2024-08-03 Lubań Maniowy - Cracovia II 0:2

Wersja z dnia 14:55, 14 sie 2024 autorstwa Costamagica (Dyskusja | edycje) (drobne redakcyjne)

Cracovia II ma awansować do trzeciej ligi. W sobotę początek rywalizacji

Zespół Cracovii II po roku niebytu został reaktywowany. Wycofany w 2023 r. z rozgrywek III ligi, teraz decyzją Małopolskiego Związku Piłki Nożnej zaczyna nowy sezon od IV ligi.

Mordak za Kroczka

W styczniu wydawało się, że drużynę poprowadzi Dawid Kroczek, jednak okoliczności sprawiły, że przejął pierwszy zespół. W czerwcu nominowano Krzysztofa Mordaka na szkoleniowca tej drużyny. Musiał sklecić kadrę na nowo.

- Od pierwszego dnia pracowałem nad tym, by zbudować kadrę – mówi. - Jeździłem więc oglądać zawodników, tych naszych, wypożyczonych do innych klubów, jak i tych, potencjalnych nowych. Kadrę stanowić będą piłkarze, którzy ostatnio grali w Centralnej Lidze Juniorów U-19, wracający z wypożyczeń, a także nowi. Sprowadziliśmy też piłkarzy z różnych poziomów rozgrywkowych. Chcemy, by kadra liczyła 23 zawodników, w tym trzech bramkarzy.

Wiadomo, że w kadrze są: Michał Malinowski, Konrad Golonka, Oskar Szyptur, Konrad Gorszkow, Franciszek Dziewicki, Oliwier Hyla, Wiktor Piekarz, Witalij Tkaczuk, Adam Wierzbicki, Jakub Gut, Szymon Doba, Wiktor Mamroł i Maksymilian Czerwiński. Trwa rejestracja nowych.

Teoretycznie mogą ją uzupełniać zawodnicy z pierwszej drużyny, póki nie rozegrali 450 minut w pierwszej drużynie w rundzie jesiennej. To 5 spotkań w ekstraklasie, a więc przepływ zawodników będzie bardzo trudny, bo regularnie grający zawodnicy szybko wypełnią ten limit. Ta reguła nie obowiązuje młodzieżowców.

Celem awans

„Pasy” po reaktywacji nieźle radziły sobie, będąc w czołówce trzeciej ligi. Czy taki cel, by powrócić na ten szczebel rozgrywkowy został postawiony przed drużyną i szkoleniowcem?

- Tak, klub postawił nam taki cel – potwierdza Mordak. - Takie są założenia, ale mnie interesuje każdy najbliższy mecz. „Pasy” zaczną w sobotę od konfrontacji z Lubaniem Maniowy na wyjeździe (sobota, godz 17).

W letnim okresie przygotowawczym drużyna rozegrała trzy mecze kontrolne. Pokonała właśnie Lubania 2:0, okazała się lepsza od Limanovii, pokonując ją 4:2 i w ostatnim sparingu przed ligą uporała się z Kalwarianką – 3:2.

Czy szkoleniowiec miał rozeznanie co do siły IV ligi małopolskiej?

- Zanim dołączyłem do Cracovii nie znałem zbyt dobrze tej ligi – mówi. - Wykorzystałem jednak każdy weekend na obserwację meczów.

Taki sam system

Cracovia gra systemem 3 – 4 – 3, a jakie ustawienie będzie preferować rezerwa?

- Nikt nam nie narzuca tego, że mamy kopiować styl gry pierwszego zespołu – mówi szkoleniowiec. - Po rozmowach ze sztabem I zespołu chcemy funkcjonować w tej samej strukturze, by ewentualne zejścia zawodników z pierwszej drużyny do nas były bardziej płynne.

Czy „Pasy” będą faworytem ligi. Trudno to jednoznacznie stwierdzić. A czy awans jest realny?

- To jest jak najbardziej realny cel – twierdzi Mordak. - Nie mamy kompleksów, jeśli chodzi o występy w tej lidze. Ale nie brakuje nam też pokory, bo wiemy, że walka o awans wymaga wiele wysiłku i nerwów. Dla wielu zespołów przyjazd Cracovii II to będzie wydarzenie sezonu. Wiemy, że będziemy mobilizować rywali.

Trener pracował wcześniej w UKS SMS Łódź z młodzieżą, z zespołami CLJ, w Akademii Widzewa Łódź, a ostatnio był asystentem i analitykiem w II-ligowym Stomilu Olsztyn. Nie miał kłopotów, by cofnąć się na drodze trenerskiego rozwoju?

