1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1
|
mecz towarzyski Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 6 sierpnia 1922
(0:0)
|
|
Skład: Popiel Gintel Fryc Strycharz Cikowski Synowiec Łańko Reyman III Chruściński Kogut Sperling Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Hugo Rosenfeld z Bielska
|
Skład: Nyerges Zatykó Stengl Sztojka Gottlieb Tomecsko Katzer Takács Jellinek Szentmiklóssy Himmer Ustawienie: 2-3-5 |
Mecz poprzedniego dnia: | ||
Gość honorowy
Na meczu obecny był Naczelnik Państwa marszałek Józef Piłsudski. Według programu wizyty miał tylko chwilę przyglądać się zawodom, jednak zainteresowany grą Cracovii został do końca meczu.
Skład zespołu Cracovii
Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.
Zapowiedź meczu
Opis meczu
Wiadomości Sportowe
Vasas: Siska*, Zatykó, Stengl, Sztojka, Gottlieb, Tomecsko, Katzer, Takaos, Jellinek, Szentmiklosy, Himmer.
Cracovia: Popiel, Gintel, Fryc, Strycharz (rez.), Cikowski, Synowiec, Łańko (rez.), Reyman III (rezer.), Chruściński, Kogut, Szperling.
Grę rozpoczyna Cracovia i po paru minutach walki na środku boiska przeprowadza dobrze skombinowany atak, zakończony strzałem Koguta w aut. Węgrzy natychmiast się rewanżują, a prawy ich łącznik oddaje strzał na bramkę, lecz Popiel broni przytomnie. Gra odtąd otwarta, atakują ze zmiennem szczęściem na przemian obie drużyny, piłka przenosi się szybko z jednej połowy boiska na drugą. 20 minuta przynosi dłuższy pobyt gości na polu karnem Cracovii; gorące sytuacje ratują kolejno Strycharz, Fryc, Popiel, aż wreszcie zdecydowanie wyjaśnia je Katzer, wbijając piłkę w aut po rzucie wolnym. W dziesięć minut później środek ataku gości przebija się przez linię pomocy i obrony Cracovii, podjeżdża na pole karne miejscowych, lecz tutaj piłkę odbiera mu sprytnie przyczajony Strycharz i nie dopuszcza go do strzału. W chwilę potem następuje wypad Reymana III, zakończony pięknym, dalekim strzałem w prawy róg bramki, obronionym z trudem przez bramkarza Węgrów. I znów Cracovia na froncie, lecz atak jej nie wykorzystuje szeregu pewnych niemal momentów, strzelając jużto niecelnie, jużto w ręce bramkarza Vasasu. Tak np. Kogut na cztery minuty przed pauzą po ładnej uprzedniej kombinacji z Chruścińskim oddaje rzut z paru kroków do całkiem otwartej bramki i… pudłuje. Wynik zatem pozostaje do przerwy 0:0.
Po pauzie Cracovia, opanowana silną wolą zwycięstwa, wzmagana jeszcze już i tak bardzo ostre tempo zagrażając raz po razu poważnie bramce przeciwnika. Lecz tutaj dzielnie pracuje bramkarz węgierski Siska [wg. sprostowania bramkarzem był Nyerges - przyp. WikiPasy], który o ile w pierwszym dniu był słabym, o tyle w drugim spotkaniu wykazał naprawdę wysoką klasę. Ale i Vasas nie próżnuje, wskutek czego gra staje się coraz więcej interesująca i pełna emocjonujących momentów. W tem po 14-minutowej walce dyktuje sędzia rzut wolny pośredni za wysunięcie się Popiela z piłką poza pole karne. Moment ten wykorzystują Węgrzy i zdobywają gola lekkim strzałem lewego łącznika, górą w prawy róg bramki. Odtąd Cracovia podniecona utraconym punktem napiera gości coraz gwałtowniej i uzyskuje nad nimi zupełną przewagę. Atak za atakiem idzie na bramkę przyjezdnych, lecz ci bronią się zawzięcie i dużym szczęściem. Owocem wysiłków Cracovii staje się jedynie dwa rzuty z rogu i kilka groźnych sytuacji podbramkowych, niestety, niewyzyskanych. Wynik przeto utrzymuje się od końca bez zmiany.
