1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, środa, 22 czerwca 1932, 18

Cracovia - Rapid Wiedeń

2
:
2

(1:1)



Herb_Rapid Wiedeń


Skład:
Otfinowski
Zachemski
Pająk
Seichter
Chruściński
Zastawniak (Mysiak)
Kubiński
Zieliński
Malczyk II
Ptak
Sperling


Widzów: 5 000

bramki Bramki
Malczyk
Zieliński
Schoener
Luef
Skład:
Bugala
Pechac
Cejka
Wagner
Kaburek II
Skoumal
Schoener

Wesselik
Seiter
Luef
Wytlacil



Zapowiedź meczu

Opis meczu

Drużyna Rapidu
Od lewej Seiter(Rapid), Lasota, Seichter i Cruściński (Cracovia)

Przegląd Sportowy

Gra równa i interesująca. Rapid przeważał technicznie. Cracovia ofiarnością i ambicją. Bramki dla Cracovii strzelili Malczyk i Zieliński, dla Rapidu Schoener i Luef. Widzów 5000.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 51 z 25 czerwca 1932 [1]


"Cracovia pierwsza z drużyn polskich remisuje z Rapidem" -
Raz, dwa, trzy

Cracovia pierwsza z drużyn polskich remisuje z Rapidem

Występ Rapidu w Krakowie w dniu powszednim zgromadził na boisku Cracovii około 6.000 widzów, pamiętających ostatnią wizytę Vienny. Sławny, dziesięciokrotny mistrz Austrji, zetknął się z Cracovią po 19 latach, tj. po ostatnlem spotkaniu w r. 1913 w Wiedniu, zakończonem jego zwycięstwem 4:1.

