1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia

Trener:
Imre Pozsonyi
pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, sobota, 5 sierpnia 1922

Cracovia - Vasas Budapeszt

1
:
4

(0:3)



Herb_Vasas Budapeszt


Skład:
Baran
Gintel
Fryc
Pychowski
Styczeń (46' Łańko)
Synowiec
Alfus
Reyman III
Chruściński
Kogut
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Fischer

bramki Bramki




Łańko (78')
0:1
0:2
0:3
0:4
1:4
Takacs (7')
Himmer (17')
Jellinek (37')
? (75')
Skład:
Nyerges
Zatyko
Stengl
Sztojka
Gottlieb
Toniecsko
Katzer
Takacs
Jellinek
Szentmiklosy
Himmer

Ustawienie:
2-3-5
Zobacz również: Zdjęcia z meczu
Mecz następnego dnia:

1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1



Opis meczu

Vasas uzyskuje bramkę

Wiadomości Sportowe

Relacja z meczu w tygodniku Wiadomości Sportowe
Na otwarcie sezonu jesiennego zaprosiła Cracovia na dwudniowy pobył budapeszteńska drużynę Vasas.

Ogólnie spodziewano się łatwego zwycięstwa biało-czerwonych, gdyż Vasas zajmuje w tabeli mistrzostw węgierskich szóste miejsce, a na tydzień przed spotkaniem z Cracovia, rozegrał on dwa mecze z poznańską Wartą, z wynikiem 3 : 2 i 2 :2. Tymczasem nadzieje zawiodły. Cracovia zanadto zbagatelizowała sobie przeciwnika, wstawiając w pierwszym dniu tylko!... pięciu graczy rezerwowych, w tem bramkarza z III-ciej drużyny. Toteż poniosła ona niestosunkowo wysoką porażkę.

Vasas przedstawił się jako zespół ogromnie jednolity i naprawdę pierwszorzędny. Jest to drużyna technicznie i taktycznie zupełnie wyrobiona, która szczególnie opanowała grę „główkami”. Cechuje ją nadto rzadko spotykana ambicja do gry, ostry start do piłki i szybkie bieganie. Lekki atak kombinuje sprawnie, rozumiejąc się wzajemnie doskonale, a na bramkę oddaje silne i zdecydowane rzuty. Najsłabszą jego częścią jest prawy łącznik, jak się zdaje, wogóle najgorszy gracz drużyny. Pomoc zwłaszcza środek, pracuje niezmordowanie obstawiając pilnie przeciwnika i paraliżując jego ruchy. Lecz najsilniejszą linja zespołu węgierskiego, jest bezsprzecznie obrona, szczególnie zaś, znany już w Krakowie z meczu Polska-Węgry, prawy obrońca Zatyko: Gracz ten ze zdumiewającą łatwością zabiera piłkę najlepszemu nawet przeciwnikowi, stanowiąc tem samem mur bardzo trudny do przebycia. Bramkarz gości miał niewiele do roboty, nie mógł więc wykazać całkowicie swej formy. Z tego jednak, cośmy widzieli, uważać go należy za siłę zupełnie przeciętną.

Cracovia miała bardzo słaby dzień. Ani jedna część drużyny biało-czerwonych nie stała na zwykłym swym poziomie. Głównie zawiódł atak. Pominąwszy graczy rezerwowych, którzy (oprócz Łańki) więcej psuli aniżeli pomagali, stwierdzić trzeba, że i reszta była jakoś dziwnie niedysponowana, bezradna i apatyczna. Jeden tylko Szperling dawał ze siebie co mógł, lecz nie znajdował najmniejszego oddźwięku u swych współtowarzyszy. W ten sposób cała praca spoczywała na tyłach drużyny. Lecz tu w pomocy Styczeń zaraz po kilkuminutowej, walce opadł na siłach, zrywając tem samem zupełnie kontakt między linia swego napadu a tyłami drużyny. Bardzo dobrym natomiast był Synowiec, mimo, że miał przeciw sobie tak ruchliwego gracza, jak Katzer (reprez.). Podobnie obrona Cracovii była słabsza niż zwykle i jej niezdecydowaniu przypisać należy przynajmniej dwie bramki i kilka bardzo groźnych momentów podbramkowych. Ale piętę Achillesową miejscowych, stanowił ich bramkarz. Gracz to jeszcze stanowczo za młody, by mu w poważnych zawodach powierzać tak odpowiedzialne stanowisko. Czwartą bramkę, przepuszczoną przez niego należy zapisać wyłącznie na jego rachunek. Skład drużyn:

Vasas: Siska*, Zatyko (reprez.), Stengl, Sztojka, Gottlieb, Toniecsko (reprez.), Katzer (reprez.), Takacs, Jellinek (reprez.), Szentmiklosy (reprez.), Himmer (reprez.).

