1928-07-15 Cracovia - Hasmonea Lwów 3:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

pierwotnie planowany na 1 lipca


Herb_Cracovia

Trener:
Józef Kałuża
pilka_ico
Liga , 13 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 15 lipca 1928, 17:30

Cracovia - Hasmonea Lwów

3
:
2

(0:1)



Herb_Hasmonea Lwów

Trener:
Ödön Bodor
Skład:
Szumiec
F. Zastawniak
Doniec
Ptak
Chruściński
T. Zastawniak
Kubiński
S. Wójcik
Kałuża
Mysiak
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Stefan Bira z Łodzi
Widzów: 4 000

bramki Bramki

Mysiak (47')
Kubiński (58'-wolny)
Kubiński (63')
0:1
1:1
2:1
3:1
3:2
Steuermann (5')



Steuermann (78')
Skład:
Blumenblatt
Balsam
Birnbach
Schneider
Horowitz
Fleischer
Seidel
Steuermann
J. Grünberg
Krumholz
Urich

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1928-07-14 Poznań - Kraków 2:1



Zapowiedź meczu

Opis meczu

zacięta walka napastnika Cracovii - Wójcika z trójką obrony drużyny lwowskiej

"Cracovia - Hasmonea 3:2 (0:1)." -
Stadjon

Cracovia - Hasmonea 3:2 (0:1).

Zasłużone zwycięstwo Cracovii, choć z wielkim trudem wywalczone.

Hasmonea, która grała bez Redlera, pokazała znaczną poprawę swojej formy. Bramkarz jej, Blumental, spisywał się świetnie. Wyróżnili się również dawni gracze krakowskiej Jutrzenki: Balsam, Grünberg i Krumholz oraz Schneider i Steuerman.

Już w 5-ej minucie Steuerman z podania Ulricha uzyskuje prowadzenie dla gości.

Cracovia przeważa wyraźnie, jednak Blumental ratuje wszystko.

W drugiej połowie gra się wyrównywa i Hasmonea atakuje częściej. Mimo to udaje się Cracovii wyrównać w 2 min. (Mysiak), a następnie w 13 min. Kubiński strzela drugi punkt z wolnego, a potem tenże gracz podwyższa wynik do 3:1. W 33 min. Steuerman strzela z przeboju drugą bramkę dla lwowian.

W Cracovii wyróżnił się przedewszystkiem stary Kałuża, a następnie Chruściak, Zastawniak II i Ptak.

Sędzia p. Bira.
Źródło: Stadjon nr 29 z 17 lipca 1928 [1]


"CRACOVIA – HASMONEA 3:2 (0 :1)" -
Przegląd Sportowy

CRACOVIA – HASMONEA 3:2 (0 :1)

Straszliwy upał dał się we znaki i drużynom i publiczności. Ta ostatnia – jak w Anglii – siedziała bez marynarek. Tempo gry wytrzymała jednak publika lepiej od drużyn i krzyczała do końca… W skutek gorąca gra przechodziła różne fazy.

Przewaga Cracovii była znaczna, wbrew wynikowi. Atak przy lepszym wykorzystywaniu sytuacyj podbramkowych, mógł uzyskać 3 razy tyle. Zastępujący Gintla Mysiak, kombinacyjnie doskonały, zdradza brak rutyny pod bramką. Podobnie ma się rzecz z Wójcikiem. Kontuzjowany Sperling grał b. mało. Kałuża i Kubański w formie. W pomocy Chruściński najlepszy, przedewszystkim ofensywnie. Rozbity Calder w obronie statystował, Szumiec dobry.

W Hasmonei najlepszą linią byli obrońcy. Bramkarz przy szczęściu, jakie miał w niedzielę, może zawsze cudów dokazywać. Schneider w pomocy pewny. W ataku Grunberg i Krumholz, to jedyni myślący gracze. Steuermann to tylko bombardier, zależny od gry i laski współgraczy.

Cracovia: Szumiec - Zastawniak I, Caldre - Ptak, Chruściński, Zastawniak II - Kubiński, Wójcik, Kałuża, Mysiak, Sperling.

Hasmonea: Blumenblatt – Balsam, Birnbach – Schneider, Horowitz, Fleischer - Seidel, Steuermann, Grunberg, Krumholz, Urich.

Mimo przewagi Cracovii w pierwszych minutach udaje się uciec Urichowi, a centra wyzyskuje nieobstawiony Steuermann. Podniecona Cracovia, atakuje. Wiele sytuacyj niewyzyskują napastnicy z kilku kroków. Przy zderzeniu nadwyręża mocno kolano Calder i statystuje do końca. Podobnie ma się rzecz że Sperlingiem. Mimo to znaczna przewaga Cracovii, bez rezultatów.

Po pauzie od razu inicjatywę ujmuje Cracovia i strzela przez Mysiaka 1 i przez Kubańskiego 2 bramki. Jeden z wypadów Hasmonei prawą stroną na skótek taktycznych błędów pomocnika Cracovii przynosi Hasmonea drugą bramkę przez Steuermanna.

