1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3
|
II liga grupa wschodnia , 7 kolejka Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 1 września 1991, 11:00
(1:1)
|
|
Skład: Holocher Ziętara Leśnowolski K. Duda A. Kubik Węgiel Owca (80' Ostapczuk) Wrześniak Hajduk Hermaniuk Rząsa |
Sędzia: R. Latała z Kielc oraz Nowak i Skrobisz z Kielc
|
Skład: Dymek Bartnowski Nefiodow Manelski Ostrowski Grzanka Romaniuk Z. Szugzda Ambrożej Sołodownikow (73' Witkowski) J. Szugzda |
Zapowiedź meczu
Opis meczu
Tempo
b.d.
CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Leśnowolski. Duda, Kubik — Węgiel, Owca (od 81 min. Ostapczuk), Wrześniak. Hajduk — Hermaniuk, Rząsa.
Gdy w 27 min. po . faulu na Rząsie, Wrześniak pewnie wykorzystał karnego, zapewne niewielu kibiców Cracovii sądziło, że ich ulubieńcy przegrają ten mecz. Tym bardziej, że młodzi piłkarze „pasów” rozegrali naprawdę dobre spotkanie. Ich ofensywna gra w połączeniu z dobrą techniką mogła się podobać. Para napastników Rząsa i Hermaniuk powodowała wiele zamieszania pod bramką rywali. Hermaniuk strzelał kilkakrotnie, lecz zawsze minimalnie chybiał, a w 23 min po strzale Rząsy piłkę z bramki wybili obrońcy, O tym, że nie wykorzystane sytuacje mogą się zemścić przekonaliśmy .się w 30 min. Kubik przedarł się z piłką przez całe boisko i będąc „sam na sam” z bramkarzem strzelił wysoko nad. poprzeczką. W minutę później Grzanka „zakręcił" dwoma obrońcami Cracovii. dośrodkował, a Z. Szugzda głową strzelił bramkę. Druga połowa przebiegała pod znakiem przewagi gospodarzy, którzy nadal grali nieskutecznie. Wykorzystali to bardziej doświadczeni piłkarze Jagiellonii, grający, przez cały mecz bardzo spokojnie. Zaatakowali zdecydowanie w ostatnich 20 minutach, kiedy krakowianie wyraźnie opadli z sił.Źródło: b.d. 2 września 1991
Dziennik Polski
Bramki: Wrześniak (26) —- Z. Szugzda 2 (31 i 77), J. Szugzda (90). Widzów 5 tys. Sędziował R. Latała (Kielce). Żółta kartka Ambrożej (J). CRACOVIA: Hołocher — Ziętara, Leśnioworski, Kubik, Węgiel, Duda — Wrześniak, Owca (80 Ostapczuk), Hajdug — Rząsa, Hermaniuk. Był to dobry, szybki mecz. Kilka tysięcy kibiców, którzy przyszli na spotkanie byłoby więc zadowolonych, gdyby nie to, że ich drużyna... przegrała. I to wysoko. Pierwsza połowa nie zapowiadała takiego obrotu sprawy. Więcej, po licznych sytuacjach podbramkowych można było liczyć na zwycięstwo „pasów”. Już w 18 minucie pierwszą okazję marnuje Hermaniuk, strzelając koło słupka. W 8 minut później rzut karny za faul na Rząsie na bramkę zamienia Wrześniak. W chwilę potem tuż nad poprzeczką strzela Kubik. Ale w 31 minucie ofensywna, akcja gości kończy się bramką.
W drugiej połowie kontry Jagiellonii są coraz groźniejsze, a kondycja piłkarzy Cracovii co- j raz słabsza. Na efekty nie trzeba było czekać długo. W 77 minucie znowu „główka” Z. Szugzdy, tym razem z podania z rzutu rożnego i bramka dla Jagiellonii.
Na sekundy przed gwizdkiem sędziego, gdy piłkarze z Krakowa byli już myślami pod prysznicami. trzeciego gola dla gości uzyskał J. Szugzda.Źródło: Dziennik Polski nr 202 z 2 września 1991
b.d.
Przedłuża się zła passa piłkarzy Cracovii. Mecz z Jagiellonią był 5. kolejno przegranym w rozgrywkach ligowych. Przez pierwszych 60 minut gry można było mieć nadzieję, że karta się odwróciła. Ładna dla oka gra, składne akcje, ..wiele pozycji bramkowych — wydawało się, że bramki muszą paść. Niestety, padła tylko jedna, gdy po faulu na Tomku Rząsie Rafał Wrześniak skutecznie egzekwował karnego. Po kilku minutach — zamiast 2-0 (Arkadiusz Kubik nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Dymkiem) zrobiło się 1-1. Na bramkę Jagiellonii sunął atak za atakiem. Bardzo aktywny Łukasz Hermaniuk miał kilka wybornych okazji, lecz żadnej z nich nie wykorzysta), groźnie strzelali Marek Węgiel i Tomek Rząsa — bramka białostoczan była jak zaczarowana.
