1917-09-02 Cracovia - SC Donaustadt 4:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 2 września 1917

Cracovia - SC Donaustadt

4
:
1

(3:0)



Herb_SC Donaustadt


Skład:
Halpern
Gintel
Grabowski
Strycharz
Cikowski
Majcherczyk
Śliwa
Poznański
Kałuża
Dąbrowski I
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Wacław Wojakowski z Krakowa

bramki Bramki
Poznański
Kałuża
Sperling x2


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Mistrzowska drużyna wiedeńska drugiej klasy, której wyniki podał "Fremdenblatt", przypuszczając, że z łatwością zwycięży w Krakowie - przedstawiła się dobrze. Są to gracze już zrośnięci z piłką, którą prowadzili przeważnie przez centrum napadu, gracze, doskonale biegający i wybornie się oryentujący. Grę graczy wiedeńskich cechował spokój i szlachetność, niemniej jednak bezwzględna pewność wyższości, co też zdaje się zgotowało im porażkę. Temu przypisać trzeba, że "Cracovia" bez szczególnego wysiłku górowała nad "Donaustadt" w pierwszej połowie zarówno precyzyą ataku, jak i szybkością tempa.

W 10 minucie skrzydłowy lewy "Cracovii" Sperling znakomicie podprowadził piłkę tuż pod bramkę i odbitą przez obrońcę wiedeńskiego, wybornie wstrzelił do siatki. Tensam gracz w pięć minut później piłkę podaną z centrum silnym strzałem ze znacznej odległości wpakował w bramkę przeciwników. W 27 minucie centrowy ataku "Cracovii" Kałuża doskonałym, niespodziewanym strzałem głową zdobył dla "Cracovii" trzeciego gola. Wszystkie ataki wiedeńskich gości spełzły na niczem, sparaliżowane przez znakomitą obronę lub mistrzowsko odbite przez bramkarza. Pierwsza połowa 3:0.

W drugiej połowie drużyna "Donaustadt" wniosła ogień do gry, która rozpaliła się zarówno pod względem tempa, jak i zaciętości. Goście chcieli wyrównać różnicę i z furyą atakowali. Uporczywość, konsekwencya, jak również świetne kombinacye doprowadzały coraz częściej do niebezpiecznych pozycyi pod bramką "Cracovii". Kornery jeden za drugim znamionowały ostry atak i ostrą obronę. W 16 minucie po pauzie, po zajadłym ataku, centrowy "Donaustadt" zdobywa gola dla swego klubu, co też powitano gromkim oklaskiem. Nadzwyczajnie sprawiała się pomoc i obrona Wiedeńczyków.

Z kolei "Cracovia" przypuszcza szturm po szturmie. Dwukrotnie prawy łącznik ataku Poznański i lewy łącznik z doskonałego podania centrowego, który pracował wzorowo dla klubu, idą w pojedynkę na bramkę, lecz strzelają zbyt daleko, bez wyniku, aż wreszcie Poznański wspaniale podprowadza piłkę i w 30 minucie zdobywa czwartego gola dla klubu krakowskiego. Pochwały należą się dla doskonałej obrony.

Dalsza gra pozostała bez wyniku.

"Cracovia" odniosła tem samem piękne zwycięstwo, które zapewne wywoła wrażenie w świecie sportowym wiedeńskim.

Sędziował wzorowo p. Wojakowski.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 245 z 5 września 1917


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W niedzielę rozegrały się na Błoniach zawody w piłkę nożna pomiędzy "Cracovią" a wiedeńskim klubem "Donaustadt". Drużyna krakowska zwyciężyła w stosunku 4 do 1; wartości tego zwycięstwa nie należy jednak zbytnio przeceniać, gdyż "Donaustadt" nie jest klubem pierwszorzędnym. W każdym razie "Cracovia" okazała dużo temperamentu i dobrej techniki, a niektóre momenty gry świadczyły nawet o wysokiej klasie kilku graczy drużyny. Gra Wiedeńczyków była dobrze wyrównana i zupełnie sportowa: brakowało im tylko stanowczości i szybkiej oryentacyi.
Źródło: Czas nr 408 z 4 września 1917


"Zwycięstwo "Cracovii"" -
Nowa Reforma

Zwycięstwo "Cracovii"

Pierwsza relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W czasie niedzielnych zawodów w piłkę nożną w Krakowie pobiła "Cracovia" wiedeński klub "Donaudstadt" w stosunku 4:1. W "Cracovii" odznaczyli się pp.: Sperling, Kałuża i Poznański
Źródło: Nowa Reforma nr 408 z 4 września 1917



Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.3
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 246 z 4 września 1917