Publiczność 4000. Sędzia p. Bira sumienny.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 29 z 21 lipca 1927 [2]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny cz.2
Wczorajsza rozgrywka jest jednym z dalszych dowodów, iż wynik każdego mistrzostwa ligowego nie jest zupełnie pewnym. Aczkolwiek mecz wczorajszy zakończył się wygraną Cracovii to bezsprzecznie zasłużoną, to jednak nie wiele brakowało, a białoczerwoni i mogli opuścić boisko także z całkiem innym rezultatem.

Drużyny wystąpiły w nast. składzie: Hasmonee — Blumenthal, Balsam, Birnbach, Schneider, Horowitz, Pleischr, Seidel, Grűnberg, Stenermann, Krummholz i Urich. Cracovia zaś w normalnym zespole tylko z tą różnicą, iż w miejsce Gintla grał Misiak. W drużynie lwowskiej — jak widać ze składu nie grał dyskwaliifikowany Redler, natomiast grało trzech b. graczy Jutrzenki, t. j. Balsam, Grűnberg i Krummholz, o których w każdym razie trzeba powiedzieć, iż należą do wybitnych jednostek w swoim zespole.
Przebieg gry wykazał do pauzy wielką prze, wagę Cracovii, która nie wykorzystała niezliczonych wprost sytuacyj podbramkowych, śmiało można powiedzieć, iż dawno nie widziano drużyny grającej tak ze szczęściem, jak to obserwowaliśmy wczoraj u Hasmonei, ale tylko do pauzy! Przytem również podkręcić należy niezwykłą formę rezerwowego bramkarza Lwowian, Blumenthala, który mimo słabych odkopów, mimo braku rutyny, spisywał się doskonale, broniąc niezwykle przytomnie w najgroźniejszych nieraz sytuacjach podbramkowych. Jedyna do pauzy bramka została wypracowana przez lewo skrzydłowego Uricha w 5 min., który wykorzystawszy błąd obrońcy Zastawniaka I, skierował piłkę do środka i nadlatujący Steuermann celnym strzałem zdobył pierwszą bramkę dla swoich barw.
Po przerwie znużona pomoc Hasmonei, w której grał już przed pauzą przez cały niemal czas Grűnberg. zmieniwszy swą pozycję z Horowitzem, nie potrafiła utrzymać ruchliwego ataku Cracovii, który też zdobywa pierwszy bramkę w 2 min. przez Mysiaka w zamieszaniu podbramkowym, druga zaś bramka padła w 13 min. z rzutu wodnego, strzelonej pracz Kubińskiego, przyczem piłka odbiła się od jednego z graczy Hasmonei, tworzących „mur“ przed swoją bramką. Ten sam wreszcie gracz podwyższa wynik, uzyskując trzecią bramką w momencie, kiedy część graczy Hasmonei stanęła, reklamując u sędziego nie podyktowanie przezeń rautu karnego za potrącenie Steuermanna na polu karnem. Ostatnia wreszcie bramka meczu padła w 33 min. ze Strzału Stenermanna, który przebił się ładnie przez obronę białoczerwonych.
W drugiej części meczu — przyznać trzeba — obraz gry zmienił się wielce na korzyść Hasmonei, która była w tym okresie zapełnia równorzędnym przeciwnikiem dla Cracovii.
Ocena drużyn: Hasmonea, jeśli nie liczyć okres jej słabości do pauzy, zaprezentowała się wcale dobrze; obserwując jej wczorajszą grę, nie trudno zrozumieć, iż może ona stanowić dla każdej z drużyn stojących na czele ligi, groźnego przeciwnika, zwłaszcza na własnem boisku. Jej najlepsi gracze to b. zawodnicy Jutrzenki, dalej Schneider i Urich, który jednak trzyma się zbytnio środka. Okrzyczany Steuermann jest dobrym, o ile napastnicy wypracują mu sytuację podbramkową, sam bowiem jest za wygodny, aby się o taką „drobnostkę” jeszcze troskać. Bramkarz okazał się talentem, natomiast zawiedli zupełnie Birbach, Horowitz, Fleischer i Seidel.

