1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0
|
krakowska Klasa A , 8 kolejka Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 11 czerwca 1922
(2:0)
|
|
Skład: Popiel Gintel Fryc Styczeń Cikowski Bielecki Zimowski Reyman Chruściński Kogut Sperling Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Zygmunt Auerbach z Krakowa
|
Skład: Ziembiński Lubich Piörtner Dlabać Reichel Gabryś Kramer Strürmer Jurziczek Dyck Hojdisch Ustawienie: 2-3-5 |
Mecze tego dnia: | ||
1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0 |
Skład zespołu Cracovii
Skład zespołu z kronik klubowych Cracovii.
Zapowiedź meczu
Opis meczu
Wiadomości Sportowe
Do zawodów stanęła drużyna miejscowa bez dwu wybitnych swoich graczy, Kałuży i Synowca, drużyna gości w pełnym składzie.
Skład Cracovii: Popiel, Gintel, Fryc, Styczeń, Cikowski, Bielecki, Zimowski, Reyman, Chruściński, Kogut, Szperling.
B.B.S.V.: Ziembiński, Lubich, Pförtner, Dlabać, Reichel, Gabryś, Kramer, Stürmer, Jurziczek, Dyck, Hojdisch.
Grę rozpoczyna Cracovia i po paru dobrze skombinowanych atakach, zdobywa już w 4 m. gola, strzelonego przez Reymana, z podania Chruścińskiego. – Z kolei przychodzą goście bielscy do głosu, przenoszą piłkę na połowę Cracovii, praca ich jednak mija bez pozytywnego rezultatu. I znów białoczerwoni na froncie. Atak za atakiem idzie na bramkę B.B.S.V. Szczególnie wydatnie pracuje na skrzydle Szperling, którego centry stwarzają szereg pięknych i niebezpiecznych momentów. Podobnie na prawem skrzydle Zimowski gra bez zarzutu. A i reszta ataku nie próżnuje; Chruściński nieźle rozdziela piłkę, Reyman daje z siebie wszystko co może, Kogut kombinuje dobrze, w strzałach jednak zawodni. Wiele pewnych niemal sytuacji idzie bezpowrotnie na marne. Dopiero w 24 min. oddaje Reyman z daleka dobrze mierzony rzut na bramkę. Piłkę odparowaną lekko przez bramkarza B.B.S.V., Ziembińskiego, łapie Chruściński i podaje ją w tył Kogutowi. Ten ostatni strzela silnie, przyziemnie i zdobywa drugiego gola dla biało czerwonych. Gra się zaostrza; obie strony pracują ambitnie, owocem ich wysiłków staje się jedynie kilka obustronnie niewyzyskanych rzutów z rogu. Pod koniec pierwszej połowy paruje Popiel dwa bardzo niebezpieczne rzuty na bramkę, oddane kolejno przez Stürmera i Kramera.
Pauza 2:0 dla Cracovii.
Po przerwie przez kilka minut goście w lekkiej przewadze. Szereg jednak pewnych pozycyj marnuje atak, szczególe Dyck, który z paru kroków nie może przestrzelić zupełnie otwartej bramki. Rychło jednak siły Bielszczan słabną i odtąd przewagę bezwzględną uzyskuje Cracovia. Gości ona też stale na połowie B.B.S.V. I tak w 10 m. przebije się Chruściński przez linię pomocy i obrony przeciwnik, podjeżdża pod samą bramkę, lecz nabiegająca z Tylku obrona nie pozwala mu oddać strzału, zabierając piłkę i wybijając ją w korner. Dopiero w 20 m. kombinacja Chruściński-Kogut, uwieńczona zostaje golem, strzelonym przez ostatniego. Cracovia napiera dalej. Długa kombinacja biało-czerwonych na polu karnem Bielszczan, przechodzi bez poważniejszego rezultatu. Ostry strzał Szperlinga ze skrzydła, idzie w aut, tuż koło prawego słupka bramki Bielszczan. Wolny z przedpola karnego gości, przestrzela Cikowski. Następuje kilka ładnych centr Szperlinga, Kogut jednak nie trafia kilkakrotnie do zupełnie otwartej bramki. Dopiero w 41 m. chwyta Zimowski piłkę tuż przed autem, centruje ją następnie pod samą bramkę, gdzie Chruściński po krótkiej walce z obrońcą i bramkarzem zdobywa niebawem ostatnią bramkę dnia. Wynik, mimo dalszych ataków Cracovii nie ulega odtąd już żadnej zmianie. Stosunek rzutów z rogu 4:2 dla Cracovii.
