1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, poniedziałek, 17 kwietnia 1922

Cracovia - Törekvés Budapeszt

2
:
0

(2:0)



Herb_Törekvés Budapeszt


Skład:
Palik
Gintel
Fryc
Styczeń
Cikowski
Synowiec
Zimowski
Kotapka
Kałuża
Kogut
Szperling

Sędzia: Seidner
Widzów: 5 000

bramki Bramki
Kałuża (12')
Kałuża (31')
1:0
2:0
Skład:
Dürr
Vass
Horvath
Halmos
Pruha
Siegl
Szanto
Kautzky
Hajos
Hirzer
Weiss
Zobacz również: Zdjęcia z meczu
Mecze poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3
1922-04-16 Cracovia III - Orkan Kraków 1:3

1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0
1922-04-17 Wisła II Kraków - Cracovia II 3:5



Zapowiedź meczu

Opis meczu

moment z meczu
(zdjęcie z meczu tego lub następnego dnia)
Cała galeria ››

Wiadomości Sportowe

Drugi dzień zawodów.

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Rewanżowe spotkanie obu drużyn nie zawiodło pokładanych nadzieji. Zawody te bowiem należały do najpiękniejszych w obecnym sezonie i przyniosły Cracovii zasłużone i rzetelne zapracowane zwycięstwo.

Cracovia wystąpiła w pełnym składzie: Palik, Fryc, Gintel, Synowiec, Cikowski, Styczeń, Sperling, Kogut, Kałuża, Kotapka, Zimowski.

Goście stanęli na boisku w wtym samym składzie, w jakim grali dnia poprzedniego. Jedynie miejsce rezerwowego Czernera zajął Pruha.

Grę rozpoczynają Węgrzy i nadają zawodom z miejsca tempo ostre, silniejsze nawet od wczorajszego. Obie drużyny zaczynają pracować poważnie i ambitnie dążyć do zwycięstwa. Już w 4’ oddaje prawy łącznik gości strzał na bramkę, piłka atoli grzęźnie w rękach Palika. Niebawem przypuszcza Cracovia należycie skombinowane ataki i uzyskuje w 10; rzut wolny z przedpola karnego Törekvesa. Strzela Cikowski, piłkę jednak łapie Dürr. Białoczerwoni napierają dalej i 2’ później w zamieszaniu powstałem pod bramką przyjezdnych, strzela Kałuża pierwszego gola dla swej drużyny. Węgrzy tracą chwilowo panowanie nad nerwami, a co zatem idzie i nad grą, atak ich nie przeprowadza już piłki w pobliże bramki, lecz długimi strzałami stara się uzyskać wyrównującego gola. Piłkę jednak każdorazowo chwyta przytomnie Palik. Spokojniej grająca Cracovia góruje dalej nad przeciwnikiem i przeprowadza pięknie, acz bezowocne ataki. I tak w 26; ostry strzał Kałuży chwyta Dürr, podobnie jak i rzut wolny z przedpola karnego, uderzony przez Cikowskiego. W 28 m. Kogut, wyrobiwszy sobie pewną sytuację pod bramką Törekvesu, marnuje ją następnie, strzelając piłkę na aut. Niebezpieczny wypad gości udaremnia w następnej zaraz minucie Gintel przez swoją obronę. Cracovia pozostaje nadal w ofensywie i już w 31 minucie Kogut wypuszcza Kałuży piłkę, który przyziemnym strzałem pakuje ją po raz drugi w lewy róg bramki Törekvesu. Goście zbierają siły i przypuszczają z kolei atak za atakiem do bramki Cracovii, wytwarzając raz po raz groźne dla biało czerwonych sytuacje. Dogodnych jednak pozycyj Törekves nie może wyzyskać dzięki doskonałej obronie Cracovii. Pod koniec pierwszej połowy zachodzi drobny incydent pomiędzy wyprowadzonym z równowagi Kałuża, a prawym obrońcą Törekvesu, zakończony niebawem polubownie.

Po pauzie tempo nie słabnie. Już w 2 minucie przeprowadzają Kałuża- Kogut ładny atak. Ten ostatni pada, atoli tuż pod bramką Törekvesu (podłożenie nogi przez obrońcę) obrona gości odbija piłkę, którą chwyta Zimowski.i oddaje silny strzał tuż ponad górną poprzeczką. Odtąd gra toczy się otwarta. Białoczerwoni mają przeciw sobie wiatr, Węgrzy słońce. Piłka przenosi się szybko z jednej połowy boiska na drugą. W 9 minucie wytwarza atak Cracovii niebezpieczną dla Törekvesu sytuację, której jednak nie może wykorzystać. W parę minut później podobne sytuacje pod bramką miejscowych, uratowane przez Gintla. Dalsze obustronne wypady mijają bez poważniejszych rezultatów. 34 minuta przynosi jeszcze raz naszym sposobność do uzyskania punktu. Zimowski oddaje ze skrzydła ładny strzał w prawy róg bramki, który paruje Dürr. Nadbiegający Kałuża chwyta piłkę i strzela po raz drugi, - rzut jego jednak grzęźnie ponownie w rękach bramkarza. Ostatnie minuty przynoszą jeszcze po jednym niewykorzystanym rzucie z rogu dla obu stron. Wynik do końca nie ulega zmianie.

Stosunek kornerów 3:1 dla Cracovii.