Cracovia grała w tym dniu bez zarzutu i z ogromną ambicją, miało nad Vasasem przewagę, to też klęska jej zupełnie niezasłużoną. Stosunek rogów 2 : 0 dla Cracovii.
Sędziował p. Hugo Rosenfeld z Bielska.
Zawody zaszczycił swą obecnością Naczelnik Państwa Józef Piłsudski, w otoczeniu generałów Norwid-Neugebauera i D-cy D. O. K. Kraków gen.-por. Osińskiego. Dostojnego gościa witali entuzjastycznie członkowie Zarządu K. S. Cracovii, dalej obie walczące drużyny, które wzniosły na cześć Naczelnika gromkie powitalne okrzyki i wreszcie licznie zebrana publiczność. Naczelnik Państwa był obecnym przez cały ciąg zawodów, śledząc ten przebieg z wielkiem zainteresowaniem.Źródło: Wiadomości Sportowe nr 22 z 7 sierpnia 1922
* - wg. sprostowania bramkarzem był Nyerges - przyp. WikiPasy
Tygodnik Sportowy
Przebieg gry: Gra równiejsza i spokojniejsza. Tempo powoli wzrasta. Cracovia gra lepiej i ambitniej w defenzywie i ofenzywie. O kombinacji myślowej, jednolitej, jednak nie można mówić. Niema kierującej głowy. Vasas nieco gorszy, niż w sobotę. W 9 i 20 min. niebezpieczne ataki gości. W 23 m. piękna, błyskawiczna kombinacja centra ataku z lewym łącznikiem, w 39 minucie pudłuje lewy łącznik przed pustą bramką. Gra więcej na połowie Cracovii, większa przebojowość u Węgrów, kiepski strzał pod bramką. Rogów do pauzy żadnych, tak jak w sobotę. Goali 0:0.
Po przerwie tempo ostrzejsze. Crac. zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności swej, gra wszak przed Naczelnikiem Państwa. Ataki wzajemne. W 7 min. mija l. skrzydłowy Gintla i strzela w ręce Popielowi. W 10 m. pudłuje Chruściński z pewnej pozycji. W 15 min. broni Popiel przed niebezpiecznym atakiem. W 16 min. zdobywa Vasas 1 goala z rzutu wolnego na linji karnej podyktowanego za przekroczenie tejże przez Popiela (Crac. kwestyonowała słuszność rozstrzygnięcia). Głośna interwencja publiczności, okrzyki przeciw sędziemu. Silny nacisk Cracovii. Akcją kieruje Sperling. W 39 min. ostry strzał Reymana chwyta brawurową robinzonadą bramkarz Vasasu. Energiczne wzajemne ataki i 2 rogi dla Crac. do końca bez rezultatu.
Sędziował energicznie i przytomnie p. Rosenfeld z Bielska.
Z gości odznaczył się bramkarz, Zatyko (repr.) w obronie, Gottlieb i Tomecsko (repr.) w pomocy, oraz cała lewa strona wraz ze środkowym ataku wprost wspaniała, Katzer (repr.) na pr. skrzydle dobry, ale nieproduktywny z powodu egoistycznej gry. – Z Crac. dobrymi byli, w obydwu dniach Gintel, Synowiec i Sperling. - Reszta mierna i marna, pracowała wprawdzie ofiarnie, ale bezmyślnie.
Sport
5 sierpnia 4:1 (3:0). 6 sierpnia 1:0 (0:0).
Dwudniowe zawody z Vasasem nie były dla Cracovii szczęśliwe. Ujawniły one znaczny spadek formy Cracovii, tak, że nasuwa się poważna wątpliwość, czy w obecnym roku uzyska mistrz Krakowa mistrzostwo Polski w piłce nożnej.
