1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2
|
II liga grupa wschodnia , 2 kolejka Kraków, niedziela, 4 sierpnia 1991, 17:30
(1:0)
|
|
Skład: Holocher Węgiel Leśnowolski K. Duda A. Kubik Wrześniak Hajduk Owca Depa (56' P. Gruszka) J. Czarnik (66' Hermaniuk) Rząsa Ustawienie: 4-4-2 |
Sędzia: H. Pawiłowski z Rzeszowa oraz Dulski i Bęben z Rzeszowa
|
Skład: Bohdanowicz Roszkiewicz Waćkowski Michalewski Ząbecki Romanowski Jankowski Żukowski (46' Baca) Szulżycki Biedrzycki Prucheński (88' Opaliński) Ustawienie: 4-4-2 |
.
Zapowiedź meczu
Opis meczu
Tempo
Dziennik Polski
Bramki: Owca (11) — Baca (65), Prucheński (66). Żółte kartki: Owca i Gruszka — Ząbecki. Sędziował H. Pawiłowski (Rzeszów). Widzów ok. 5 tys.
Cracovia: Holocher — Węgiel, Duda, Leśniowolski, Kubik — Września, Owca, Hajduk, Depa (56’ Gruszka) — Czarnik (67’ Hermaniuk), Rząsa.
Przez 4 kwadranse mecz był nadzwyczaj szybki i zacięty a akcje zmieniały się jak w kalejdoskopie. Raz w ataku byli gospodarze, to znów szturmowali goście. Już w 5 i 6 minucie Czarnik oraz Rząsa mieli okazję zdobyć gola dla gospodarzy. Natomiast w 7 min. po akcji najlepszego gracza w zespole Stomilu, szybkiego prawoskrzydłowego Romanowskiego piłkę dopadł Żukowski i posłał tuż, tuż obok słupka bramki Holochera. Prowadzenie uzyskał Owca z rzutu wolnego w 11 min. Z ogromną siłą uderzona piłka wypadła z rąk bramkarza Bohdanowicza i przekroczyła linię bramkową, co podniesieniem żółtej chorągiewki wskazał sędzia liniowy. W chwilę później Prucheński był bliski wyrównania, a w 20 i 28 min. bliscy podwyższenia wyniku byli Czarnik i Hajduk, Mecz mógł się podobać, raz atakował Szulżycki, to znów po strzale Rząsy piłka ugrzęzła w „bocznej" siatce. W 45 min. Holocher wybił na róg piłkę po atomowym strzale Jankowskiego z ok. 30 m. Niewiele zmieniło się po przerwie. W 55 min. Holoeher wygrał pojedynek sam na sam z Romanowskim, Kiedy po 60 min. gry nad stadionem oberwała się chmura gospodarze stracili impet i już w 65 min., po centrze wspomnianego prawoskrzydłowego nieobstawiony Baca zmienił kierunek lotu piłki lokując ją w siatce. Utrata gola tak „zamurowała" krakowian, że w 100 sekund później nie usiłowali nawet przeszkodzić Prucheńskiemu, kiedy z obrębu póła karnego posłał piłkę w sam róg bramki Holochera, W 70 min. arbiter przerwał na blisko 8 minut mecz, gdyż z nieba lały się strumienie wody. Później gra została wznowiona, ale nie przyniosła zmiany rezultatu, chociaż... Kubik i Owca strzelali w słupek. Cóż deszcz okazał się sprzymierzeńcem gości, choć z przebiegu gry i oddanych strzałów gospodarze na remis zasługiwali. (JAF)
20 milionów złotych dla młodzieży Cracovii.
Przed meczem na stadionie im. J. Kałuży odbyła się uroczystość wręczenia mistrzom Polski juniorów pucharu i czeku na 20 milionów złotych od KOZPN. Wręczenia nagród z listem gratulacyjnym dokonali prezes mgr Jan Nowak i wiceprezes płk dypl. Mieczysław Karus. Dodajmy, że są to pieniądze z przeznaczeniem na szkolenie piłkarskiej młodzieży.Źródło: Dziennik Polski nr 179 5 sierpnia
b.d.
