1927-07-26 Slawia Sofia - Cracovia 1:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mecz rewanżowy po turnieju w Sofii


Herb_Slawia Sofia


pilka_ico
mecz towarzyski
Sofia, wtorek, 26 lipca 1927

Slawia Sofia - Cracovia

1
:
4

(0:1)



Herb_Cracovia

Trener:
Józef Kałuża

Sędzia: Batengiejew

bramki Bramki

(69')
0:1
1:1
1:2
1:3
1:4
Szumiec (31')

Doniec (71')
Tokar (79')
Tokar (84')
Skład:
Wiśniewski
Bill
Zastawniak I
Kahan
Seichter (75' Strycharz)
Zastawniak II
Kubiński
Wójcik
Doniec
Tokar
Szumiec

Ustawienie:
2-3-5


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Cracovia w Sofii

"CRACOVIA ZAGRANICĄ." -
Stadjon

CRACOVIA ZAGRANICĄ.

Cracovia jak wiadomo wyjechała przed dwoma tygodniami na tourneé do Rumunji i Bułgarij. Pierwsze spotkanie z żydowskim Hakoahem w Czerniowicach, Cracovia wygrała bezapelacyjnie 5:0 (0:0). Drugiego dnia natomiast Cracovia w bardzo słabym składzie poniosła klęskę 3:1 (0:1) z Fulgerulem. W dniu tym był straszny upał co nieprzyzwyczajonych do takiego gorąca graczy Cracovii wkrótce uczyniło niezdolnych do walki.

Dnia 23 b. m. Cracovia rozegrała w Sofji z Brigittenauer A. C., drużyną stojącą na drugiem miejscu w tabeli mistrzostw Austrji, przegrywając w stosunku 5:2, co nie jest jednak wynikiem kompromitującym. Cztery bramki strzelił Hofbauer, znajdujący się w wyjątkowo dobrej formie, piątą Kapłan.

Dnia 24 i 26 lipca Cracovia rozegrała jeszcze dwa mecze z jedną z najlepszych drużyn bułgarskich Slavią. Oba mecze przyniosły Cracovii zwycięstwa w stosunku 1:0 i 4:1.
Źródło: Stadjon nr 31 z 2 sierpnia 1927 [1]


"Wyprawa "Cracovii" na Bałkany" -
Przegląd Sportowy

Wyprawa "Cracovii" na Bałkany

Zawody powyższe, wyproszone u Cracovii przez Slavię, miały wprost nieoczekiwany przebieg. W odróżnieniu od niedzielnych zawodów były one nadzwyczaj fair prowadzone i doskonale sędziowane przez Batengiejewa, o którego Cracovia w niedzielę bezskutecznie prosiła.

Mając 6-ciu inwalidów, sklecono drużynę z uwzględnieniem najmniej poszkodowanych, a mianowicie: Wiśniewski – Bill, Zastawniak I – Kahan, Seichter, Zastawniak II – Kubiński, Wójcik, Doniec, Tokar, Szumiec. A więc w ataku dwóch napastników, 1 rezerwowy, 1 obrońca rezerwowy i... bramkarz.

Wbrew oczekiwaniu Cracovia grała doskonale. Zawdzięcza to bezkonkurencyjnej trójce obrony, niedopuszczającej do strzału przeciwnika. Na wysokości stanęła również pomoc. Stosunkowo najsłabszym był atak, co jest zrozumiałe. Zastosowawszy rozumną taktykę przebojów skrzydłami po pauzie, odciążył tyły i sam wreszcie rozstrzygnął los zawodów.

Gra Slavii dla oka była ponętna, technicznie wysoko stojąca. Gra jednak fair do jakiej musieli się gracze Slavii zastosować z poprzednio przytoczonych przyczyn, wpłynęła znacznie na zmniejszenie się jej skuteczności. To też tyły Cracovii stosunkowo łatwo likwidowały akcje ataku Slavii.

Pierwszy kwadrans gry, to staranie się obu drużyn – specjalnie Slavii – o grę możliwie najbardziej fair. Gra w tym czasie z tego powodu powolna o zmiennych niegroźnych sytuacjach. Dopiero w 17-ej min. piękny atak Slavii stwarza groźną sytuację, którą wyjaśnia Wiśniewski. Po chwili korner dla Cracovii. Pierwszy wolny pada w 21-ej min. za rękę. W 22-ej min. atak Tokar – Szumiec i strzał Dońca tuż obok z czystej, pewnej pozycji.

Znowu Wiśniewski broni wybiegiem. Mimo otrzymywania mnóstwa piłek z tyłu, nie może atak Cracovii dojść należycie do pozycji strzałowej przez zbytnie wózkowanie Wójcika.

Wreszcie w 31-ej min. ucieka z piłką Kubiński, centruje, a Szumiec głową uzyskuje prowadzenie. Usiłowania ataku Slavii, podchodzącego wypadami pod bramkę Cracovii pozostają bez rezultatu.

Po pauzie pierwsze minuty należą do Slavii, lecz obrona Cracovii jest na wysokości zadania.

Następuje krótki okres ataków Cracovii, poczem znowu Slavia ma znaczną przewagę, przypuszczając szereg groźnych ataków. Jeden z nich w 24-ej min. przynosi jej wyrównanie. Gdy jednak w 26-ej min. uzyskuje Doniec znowu prowadzenie dla Cracovii, gra się wyrównuje. Slavia prowadzi akcje środkiem, Cracovia skrzydłami, taktycznie b. słusznie. To jej przynosi dalsze 2 bramki, uzyskane w 34-ej i 39-ej min. przez Tokara, natomiast Slavia uzyskuje tylko 2 kornery. Ostatni kwadrans zastępował Strycharz potłuczonego Seichtera.

W związku z faktem niedotrzymania umowy przez Slavię odnośnie do kwestyj finansowych oraz wobec fatalnego stanu, w jakim znalazła się drużyna Cracovii po pierwszych zawodach ze Slavią, mając wkońcu 8 zdrowych i całych graczy na 15 wchodzących w skład ekspedycji, musiano zrezygnować z dalszej jazdy do Konstantynopola i Varny. Zawody te, w myśl umowy ze sekretarzem związku tureckiego, dojdą do skutku w przyszłym roku.
Józef Kałuża
Źródło: Przegląd Sportowy nr 31 (324) z 6 sierpnia 1927 [2]


"Zaszczytne sukcesy „Cracovii“ w Bułgarii." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zaszczytne sukcesy „Cracovii“ w Bułgarii.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
...

Sofja, 27 lipca. Niedzielna porażka Slavii spowodowała, iż drużyna ta wyzwala Cracovię na specjalny mecz, który się odbył we wtorek dnia 26 bm. Tymczasem drużyna biało-czerwonych grała nadzwyczajnie i odniosła piękne zwycięstwo nad Slavią w stosunku 4:1 (1:0).

Wyniki te uznać należy za bardzo zaszczytne dla Cracovii, ponieważ są lepsze od rezultatów, jakie uzyskał zwycięzca biało-czerwonych, B. A. C. (Wiedeń) w zawodach, rozegranych w zeszłym tygodniu z sofijską Slavią.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 207 z 29 lipca 1927



Mecze sezonu 1927