Zbyt wiele ufał swym silom Rapid, zdecydowawszy się na tak częste spotkania w tournee po Polsce, Możnaby przypuszczać, że stało się to na skutek bardzo skromnego sądu naszych umiejętności piłkarskich. To też z wielkiem zadowoleniem należy uznać zasługę Craeovii, która w środowem spotkaniu nietylko nie uległa głośnemu przeciwnikowi, ale nawet mogła go zwyciężyć przy odrobinie szczęścia. Doświadczeniem Rapidu z lego spotkania będzie niewątpliwie większa doza szacunku dla piłkarstwa polskiego.
Porównanie gry Rapidu z Vienną wypada zdecydowania na korzyść Vienny.
Podczas gdy ta zabłysnęła całym bogatym repertuarem umiejętności, Rapid tylko pod względemt tchniczmym mógł raimponować. Jasnem jest, że kondycja Wiedeńczyków wpłynęła decydująco na jakość ich gry, wybitne ślady zmęczenia uniemożliwiły Rapidowi realizację pomysłów taktycznych. Mimo tych mankamentów gościna Rapidu pozostawiła dobre wrażenie.
Najlepszą częścią drużyny gości była trójka obronna. Linja pomocy lepszą była w zasilaniu swego ataku, natomiast mniej skutecznie grała defensywnie. Chwalebny wyjątek, to Wagner. Renomowani Kaburek i Skoumal nie potrafili powstrzymać ataku Cracovii.
Atak gości rozczarował.
Nie można było dopatrzeć się w nim owej bojowości, ani gry sławnego „kwadransa Rapidu", kiedy to gromiono każdego przeciwnika. Strzelec Wesselik mało miał sposobności do pokazania grozy swego strzału, a podobny mu w tern Wytlacil został kompletnie "zatkany" przez Seiehtera. All-round gracz Luef nie uwydatniał się ponad miarę kolegów. Pozostali Schöener i Seiter klasy nie wykazali.
Cracovia bez Ciszewskiego i Mysiaka (w pierwszej połowie gry) sprawiła niespodziankę w sensie dodatnim.
Mimo braku Ciszewskiego, ostatnio motoru akcji zaczepnej, linja ta rozpoczęła grać bardzo dobrze, prostemi i celowemi długiemi podaniami ustawicznie dochodząc do bramki Rapidu. Gdyby tu skuteczność gry była równa grze w polu, zwycięstwo Cracovii musiałoby było przypaść. Jeżeli po przerwie Rapici zniwelował dotychczasową przewagę Cracovii, a nawet chwilami przeważał, winę tego ponoszą niektórzy napastnicy, usiłujący „wózkowaniem" przełamać linje obrony Rapidu. Malczyk II dowiódł jeszcze raz, że jest zawodnikiem o klasie, jak długo nie wózkuje. Epidemja „wózka" opanowała także Zielińskiego. Ptak, przymusowy łącznik miał tylko kilka momentów. Sperling nadal bez dawnej szybkości, cierpiał na brak odpowiedniego partnera. Kubińskl stworzył najwięcej sytuacyj do strzału, sam mniej dobrze to robił.
Formacje tylne Cracovii grały b. dobrze. Pomoc Cracovii doskonale zasilała swój atak. Seichter lekko dawał sobie radę z lewej strona przeciwnika. Chruściński wykazuje bardzo znaczną poprawę w opanowaniu gry dołem. Rzadko na boisku pojawiający się obecnie Zastawniak II, mimo braku zaprawy, stanął na wysokości zadania. Pająk i Zachemski mieli znowu dobry dzień. Nieliczne błędy taktyczne — jak u Pająka przesadne wysuwanie się przed linję pomocy — nic obniżają ich dobrej gry. Otfinowski grał pewnie, interweniując dobrze pod bramką.
Skład drużyn: Rapid — Bugala, Pechac, Cejka, Wagner, Kaburek II, Skoumal. Schoener, Wesselik, Seiter. Luef, Wytlacil.
Cracovia — Otfinowski, Zachemski. Pająk,. Seichter, Chruściński, Zastawniak (Mysiak), Kubiński, Zieliński, .Malczyk II, Ptak, Sperling.
Energiczne ataki ze strony Cracovii przenoszą grę na połowę Rapidu. Już w 7 minucie Kubiński podając długim rzutem piłkę ku bramce Rapidu i ponad wybiegającego bramkarza przerzuca Malczyk piłkę do siatki. 1:0 dla Cracovii. Sukces wpływa jeszcze dodatniej na grę Cracovii. która ustawicznie dochodzi do pola karnego Rapidu. Wiedeńczycy również atakują, czynią to jednak bez życia; przychodzi im w pomoc błąd obrony Cracovii, która dopuszcza Wytlacila do centry, zamienionej przez Schoencra w wyrównujący punkt. Do tej chwili obie strony grają energiczniej w polu, mniej dobrze pod bramką.
Dużo słabiej reprezentuje się po przerwie z początku Cracovia. Akcje ataku nic udają się, za to „wózkowanie" święci orgje. Efektem bezpłodność gry tej linji. Wykorzystał do Rapid, wkładając wiele pracy i energji w swe akcje. Z wielu takich poczynań pada drugi punkt dla Rapidu w 2.1 min. po złem odbiciu Pająka, co wykorzystał Seiter. Teraz Rapid gra już pewniej, kombinuje chwilami bardzo ładnie. Gdy natomiast w 30 min. Zieliński voleyem uzyskał wyrównanie, Cracovia odzyskała ducha walki, co znowu dawało jej szanse zwycięstwa na opadłym na siłach przeciwnikiem. Przewaga ta nie dała jednak cyfrowego sukcesu.
Sędzia p. Arczyński skrzywdził drużyny i publiczność.

J. Kałuża.
Źródło: Raz, dwa, trzy nr 26 z 28 czerwca 1932


"Cracovia zyskuje zaszczytny wynik z Rapidem 2:2 (1:1)." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Cracovia zyskuje zaszczytny wynik z Rapidem 2:2 (1:1).

