1962-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Augustyn Dziwisz
pilka_ico
II liga , 1 kolejka
Kraków, stadion Cracovii, niedziela, 19 sierpnia 1962, 17:30

Cracovia - Garbarnia Kraków

0
:
3

(0:1)



Herb_Garbarnia Kraków

Trener:
Karel Finek
Skład:
H. Stroniarz
Durniok
Rewilak
Barczyk
Jarczyk
Szymczyk
Hausner
Antczak (46' Kowalik)
Frasek
Zuśka
Poprawski

Ustawienie:
1-3-2-5

Sędzia: Schab
Widzów: 12 000

bramki Bramki
0:1
0:2
0:3
Kucharczyk ('35)
Miceusz ('67)
Browarski ('88)
Skład:
Kierdaj
Reichel
Konopka
Bieniek
Kurek
Kucharczyk
Miceusz
Browarski
Grabowski (Karpiel)
Jasiówka
Pietruszka

Ustawienie:
1-3-2-5



podczas meczu
podczas meczu
podczas meczu

Zapowiedź meczu

Dziennik Polski

W braku I-ligowego meczu kibice krakowscy będą się emocjonować dziś i jutro spotkaniami Il-ligowymi, tym bardziej, że jednym z nich będą tzw. małe derby pomiędzy Cracovią i Garbarnią. Los chciał, że obydwie te drużyny o wielkiej przeszłości spotkają się w pierwszej kolejce rozgrywek. W lepszym położeniu znajdują się biało-czerwoni, gdyż grają u siebie. Czy jednak handicap własnego boiska zrównoważy trudności kadrowe, na które cierpi od dłuższego czasu Cracovia? Prawdziwym paradoksem jest, że wychowankowie Cracovii grają i to całkiem dobrze - w różnych drużynach okręgu krakowskiego i poza nim, a klub macierzysty cierpi na brak pełnowartościowych zawodników. Jest to zagadka, nad którą głowią się nie od dzisiaj kibice piłkarscy. Jakiekolwiek jednak są przyczyny tego stanu rzeczy, nie zmieni to faktu, że trener Dziwisz ma duże kłopoty z zestawieniem składu.

Jak słychać, skład ten na mecz z Garbarnią ma być następujący: Stroniarz (Michno), Durniok, Rewilak, Mikołajczyk, Jarczyk, Szymczyk, Hausner, Antczak, Zuśka, Pukała (ew. Frasek), Poprawski. Buda z powodu kontuzji odniesionej w meczu z rezerwami Wawelu nie będzie mógł grać przez 2-3 tygodnie, z Marciniakiem Cracovia ,,pożegnała się". Pozostają jeszcze Barczyk, Malarz i Kowalik.

Garbarnia po przejściowym kryzysie utrzymała cały silny zeszłoroczny zespół i prawdopodobnie wystąpi w składzie: Kierdaj, Reichel, Konopka, Bieniek, Kurek, Kucharczyk, Browarski, Miceusz, Grabowski, Jasiówka, Pietruszka. Spotkanie dwóch b. mistrzów Polski wywołało olbrzymie zainteresowanie. Każda z drużyn ma bowiem swoich wiernych zwolenników, na pewno też stadion Cracovii wypełni się w niedziele do ostatniego miejsca. Nie wątpimy, że mimo wielkiej wagi meczu, zarówno na boisku jak i na widowni panować bed6zie atmosfera sportowa.
Źródło: Dziennik Polski nr 196 z 18 sierpnia 1962



