1917-06-03 Cracovia - Pogoń "Wojskowa" Lwów 1:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 15:39, 1 wrz 2023 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 3 czerwca 1917, 17:00

Cracovia - Pogoń "Wojskowa" Lwów

1
:
1

(0:1)



Herb_Pogoń Lwów


Skład:
Przeworski
Dąbrowski II
Grabowski
Śliwa
Cikowski
Strycharz
Sperling
Schneider
Kałuża
Kisielewski II
Dobrzański

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Ignacy Rosenstock z Krakowa

bramki Bramki
Kałuża


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"„Cracovia“." -
Czas

„Cracovia“.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Po pokonaniu nie zwykłych trudności, udało się K. S. »Cracovia« zestawić program sezonu footballowego, który zainaugurowany zostanie w niedzielę d. 3 czerwca matchem footballowym z lwowską »Pogonią«. Zawody z »Pogonią« i w czasach pokojowych stanowiły senzacyę sportową, gdyż współzawodnictwo klubów lwowskich i krakowskich, pobudzało graczy do największych wysiłków. Goście lwowscy znani są z dużego tempa i gry pełnej temperamentu. Skład dzisiejszej drużyny »Pogoni« daje rękojmię, że występ niedzielny co najmniej będzie stał na poziomie przedwojennym. Zarząd „Pogoni«, korzystając z pobytu wybitnych graczy we Lwowie, przysyła do Krakowa drużynę, w której spotykamy najwybitniejsze siły sportu footballowego. I tak w środku ataku gra p. Burger z Fűrth, bez wątpienia najlepszy gracz państwa niemieckiego, uczestnik »olimpiady« w Sztokholmie, którego nazwisko łączy się stale z drużyną reprezentacyjną niemiecką. Na prawym łączniku gra Fodor z budapeszteńskiego »Magyar Atletikai Clubu«, brał również udział w Sztokholmie w drużynie węgierskiej. Środkowym pomocnikiem jest Oppenheim z Vienny, wielokrotny »internacyonał« wiedeński i austryacki; prawym pomocnikiem Ropas z Gracu, gracz, niezmiernie pracowity; w bramce Blaschke z praskiej Sparty, na lewym łączniku wreszcie słynny Singer, były członek »Cracovii«, obecnie członek wiedeńskich Amatorów, którego krakowska publiczność nie prędko zapomni. Bilety, po znacznie w przedsprzedaży zniżonych cenach, już do nabycia w magazynie R. Drobnera, plac Szczepański, i u p. A. Weissmanna ul. Szewska 13.
Źródło: Czas nr 246 z 30 maja 1917


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung 1 czerwca 1917


"Math footballowy" -
Czas

Math footballowy

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Zapowiedziany na niedzielę 3 b. m. match foootballowy między „Pogonią” ze Lwowa a „Cracovią” wzbudził, jak o tem świadczy dotychczasowy pokop biletów, niezwykłe zainteresowanie. Tłumaczy się ono układem. drużyny „Pogoni”, która wystąpi z graczami z Budapesztu, Wiednia, Pragi i Niemiec. W składzie „Cracovii” będzie paru wybitnych graczy z czasów pokojowych: drużyna krakowska jednak będzie musiała dołożyć wszelkich sił, aby z tak silnym przeciwnikiem „wyjść” z honorem . Początek zawodów, które odbędą się bez względu na pogodę o g. 5-tej pop.
Źródło: Czas 2 czerwca 1917


"Zawody piłką nożną" -
Nowa Reforma

Zawody piłką nożną

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zapowiedziany na niedzielę, 3 b. m., match footballowy między »Pogonią« ze Lwowa a »Cracovią«, wzbudziły, jak o tern świadczy dotychczasowy pokup biletów, niezwykle zainteresowanie. Tłomaczy się ono składem drużyny »Pogoni«, która wystąpi z graczami z Budapesztu, Wiednia, Pragi i Niemiec. W składzie »Cracovii« ujrzymy kilku wybitnych graczy z czasów pokojowych, ale drużyna krakowska będzie musiała dołożyć wszelkich sił, aby z tak silnym przeciwnikiem wyjść z honorem. Początek zawodów. które odbędą sic bez względu na pogodę, o godzinie 5 po południu.
Źródło: Nowa Reforma nr 252 z 2 czerwca 1917


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zawody w piłkę nożną pomiędzy „Cracovią” a lwowską „Pogonią" które rozegrają się w dniu dzisiejszym, budzą ogólne zainteresowanie. Lwowska „Pogoń” wystąpi z graczami graczami z Budapesztu, Wiednia, Pragi i Niemiec. Początek zawodów o godz. 5 po południu bez względu na pogodę.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 4 czerwca 1917



Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Po trzech latach przymusowej stagnacyi portowej przybyła pierwsza drużyna footbalowa do Krakowa. Wedle starej tradycyi "Cracovii", troskliwie przez nią utrzymywanej, sezon rozpoczęła druż. pol. - tym razem "Pogoń" ze Lwowa. "Pogoniacy", jak ich pospolicie nazywają, mają już ustaloną sławę drużyny polskiej zgranej, w doskonałem tempie i technice, to też matche z nimi należą do bardzo ciekawych i emocyonujących. Dziś skład "Pogoni" ma charakter nawskroś międzynarodowy, a nie polski - ale to kładzie się już na karb wojny, która zmusiła wielu Lwowian do opuszczenia grodu nad pełtwiańskiego, a naodwrót, wielu Niemców i Czechów sprowadziła do stolicy Galicyi.

Z taką "międzynarodową" "Pogonią" zmierzyła się wczoraj "Cracovia" - ta "Cracovia", która doskonałą, a nawet pierwszorzędną drużynę zswych członków złożyć może również... na froncie.

Toteż zdawało się, że zwycięstwo lub też nierozegrana przypadnie "Cracovii" w udziale.

Tymczasem "Cracovia" w dorywczym składzie grała nadzwyczajnie. Od początku do końca zawodów było widać przewagę "Cracovii", której napad prawie bez przerwy atakował bramkę gości. I mimo, że sporadyczne ataki "Pogoni" uwieńczone zostały sukcesem, należy stwierdzić, iż "Cracovia" tak pod względem tempa, kombinacyi i techniki górowała nad "Lwowiakami". Pauza przyniosła wynik 1:0 na korzyść "Pogoni". Po przerwie tempo gry jeszcze bardziej się wzmogło a dzielny atak "Cracovii", którego duszą był nieoceniony Kowalski, nastręczał wiele pracy bramkarzowi "Pogoni", wykazującemu wiele przytomności i wprawy. Pod koniec zawodów celny strzał Kowalskiego wyrównał grę. Wynik 1:1 jest nawet zaszczytny dla "Cracovii", która bez treningu i należytego składu zdołała oprzeć się graczom pod każdym względem wytrawnym, a nadewszystko fizycznie silniejszym. Sędzią był p. Rosenstock.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 153 z 5 czerwca 1917


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 155 z 5 czerwca 1917