Zwątpienie przyszło po godzinie gry, kiedy zaczęło brakować sił. „Pasy” jeszcze „szarpały”, ale gołym okiem widać było, że górę zaczyna brać rutyna Jagiellonii. No i stało się. Na 13 minut przed końcem Zbigniew Szugzda strzelił swą drugą w tym meczu bramkę, a na sekundy przed końcowym gwizdkiem arbitra (Ryszard Latała z Kielc dał prawdziwy popis sędziowania), /jego brat Janusz „ukoronował” rodzinną serię. CRACOVIA: Holocher 7 — Ziętara 6, Leśnowolski 5. Duda 6, Kubik 6 — Węgiel 6, Owca 5 (80 min. Ostapczuk 2), Wrześniak 6, Hajduk 5 — Hermaniuk 5. Rząsa 6. Bramka — Wrześniak.
★
Jutro o godz. 16 Cracovia rozegra kolejne spotkanie ligowe — w Rzeszowie ze Stalą.Źródło: b.d.
b.d.
Gola dla gospodarzy zdobył Wrześniak (26. karny), dla Jagiellonii Z. Szugzda 2 (30 i 77) oraz J. Szugzda (90). Sędziował R. Latała (Kielce), żółta kartka Ambrożej (J). CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Leśnowolski, Kubik, Duda — Węgiel, Wrześniak, Owca (Ostapczuk 84), Hajduk — Rząsa. Hermaniuk.
Gdy po faulu na Rząsie Wrześniak z karnego uzyskał prowadzenie, wydawało się, że beniaminek wreszcie po serii porażek odniesie zwycięstwo. Zwłaszcza, że „pasy” dobrze grały i pokazały wiele niekonwencjonalnych zagrań. Gdyby Kubik będąc sam na sam z bramkarzem Dymkiem, wykorzystał idealną sytuację, byłoby chyba po meczu. Tymczasem w 30. min. Z. Szugzda po centrze z lewej strony celnie główkował i było 1:1. Jeszcze w 41. min. była szansa, ale Hermaniuk zachował się podobnie jak . Kubik 1 również nie poradził sobie » Dymkiem.
Jeszcze po przerwie Cracovia przeważała, ale widać już było duży ubytek sił gospodarzy. Jagiellonia przejęła aktywa i zaczęła dyktować
warunki gry. Od 70. min. zaznaczyła się jej przewaga, stworzyła pod bramką Holochera wiele groźnych sytuacji. W 77. min. znowu nastąpiła centra z lewej strony i Z. Szugzda tym razem ostrym strzałem pod poprzeczkę pokonał Holochera. Rzuciła się Cracovia do szaleńczych ataków, ale była to woda na młyn dla gości. Kilkakrotnie skontrowali i Marek Holocher miał okazję udowodnić, że znajduje się w wybornej formie. Ale był bezradny, gdy pozostawiony bez opieki kilka metrów od bramki J. Szugzda zdobył w 90. min. trzecią bramkę.Źródło: b.d.
b.d.
CRACOVIA: Holocher, Ziętara, Leśniowolski, Kubik, Węgiel, Duda, Wrześniak, Owca (80 min. Ostapczuk), Hajduk, Rząsa. Hermaniuk. Bramki: Wcześniak (26 min. karny), Z. Szugzda (31 i 77 min.), J. Szugzda (90 min.).
Piłkarze Cracovii coraz wyraźniej zdają się odczuwać trudy poprzednich rozgrywek i znowu po widowiskowej, ładnej, ale mało skutecznej grze przegrywają mecz. A zaczęło się bardzo obiecująco. W 18 min. świetnej sytuacji nie wykorzystał Hermaniuk uderzając tuż obok słupka. W 20 minucie po faulu na Rząsie sędzia podyktował karnego, którego na gola zamienił Wrześniak. Świetne sytuacje marnowali później m. in. Kubik i Hermaniuk. Jagiellonia natomiast a minuty na minutę grała coraz lepiej, często groźnie kontratakując. Po kontrze w 31 min. Szugzda głową umieścił piłkę w siatce. Po przerwie Cracovia ruszyła do ataku — zabrakło jednak skuteczności. Swoją wyższość „Jaga” udokumentowała zdobyciem jeszcze dwóch goli w końcowych minutach meczu.Źródło: b.d. 2 września 1991
b.d.
1—1 — Zb. Szugzda, 30 min. (głową)
1—2 — Zb, Szugzda, 77 min.
1—3 — J. Szugzda, 90 min.
Sędziował: Ryszard Latała
(Kielce). Widzów 4.000.
CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Lesnowolski, DUDA, KUBIK — Węgiel, Wrześniak, Owca (81, Ostapczuk). Hajduk — Rząsa Hermaniuk, Trener: Janusz SPUTO.
JAGIELLONIA: Dymek — Bartnowski, Niefiodow, Manelski — Ostrowski Grzanka. ROMANIUK, Ambrożej — Sołodo-wnikow (73. Witkowski), ZB. SZUGZDA, J. SZUGZDA. Trener: Mirosław MOJSIUSZKO.