Mimo rozmiękłego wskutek opadłego deszczu boiska, zawody należały do bardzo interesujących i przysporzyły widzom wiele emocji. – U ataku Cracovii zauważyć można było dawno już niewidziany „ciąg” na bramkę i zdecydowanie w strzałach, uwidocznione zresztą w pokaźnym cyfrowo wyniku. Tyły pracowały również ofiarnie, szczególnie Popiel, który miał swój dobry dzień. Podobnie goście grali be zarzutu. Mimo niepowodzenia, nie ograniczali się oni ani na chwilę przez cały czas gry do „murowania” bramki, lecz sami atakowali wytrwale i stwarzali, zwłaszcza w pierwszej połowie zajmujące momenty. Wybijali się tu szczególnie Stürmer i Kramer, oraz Dyck, który jednak zmarnował kilka mozolnie wypracowanych ataków.
Zwykle dobry sędzia p. Auerbach tym razem zupełnie nie dopisał, zwłaszcza w chwytaniu „spalonych”.Źródło: Wiadomości Sportowe nr 14 z 12 czerwca 1922
Tygodnik Sportowy
Przebieg gry: Z początku ataki B. B. S. V. pod bramką Cracovii, bez rezultatu, Popiel i Gintel wyjaśniają. Już w 4 min. przeprowadza trójka środkowa ataku Crac. piękną kombinację, uwieńczoną 1. goalem. Ataki bielszczan stwarzają niebezpieczne sytuacje, bez skutku. Korner dla Crac. w out. Znowu niebezpieczny moment pod bramką biało-czerwonych, niewyzyskany. Następnie atak Crac., wylot bramkarza BB., strzał Koguta w poprzeczkę do pustej bramki. Ostry skośny strzał Dycka chwyta pięknie Popiel. Chaos pod bramką Crac., niezauważony hands przez sędziego. Przebój Koguta, strzał koło słupka. Ataki Crac., centra Zimowskiego, strzały Szperlinga i Koguta, bez rezultatu. Ataki Bielska. Bardzo groźne sytuacje. Dwa strzały Kremera o mało nie przyniosły punktów. Wspaniały strzał Szperlinga chwycony. Centrę Zimowskiego chwyta Kogut voleyem i przestrzeliwuje z 4 kroków. W 24 min. otrzymuje Kogut z nad samej linji bramkowej pass do tyłu i strzela w lewy róg 2 goala. Następny ostry strzał Zimowskiego koło bramki. Korner dla Crac. obroniony. Znowu ataki Crac., strzał Szperlinga, w tym dniu świetnie dysponowanego, dołem koło słupka lewego. Wielu of’sideów obustronnych nie zauważa sędzia. Nieistniejące natomiast dyktuje. Nacisk Bielska, kornery niewyzyskane, strzał Reichla chwycony. Szperling przebija się solo mimo kilku graczy, strzał jego, jak i następny Koguta, obroniony. Rogów do pauzy 3:2 dla B. B. Pauza 2:0 dla Crac.
Po pauzie wzajemne ataki. Pewne plus nawet ma B. B. Mierzony pass Kramera po przeboju do Dycka, który przed Popielem sam z 3 kroków pudłuje. Dalsze wzajemne ataki. Korner dla Crac. w 8 min. niewyzyskany. W 17 min. zdobywa Kogut 3. bramkę. Odtąd stała i ciągła przewaga Crac., jej ataki są coraz energiczniejsze. Strzał Szperlinga znowu koło słupka. Strzał Koguta przeniesiony. Z kombinacji Kogut-Szperling strzał odbity na korner w 18 min., Zimowski z rzutu Szperlinga przestrzeliwuje. Koguta przebój bez rezultatu. Atak Bielska spudłowany pod samą bramką. Centrę Szperlinga odbija bramkarz B., Kogut przenosi ponad pustą bramką. W tej fazie gra ospała i mniej interesująca, niż przed pauzą. Strzał piękny Reymana II. dołem w prawy róg, robinzonadą broni bramkarz B. B. W 43 min. zdobywa Chruściński z zamieszania pod bramką 4 goala. Rogów po pauzie 2:0 dla Crac., łącznie 4:3 dla Crac.