Cracovia: Baran (III druż.), Gintel, Fryc, Pychowski (rez.), Styczeń, Synowiec, Alfus (raz.), Reyman III (rez.), Chruściński, Kogut, Szperling. Po pauzie miejsce Stycznia zajął Chruściński, w napadzie zaś grał Łańko z rezerwy.

Grę rozpoczyna Vasas i po zwykłej kopaninie wywiadowczej, przedziera się już w 5 minucie środek jego ataku Jellinek, pakując lekkim strzałem w prawy róg bramki pierwszego gola. Odtąd gra otwartą z nieznaczną przewagą Vasasu. W 15 min. zawinia Synowiec rzut wolny z przedpola karnego; bije go Katzer, piłkę dostaje prawy łącznik Węgrów i strzela drugą bramkę. Wreszcie w 36 min. zdobywa Vasas trzeciego gola, ze strzału Jellinka, Wynik ten utrzymuje się do patrzy. Po przerwie Cracovia naciera częściej, lecz bezowocnie. W pomocy Chruściński pracuje znacznie lepiej aniżeli Styczeń. Po półgodzinnej walce oddaje lewy łącznik gości daleki, z połowy niemal boiska, strzał na bramkę. Bramkarz Cracovii chwyta niezdecydowanie słabo idącą piłkę i puszcza ją następnie miedzy palcami do bramki. W ten sposób goście zdobywają czwarty i ostatni punkt. Podniecona tak wielką klęską Cracovia rozpoczyna coraz gwałtowniejsze ataki, uwieńczone honorową bramką, zdobytą „główką" przez Łańkę, po doskonałym rzucie z rogu Szperlinga (34 min.). Dalsze obustronne ataki mijają już bez rezultatu. Przy stanie zatem bramek 4 : 1 i rogów 5:3 dla Vasasu odgwizduje sędzia koniec zawodów.

Zawody prowadził p. Fischer.

Źródło: Wiadomości Sportowe nr 22 z 7 sierpnia 1922

*  - wg. sprostowania bramkarzem był Nyerges - przyp. WikiPasy

Vasas zdobywa drugiego gola

Tygodnik Sportowy

Relacja z meczu w Tygodniku Sportowym
Goście węgierscy wracając z Poznania, i Torunia z nieznacznymi wynikami, sprawili nam miłą niespodziankę. Ułatwiła im zadanie sama Cracovia, która po wakacjach bez należytego treningu, zailustrowała grę niezmiernie słabą i bez wyrazu. Vasas jest drużyną jednolitą, o dobrem technicznem wyszkoleniu, szczególnie głowami, charakterystycznie częstym stopingiem piersiami, o wielkiej ambicji i wytrzymałości, utalentowanej taktyce ataku, szybkiej i sprytnej kombinacji dolnej i półwysokiej, jednak bez pewnego strzału. Vasas uchodzi w Budapeszcie za drużynę, mającą po MTK. najlepszą kombinację. Cracovia wystąpiła z kilkoma rezerwowymi. Vasas z jednym, prawym pomocnikiem. Skład Cracovii: Baran, Gintel, Fryc, Pychowski, Styczeń, Synowiec, Alfus, Reyman III., Chruściński, Kogut, Sperling. Skład Vasasu identyczny z zapowiedzianym w poprzednim num. Tyg. Przebieg gry: W 7 i 17 min. uzyskują goście dość łatwo dwa goale przez prawego łącznika i lewe skrzydło, mając widoczną przewagę kombinacyjną. Metodyczny on-back system Fryca nie uchronił biało-czerwonych przed 3 goalem w 37 min., strzelonym przez środ. ataku. Szeregu podbramkowych sytuacji goście nie wyzyskali, przestrzeliwując fatalnie zbliska. Po pauzie gra Chruściński na środku pomocy w miejsce kontuzjonowanego Stycznia, a Łańko na prawym łączniku. Atak idzie teraz nieco lepiej, ale Kogut pudłuje często. Tempo ostrzejsze. Crac. się trochę rozegrała. Myśli przewodniej jednak niema. Vasas znowu atakuje niebezpiecznie, pracując to skrzydłami, to trójką środkową. Przewaga Vasasu uwidoczniona po pauzie w rogach (5) w 17, 22, 24, 28 i 31 min. Cracovia w (3) 8, 32, 33. W 32 min. zdobywają goście 4 bramkę ze skocznego rzutu lewego łącznika, wypuszczonego z rąk przez stremowanego bramkarza. Z ostatniego korneru w 33 min. bitego przez Sperlinga zdobywa Crac. honorowego goala przez Łańkę (główką). Gra do końca nieinteresująca. Sędziował p. Fischer. Publiczności stosunkowo bardzo mało.

