2024-10-06 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:4

Wersja z dnia 19:45, 7 paź 2024 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Mecz | gospodarz = Śląsk Wrocław | gosc = Cracovia | gospodarz_owczesna_nazwa = | gosc_owczesna_nazwa = | kolejka = 11 | etap = | sezon = 2024/25 | rozgrywki = PKO Ekstraklasa | dzien = 06 | miesiac = 10 |…")

Świerczok (62' Musiolik)

Sędzia: Wojciech Myć z Włodawy oraz Marcin Boniek z Bydgoszczy i Marcin Lisowski z Warszawy
Widzów: 14 48' „'” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 1448.

Śląsk Wrocław - Cracovia. "Pasy" jak maszyna - odrobiły dwubramkową stratę

Śląsk Wrocław - Cracovia w meczu jedenastej kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Cracovia awansowała na 3. miejsce w tabeli, choć mogą je jeszcze stracić na rzecz Jagiellonii Białystok, która o 20.15 gra z Legią.

„Pasy” zagrały z rywalem, który w tym sezonie nie wygrał jeszcze meczu. To wstydliwa statystyka dla wicemistrza Polski, który w ogóle nie przypomina zespołu z poprzednich rozgrywek. Wrocławianie okupują ostatnie miejsce w tabeli. I nie jest to dziełem przypadku, wrocławianie nadal nie mają wygranej na koncie, choć po 8 minutach prowadzili 2:0.

To był dla gospodarzy pierwszy domowy mecz ligowych po 42 dniach, bo poprzednie mieli przełożone, a to z powodu gry w pucharach, a to z powodu powodzi.

Po raz pierwszy Cracovia zaczęła mecz z dwoma młodzieżowcami w składzie – Filipem Rózgą, który wrócił po pauzie za żółte kartki i Bartoszem Biedrzyckim. Wypadli ze składu David Olafsson i Mick van Buren, wrócił zaś do niego też Otar Kakabadze. Dwóch młodzieżowców to konieczność nadrabianie „debetu”, by nie płacic kary na końcu sezonu za brak wypełnienia limitu. Po 10 meczach, by być w „planie” Cracovia powinna mieć tych minut młodzieżowców 900, miała zaś tylko 679. To drugi najgorszy wynik w lidze po Legii.

Śląsk mógł bombowo otworzyć ten mecz, bo już w 38 s w idealnej sytuacji był Piotr Samiec-Talar, ale nie trafił z bliska.

W 2 min jednak po dograniu piłki przez Petra Schwarza z rzutu wolnego simeon Petrow wygrał pojedynek główkowy z Virgilem Ghitą i trafił do siatki. To druga bramka w tym sezonie stracona przez „Pasy” po stałych fragmentach gry.

W tym momencie przypomniał się wiosenny mecz, przegrany we Wrocławiu przez Cracovię, w którym też od 2 minuty przegrywała i to po golu… Petrowa.

Ale to był dopiero początek nieszczęść „Pasów”. W 8 min z prawej strony uderzał Mateusz Żukowski – Henrich Ravas odbił piłkę, dobijał Schwarz, bramkarz Cracovii nie złapał piłki, a z metra do bramki wcisnął ją Tommaso Guercio. Wiosną wrocławianie na drugiego gola musieli czekać ponad pół godziny, teraz poszło zdecydowanie wcześniej. Sytuacja „Pasów” była nie do pozazdroszczenia. Cracovia była oszołomiona, nie kleiła jej się zupełnie gra.

Ale w 20 min dopisało jej szczęście – Rafał Leszczyński kopnął w nogę Rózgę. Sędzia zobaczył tę sytuację na VAR-ze i podyktował rzut karny. Benjamin Kallman strzelił źle, w środek bramki, ale piłka jednak znalazła się w siatce, choć golkiper był bliski obrony. Dla Fina to piąty gol w tych rozgrywkach, a w sumie to 11 gol z 19 Cracovii ze stałych fragmentów gry. „Pasy” podtrzymały więc serię – we wszystkich meczach w tym sezonie strzelają co najmniej jedną bramkę.

Cracovia dostała więc trochę tlenu. Kallman w 30 min główkował groźnie po podaniu Bartosza Biedrzyckiego, ale piłka przeleciała obok słupka. Podobnie było po główce Ghity po dograniu z wolnego w wykonaniu Ajdina Hasicia.

- Źle weszliśmy w mecz, ale z każdą minutą się nakręcaliśmy, w drugiej połowie będziemy się starać zdobyć trzy punkty – mówił w przerwie Filip Rózga.

Trener Kroczek w przerwie dokonał ofensywnej zmiany wpuszczając na boisko Micka van Burena. Fantastycznie zaczęła się druga połowa dla „Pasów” – po rzucie rożnym do siatki głowa trafił Jakub Jugas. I to był już 12 gol krakowian po stałych fragmentach gry w tym sezonie! To fenomenalny wynik. Dla Czecha to druga bramka w tym sezonie. A krakowanie mieli apetyt na więcej i atakowali. I w 62 min po wolnym uderzał Hasić i ten strzał sprawił nieco kłopotu bramkarzowi, który wybił piłkę na róg. Niebawem Bośniak strzelał z dystansu i golkiper wrocławian musiał się wykazać, by obronić. Cracovia miała inicjatywę, atakowała.

I w 68 min „Pasy” rozegrały kapitalną akcję - Kallman zagrał głową do Van Burena, który lekko posłał piłkę po ziemi i ta wtoczyła się do siatki koło bramkarza. To trzeci gol Holendra w tych rozgrywkach.

Po chwili Żukowski nastąpił na stopę Van Burena w polu karnym i po VAR-ze „Pasy” miały „jedenastkę”. Do piłki podszedł Hasić i strzałem od słupka zdobył gola. I było to drugie trafienie pomocnika w lidze. To już „zamykało” sprawę wygranej „Pasów”. Śląsk jeszcze atakował, ale już bez wiary.
Źródło: gazetakrakowska.pl 6 października 2024 [1]