami Cracovii, lecz wobec niezaradnego ataku, ich praca owoców przynieść nie mogła. Obok Mitusińskiego najlepszy był Otfinowski, który z powodzeniem rywalizował z Fontowiczem.
Warta nie zagrała coprawda swego najlepszego meczu, lecz walczyła z dużą dozą ambicji, a że jej ataki miały zawsze zarodki niebezpieczeństwa, zwycięstwo aczkolwiek nikłe, uważamy za zasłużone.
Sroka, jakkolwiek nie jest indywidualnością, nadaje ruch i ciąg atakowi. Zadowolili łącznicy i lewoskrzydłowy Staliński. Radojewski był najsłabszy w napadzie, w drugiej połowie z powodu stłuczenia ręki statystował tylko na boisku.
Pomoc słabsza od tej linji Cracovii, za blisko trzymała się ataku. W obronie na pierwszy plan wybijał się Flieger, dobrem ustawianiem się i dalekiemi wykopami. Fontowicz zbyt wiele pracy nie miał, jakkolwiek pokazał, jak umie bronić.
Gra była niepotrzebnie ostra. Wynikiem jej było nieszczęśliwe zdarzenie w 60-tej minucie dwu Warciarzy: Fontowicza z Nowickim w podskoku do piłki. Obaj padli nawznak, musiano ich znieść z boiska, powrócili dopiero po kilkunastu minutach grając już odtąd ostrożniej.
Pierwsza połowa była zupełnie nieciekawa, bez tempa i upłynęła na pojedynku ataku Warty z tyłami Cracovii. Przewaga Warty uwidoczniła się w rogach 4:1.
Po pauzie Cracovia staje do gry, jakby ze świeżemi siłami. Atakuje bramkę Warty i przesiaduj stale na jej połowie. Przewagi swej nie potrafi jednak wykorzystać, nawet wówczas, gdy Warta przez 15 minut po incydencie Fontowicza z Nowickim gra w dziesiątkę.
Jedyna bramka dnia pada w 58-ej min. po rzucie z [pozostała część relacji nieczytelna – przyp. WikiPasy].
Sport
Bezpośrednio potem zderzają się Fontowicz i Nowicki i obydwu znoszą z boiska. Cracovia nie umiała wykorzystać tego momentu. Do końca gry Cracovia ciągle atakuje, jednak atak jej zawiódł całkowicie. Najlepsi w Cracovii obrona: bramkarz Mysiak, Chróściński i Mitusiński. U Warty cala drużyna bardziej wyrównana; na specjalne wyróżnienie zasługuje Fontowicz. Sędziował jak zwykle słabo Słomczyński z Sosnowca.
Ilustrowany Kuryer Codzienny
W drugiej połowie gra jest nadal otwarta. — Warta atakuje teraz wytrwałej i groźniej Ataki te zostały a wieńczone w 11 minucie bramką, strzeloną główką przez Przybysza.