CRACOVIA: Holocher — Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik — Hajduk, Owca, Wrześniak. De pa (Gruszka 56) — Czarnik (Hermaniuk 66), Rząsa
Bramki: Owca (11 min.) i Baca (65) oraz Frucheński (66) Sędziował H. Pawłowski (Rzeszów), żółte kartki Owca (C) i Gruszka (Ć), Ząbeski (S). Widzów 6 tys.
Inauguracja II ligowego sezonu na stadionie Cracovii miała bardzo przyjemny początek. Prezes Jan Nowak w imieniu KOZPN wręczył mistrzom Polski juniorów puchar i 20 min zł., szef zespołu „Andrusy” Olek „Makino” Koby
liński kasety z nagraniami kapeli, firma cukiernicza Ricardo ofiarowała 20-kg tort w kształcie boiska piłkarskiego, zaś beniaminkom II ligi znany restaurator Stanisław Kmita ufundował 20 par piłkarskich butów „Puma”. Tylko początek był udany. Beniaminek rzucił się do ataku i Rząsa już w 5 min. posłał piłkę tuż obok dłuższego rogu. W minutę później pod bramką olsztynian zrobił się prawdziwy kocioł, ale bez rezultatu. Goście również próbowali groźnie kontratakować. W 11. min. było 1:0. Owca « 35 m huknął z wolnego 1 bramkarz gości przepuścił piłkę między nogami. W chwilę potem zaczął padać deszcz, który przemienił się w ulewę, i tak. że sędzia przerwał w 2 i połowie na 8 minut spotkanie-j Ale wcześniej silniejsi fizycznie i lepiej radzący sobie na.: śliskim boisku stomilowcy w przeciągu dwóch minut rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść i trzeba przyznać — po bardzo ładnych akcjach. Inna rzecz, że defensorzy Cracovii za bardzo im w tym nie. przeszkadzali.
Wynik mógł jeszcze ulec zmianie, ale w 78 i 79 min. krakowianie dwukrotnie po rzutach wolnych trafili w słupek.Źródło: b.d. 5 sierpnia
b.d.
CRACOVIA: Holocher — Węgiel. Leśnowolski. Duda. Kubik — Hajduk. Owca. Wcześniak. Depa (56 Gruszka) — Czarnik (75 Hermaniuk). Rząsa.
STOMIL: Bohdanowicz — Roszkiewicz, Waśkowski. Michalewski. Zabecki — Romanowski. Jankowski. Szulżycki, Żukowski (46 Baca) — Prócheński (86 Opallński). Biedrzycki.
Żółte kartki: Owca. Gruszka. (Cracovia). Ząbecki (Stomil).
KRAKÓW, 4.8 (inf. wt). Ze sporymi perturbacjami przebiegał mecz beniamin-ka drugiej ligi. W siedemdziesiątej minucie z powodu rzęsistej ulewy sędzia był zmuszony przerwać spotkanie. Ściana wody i kałuże na boisku uniemożliwiały normalne prowadzenie meczu. A że było to przy stanie 2:1 dla gości, ci oczywiście nie byli z tego zadowoleni. Po kilkunastu minutach grę wznowiono.
Początek nie wskazywał na sukces gości. Poprawnie grająca technicznie Cracovia uzyskała przewagę i w 11 minucie Stanisław Owca z rzutu wolnego zdobył prowadzenie dla krakowian. Niecodzienna była to bramka, bowiem piłka znajdowała się w odległości co najmniej 35 metrów od bramki Andrzeja Bohdanowicza. Goście nie ustawiali nawet muru, licząc, że nic złego stać się nie może. A jednak siarczyste uderzenie Owcy bramkarz wypuścił z rąk i piłka przekroczyła linię bramkową.
