1917-06-03 Cracovia - Pogoń "Wojskowa" Lwów 1:1
(Przekierowano z 1917-06-03 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1)
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
|
![]() Kraków, niedziela, 3 czerwca 1917, 17:00
(0:1)
|
|
Skład: Przeworski Dąbrowski II Grabowski Śliwa Cikowski Strycharz Sperling Schneider Kałuża Kisielewski II Dobrzański Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Ignacy Rosenstock z Krakowa
|
Skład zespołu Cracovii
Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.
Zapowiedź meczu
Czas
„Cracovia“.
Po pokonaniu nie zwykłych trudności, udało się K. S. »Cracovia« zestawić program sezonu footballowego, który zainaugurowany zostanie w niedzielę d. 3 czerwca matchem footballowym z lwowską »Pogonią«. Zawody z »Pogonią« i w czasach pokojowych stanowiły senzacyę sportową, gdyż współzawodnictwo klubów lwowskich i krakowskich, pobudzało graczy do największych wysiłków. Goście lwowscy znani są z dużego tempa i gry pełnej temperamentu. Skład dzisiejszej drużyny »Pogoni« daje rękojmię, że występ niedzielny co najmniej będzie stał na poziomie przedwojennym. Zarząd „Pogoni«, korzystając z pobytu wybitnych graczy we Lwowie, przysyła do Krakowa drużynę, w której spotykamy najwybitniejsze siły sportu footballowego. I tak w środku ataku gra p. Burger z Fűrth, bez wątpienia najlepszy gracz państwa niemieckiego, uczestnik »olimpiady« w Sztokholmie, którego nazwisko łączy się stale z drużyną reprezentacyjną niemiecką. Na prawym łączniku gra Fodor z budapeszteńskiego »Magyar Atletikai Clubu«, brał również udział w Sztokholmie w drużynie węgierskiej. Środkowym pomocnikiem jest Oppenheim z Vienny, wielokrotny »internacyonał« wiedeński i austryacki; prawym pomocnikiem Ropas z Gracu, gracz, niezmiernie pracowity; w bramce Blaschke z praskiej Sparty, na lewym łączniku wreszcie słynny Singer, były członek »Cracovii«, obecnie członek wiedeńskich Amatorów, którego krakowska publiczność nie prędko zapomni. Bilety, po znacznie w przedsprzedaży zniżonych cenach, już do nabycia w magazynie R. Drobnera, plac Szczepański, i u p. A. Weissmanna ul. Szewska 13.
Źródło: Czas nr 246 z 30 maja 1917
Krakauer Zeitung
Źródło: Krakauer Zeitung 1 czerwca 1917
Czas
Math footballowy
Zapowiedziany na niedzielę 3 b. m. match foootballowy między „Pogonią” ze Lwowa a „Cracovią” wzbudził, jak o tem świadczy dotychczasowy pokop biletów, niezwykłe zainteresowanie. Tłumaczy się ono układem. drużyny „Pogoni”, która wystąpi z graczami z Budapesztu, Wiednia, Pragi i Niemiec. W składzie „Cracovii” będzie paru wybitnych graczy z czasów pokojowych: drużyna krakowska jednak będzie musiała dołożyć wszelkich sił, aby z tak silnym przeciwnikiem „wyjść” z honorem . Początek zawodów, które odbędą się bez względu na pogodę o g. 5-tej pop.
Źródło: Czas 2 czerwca 1917
Nowa Reforma
Zawody piłką nożną
Zapowiedziany na niedzielę, 3 b. m., match footballowy między »Pogonią« ze Lwowa a »Cracovią«, wzbudziły, jak o tern świadczy dotychczasowy pokup biletów, niezwykle zainteresowanie. Tłomaczy się ono składem drużyny »Pogoni«, która wystąpi z graczami z Budapesztu, Wiednia, Pragi i Niemiec. W składzie »Cracovii« ujrzymy kilku wybitnych graczy z czasów pokojowych, ale drużyna krakowska będzie musiała dołożyć wszelkich sił, aby z tak silnym przeciwnikiem wyjść z honorem. Początek zawodów. które odbędą sic bez względu na pogodę, o godzinie 5 po południu.
Źródło: Nowa Reforma nr 252 z 2 czerwca 1917
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zawody w piłkę nożną pomiędzy „Cracovią” a lwowską „Pogonią" które rozegrają się w dniu dzisiejszym, budzą ogólne zainteresowanie. Lwowska „Pogoń” wystąpi z graczami graczami z Budapesztu, Wiednia, Pragi i Niemiec. Początek zawodów o godz. 5 po południu bez względu na pogodę.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 4 czerwca 1917
Opis meczu
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Po trzech latach przymusowej stagnacyi portowej przybyła pierwsza drużyna footbalowa do Krakowa. Wedle starej tradycyi "Cracovii", troskliwie przez nią utrzymywanej, sezon rozpoczęła druż. pol. - tym razem "Pogoń" ze Lwowa. "Pogoniacy", jak ich pospolicie nazywają, mają już ustaloną sławę drużyny polskiej zgranej, w doskonałem tempie i technice, to też matche z nimi należą do bardzo ciekawych i emocyonujących. Dziś skład "Pogoni" ma charakter nawskroś międzynarodowy, a nie polski - ale to kładzie się już na karb wojny, która zmusiła wielu Lwowian do opuszczenia grodu nad pełtwiańskiego, a naodwrót, wielu Niemców i Czechów sprowadziła do stolicy Galicyi.
Z taką "międzynarodową" "Pogonią" zmierzyła się wczoraj "Cracovia" - ta "Cracovia", która doskonałą, a nawet pierwszorzędną drużynę zswych członków złożyć może również... na froncie.
Toteż zdawało się, że zwycięstwo lub też nierozegrana przypadnie "Cracovii" w udziale.
Tymczasem "Cracovia" w dorywczym składzie grała nadzwyczajnie. Od początku do końca zawodów było widać przewagę "Cracovii", której napad prawie bez przerwy atakował bramkę gości. I mimo, że sporadyczne ataki "Pogoni" uwieńczone zostały sukcesem, należy stwierdzić, iż "Cracovia" tak pod względem tempa, kombinacyi i techniki górowała nad "Lwowiakami". Pauza przyniosła wynik 1:0 na korzyść "Pogoni". Po przerwie tempo gry jeszcze bardziej się wzmogło a dzielny atak "Cracovii", którego duszą był nieoceniony Kowalski, nastręczał wiele pracy bramkarzowi "Pogoni", wykazującemu wiele przytomności i wprawy. Pod koniec zawodów celny strzał Kowalskiego wyrównał grę. Wynik 1:1 jest nawet zaszczytny dla "Cracovii", która bez treningu i należytego składu zdołała oprzeć się graczom pod każdym względem wytrawnym, a nadewszystko fizycznie silniejszym. Sędzią był p. Rosenstock.Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 153 z 5 czerwca 1917
Krakauer Zeitung
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 155 z 5 czerwca 1917