- Wiem, że pozornie robię dwa kroki w tył, ale funkcja pierwszego trenera to szansa – mówi. - Przekonała mnie do zmiany pracy stabilizacja projektu, wysoka jakość obiektu w Rącznej. Przed pracą w Łodzi byłem grającym trenerem w mojej miejscowości, w klubie Olimpia Jeżów, ale to było 100 lat temu – śmieje się szkoleniowiec.
Źródło: gazetakrakowska.pl 1 sierpnia 2024 [1]

"JAKO IV Liga: Komplet punktów na start sezonu!" -
Cracovia.pl

JAKO IV Liga: Komplet punktów na start sezonu!

Cracovia II na start sezonu 2024/2025 pokonała na wyjeździe 2:0 Lubań Maniowy, a obie bramki dla Pasów zdobył wprowadzony na boisko w drugiej połowie Szymon Doba.

Ambitna postawa gospodarzy

Gospodarze od początku meczu pokazali, dlaczego od lat kończą sezony w czołówce tabeli IV Ligi. Mieli za zadanie sprawić Pasom ciężkie popołudnie i tak rzeczywiście długimi fragmentami było, szczególnie w pierwszej połowie. Cracovia miała przewagę w kulturze gry i utrzymywaniu się przy piłce, ale kiedy tylko Lubań wyczuwał szansę na szybki atak, to momentalnie z niej korzystał. Przed przerwą gospodarze mogli objąć prowadzenie, kiedy po błędzie Jakuba Burka piłka w polu karnym spadła pod nogi jednego z ich zawodników, który ostatecznie posłał ją nad bramką. Oprócz tego zawodnicy Lubania kilkukrotnie próbowali strzałów z dystansu, ale albo pewnie radził sobie z nimi Burek, albo przelatywały one koło bramki.

Nasz zespół powinien uspokoić swoją sytuację w tym meczu na dosyć wczesnym etapie, brakowało jednak skuteczności. W pierwszej połowie dobre sytuacje mieli Jakub Gut i Mirosław Tabor, brakowało im jednak precyzji bądź podjęcia lepszej decyzji. Tabor także po przerwie doszedł do dwóch okazji, pokazując, że 19 goli w zeszłym sezonie nie wzięło się z przypadku, znów jednak szwankowało wykończenie, bo najpierw strzałem głową z kilku metrów trafił w bramkarza, a kilka minut później w dogodnej sytuacji posłał piłkę wysoko nad bramką. Najlepsza okazja pojawiła się w 70. minucie, kiedy wprowadzony z ławki Maksymilian Czerwiński został wycięty w polu karnym i sędzia, po chwili namysłu, wskazał na jedenastkę. Do piłki podszedł Jakub Sutor, uderzając jednak niecelnie.

Złote wejście Doby

Kwadrans przed końcem na boisku pojawił się Szymon Doba i jak się okazało była to zmiana kluczowa dla losów meczu. Już po dwóch minutach nasz napastnik otrzymał piłkę przed polem karnym i momentalnie posłał precyzyjny strzał lewą nogą, a piłka tuż przy dalszym słupku wylądowała w bramce. Po chwili miał okazję na dublet, kiedy świetną akcję indywidualną przeprowadził Czerwiński, wykładająć mu piłkę na przedpole, w tej sytuacji jednak Doba uderzył nad poprzeczką. Dublet przyszedł w samej końcówce. Oskar Lachowicz podniósł głowę i dograł idealnie na dalszy słupek, a Doba dopełnił formalności ustalając wynik i zapewniając drużynie trenera Krzysztofa Mordaka komplet punktów na start sezonu.

Już w przyszłym tygodniu, dokładnie w niedzielę 11 sierpnia o 13:00, przed Cracovią II pierwszy domowy mecz sezonu, bo do Cracovia Training Center w Rącznej przyjedzie MKS Trzebinia.

JAKO IV Liga 1. kolejka Lubań Maniowy 0:2 Cracovia II

gole: 77', 90' Doba

Cracovia II: Jakub Burek - Jakub Pestka (81' Oliwier Hyla), Wiktor Żołądź, Oskar Wójcik (C) - Jakub Sutor, Jędrzej Strózik, Oskar Lachowicz, Wiktor Piekarz (64' Maksymilian Czerwiński) - Fabian Bzdyl (90' Wiktor Mamroł), Mirosław Tabor (75' Szymon Doba), Jakub Gut (66' Adam Wierzbicki)

rezerwowi: Michał Malinowski, Konrad Gorszkow, Franciszek Dziewicki

trener: Krzysztof Mordak

Lubań: Jakub Sikora - Piotr Bryja, Jarosław Potoniec (C), Mirosław Jandura, Kasper Czajkowski, Mateusz Pluta, Peter Drobnak, Szymon Budz, Oleskii Zaika, Grzegorz Misiura, Jan Chlipała

rezerwowi i zmiennicy: Jerzy Chlipała, Kacper Janeczek, Wojciech WIercioch, Daniel Bałos, Jakub Kasperczyk, Damian Firek, Szymon Kolasa, Daniel Wajsak

trener: Jacek Pietrzak