Wraz s upływem minut coraz częściej do głosu dochodzili goście, padający deszcz i śliskie boisko jakby było ich dodatkowym atutem. W efekcie w ciągu 2 minut strzelili po składnych akcjach dwie decydujące bramki. W końcówce po strzałach krakowian piłka dwukrotnie trafiła w słupek, lecz najpierw po uderzeniu Andrzeja Kubika, w kilkadziesiąt sekund później po strzale z rzutu wolnego Owcy.Źródło: b.d. 5 sierpnia
b.d.
Bramki: Owca (11 min), Baca (65 min), Prócheński (67 min). Żółte kartki: Gruszka, Ząbecki, Owca. Widzów: ok. 6 tys.
CRACOVIA: Hołocher, Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik, Hajduk, Owca. Wcześniak, Depa (56 min Gruszka), Czarnik (67 min Hermaniuk), Rząsa. Niefortunnie rozpoczęli piłkarze Cracovii przed własną publicznością rozgrywki w II lidze. Zakończyli tym samym zwycięską passę 20 meczy bez porażki. A zaczęło się bardzo sympatycznie: był tort 20-kiło-gratnowy za awans, 20 par butów „Pumy” od Stanisława Kmity dla pierwszego zespołu i była... pogoda. Aura dopisywała obu zespołom tylko do 11 minuty meczu, później padał deszcz przechodzący w ulewę.
Cracovia rozpoczęła spotkanie bardzo bojowo, już w 5 minucie bliski zdobycia gola był Rząsa. W 11 minucie bardzo silnym strzałem z 30 metrów Owca uzyskał prowadzenie po wyraźnym błędzie bramkarza. Później kilkakrotnie jeszcze groźnie atakowali gospodarze, jednak pod koniec I połowy coraz wyraźniej zaczęli dominować goście.
W II połowie kibice licznie przybyli na stadion przecierali oczy ze zdumienia. .Cracovia stanęła w miejscu — mnożyły się groźne wypady Stomilu. Kilkakrotnie znakomicie interweniował Hołocher. W 65 i 67 minucie piłkarze z Olsztyna zdobyli dwa gole i wówczas to rozpętała się burza. Oberwanie chmury zmusiło sędziego do przerwania meczu. Wznowiono grę po 15 minutach — końcówka należała do Cracovii. Najpierw Kubik w 81 a później Owca w 82 trafiali w słupki. Było jednak zbyt późno na wygraną lub choćby remis. Zasłużone zwycięstwo gości — przerwana passa zwycięstw gospodarzy.
b.d.
l—0 — Owca. 11 min. (z wolnego)
1—1 — Baca, 64 min.
1—2 — Prucheński, 66 min.
Sędziował Henryk Pawiłowski (Rzeszów). Widzów 4060.
CRACOVIA: Hołocher — Węgiel, Lesnowolski, Duda, Kubik — Hajduk, Owca, R. Wrześniak, Depa (55. Gruszka) — Czarnik (66. Hermaniuk), Rząsa. Trener Janusz SPUTO.
STOMIL: Bohdanowicz — Roszkiewicz, Waćkowski, Michałowski, Ząbecki — Romanowski, Jankowski, Szulżycki, Żukowski (46. Baca) — Prucheński (88. Opaliński), Biedrzycki. Trener Jerzy BUDZIŁEK.
żółte kartki: Owca, Gruszka, Ząbecki.
O dużym pechu mogą mówić piłkarze Cracovii, którzy przegrali swój inauguracyjny mecz w II lidze przed własną publicznością. Krakowianie bowiem już w 11 min. objęli prowadzenie po rzucie wolnym wykonywanym przez Stanisława Owcę (bramkarz gości złapał piłkę za linią bramkową), ale swojej przewagi nie potrafili udokumentować dalszymi bramkami. W drugiej połowie w strugach ulewnego deszczu goście w odstępie dwóch minut strzelili dwa gole, po czym sędzia przerwał zawody na około 20 minut z powodu fatalnych warunków atmosferycznych. Po wznowieniu „pasiaki” przypuściły szturm na bramkę gości, ale efektem były dwa strzały w słupek po rzutach wolnych oddane przez Kubika i Owce.
b.d.