Opis meczu

Dziennik Polski

Z krajowych zawodów na pierwszy plan wysunęły się oczywiście spotkania o mistrzostwo lig piłkarskich. I tu z góry trzeba powiedzieć, że krakowscy piłkarze nie przezwyciężyli kilkuletniego kryzysu. Ponoszą w dalszym ciągu porażki za porażką. Jedyne dwa punkty, zapisane w niedziele na swoim koncie przez krakowski zespół, zostały zdobyte przez Garbarnię w bratobójczej walce z Cracovią. Cieszy nas z jednej strony dobra i ambitna gra drużyny ludwinowskiej, która po pierwszej kolejce rozgrywek uplasowała się na czele tabeli. Z drugiej jednak zastanawia i niepokój i słaba forma wykazana przez zawodników Cracovii, która wylądowała na szarym końcu. Trener Dziwisz stara się uspokoić licznych zwolenników biało-czerwonych zapewnieniem, że w następnych meczach będzie lepiej, że miał za mało czasu na ,,doszlifowanie" formy i wypróbowania zawodników na odpowiednich pozycjach. Chcielibyśmy dać wiarę zapewnieniom tego wytrawnego trenera, nie usprawiedliwiają one jednak graczy Cracovii za ich mało ofiarną i skuteczna niedzielną grę. Jeśli Cracovia nie chce utonąć w gąszczu drugoligowych zespołów, musi zabrać się do wielkiej pracy i dokonać zmian nie tylko w samej drużynie.
Źródło: Dziennik Polski nr 198 z 21 sierpnia 1962


"Świetny start Garbarni i efektowne 3:0" -
Echo Krakowa

Świetny start Garbarni i efektowne 3:0

Mimo przenikliwego zimna publiczność dopisała, lecz niestety zawiodła jedna z drużyn. Mamy tu na myśli Cracovię, która na tle Garbarni niczym nie mogła zaimponować. Jej zawodnicy wykazali całkowity brak zgrania, a kwintet ofensywny przeprowadził zaledwie kilka i to nieudolnych akcji. W tej sytuacji nie było mowy, aby zmusić do kapitulacji bramkarza Garbarni. Tym bardziej iż trio obronne na czele z Konopką grało bez pudła, a Kucharczyk i Kurek w pomocy wyśmienicie wywiązali się zarówno z zadań ofensywnych jak i obronnych.

Garbarze przystąpili do meczu z ogromną ambicją. Ich pierwszy szturm na bramkę Stroniarza nie przyniósł wprawdzie efektów cyfrowych, ale po chwilowej równowadze sił w 35 min biało-czerwoni musieli zaczynać grę ze środka boiska. Po zagraniu Miceusza z Browarskim piłkę otrzymał Kucharczyk, który oddal ostry strzał, a piłka po odbiciu się od słupka ugrzęzła w siatce.

Po zmianie stron trener Finek wprowadził do gry Karpiela za Grabowskiego a trener Dziwisz - Kowalika za Antczaka. Początkowo gra się wyrównuje, ale piłkarze ludwinowscy bez trudu stopują niemrawe ataki przeciwnika, a sami coraz częściej sprawiają kłopot obronie biało-czerwonych. Szczególnie Miceusz popisuje się trickami technicznymi, po których wyrabia sobie i kolegom pozycje do strzału. Świetnie sekunduje mu Kucharczyk, który rozegrał bodaj najlepszy mecz w swej karierze. W 61min. sędzia nie reaguje na sfaulowanie Karpiela znajdującego się na polu karnym przeciwnika w momencie oddawania strzału. Ale w 68 min. Miceusz podwyższa wynik na 2:0 dla Garbarni, wykorzystując nieporozumienie Rewilaka z Barczykiem i wybieg z bramki Stroniarza.

W końcówce gra się wyrównuje i wreszcie Zuśka popisuje się dwukrotnie strzałami zza pola karnego, lecz Kierdaj pewnie broni. W ostatniej minucie gry sympatycy Garbarni mają Jeszcze raz powód do radości, ponieważ Browarski przejmuje podanie od Jasiówki i głową kieruje piłkę do siatki, zdobywając 3 bramkę. Zwycięstwo Garbarni jest jak najbardziej zasłużone. Jej zawodnicy dość często i stosunkowo łatwo przedostawali się pod bramkę przeciwnika. Najlepsi w zespole: Kucharczyk, Konopka, Miceusz i Bieniek, a pozostali zagrali także b. dobrze. U pokonanych jaśniejsze punkty stanowili: Stroniarz, Jarczyk i Szymczyk.
J. Frandofert
Źródło: Echo Krakowa nr 195 z 21 sierpnia 1962


"W małych derkach piłkarskich Garbarnia deklasuje Cracovię" -
Gazeta Krakowska

W małych derkach piłkarskich Garbarnia deklasuje Cracovię

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Krakowska cz.1
CRACOVIA: Stroniarz,Durniok, Rewilak, Barczyk, Jarczyk. Srymczyk, Hausner, Antczak, (Kowalik), Frasek, Zuśka, Foprawski.