Vasas przedstawia dobrą I. klasę węgierską. Graczy cechuje zupełne opanowanie techniczne piłki, pozatem szybka kombinacja, ostry start i dobra gra głową. Najlepszym graczem Vasasu był bezsprzecznie prawy obrońca, Zatyko. Jego czyste, celowe odbicia i niezawodne odbieranie piłki wzbudzały podziw. Pomoc a szczególnie środek, pracowała wydatnie. Atak kombinuje szybko i zręcznie, lepszy w polu niż pod bramką, brak mu jednak przeboju i strzałów. Poza prawym obrońcą drużyna przedstwia się słabo fizycznie.
Cracovia wystąpiła w oba dnie z rezerwowymi graczami. Najgorszą częścią drużyny był atak. Szperling dopiero w drugim dniu po pauzie pracował korzystnie. Reyman dobry w strzałach lecz słaby w polu. W pomocy jedynie Cikowski i Synowiec w drugim dniu zadowolili. Gintel, jak zwykle dobry, Fryc niepewny, zbyt często w odbiciach zawodził. Popiel bardzo ładnie obronił kilka strzałów.
(...)
6 sierpnia. Cracovia z Cikowskim, Popielem i Strycharzem zamiast Stycznia, Alfusa i Pychowskiego. Z początku toczy się gra na środku boiska, potem zmienna przewaga aż do połowy.
Po zmianie bramek Cracovia stale atakuje, lecz dobrze pracująca obrona nie pozwala wyrobić pozycji do strzału. Za rzut wolny z linji karnej za rękę bramkarza, z podania uzyskuje lewy łącznik jedyną bramkę. Cracovia podniecona stale w ataku. Ataki przeprowadza lewą stroną, lecz liczne centry Szperlinga idą na marne wskutek słabej gry reszty ataku. Ku końcowi słabnie tempo gry u Cracovii, inicjatywę ujmują Węgrzy. Rogów 2:0 dla Cracovii. Sędziował słabo p. Rosenfeld z Bielska.
W drugim dniu był obecnym na zawodach Naczelnik Państwa, bawiący w Krakowie z okazji 8-ej rocznicy wymarszu Legionów w bój. Naczelnik Państwa zajął miejsce w loży specjalnie dla niego przygotowanej i ozdobionej emblematami państwowemi i przypatrywał się z zainteresowaniem zawodom. Zjawienie się Naczelnika Państwa na zawodach powitała zebrana publiczność gorącemi oklaskami. Drużyna węgierska wystąpiła przed lożę Naczelnika Państwa i po krótkim przemówieniu jednego z graczy po węgiersku, uczciła go trzykrotnym okrzykiem. To samo uczyniła i Cracovia.Źródło: Sport nr 22 z 11 sierpnia 1922
Przegląd Sportowy
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Obie drużyny, jakoteż licznie zgromadzona publiczność owacyjnie witała i żegnała Naczelnika Państwa.
Vasas wystąpił w swym najsilniejszym składzie, z 8 graczami reprezentacyjnymi, a Cracovia musiała uzupełnić swój zespól trzema rezerwowymi. Mimo to pokazała Cracovia grę przepiękna, zwłaszcza w drugiej połowie, przygniatając stale przeciwnika, który w defensywie ograniczał się nawet do „murowania” bramki, że jednakże nie wyszła z zawodów zwycięska ma to do zawdzięczenia sędziemu, importowanemu z Bielska, który obdarzając sympatyą gości, obdarzył ich nawet — najniesprawiedliwiej — rzutem wolnym z pola bramkowego, zamienionego za bramkę. A więc przegrany match jest owocem stosunków, panujących w naszem koleg. sędziowskim.
Z Cracovii najlepsi Cikowski, Strycharz, Chruściński (godnie zastępuje Kałużę), Sperling, a całość drużyny udowodniła, że jest zespołem nietylko równorzędnym, ale nawet przewyższającym niektóre kluby zagraniczne, stojące na pierwszych miejscach tabeli mistrzowskiej.
1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1