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Po szeregu meczów, rozegranych w naszym kraju, zjechała wiedeńska drużyna głośnego Rapidu do Krakowa na zawody z Cracovią. Goście wystąpili w nast. składzie: Bugała, Pechaic, Cejka, Wagner, Kaburek II, Skoumal, Schoener, Wesselik, Seiter, Lucf i Wytlacil. Cracovia była oslabiona brakiem Ciszewskiego i wyszła na boisko w nast. zespole: Otfinowski. Lasota. Pająk, Seichter. Chruściński, Wieruski (od pauzy Mysiak), Kubiński, Zieliński, Malczyk, Ptak i Sperling. Kossokowi w ostatniej chwili PZPN nie udzielił zezwolenia na udział w powyższych zawodach.

Od samego początku rozwija się gra energiczna ze strony białoczerwonych, którzy pomimo niższości technicznej, stanowią dla Wiedeńczyków równorzędnego przeciwnika. Wyjątkowa ofiarność i ambicja, z jaką walczyli białoczerwoni. zjednywała im niejednokrotnie aplauz widowni. Goście natomiast b. dobrzy w polu grali wolno, bez życia, czuli zapewne w nogach trzy poprzednie mecze, rozegrane w ciągu 4 dni w Warszawie, Siedlcach i Łodzi i nie byli w stanie rozwinąć szybkiego tempa.
Tutaj inicjatorką raczej była Cracovia, która w wielu punktach wykazała b. ładną grę. Gorzej wiodło się pod linią pola karnego gości, gdyż tu brakło egzekutorów dla wykończenia pięknych pociągnięć kombinacyjnych. Slaby Ptak, zbyt wolny Sperling, a także i solista Malczyk nie potrafili zresztą napadu stworzyć linji solidnego zespołu i dzięki temu wielokrotnie dobre ich akcje nie wieńczyły się powodzeniem. Lin ja pomocy natomiast wypadła nadzwyczajnie, ruchliwy Chruściński, energiczny Seichter imponowali swą niezwykłą pracowitością, upodobnił się nawet Wieruski, a po pauzie i Mysiak, który jeszcze pod wzglądem myśli w grze ich przewyższał.
Tak samo i trio obronne było bez zarzutu, jedynie tylko może wykopy Pająka raziły przez to, iż piłka z nich pochodząca stawała się zawsze łupem przeciwnika.
W Rapidzie ogólną uwagę zwracał na siebie doskonały bramkarz Bugała, chwytający bez błędu piłki nieraz w b. trudnych sytuacjach. W linii pomocy najlepszy środkowy Kaburek II, a w napadzie Luef i Seiter. Reklamowy, znany zdobywca bramek Wytlacil nie pokazał na lewem skrzydle nadzwyczajnej formy.
Przechodząc do przebiegu gry podkreślić należy, iż gra toczyła się do przerwy prze¬ważnie na połowie boiska, a akcje obu linji napadów na polach karnych były za¬zwyczaj równomiernie rozłożone, przewagi w tym okresie nie można nikomu przyznać. Bramka Cracovii padła w 8 min. ze strzału Malczyka, który przerzucił ładnie piłką wybiegającego Bugalę. Wyrównanie dla Rapidu nastąpiło w 25 min. ze strzału Schoenem po centrze Wytlacila.
Po przerwie przewaga należy do Rapidu, który zdobywa drugą bramkę w 24 min. przez Seitera, poczem zanosi się już na porażkę Cracovii, gdy tymczasem zdobywa się ona na najwyższy wysiłek, ujmuje już do końca gry inicjatywą w ręce. Wyrównująca dla niej bramka pada w 29 min. z pięknego voleya Zielińskiego. Aż do końca obustronne wysiłki nie zmieniły rezultatu, b. zaszczytnego dla białoczerwonych, bo jest on najkorzystniejszym ze wszystkich, jakie drużyny polskie uzyskały z Rapidem (dotąd odniósł on same zwycięstwa).