CRACOVIA: Holocher — Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik — Wcześniak, Hajduk, Owca, Depa (55 min. Gruszka) — Czarnik (66 min. Hermaniuk), Rząsa.
Dopóki gra toczyła się w znośnych warunkach atmosferycznych, młody zespół Cracovii radził sobie zupełnie dobrze. Dodał mu otuchy gol zdobyty z Wolnego (z 35 m) przez Owcę. Bramkarz Stomilu Bohdanowicz nie zdołał opanować piłki, przepuścił ją między nogami. Sędzia boczny zasygnalizował, że minęła linie.
Gdy zaczął padać gęsty deszcz słabi fizycznie krakowianie błyskawicznie stracili siły co skrzętnie wykorzystali rywale. Olsztynianie opanowali środek boiska, skąd raz po raz inicjowali groźne ataki, głównie prawym skrzydłem. Po jednej z takich akcji wprowadzony po przerwie Baca wykorzystał dośrodkowanie Romanowskiego. W chwilę później, przy biernej postawie defensywy Cracovii, Prucheński strzelił celnie w dolny róg. W obu przypadkach Holocher nie był w stanie zapobiec utracie goli.
Przy stanie 1:2, w 68 min., kiedy nastąpiło oberwanie chmury, sędzia główny na kilkanaście minut przerwał zawody, ku rozpaczy olsztynian, którym wymykało się zwycięstwo. Ostatecznie jednak spotkanie rozegrano do’ końca, a Cracovia miała dwie znakomite okazje do wyrównania. Po wolnych, egzekwowanych sprzed linii pola karnego Kubik i Owca trafili w słupek
b.d.
Zupełnie nieoczekiwanie piłkarze Cracovii po powrocie do II ligi przegrali pierwszy mecz. Podejmowali na swoim boisku innego beniaminka— olsztyński Stomil, który w premierze tylko zremisował na własnym terenie. Zespół z krainy jezior okazał się bardzo wymagającym rywalem i wygrał zasłużenie. Wszystko zapowiadało się dobrze. Już w 11 min., z rzutu wolnego bitego niemal z 30 metrów, gola strzelił Owca (bramkarz nieudolnie interweniował) i Cracovia przez kilkanaście minut miała przewagę. Nie potrafiła jednak tej przewagi zamienić na bramki — padający deszcz utrudniał akcje ofensywne, ostro w krakowian „wchodzili” rośli obrońcy Stomilu. W równie monotonnym rytmie zaczęła Cracovia także II; połowę. Goście umiejętnie się bronili, nie stronili od kontrataków, w których bardzo groźny był Romanowski. To z jego podania, po strzale Bacy Stomil wyrównał w 66 min., to również po jego akcji w 68 min. Prucheński strzelił drugiego gola.
I w 71 sędzia przerwał spotkanie na 10 minut (ulewa ). Gdy wznowiono grę, Cracovia przycisnęła, Kubik i Owca po wolnych trafiali piłką w słupek, ale zabrakło sił i pomysłów na wyrównanie.
CRACOVIA: Holocher—Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik — Wrześniak, Hąjduk, Owca, Depa (55 min.Gruszka) — Czarnik (68 min. Hermaniuk), Rząsa.
Sędziował H.Pawiłowski z Rzeszowa. Widzów 2 tys. Żółte kartki : Owca,Gruszka i Ząbecki.
1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1 1992 Trening Noworoczny 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2 1992-02-08 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1 1992-02-22 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0 1992-04-08 Skalanka Skała - Cracovia 1:4 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1 1992-05-05 Kabel Kraków - Cracovia 4:2 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2