Tak więc poniedziałkowe spotkanie wypadło zwycięsko dla Cracovii, która pokazała grę stanowczo najlepszą w tym sezonie. Szczególnie dobry dzień mieli Gintel i Kałuża. Podobnie Palik okazał się bezwarunkowo lepszy, aniżeli Popiel. Z całości raził jedynie Fryc, wprowadzając swoją zbyt ostrą grą w pierwszej połowie niemiły rozdźwięk. Wierzymy, że nie czynił on tego celowo, lecz mimowolnie, w każdym jednak razie powinien w przyszłości trzymać swój temperament więcej na wodzy. – Goście, którzy wystąpili w pełnym składzie, zaskoczeni niepomyślnym dla nich wynikiem, nie umieli również niekiedy panować nad sobą. Całość jednak gry przedstawiała się na ogół poprawnie. – Sędziował p.Seidner.

Elka
Źródło: Wiadomości Sportowe nr 6 z 18 kwietnia 1922


drużyna gości
(zdjęcie z meczu tego lub następnego dnia)
Cała galeria ››

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.1
Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Tygodnik Sportowy nr 51 z 21 kwietnia 1922


moment pod bramką Törekvésu: Kotapka w pojedynku z Dürrem
(zdjęcie z meczu tego lub następnego dnia)
Cała galeria ››

Sport

Relacja z meczu w lwowskim tygodniku Sport
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.

Źródło: Sport nr 6 z 21 kwietnia 1922


Przegląd Sportowy

W następnym spotkaniu zrehabilitowała się Cracovia w zupełności. Jakże gra biało-czerwonych różniła się od tej niedzielnej! Podobnie i goście pokazali dopiero teraz swoją prawdziwą klasę. Drużyna Törekves, złożona z rosłych i barczystych graczy, czem szczególnie obaj obrońcy się odznaczali, pozostawiła bardzo dobre wrażenie. Cała drużyna pięknie gra głową, a w ataku znajdujemy graczy szybko orientujących i dobrze strzelających, Szczególnie niebezpiecznym był Hirzer, dusza ataku i groźny strzelec. Pomoc pracowita, obrońcy rozporządzają pięknym dalekim rzutem. Bramkarz pełen zimnej krwi obronił pięknie kilka ciężkich rzutów. W Cracovii najlepszym był Kałuża, który po dotychczasowej niedyspozycji zdaje się wrócił znowu do swej dawnej, wspaniałej formy. Bardzo dobrmy był również Gintel, który kilkakrotnie w niebezpiecznej sytuacji pięknie odebrał piłkę przeciwnikowi, Synowiec, którego pilny trening postawił znowu na dawnej wysokości, pracowity Cikowski i Kogut, dobry szczególnie w pierwszej połowie. Palik okazał się znacznie lepszym od Popiela, który wskutek niemożności trenowania wyszedł zupełnie z formy.

Drużyny wystąpiły do gry w następującym składzie:
Törekves: Dürr (repr.), Vass, Horvath (repr. kap.), Halmos, Pruha, Siegl (repr.), Szantó, Kautzky, Hajos, Hirzer, Weiss
Cracovia: Palik, Gintel, Fryc, Styczeń, Cikowski, Synowiec, Zimowski, Kotapka, Kałuża, Kogut, Szperling

Zaczynają Węgrzy; Cracovia gra pod słońce. Wkrótce biało-czerwoni biorą inicjatywę w swoje ręce i przeprowadzają kilka szybkich ataków, z których jeden został uwieńczony bramką, strzeloną z tłoku w 12 min. przez Kałużę. Gra otwarta, tempo szybkie i bardzo żywe; południowy temperament Węgrów wywiera piętno. Cracovia jest nadal przy piłce. Piękny strzał Kałuży chwyta Dürr; wolny tuż za polem karnym, strzelony przez Stycznia, idzie w aut. Dalsza przewaga Cracovii, która gra jakby odmłodzona. 31. min. przynosi biało-czerwonym drugą bramkę strzałem Kałuży z podania Koguta. Węgrzy zbierają się. Lewy łącznik gości strzela z najbliższej odległości za wysoko; silny rzut skierowany na bramkę miejscowych odbija się od górnej poprzeczki i wraca na pole gry. Pauza.

Po zmianie stron zerwał się wiatr, który Cracovia ma przeciw sobie. Gra coraz bardziej interesująca. Piłka przenosi się błyskawicznie z jednej połowy boiska na drugą. Tu i tam szereg wspaniałych ataków. Piękny rzut Zimowskiego idzie tuż nad bramką. Zaraz potem obronił Palik silny rzut gości. Zaznacza się lekka przewaga Węgrów, którzy umieli narzucić Cracovii grę „górą”, w której domagał im wielce wiatr. Ataki ich rozbijają się jednak o Gintla i Palika. Cracovia przy końcu straciła łączność między sobą i za lekkomyślnie pozwalała sobie odbierać piłę. Jeszcze kilka obustronnych, bezowocnych ataków, poczem gra się kończy. Hucznie oklaskiwane opuszczają obie drużyny boisko. Rzutów z rogu 1:1. Sędzia p. Seidner. Törekves pozostawił po sobie bardzo sympatyczne wrażenie. Występy jego przyniosły tłumom widzów (w oba dni ponad 13.000) wiele emocji i były przedsmakiem pierwszego spotkania międzypaństwowego na terytorium niepodległej Rzplitej polskiej w dn. 14 maja. Z graczy Törekvesu Dürr i Horvath grali wszystkie dotychczasowe mecze z Cracovią (od r. 1910), Siegl bawił się w Krakowie w r. 1914. Wszyscy trzej są graczami reprezentatywnymi Węgier w spotkaniach z Austrią (pierwsi dwaj po razu w r. 1915 i 1916, Siegl sześć razy w latach 1916-1918).

Źródło: Przegląd Sportowy nr 16 (49) z 21 kwietnia 1922 [1]


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1