Sędziował słabo p. Arczyński, zainteresowanie ogromne, ilość widzów około 5.000.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 173 z 24 czerwca 1932


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Nowy Dziennik nr 170 z 24 czerwca 1932



Mecze sezonu 1932

Legia Kraków 1932-01-06 Cracovia - Legia Kraków 5:3  Wisła Zakopane 1932-02-27 Wisła Zakopane - Cracovia 1:7  Wisła Kraków 1932-02-28 Cracovia - Wisła Kraków 4:2  KS Roździeń 1932-03-06 Cracovia - KS Roździeń 8:2  Zbrojovka Brno 1932-03-12 Židenice Brno - Cracovia 4:2  Slovan Bratysława 1932-03-13 I.ČsŠK Bratislava - Cracovia 7:2  Chorzów 1932-03-20 Cracovia - Chorzów 2:0  Slovan Bratysława 1932-03-28 Cracovia - I.ČsŠK Bratislava 1:0  Warta Poznań 1932-04-03 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Pogoń Lwów 1932-04-10 Cracovia - Pogoń Lwów 2:1  Ruch Chorzów 1932-04-17 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 1:1  Makkabi Kraków 1932-04-21 Makkabi Kraków - Cracovia 0:5  Czarni Lwów 1932-04-24 Czarni Lwów - Cracovia 0:3  Vienna 1932-05-01 Cracovia - Vienna 0:5  Wisła Kraków 1932-05-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:3  Garbarnia Kraków 1932-05-08 Cracovia - Garbarnia Kraków 5:0  Czarni Radom 1932-05-16 Czarni Radom - Cracovia 0:6  Radom 1932-05-17 Radom - Cracovia 0:2  22 Strzelec Siedlce 1932-05-22 Cracovia - 22 p.p. Siedlce 3:1  Warszawianka Warszawa 1932-05-26 Warszawianka Warszawa - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1932-06-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:2  Rapid Wiedeń 1932-06-22 Cracovia - Rapid Wiedeń 2:2  Polonia Warszawa 1932-06-26 Cracovia - Polonia Warszawa 6:2  ŁKS Łódź 1932-06-29 Cracovia - ŁKS Łódź 3:1  Hakoah Bielsko 1932-07-03 Hakoah - Cracovia 2-2  Wacker Wiedeń 1932-07-16 Cracovia - Wacker Wiedeń 1:3  Czarni Lwów 1932-07-24 Cracovia - Czarni Lwów 4:1  Legia Warszawa 1932-08-07 Legia Warszawa - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1932-08-14 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 1:3  Metal Tarnów 1932-08-15 Metal - Cracovia 1:1  Polonia Warszawa 1932-08-21 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2  Warszawianka Warszawa 1932-08-28 Cracovia - Warszawianka Warszawa 5:1  Wisła Kraków 1932-09-04 Cracovia - Wisła Kraków 3:0  Lechia Lwów 1932-09-04 Cracovia II - Lechja lwów 3:0  Garbarnia Kraków 1932-09-11 Garbarnia Kraków - Cracovia 4:0  Pogoń Lwów 1932-09-18 Pogoń Lwów - Cracovia 1:1  BBSV Bielsko 1932-09-25 BBSV - Cracovia 0:4  Podgórze Kraków 1932-10-08 Cracovia -Podgórze Kraków 3:3  ŁKS Łódź 1932-10-16 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1  Warta Poznań 1932-10-23 Cracovia - Warta Poznań 0:1  Śląsk Świętochłowice 1932-10-30 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 0:3  22 Strzelec Siedlce 1932-11-06 22 p.p. Siedlce - Cracovia 2:2  Wawel Kraków 1932-11-06 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1932-11-12 Makkabi Kraków - Cracovia 2:3  Legia Warszawa 1932-11-20 Cracovia - Legia Warszawa 2:0