W Cracovii ostoją drużyny jest, jak zwykły Kałuża, kierownik nietylko ataku, ale całego zespołu, jego ambitna gra, jak również skrzydłowych zadecydowała o zwycięstwo białoczerwonych, w pomocy obok ofiarnie grających Chruścińskiego i Zastawniaka II, nadużywa siły fizyczne Ptak, na skutek też jego nałogowych już „fauli", doszło pod koniec meczu do ostrej gry, której ofiarą padł Zastawniak I, kontuzjowany przez Steuermanna. Trio obronne Cracovii wczoraj nienadzwyczajne. Zresztą gra na skutek upału ucierpiała wiele na tempie, była ospała i na całkiem przeciętnym poziomie. Sędziował p. Bira z Łódzkiego Kol. Sędziów po raz pierwszy w Krakowie. Publiczności około 3000 osób.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 196 z 17 lipca 1928


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Pierwszy tegoroczny start Hasmonei W Krakowie, potwierdził w zupełności jej słabą obecnie formę. Poszczególne jej jednostki prezencją się nieźle, brak jednak tej drużynie zmysłu dla gry kombinacyjnej, wskutek czego cała praca Hasmonei koncentruje się jedynie na Steuermanie, który w przeważającej ilości wypadków zawodzi. Leniwy i pozujący na gwiazdę gracz ten, czeka tylko na wyrobienie mu dogodnej pozycji to strzału, co jednak przy dobrych tyłach, jak to miało miejsce z Cracovią, bardzo rzadko się zdarza.
Lwią część winy klęski tej drużyny ponosi pomoc Hasmonei a zwłaszcza boczni pomocnicy. Nie stała ona ani defenzywnie ani ofenzywnie na wysokości zadania, a piłki przez nią podawane, wracały zazwyczaj z powrotem do pomocy Cracovii. Cracovia jako całość grała niezłe, a zwłaszcza w polu. Pod bramką tracili jej napastnicy głowę, zaprzepaszczając zwłaszcza przed pauzą szereg najlepszych pozycyj .Toteż gdyby nie nie¬zaradność napastników Cracovii i dobra gra bramkarza Hosmonei jakoteż obu obrońców, to wynik meczu tego byłby dla Hasmonei może bar¬dziej niekorzystnym.
Źródło: Nowy Dziennik nr 191 z 17 lipca 1928


Mecze sezonu 1928

Krowodrza Kraków 1928-02-26 Cracovia - Krowodrza Kraków 3:2  Podgórze Kraków 1928-03-04 Cracovia - Podgórze Kraków 4:1  Czarni Lwów 1928-03-25 Cracovia - Czarni Lwów 6:0  TKS Toruń 1928-04-01 TKS Toruń - Cracovia 2:3  Hertha Wiedeń 1928-04-08 Cracovia - Hertha Wiedeń 5:3  Hertha Wiedeń 1928-04-09 Cracovia - Hertha Wiedeń 1:1  Śląsk Świętochłowice 1928-04-15 Cracovia - Śląsk Świętochłowice 2:1  Ruch Chorzów 1928-04-22 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:1  Warszawianka Warszawa 1928-04-29 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:1  Pogoń Lwów 1928-05-06 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  Legia Warszawa 1928-05-13 Cracovia - Legia Warszawa 2:0  Warta Poznań 1928-05-20 Warta Poznań - Cracovia 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1928-05-27 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 2:5  Wisła Kraków 1928-06-03 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Klub Turystów Łódź 1928-06-17 Cracovia - Klub Turystów Łódź 5:1  Polonia Warszawa 1928-06-24 Polonia Warszawa - Cracovia 1:3  Pogoń Lwów 1928-06-30 Pogoń Lwów - Cracovia 3:3  Czarni Lwów 1928-07-01 Czarni Lwów - Cracovia 2:2  1.FC Katowice 1928-07-08 1.FC Katowice - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-07-15 Cracovia - Hasmonea Lwów 3:2  ŁKS Łódź 1928-07-22 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0  Śląsk Świętochłowice 1928-08-05 Śląsk Świętochłowice - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 1928-08-12 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 2:2  Warszawianka Warszawa 1928-08-19 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:1  TKS Toruń 1928-08-26 Cracovia - TKS Toruń 3:0  Ruch II Chorzów 1928-08-28 Cracovia - Ruch II Wielkie Hajduki 9:1  Pogoń Nowy Bytom 1928-09-02 Cracovia - Pogoń Nowy Bytom 2:0  Wisła Kraków 1928-09-09 Wisła Kraków - Cracovia 5:1  Pogoń Lwów 1928-09-16 Cracovia - Pogoń Lwów 3:1  Legia Warszawa 1928-09-23 Legia Warszawa - Cracovia 3:2  Warta Poznań 1928-09-30 Cracovia - Warta Poznań 5:2  Klub Turystów Łódź 1928-10-07 Klub Turystów Łódź - Cracovia 1:1  Hasmonea Lwów 1928-10-14 Hasmonea Lwów - Cracovia 0:2  Polonia Warszawa 1928-10-21 Cracovia - Polonia Warszawa 0:1  Czarni Lwów 1928-11-01 Czarni Lwów - Cracovia 4:3  ŁKS Łódź 1928-11-04 Cracovia - ŁKS Łódź 7:1  Makkabi Kraków 1928-11-17 Makakbi Kraków - Cracovia 3:1  SK Moravská Ostrava 1928-11-18 Cracovia - SK Moravská Ostrava 6:1  1.FC Katowice 1928-11-25 Cracovia - 1.FC Katowice 6:1