1927-05-29 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Józef Kałuża
pilka_ico
krakowska Klasa A , 6 kolejka
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 29 maja 1927, 16:00

Cracovia - Makkabi Kraków

1
:
0

(0:0)



Herb_Makkabi Kraków


Skład:
Szumiec
Bill
F. Zastawniak
Kahane
Chruściński
T. Zastawniak
Nawarkiewicz
S. Wójcik
Stecki
Ptak
J. Latacz

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Knobel

bramki Bramki
Haltner (s.) 1:0
Skład:
Meller
Haltner
Schneider
Holzmann II
Holzmann I
Seelingner
Areinstein
Kling
Osiek
Goldfluss
Landmann

Ustawienie:
2-3-5
Mecze tego dnia:

1927-05-29 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0
1927-05-29 Cracovia III- Hakoah Kraków 9:2



Zapowiedź meczu

Opis meczu

Przegląd Sportowy

Mistrzostwo klasy A.

K.Z.O.P.N. W przerwie między Simmeringiem a Spartą – Kladno „machnęła” sobie Cracovia jeden z meczów o mistrzostwo, bez wysiłku z rezerwowym atakiem.

Cracovia: Szumiec – Bil, Zastawnik I - Kaban, Chruściński, Zastawniak II – Nawarkiewicz, Wójcik, Stecki, Ptak, Latacz II, Makab: Meller – Haltner, Schneider – Holzmann II, Holzmann I, Seelingner – Areinstein, Kling, Osiek, Goldfluss, Landmann.

Nawet te siły nie potrafiły zastąpić normalnego ataku. Przedewszystkim brakło Kałuży. Rozstrzygnięcie padło z „samobójczej” bramki Haltnera.

Makabi grała nadspodziewanie dobrze – i jest dziś bezsprzecznie po Cracovii i Wiśle trzecią drużyną w okręgu. Na wyróżnienie zasługuje Schneider II w obronie i Osiek w napadzie.

Sędzie p. Knabel
Źródło: Przegląd Sportowy nr 22 z 4 czerwca 1927 [1]


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Mistrzostwo ki. A. okręgu krakowskiego.
Cracovia grała z Mieczysławskim w bramce i z atakiem niemal w całości rezerwowym. Dla drużyny w tym składzie była Makkabi — choć bez Purischa przeciwnikiem poważnym. Przebieg gry wykazał jednak przewagę Cracovii, której tyły unicestwiały bez wielkiego trudu akcje napadu biało-niebieskich. Atak Cracovii był dlatego często zasilany pitkami z pomocy i obrony, ale mimo najlepszych chęci młodych napastników, gra jego nie mogła być skuteczną. Makkabi miała dobrą obronę, atak był groźny, tylko w pewnych momentach po przerwie w pomocy wybijał się Selinger. W Cracovii najlepszy Zastawniak II, pełniący często funkcje Strzelca w linji napadu. Reszta poza atakiem dobra. Zwycięska bramka padła przy końcu gry — uznanie jej nie przynosi jednak zaszczytu sędziemu, który nie zauważył ręki Chruścińskiego, zanim obrona Makkabi wpakowała piłkę do własnej siatki. Przed samym końcem gry obrońca Cracovii Bil doznał złamania nogi w zderzeniu pod bramką. Mak¬kabi nie wykorzystała rzutu karnego. Sędzia p. Knobel słaby.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 148 z 31 maja 1927


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Mecz ten był odbiciem upadku Cracovii i całego PZPNu. Ongiś największa atrakcja Krakowa ,gromadząca największą publiczność i kasę, zeszła i dziś skutkiem szkodliwej polityki podwórkowej i osobistej do rzędu niskiej kategorji o frekwencji kilkuset widzów. Takto pociągnęła za sobą Cracovia „wierną“ Makkabi w przepaść finansową. ty nagrodę za utrzymanie całości PZPNu odbiera teraz Makkabi lekceważenie, nieformalną i nieprawą dyskwalifikacja graczy (Schneider I, jeden z najsolidniejszych graczy, mimo 16 lat aktywności nigdy dotąd niekarany, został w przededniu me niespodziewanie i bez aktu oskarżenia sędziego na 14 dni zdyskwalifikowany), deficyty meczowe i niesłychanie ordynarne zachowanie się „sprzymierzonych" graczy. Już to w duńskiem państwie Cracovii — PZPNu źle się dzieje.
Obie drużyny z rezerwowymi. Do przerwy gra równa i otwarta w 20 min. przestrzeliwuje najlepszy na boisku Selinger karnego Po przerwie silna przewaga Makkabi, w drugiej części Cracovii. Chruściński przy pomocy ręki widocznej, skierowuje piłkę w stronę bramki, a C klasowy! sędzia p. Knobel mimo gwałtownych protestów oburzonej publiczności i graczy, bramkę uznaje.
Źródło: Nowy Dziennik nr 141 z 31 maja 1927



Mecze sezonu 1927