Sędziował gorzej, niż zwykle, p. Auerbach.
Sport
Przegląd Sportowy
Grę rozpoczyna się pod znakiem przewagi Cracovii, która przycisnąwszy przeciwnika, uzyskuje 1-go gola przez Reymana z podania Koguta. Gra staje się teraz żywą, otwartą – w 8 m. przebój Szperlinga, niewykorzystany z powodu off-side Chruścińskiego. Obustronnie przeprowadzane ataki nie przynoszą żadnej stronie rezultatów, ataki biało czerwonych są jednak groźniejsze, w 12 m. strzał Koguta odbija się od poprzeczki, w 13 m. Reyman pudłuje na aut, taksamo Kogut w 18 m. Z kolei zagraża dwukrotnie bramce Cracovii Kramer, ale obydwa raz broni dobrze dysponowany Popiel. Następują teraz niebezpieczne sytuacje pod bramką Bielską: Chruściński łapie piłkę, odbitą przez bramkarza B.B.S.V. po strzale Reymana i podaje ją celowo, precyzyjnie do tyłu Kogutowi, który z łatwością uzyskuje drugiego goala dla Cracovii (20 m.) Niezdeprymowani Bielszczanie przeprowadzają coraz zaciętsze ataki, atoli bez skutku z braku celności strzałów, jako też częstego ustawiania się ich napastników, specjalnie Kramera, w pozycji spalonej. W 38 i 40 m. Bielecki powoduje dwukrotnie korner. Tuż przed pauzą Szperling z połowy boiska objeżdża po kolei kilku przeciwników, przedziera się pod bramkę, strzela, ale bramkarz broni.
Po pauzie wybitna przewaga Cracovii, która powinna była uzyskać cyfrowo lepszy wynik, ponieważ tyły Bielska, znużone grą, prowadzoną przed pauzą na ciężkim i oślizgłym gruncie nie mogły i teraz zupełnie wytrzymać tempa, a pojedynczy ich gracze (Dlabać) prawie że statystują. Cracovia zanadto stanowczo forsuje skrzydła, Bielsko zaś po pauzie stwarza parę zaledwie groźnych sytuacyj, wypracowanych dzięki wysiłkom Dycka. Zwycięskie punkty osiągają w 20 m. z podania Chruścińskiego Kogut oraz w 41 m. Chruściński z centry Zimowskiego. Na podkreślenie zasługuje przeprowadzona b. ładnie w 25 m. kombinacja Kogut-Szperling, uwieńczona jedynie kornerem. Z graczy na pierwszy plan wybił się Fryc, lepszy w tym dniu od Gintla, Szperling, który jednak miał zadanie b. łatwe z takim przeciwnikiem jak Dlabać, oraz Popiel.
Sędzia p. Auerbach nie mógł się uporać ze spalonymi, pozatem wytknąć mu należy nieznajomość przepisu, iż przy rzucie neutralnym dotknięcie piłki przez gracza, zanim ona spadnie na ziemię, ma być karane rzutem wolnym.
Ilustrowany Kuryer Codzienny
„B. B. S. V.” niegdyś klub wcale silny, z chwila gdy Wiedeń przestał zasilać jego drużynę graczami pierwszorzędnymi, musiał siłą faktu zejść do poziomu przeciętnego klubu prowincjonalnego. Starzy i rutynowani gracze jak Dlabacz, Stűrmar, Reidert i inni obecnie nie przedstawiają prawie żadnej wartości bojowej, a ponieważ oni są nadal jeszcze kręgosłupem tej drużyny — niema ładnej nadziei podniesienia się jej poziomu sportowego.
