1963-04-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Garbarnia Kraków


pilka_ico
mecz towarzyski
stadion Garbarni, niedziela, 14 kwietnia 1963, 12:00

Garbarnia Kraków - Cracovia

1
:
2

(0:0)



Herb_Cracovia

Trener:
Augustyn Dziwisz
Skład:
Kierdaj
Tynor
Konopka
Prokopowicz
Baruch
Bieniek
Miceusz
Gigoń
Jasiówka
Gadocha
Pietruszka

Sędzia: Jakubiec
Widzów: 1500

bramki Bramki
Jasiówka (58') Stroniarz II (46') (50')
Skład:
Stroniarz I (Tabor)
Petri
Poprawski
Rapacz
Kupiec
Ślęczek
Żaczyński
Stroniarz II
Bujara
Antczak
Olesiak
Mecze tego dnia:

1963-04-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:2
1963-04-14 Hutnik Nowa Huta - Cracovia II 0:1



podczas meczu

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Dziennik Polski

Towarzyskie spotkanie II-ligowych drużyn Garbarni i Cracovii — rozegrane w Krakowie w pierwszym dniu świąt — nie dostarczyło nielicznej publiczności większych emocji. Mecz stał na przeciętnym poziomie i prowadzony był w ślamazarnym, iście... świątecznym tempie. Wygrała 2:1 (0:0) mocno osłabiona Cracovia, ale optycznie — w polu — Garbarnia nie ustępowała swej rywalce, a nawet miała długimi okresami więcej z gry. Losy meczu rozstrzygnął w pierwszych 5 minutach po zmianie stron Stroniarz II, strzelając — z bliskiej odległości — dwie bramki dla Cracovii. Honorowy punkt dla Garbarni uzyskał — nie bez winy Tabora — Jasiówka w 58 min. gry.
Źródło: Dziennik Polski nr 89 z 16 kwietnia 1963 [1]


"Mecz przyjaźni i pojednania" -
Gazeta Krakowska

Mecz przyjaźni i pojednania

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska
Towarzyskie spotkanie przeważnie mają charakter spotkań przyjacielskich. Mecz niedzielny Garbarnia—Cracovia „podwójnie” był przyjacielski: wymiana proporczyków I kwiatów przed meczem i sam przebieg spotkania na to wskazywał. Pilarze obu drużyn specjalnie nie wysilali Się, wyglądało Jakby śpieszyli do... stola świątecznego. Akcje były przeprowadzane w zwolnionym tempie, kilka „przyspieszonych” ataków wywołało anemiczne oklaski na ziejących pustkami trybunach.

Gospodarze mieli klika idealnych okazji do zdobycia bramek, zabrakło jednak i umiejętności strzeleckich i łutu szczęścia. Tylko Bieniek w pomocy i coraz lepiej grający Jasiówka w ataku zasłużyli w Garbarni na wyróżnienie. W drużynie „biało- czerwonych" jasnym punktem był strzelec obu bramek Stroniarz II. Niezły mecz zagrali Antczak, Olesiak i Kupiec.
Pierwsza połowa należała do Cracovii. Jej akcje zaczepne były niebezpieczniejsze. W 39 min. — najładniejszy moment spotkania. Piłkę mają „biało-czerwoni”, podania od nogi do nogi, w końcu ładny strzał Antczaka wyłapuje Kierdaj.
W pierwszej minucie po przerwie w zamieszaniu podbramkowym piłkę wyłuskuje Stroniarz II i... 1:0 dla Cracovii. W 50 minucie jest już 2:0, Stroniarz II ogrywa Kierdaja , i strzela do pustej bramki. Kontratak Garbarni. Jasiówka w 58 min. z bliska zdobywa bramkę (nie bez winy Tabora) Garbarnia ma dwie świetne okazje do zdobycia wyrównującej bramki, jednak Miceusz Bieniek fatalnie pudłują.
Sukces Cracovii 2:1 jest tym cenniejszy, że wystąpiła do tego meczu aż z czterema rezerwowymi.
Garbarnia: Kierdaj, Tynor, Konopka, Prokopowicz, Baruch, Bieniek, Miceusz, Gigoń, Jasiówka, Gadocha, Pietruszka.
Cracovia: Stroniarz I (Tabor), Petri, Poprawski, Rapacz, Kupiec, Ślęczek, Żaczyński, Stroniarz II, Bujara, Antczak, Olesiak.

Sędziował p. Jakubiec (Kraków), widzów 1,5 tys.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 89 z 16 kwietnia 1963


"Mecz przyjaźni wygrała Cracovia" -
Echo Krakowa

Mecz przyjaźni wygrała Cracovia

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa
GARBARNIA — CRACOVIA 1:2 (0:0). Bramki zdobyli: Stroniarz II w 46 i 50 min. oraz Jasiówka w 58 min. gry. Sędziował p. Jakubiec z Krakowa. Widzów około 1.500.

GARBARNIA: Kierdaj — Ty-nor, Konopka, Prokopowicz — Baruch, Bieniek — Miceusz, Gigoń, Jasiówka, Gadocha, Pietruszka. CRACOVIA: Stroniarz (Tabor) — Petri, Poprawski, Rapacz — Kupiec, Ślęczek — Zaczyński, Stroniarz II, Bujara. Antczak. Olesiak.

Po niezbyt przyjemnych incydentach jakie miały miejsce w mistrzowskim spotkaniu obie drużyny postanowiły naprawić nadszarpnięte dobrosąsiedzkie stosunki l rozegrać mecz przyjaźni. Przed zawodami zawodnicy obu zespołów uścisnęli sobie wzajemnle dłonie 1 obdarowali kwiatami.

Spotkanie prowadzone w świątecznym nastroju stało na przeciętnym poziomie, tym niemniej widzieliśmy kilka ciekawszych sytuacji podbramkowych. Obydwie drużyny miały świetne okazje na poprawienie wyniku, jednak napastnicy nie umieli ich wykorzystać, na skutek braku szybkości, orientacji czy umiejętności strzeleckich. W Innych wypadkach bramkarze skuteczni interweniowali.

Z ciekawszych sytuacji warto wymienić przytomną Interwencję Stroniarza przy ostrym strzale Barucha w pierwszej minucie meczu, strzał główką Zaczyńskiego, czy wreszcie w 15 min. ostry strzał Miceusza w poprzeczkę, od, której piłka się odbiła wychodząc w pole. W 4« min. po ładnej akcji. Stroniarz II uzyskuje prowadzenie dla Cracovii, a kilka minut później o-grywa wybiegającego Klerdaja I podwyższa wynik na 2:0. Jedyną bramkę dla Garbarni zdobył Jasiówka. Po Jego strzale piłka mimo Interwencji Tabora ugrzęzła w siatce. Od tego momentu „garbarze” przyspieszają grę. dążąc do wyrównania. Na bramkę Cracovii strzelają: Jasiówka, Miceusz i Bieniek, jednak bez skutku i mecz kończy się zwycięstwem biało-czerwonych.

W Cracovii najlepsi: Poprawski i Stroniarz II, w Garbarni Jasiówka i Bieniek.

Również podczas tego meczu piłkarze 1 publiczność uczcili minutą ciszy pamięć zmarłego płk. H. Reymana.
Źródło: Echo Krakowa nr 89 z 16 kwietnia 1963


Mecze sezonu 1962/63