1927-09-11 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 5:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Józef Kałuża
pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 11 września 1927, 15:30

Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki

5
:
3

(4:2)



Herb_Ruch Chorzów


Skład:
Szumiec
Bill
Zastawniak I
Ptak
Chruściński
Zastawniak II
Kubiński
Mysiak
Kałuża
Gintel
Sperling

Sędzia: Jakub Seidner z Krakowa
Widzów: 1 500

bramki Bramki
Kałuża (2 gole)
Mysiak
Kubiński



Kubiński (karny)


4:0
4:1
4:2
4:3
5:3
Skład:
Kremer
Kuc
Kusz
Badura
Kiełbasa
Vahrenhold
Vorreiter
Schneider
Katzy
Frost II
Frost I



Zapowiedź meczu

"Ruch" (Wielkie Hajduki) - "Cracovia" I. W niedzielę dnia 11 bm. o godzinie 3.30 po południu ujrzymy po dłuższej przerwie I drużynę "Cracovii" w interesujących zapasach ze słynnym górnośląskim "Ruchem" z Wielkich Hajduk. Spotkanie to będzie dla Krakowa poniekąd "szlagierem" jeśli się zważy, że "Cracovia" z "Ruchem" nie grała kilka lat. Mistrz Górnego Śląska odgrywa w mistrzostwie "ligi" niepoślednią rolę, a wyniki jego są tego najwymowniejszym dowodem, bije bowiem "Pogoń" we Lwowie 1:0, "Toruński K.S." w Toruniu 4:0, "Polonię" warszawską 5:3 i 6:2, "Wartę" w Poznaniu 4:1, "Turystów" 2:0, "Legję" warszawską 3:1, oraz "Jutrzenkę" 3:1. "Cracovię" czeka więc niełatwe zadanie, to też chcąc uzyskać dobry wynik musi zademonstrować grę, którą ostatnio zachwyciła wybredny Lwów. W niedzielę o godz. 11 przed poł. rozegra "Cracovia" II towarzyskie spotkanie z reprezentacją garnizonu krakowskiego.

Źródło: Czas nr 208, 12 IX 1927

Opis meczu

"Cracovia : Ruch (Wielkie Hajduki) 5:3 (4:2)." -
Stadjon

Cracovia : Ruch (Wielkie Hajduki) 5:3 (4:2).

Pierwsze spotkanie Cracovii z drużyną ligową na gruncie krakowskim zakończyło się łatwym stosunkowo zwycięstwem białoczerwonych. Gdyby nie nonszalancja, z którą niepotrzebnie zaczęły grać tylne szeregi mistrza Krakowa przy stanie 4:0, uzyskanym w ciągu 21 minut, zawody, stojące w tym okresie na wcale wysokim poziomie, zakończyłyby się dotkliwą porażką Ślązaków. Gdy jednak nietyle dzięki swym umiejętnościom, ile dzięki błędom obrońców krakowskich i słabej dyspozycji bramkarza gospodarzy, Ruch uzyskał stan 3:4, nerwowość, która ogarnęła białoczerwonych i idąca z tem w parze jeszcze większa nieporadność pod bramką, oraz spora doza pechu, obniżyła poziom spotkania.

Ruch wykazał swe ogólnie znane walory, ale poza wypadami nie był niebezpieczny.

Cracovia grała w napadzie naogół nieźle. Mysiak na prawym łączniku jeszcze bardzo słaby, a i Gintel mało ruchliwy i powolny. Skrzydła bez zarzutu. Kałuża nie wytrzymał tempa do końca. Pomoc utrzymywała w szachu napad przeciwnika, o obrońcach była mowa powyżej.

Sędziował p. Seidner. Publiczności, mimo manewrów konkurencyjnych około 1500 osób.
Dr. J. Lustgarten
Źródło: Stadjon nr 37 z 13 września 1927 [1]


"Cracovia - Ruch 5:3" -
Przegląd Sportowy

Cracovia - Ruch 5:3

Cracovia: Szumiec; Bill - Zastawniak I; Ptak - Chruściński - Zastawniak II; Kubiński - Mysiak - Kałuża - Gintel - Sperling. Ruch: Kremer; Kuc - Kusz; Badura - Kiełbasa - Vahrenhold - Vorreiter - Schneider - Katzy - Frost II - Frost I.

Cracovia rozpoczyna grę europejskiemi atakami i już w 15-ej minucie prowadzi 3:0. W 24-ej minucie powiększa stosunek do 4-ech bramek. Zanosi się na dużą przegranę Ruchu. Tymczasem goście zabierają się energicznie do ataków, których rezultatem są dwie bramki, zdobyte nie bez pomocy obrony i bramkarza biało-czerwonych. W drugiej połowie gra ostrzejsza, Ruch zdobywa 3-go gola. Zaznacza się niewielka przewaga Cracovii, która z powodu niezrozumienia środka napadu z prawym łącznikiem nie wyzyskuje szeregu nadarzających się sytuacyj podbramkowych. Wreszcie w 30-ej minucie z rzutu karnego za zatrzymanie rękoma piłki, idącej do bramki, strzela ostatnią bramkę dnia Kubiński.

Przy stanie 5:3 dla Cracovii odgwizduje zawody sędzia p. Seidner, prowadzący w tym dniu drugi z kolei mecz. Publiczności około 1500 osób.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 37 z 17 września 1927 [2]


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Konkurencyjny mecz ten towarzyski z drużyną ligową jest dowodem zmiany konstelacji piłkarskiej i kryzysu w lidze, o czem piszemy we wstęp¬nym artykule. W 20 min. prowadzi Cracovia 4:0, oszałamiając gości swym kwadransem ofenzywnym. Po oprzytomnieniu Ślązacy dają otwartą grę, walcząc ostro i ambitnie. W Cracovii wybijali się Bill, Kałuża i Myisak, u gości bramkarz i środkowy pomocnik. 5-ty gol z karnego. Cracovia wystąpiła z czarnemi opaskami na znak żałoby po zmarłym jej graczu rezerwowym Górce. Sędzia p. Seidner.
Źródło: Nowy Dziennik nr 243 z 13 września 1927


Mecze sezonu 1927