Źródło: Tygodnik Sportowy nr 69 z 11 sierpnia 1922


moment z meczu
zdjęcie z meczu tego lub następnego dnia
moment z meczu
zdjęcie z meczu tego lub następnego dnia

Przegląd Sportowy

Cracovia z czterema, a po pauzie (po ustąpieniu Stycznia) z 5 graczami z rezerwy. Najsłabszą częścią drużyny był napad, który nie umiał ani chwili utrzymać piłki przy sobie. Stąd prędkie przemęczenie się pomocy i obrony. Całość niejednolita, grająca chaotycznie, a niektórzy nawet gracze bez ochoty. Węgrzy zaczynają przeciw słońcu. Cracovia odbiera im piłkę i wkrótce rzut Chruścińskiego chwyta pewnie bramkarz gości. Zaraz jednak wyzyskują Węgrzy błąd Fryca i w 7 minucie strzela Takacs pierwszą bramkę. 10 minut później grzęźnie piłka po raz drugi w siatce Cracovii, strzelona przez Himmera po rzucie wolnym. Bezwzględna przewaga Vasas'u, który w 37 min. uzyskuje trzecią bramkę przez Jellinka, przyjętą chucznemi oklaskami. Styczeń skontuzjowany statystuje na prawem skrzydle - w środku pomocy gra zamiast niego Chruściński. Węgrzy nie wykorzystują wielu dogodnych dogodnych sytuacyj. Po pauzie gra zamiast Stycznia Łańko. Gra się nieco wyrównuje, choć Węgrzy utrzymują nadal inicjatywę. Obustronne ataki paraliżują bramkarze. Piękna obrona bramki robinzonadą przez bramkarza Cracovii (Barana z III drużyny). Nagle w 30 min. wpada słaby rzut Szentmiklossy'ego przez nogi bramkarza do bramki Cracovii. W 33 min. zdobywa Łańko rzutem głową po rogu, bitym wspaniale przez Szperlinga, honorową bramkę dla biało-czerwonych. Jeszcze kilka rzutów z rogu i gra się kończy. Zwycięstwo Węgrów zupełnie zasłużone, choć stosunek tak wysoki bramek zdaje się to jednak za bardzo wyrażać. Rogów 5:3 dla Vasas. Sędzia p. Fischer dobry.

Źródło: Przegląd Sportowy nr 32 z 11 sierpnia 1922 [1]


Mecze sezonu 1922

Pogoń Katowice 1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8  Pogoń Katowice 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0  Union Žižkov 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1  Slavia Praga 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0  Jutrzenka Kraków 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0  BBSV Bielsko 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3  Moravská Slavia Brno 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3  Wisła Kraków 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1  Sturm Bielsko 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0  Törekvés Budapeszt 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3  Törekvés Budapeszt 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0  Makkabi Kraków 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1  Jutrzenka Kraków 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3  Pogoń Lwów 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0  Lechia Lwów 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11  Jutrzenka Kraków 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0  Budapesti TC 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1  Union Žižkov 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1  BBSV Bielsko 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0  Sturm Bielsko 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6  Wisła Kraków 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1  Makkabi Kraków 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8  SK Hodonín 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2  Moravská Slavia Brno 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0  Ruch Chorzów 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8  Ruch Chorzów 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7  Vasas Budapeszt 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4  Vasas Budapeszt 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1  WKS Lublin 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7  WKS Lublin 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6  Slavia Koszyce 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0  Budapesti TC 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1  Budapesti TC 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0  Pogoń Lwów 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2  BBSV Bielsko 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1  BBSV Bielsko 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0  Pogoń Lwów 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1  Makkabi Kraków 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0  Admira Wiedeń 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3  Admira Wiedeń 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0  Jutrzenka Kraków 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3  Floridsdorfer Wiedeń 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1  Polonia Warszawa 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3  Warta Poznań 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2  Wawel Kraków 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2  Krakowianka Kraków 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1  Makkabi Kraków 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1  Servette Genewa 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1