1917-07-08 Cracovia - Olimpia Kromieryż 14:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Najwyższe w historii zwycięstwo Cracovii w meczach międzynarodowych.


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 8 lipca 1917, 17:30

Cracovia - Olimpia Kromieryż

14
:
1

(4:1)



Herb_Olimpia Kromieryż


Skład:
Przeworski
Dąbrowski II
Grabowski
Majcherczyk
Cikowski
Strycharz
Śliwa
Schneider
Kałuża
Kisielewski II
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki
Cikowski
Schneider x2
Kałuża x6
Kisielewski II x4
Sperling


moment z gry
moment z gry
drużyna Cracovii

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Sędzia

Według zapisu w kronikach Cracovii sędzią był Wojakowski, w relacji "IKC" podano jednak, że był nim Józef Lustgarten.

Zapowiedź meczu

"Cracovia i czeska »0lympia«." -
Czas

Cracovia i czeska »0lympia«.

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
Po długoletniej pauzie, spowodowanej zakazem gry przeciw drużynom czeskim, nie należącym do austryackiego państwowego Związku piłki nożnej, nawiązała »Cracovia« ponownie stosunki sportowo z klubami czeskimi, które podczas wojny przystąpiły do Związku. W niedzielę dn. 8 bm. przyjeżdża do Krakowa na zawody drużyna F. K. »0lympii «z Kromieryża. Publiczności krakowskiej znane są dobrze zalety drużyn czeskich. Uchodziły one zawsze, pomimo bojkotu, za należące do najwybitniejszych przedstawicieli aportu footbalowogo na kontynencie. Cechuje je przy nadzwyczajnej szybkości, przyziemne krótkie podawanie, doprowadzane w niektórych klubach czeskich do doskonałości, pozwalającej im potykać się zwycięsko z zawodowemi drużynami angielskiemi. Zalety te posiada i niedzielny przeciwnik »Cracovii«. Jak rezultaty wykazują jest »Olympia« obecnie najlepszym klubem morawskim. Zwyciężyła w tym sezonie wszystkich {przeciwników bijać między innymi S. K. Ołomuniec 6:0, S. K. . Morawię 13:0, S. K. Kromieryż 9.0. Bilety na zawody są do nabycia u Drobnera plac Szczepański i u A.Weissmanna ul.Szewska 13.
Źródło: Czas 4 lipca 1917


"Matche „Cracovii” z „Olypmpią”." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Matche „Cracovii” z „Olypmpią”.

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Po długoletniej pauzie, spowodowanej zakazem gry przeciw drużynom czeskim, me należącym do austryackiego państwowego związku piłki nożnej, nawiązała „Cracovia" ponowne stosunki sportowe z klubami czeskiemi, które podczas wojny przystąpiły do związku. W niedzielę, dnia 8 lipca, przyjeżdża do Krakowa na zawody drużyna F, K. Olympii z Kromieżyna. Publiczności krakowskiej znane są sobrze zalety drużyn czeskich. Cechuje je przy nadzwyczajnej szybkości, przy siennie krótkie podawanie, doprowadzane w niektórych klubach czeskich do doskonałości, pozwalające im potykać się zwycięsko z zawodowemi drużynami angielskimi. Zalety te posiada i niedzielny przeciwnik „Cracovii“. Jak rezultaty wykazuję, jest „Olympia" obecnie najlepszym klubem morawskim, Zwyciężyła w tym sezonie wszystkich przeciwników, bijąc między innymi S. K. Ołomuniec 6:0, S. K. Moravie 13:0, S. K. Kromieryż 0:0
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 184 z 6 lipca 1917


Czas

Nieprawdziwa informacja o odwołaniu meczu w dzienniku Czas
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Czas 8 lipca 1917


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Match „Cracovii” z czeską „Olympią" odbędzie się dzisiaj w niedzielę o godzinie 5 i pół bez względu na pogodę.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 187 z 9 lipca 1917


Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W przeddzień odwołane zawody piłkowe, ostatecznie odbyły się: Publiczność, stęskniona za wrażeniami sportowemi, mimo mylnych wiadomości i zapowiadającej się ulewy, przybyła tłumnie.

Z graczy Olympii przybyło dziesięciu członków, przez co odrazu przewaga była po stronie krakowskiej. Jednakowoż wynik trzeba przypisać przedewszystkiem wielkiej przewadze Cracovii w grze kombinacyjnej i widocznym, stałym, celowym training'om. Przeciwnik nie jest tak słaby, jakby można wnosić z wyniku. Przeciwnie, umie doskonale osadzać piłkę na miejscu, umie ją podawać i prowadzić. Bramkarz w pierwszej połowie grał nawet bardzo bacznie i szczęśliwie, odpierając z dużą umiejętnością brawurowe ataki Cracovii.

W pierwszej połowie klub krakowski uzyskał 4:1, przyczem jedyny goal na rzecz gości zrobiony był przez własnego gracza Cracovii w pewnym momencie.

W drugiej połowie atak Cracovii przebijał się z łatwością przez pomoc Olympii, której brakowało środkowego pomocnika. "Oblężenie" bramki zamieniło się w regularne i wytrwałe. Każdy niemal z graczy Cracovii miał sposobność zrobienia goala. Te sukcesy Cracovii popierała w całej pełni chaotyczna gra przeciwników, całkowicie zdetonowanych przygniatającą przewagą klubu krakowskiego.

Szkoda, że trudności, wynikające ze stanu wojennego, nie pozwalają Cracovii sprowadzać pierwszorzędnych klubów czeskich i niemieckich, i że musi poprzestawać na tem, co można zdobyć.

Obecna forma Cracovii pozwala przypuszczać - że spotkania krakowskiego klubu z mistrzowskiemi drużynami obcemi dostarczałyby niezwykłych sensacyi sportowych.

Ostateczny wynik 14:1 jest tylko stwierdzeniem pierwszoklasowości klubu krakowskiego, który nadto gra obecnie pod każdym względem teatr. Sędziował bardzo dobrze i bacznie p. Lustgarten.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 188 z 10 lipca 1917


Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane
Duże zaciekawienie wśród sportowców krakowskich wywołał match, rozegrany ubiegłej niedzieli pomiędzy Cracovią, a czeską "Olympią".

Z graczy Olympii przybyło dziesięciu członków, przez co odrazu przewaga była po stronie krakowskiej. Jednakowoż wynik (14:1 na korzyść Cracovii) trzeba przypisać przedewszystkiem wielkiej przewadze Cracovii w grze kombinacyjnej i widocznym, stałym, celowym training'om. Przeciwnik nie jest tak słaby, jakby można wnosić z wyniku. Przeciwnie, umie doskonale osadzać piłkę na miejscu, umie ją podawać i prowadzić. Bramkarz w pierwszej połowie grał nawet bardzo bacznie i szczęśliwie, odpierając z dużą umiejętnością brawurowe ataki Cracovii.

W pierwszej połowie klub krakowski zyskał 4:1, w drugiej atak Cracovii przebijał się z łatwością przez pomoc Olympii, której brakowało środkowego pomocnika. "Oblężenie" bramki zamieniło się w regularne i wytrwałe. Każdy niemal z graczy Cracovii miał sposobność zrobienia goala. Te sukcesy Cracovii popierała w całej pełni chaotyczna gra przeciwników, całkowicie zdetonowanych przygniatającą przewagą klubu krakowskiego.

Ostateczny wynik 14:1 jest tylko stwierdzeniem pierwszoklasowości klubu krakowskiego.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 29 z 21 lipca 1917


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 190 z 10 lipca 1917