GARBARNIA: Kierdaj, Rejchel, Konopka, Bieniek. Kurek, Kucharczyk, Miceusz, Browarski, Grabowski. (Karpiel), Jasiówka, Pietruszka. Bramki zdobyli dla Garbarni: Kucharczyk w 35 min., Miceusz w 67 min. i Browarski w 88 min. Sędziował p. Schab z Gliwic. Widzów 15 tys. .
Eksligowcy — Cracovia uważani byli za faworyta w spotkaniu z Garbarnią. Dodatkowym atutem miało być to, że mecz rozgrywany był na własnym boisku. Niestety wszystkie przewidywania wzięły w „łeb". Biało-czerwoni rozpoczęli mecz bardzo stremowani. Podobnie zresztą działo się z piłkarzami Garbarni. Nerwowość towarzyszyła wszystkim akcjom. Dobrze usposobieni byli tylko obrońcy i stoperzy. Gra toczyła się najczęściej na środku boiska. Mało było niebezpiecznych akcji. Mało strzałów.
Sytuacja na boisku zmieniła się radykalnie w 35 min. Nic obstawiony Kucharczyk podciągnął piłkę na pole karne i niespodziewanie strzelił w prawy róg. Piłka odbiła się o słupek i mimo interwencji Stroniarza wylądowała w siatce. Garbarnia poczuła się pewniej. W szeregi Cracovii wkradł się chaos. W miarę jak upływały sekundy tego nerwowego meczu, przewaga Garbarni rosła zdecydowanie. Napastnicy lućwinowscy częściej dostawali się na przedpole Stroniarza, częściej niepokoili go. Wicie kłopotu mieli obrońcy Cracovii z utrzymaniom szybkich napastników Garbarni Miceusza i Pietruszki. Jak cień pilnował Miceusza miody obrońca Cracovii Barczyk. Miceusz to jednak wytrawny piłkarz, często zmieniał pozycje i wprowadzał w błąd obrońców. W 67 min. uciekł Rewilakowi i podwyższył wynik spotkania na 2:0 dla swoich barw. Od tego momentu Garbarnia zaczęła się popisywać kapitalnymi zagraniami siejąc istny popłoch na tyłach przeciwnika. Cracovia kontratakowała tylko w nielicznych wypadkach. Niewiele z tych akcji kończyło się strzałami. Dwa razy na dalekie, niebezpieczne strzały zdobył się tylko Zuśka. Bramkarz Garbarni Kierdaj wyłapał je jednak, zażegnując w porę niebezpieczeństwo.
W 83 minucie Browarski w dość nieoczekiwany sposób otrzymaną od Jasiówki piłkę skierował głową do siatki .
Garbarnia przewyższała zdecydowanie swego przeciwnika. Była szybsza, lepsza technicznie. a wszyscy jej piłkarze znieśli dobrze trudy szybkiego meczu. W Cracovii brak było zgrania, zdecydowania, pomysłowości. Zawiodła w tym zespole szczególnie lewa strona ataku. Hausner, a po przerwie Kowalik decydowali się często na samotne rajdy, które z reguły kończyły się niepowodzeniem.

Małe der by potwierdziły w całej rozciągłości dobrą formę Garbarni, zespołu, który zawsze zaliczał się do czołowych drużyn II ligi. Zespół Cracovii dużo będzie musiał pracować nad poprawą formy, aby odgrywać poważniejszą rolę na drugim piłkarskim froncie.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 48 z 26 lutego 1962