Gra wczoraj toczyła się w dniem tempie — szczególnie przed pauzą ataki Cracovii były b. ładnie przeprowadzane, brak jednak celnych strzelców był istotnie przyczyną, iż Cracovia nie zaznaczyła swej przewagi znaczniejszą ilością bramek.
Nowy Dziennik
Z Bielszczan tylko Reichert imponował nadzwyczajnie precyzyjnem podawaniem piłki atakowi i niewzruszonym spokojem, zresztą żaden z graczy nie zasługuje na wzmiankę, grali poniżej poziomu swej klasy.
Tak przed, jak i po pauzie B. B. S. V, zdołała przeprowadzić kilka nie bardzo udolnych ataków, rozbijanych przeważnie już przez Gintla. Popiel miał mało sposobności do popisu.
1922-02-19 Pogoń Katowice - Cracovia 2:8 1922-02-26 Cracovia - Pogoń Katowice 5:0 1922-03-04 Union Žižkov - Cracovia 2:1 1922-03-05 Slavia Praga - Cracovia 5:0 1922-03-12 Cracovia - Jutrzenka Kraków 8:0 1922-03-19 BBSV Bielsko - Cracovia 0:3 1922-03-25 Cracovia - Moravská Slavia Brno 4:3 1922-03-26 Cracovia - Moravská Slavia Brno 1:3 1922-04-02 Wisła Kraków - Cracovia 1:1 1922-04-09 Cracovia - Sturm Bielsko 3:0 1922-04-16 Cracovia - Törekvés Budapeszt 1:3 1922-04-17 Cracovia - Törekvés Budapeszt 2:0 1922-04-23 Cracovia - Makkabi Kraków 0:1 1922-04-30 Jutrzenka Kraków - Cracovia 2:3 1922-05-07 Pogoń Lwów - Cracovia 3:0 1922-05-08 Lechia Lwów - Cracovia 0:11 1922-05-21 Cracovia - Jutrzenka Kraków 4:0 1922-06-04 Cracovia - Budapesti TC 1:1 1922-06-05 Cracovia - Union Žižkov 0:1 1922-06-11 Cracovia - BBSV Bielsko 4:0 1922-06-18 Sturm Bielsko - Cracovia 0:6 1922-06-25 Cracovia - Wisła Kraków 2:1 1922-06-29 Makkabi Kraków - Cracovia 1:8 1922-07-08 SK Hodonín - Cracovia 2:2 1922-07-09 Moravská Slavia Brno - Cracovia 0:0 1922-07-29 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 2:8 1922-07-30 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 0:7 1922-08-05 Cracovia - Vasas Budapeszt 1:4 1922-08-06 Cracovia - Vasas Budapeszt 0:1 1922-08-12 WKS Lublin - Cracovia 1:7 1922-08-13 WKS Lublin - Cracovia 0:6 1922-08-15 Cracovia - Slavia Koszyce 2:0 1922-08-19 Cracovia - Budapesti TC 2:1 1922-08-20 Cracovia - Budapesti TC 1:0 1922-08-27 Pogoń Lwów - Cracovia 3:2 1922-09-02 BBSV Bielsko - Cracovia 2:1 1922-09-03 BBSV Bielsko - Cracovia 0:0 1922-09-10 Cracovia - Pogoń Lwów 4:1 1922-09-17 Cracovia - Makkabi Kraków 1:0 1922-09-23 Cracovia - Admira Wiedeń 4:3 1922-09-24 Cracovia - Admira Wiedeń 2:0 1922-10-08 Cracovia - Jutrzenka Kraków 3:0 1922-10-14 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 1:3 1922-10-15 Cracovia - Floridsdorfer Wiedeń 6:1 1922-10-22 Polonia Warszawa - Cracovia 3:3 1922-10-29 Warta Poznań - Cracovia 1:2 1922-11-12 Cracovia - Wawel Kraków 0:2 1922-11-19 Cracovia - Krakowianka Kraków 6:1 1922-11-26 Makkabi Kraków - Cracovia 0:1 1922-12-31 Servette Genewa - Cracovia 1:1