Żółta kartka: Ambrożej.
Piątą pod rząd porażkę ponieśli piłkarze Cracovii choć z przebiegu gry na nią nie zasłużyli. Stworzyli bowiem sporo dogodnych sytuacji do zdobycia bramek ale nie potrafili ich wykorzystać. Objęli wprawdzie prowadzenie w 26 min. z rzutu karnego podyktowanego za faul Bartnowskiego na Rząsie ale później pozostałe bramki były dziełem braci Szugzdów, Dwukrotnie starszy z nich — Janusz ,— przytomnie zacentrował na pole karne młodszemu Zbigniewowi, który zmuszał do kapitulacji bramkarza gospodarzy. Natomiast trzecia — to indywidualna sprawa Janusza w ostatnich sekundach. Krakowianie grali chwilami z dużym polotem, ale młodych zawodników: Rząsę, Hajduka i Dudę zawodziły nerwy w sytuacjach strzeleckich.
b.d.
CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubik — Węgiel, Wrześniak, Owca (81 Osiapczuk), Hajduk — Rząsa, Hermaniuk. JAGIELLONIA: Dymek — Bartnowski, Nietiodow, Manelski — Ostrowski, Grzanka, Romaniuk, Ambrożej — Solodownlkow (73 Witkowski), Zb. Szugzda, J. Szugzda. Żółta kartka: Ambrożej (Jagiellonia).
KRAKÓW, 1.9. (inf. wł). Rzadko kiedy sądzi się zwycięzców. A jednak trener Jagiellonii — Mirosław Mojsiuszko miał po zakończeniu meczu spore zastrzeżenia do swoich podopiecznych, że przez większą część meczu grali na stojąco. Wiele w tym stwierdzeniu prawdy. Wynik sugerowałby. pozornie łatwe zwycięstwo gości, a jednak „pasiaki” były co najmniej ich równorzędnym partnerem. Jako pierwsi próbowali zaskoczyć Mirosława Dymka w 8 min. Stanisław Owca oraz w 12 i 17 min. Krzysztof Duda, ale robili to nieskutecznie. Dopiero w 26 min. za faul Jarosława Bartkowskiego na Tomaszu Rząsie sędzia podyktował rzut karny, który na bramkę zamienił Wrześniak. Niedługo jednak krakowianie cieszyli się prowadzeniem. W 30 min. po rai pierwszy dał znać o sobie duet braci Szugzdów. Starszy i nich Janusz za-centrował na pole karne, a młodszy Zbigniew głową skierował piłkę do bramki. Ten sam manewr wyszedł Im w 77 min., kiedy to znów Janusz z lewej strony boiska podał na po le- karne, a jego młodszy brat dopełnił formalności. Mając dwie asysty pan Janusz spełnił swoje marzenia i na kilkanaście sekund przed końcowym gwizdkiem sędziego sam był autorem bramki. Młodziutki zespól Cracovii poniósł piątą kolejną porażkę.
W końcówce meczu młode „pasiaki” słaniały się na nogach.Źródło: b.d. 2 września 1991
b.d.
Prowadzenie objęła Cracovia po rzucie karnym, egzekwowanym za faul na Rząsie. Wydawało się, że gospodarze potrafią wykorzystać przewagę w tym okresie, zmienić wiele dogodnych sytuacji, na choćby jednego gola (okazje zmarnowali Hermaniuk i Rząsa). Nic podobnego. Nerwy, słaba koncentracja i nieumiejętność przeszkadzały w grze. Goście z Białegostoku odpowiedzieli bardzo szybko— w 30 min Grzanka ograł w dziecinny sposób kilku zawodników Cracovii, podał do Zbigniewa Szugzdy, który, uderzając piłkę-głową, pokonał Holochera.
W II części przewaga Jagiellonii wzrosła. Doszło do tego, że napastnicy gości szarżowali na pole karne Holochera ( w wielu sytuacjach wychodził z pojedynków „sam na sam” obronną ręką) nie zatrzymywani przez obronę Cracovii. W 78 min, po kontrze z lewej strony, Zbigniew Szugzda mocnym strzałem, odbitym od poprzeczki, po raz kolejny pokonał Holochera. W 79 i 81 min Z. Szugzda zmarnował dwie znakomite sytuacje. W 89 min Hermaniukę, będąc tuż przed bramkarzem Jagiellonii, strzelił mu prosto w ręce. W odpowiedzi, w ostatnich sekundach, Janusz Szugzda, wykorzystując całkowitą bierność defensywy gospodarzy, umieścił piłkę w siatce. Wygrana Jagiellonii całkowicie zasłużona.
1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1 1992 Trening Noworoczny 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2 1992-02-08 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1 1992-02-22 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0 1992-04-08 Skalanka Skała - Cracovia 1:4 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1 1992-05-05 Kabel Kraków - Cracovia 4:2 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2