Mecze sezonu 1962/63

Skawa Wadowice 1962-08-02 Skawa Wadowice - Cracovia 1:1  Czarni Żywiec 1962-08-08 Czarni Żywiec - Cracovia 2:1  Lędzianka 1962-08-08 Lędzianka - Cracovia 2:3  Garbarnia Kraków 1962-08-19 Cracovia - Garbarnia Kraków 0:3  Górnik Jaworzno 1962-08-22 Cracovia - Górnik Jaworzno 1:0  Unia Racibórz 1962-08-26 Unia Racibórz - Cracovia 5:1  Karpaty Krosno 1962-09-02 Cracovia - Karpaty Krosno 1:1  Dąb Katowice 1962-09-05 Dąb Katowice - Cracovia 4:1  Śląsk Wrocław 1962-09-09 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Piast Gliwice 1962-09-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Stal Mielec 1962-09-23 Cracovia - Stal Mielec 2:1  Górnik Wieliczka 1962-09-26 Górnik Wieliczka - Cracovia 1:2  Start Łódź 1962-09-29 Cracovia - Start Łódź 3:0  Wawel Kraków 1962-10-04 Wawel Kraków - Cracovia 2:2  Polonia Gdańsk 1962-10-14 Cracovia - Polonia Gdańsk 8:0  Bałtyk Gdynia 1962-10-20 Bałtyk Gdynia - Cracovia 1:1  Szombierki Bytom 1962-11-01 Cracovia - Szombierki Bytom 1:0  Polonia Bydgoszcz 1962-11-04 Polonia Bydgoszcz - Cracovia 1:1  Slavia Ruda Śląska 1962-11-11 Cracovia - Slavia Ruda Śląska 4:3  Raków Częstochowa 1962-11-18 Raków Częstochowa - Cracovia 5:1  Lechia Dzierżoniów 1962-11-25 Lechia Dzierżoniów - Cracovia 0:3  Warta Poznań 1962-12-02 Warta Poznań - Cracovia 3:2  Cracovia_herb 1963 Trening Noworoczny  Pafawag Wrocław 1963-02-20 Pafawag Wrocław - Cracovia 1:3  Zagłębie Wałbrzych 1963-02-24 Thorez Wałbrzych - Cracovia 4:2  Hutnik Kraków 1963-02-27 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:1  Górnik Konin 1963-02-28 Górnik Konin - Cracovia 2:1  Górnik Jaworzno 1963-03-03 Górnik Jaworzno - Cracovia 0:4  Nadwiślan Kraków 1963-03-07 Cracovia - Nadwiślan Kraków 1:3  Czarni Kraków (1923) 1963-03-10 Cracovia - Czarni Kraków 9:0  Victoria Jaworzno 1963-03-13 Cracovia - Victoria Jaworzno 1:0  Garbarnia Kraków 1963-03-17 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:1  Korona Kraków 1963-03-21 Cracovia - Korona Kraków 2:0  Unia Racibórz 1963-03-24 Cracovia - Unia Racibórz 0:0  Korona Kraków 1963-03-27 Korona Kraków - Cracovia 1:5  Karpaty Krosno 1963-03-31 Karpaty Krosno - Cracovia 1:0  Dąb Katowice 1963-04-07 Cracovia - Dąb Katowice 2:1  Dąbski Kraków 1963-04-10 Cracovia - Dąbski Kraków 5:0  Garbarnia Kraków 1963-04-14 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 1963-04-21 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Garbarnia Kraków 1963-04-25 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:3  Piast Gliwice 1963-04-28 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Stal Mielec 1963-05-05 Stal Mielec - Cracovia 2:2  Start Łódź 1963-05-12 Start Łódź - Cracovia 1:1  Wawel Kraków 1963-05-19 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Dynamo Mińsk 1963-05-23 Cracovia - Dynamo Mińsk 3:2  Polonia Gdańsk 1963-05-26 Polonia Gdańsk - Cracovia 0:0  Bałtyk Gdynia 1963-06-01 Cracovia - Bałtyk Gdynia 3:1  Szombierki Bytom 1963-06-09 Szombierki Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Bydgoszcz 1963-06-16 Cracovia - Polonia Bydgoszcz 3:1  Górnik Radlin 1963-06-19 Górnik Radlin - Cracovia 0:1  Slavia Ruda Śląska 1963-06-23 Slavia Ruda Śląska - Cracovia 0:1  SHL Kielce 1963-06-26 SHL Kielce - Cracovia 3:1  Raków Częstochowa 1963-06-30 Cracovia - Raków Częstochowa 2:5