1931-11-29 Czarni Lwów - Cracovia 2:0
|
Liga , 22 kolejka Lwów, Stadion Czarnych Lwów za rogatką Stryjską, niedziela, 29 listopada 1931, 11:30
(1:0)
|
|
Skład: Arendt Ficek Lemiszko Igla Olejniczak K. Piłat Ostrowski Makuch J. Reyman Koch Drzymała Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Jan Stronczek z Katowic
|
Skład: A. Malczyk Lasota Filipkiewicz K. Seichter Chruściński Stiasny Kubiński S. Malczyk Kępiński Piątkiewicz A. Zieliński Ustawienie: 2-3-5 |
Mecze tego dnia: | ||
1931-11-29 Cracovia II - Olsza 2:7 |
Opis meczu
Przegląd Sportowy
Cracovia: Malczyk; Lasota, Filipkiewicz; Seichter, Chruściński, Stiasny; Kubiński, Malczyk II, Piątkiewicz, Kępiński, Zieliński.
Ostatnie zawody ligowe we Lwowie odbyły się w ciężkich warunkach przy kilkunastostopniowym mrozie i ostrym zimnym wietrze. Boisko Czarnych było względnie dobre, jedynie zamarzłe grudy utrudniały grę przyziemną.
Czarni odnieśli zasłużone zwycięstwo mając przez cały czas przewagę, która szczególniej po przerwie przybrała jaskrawe formy. Zwycięstwo mieli oni do zawdzięczenia lepszej kondycji fizycznej, która pozwoliła im też z łatwością przetrzymać do końca pełne tempo. Poza tem grała drużyna gospodarzy bardzo ambitnie z zapałem i równomiernie, stosując jak zwykle prawie wyłącznie system dalekich podań i energicznych biegów.
W przeciwieństwie do Czarnych, Cracovia grała bardzo nierównomiernie.
Technicznie prezentowali się młodzi gracze Cracovii wcale dobrze, a rzucała się w oczy przedewszystkiem pewna gra głową – zaleta, której brak niestety, większości piłkarzy lwowskich.
Gospodarze skorzystali ze sposobności, by wypróbować kilku młodych graczy. Wstawiono przedewszystkiem nową trójkę obronną. Eksperyment całkowicie się udał. Arendt w bramce nie miał wprawdzie zbyt trudnych strzałów, dawał sobie jednak w każdej sytuacji dobrze radę, broniąc pewnie i odważnie. Lemiszko i Ficek w obronie, popisywali się dalekim wykopem, zupełnie dobrym taklingiem, a pozatem grali energicznie i szybko.
Gra Olejniczaka na środku pomocy zupełnie wystarczała, by szachować pociągnięcia przeciwnika. Z bocznych pomocników lepszy był bezsprzecznie Piłat, który dawał sobie doskonale radę z niebezpieczną parą Malczyk, Kubiński. Igla przeciętny.
Napad grał tym razem szybko i ruchliwie. Makuch uwijał się po całem boisku, nieźle dostosowując się do spokojnego Reymana. Koch rwał jak zwykle żywiołowo naprzód w czem sekundował mu również Drzymała. Kossowski na prawem skrzydle mierny.
Cracovia miała, jak już wspomnieliśmy, nierówne siły. Zaliczamy do nich przedewszystkiem Lasotę, który z biegiem czasu grał coraz słabiej. Filipkiewicz był od pierwszej chwili mniej pewny. Malczyk w bramce wywiązywał się naogół ze swojego zadania. Z pomocy Chruścińskiemu w drugiej połowie zabrakło widocznie sił, powolnie startował do piłki i dawał się łatwo omijać. Seichter miał obok dobrych okresów wiele mniej udanych. Stiasny po drugiej stronie boiska przeciętny.
Atak Cracovii chwilami grał bardzo ładnie, umiejętność jego kończyła się jednak z chwilą, gdy znalazł się w pobliżu pola karnego.
Malczyk i Kubiński początkowo walczyli ambitnie i byli też głównymi inicjatorami ofensyw, później jednak widocznie się zniechęcili. Zieliński na lewem skrzydle nieźle dawał sobie radę z fizycznie silniejszym przeciwnikiem.
Gra prowadzona była prawie przez cały czas w ostrem tempie.
W pierwszej połowie urozmaicały ją zmienne ataki, przyczem jednak Czarni byli stroną bardziej agresywną, wykorzystując wsparcie, jakie dawał im silny wiatr. Obie strony nie pozwoliły wykorzystać dogodnych sytuacyj, przyczem gospodarze mieli ich znacznie więcej.
Dopiero pod koniec pierwszej połowy uzyskuje Drzymała dalekim ukośnym strzałem niespodziewanie pierwszą bramkę. Dalsze minuty mijają bez rezultatu.
Oczekiwana po przerwie ofenzywa Cracovii, mającej teraz za sobą wiatr nie następuje. Czarni zachęceni sukcesem, coraz mocniej spychają przeciwnika na jego połowę. Napad lwowian raz poraz posuwa się pod bramkę, tembardziej, że obrona krakowska nie jest już tak pewna.
Przewaga Czarnych staje się coraz większa, to też w pewnym momencie Koch otrzymawszy górną piłkę, pakuje ją ponad bramkarzem do siatki. Cracovia zrywa się wprawdzie do kontrakcji, jednak trwa ona bardzo krótko i nie zmienia rezultatu.
Sędziował dobrze p. Stronczek z Górnego Śląsku, który może zbyt często przepuszczał spalone.
Raz, dwa, trzy
Inna rzecz, że o wykorzystanie wszystkich możliwości w spotkaniu tern nie było łatwo. Kilkunastostopniowy mróz, ustawicznie dmiący silny wiatr, tudzież zmarznięte boisko, to wszystko stwarzało atmosferę, która do wszystkiego raczej nadawała się, aniżeli do piłkarskiego spotkania o punkty. Toteż nie można się dziwić, że uciążliwym tym warunkom nie potrafili sprostać młodzi, niezbyt jeszcze w ciężkich bojach zaprawieni gracze Cracovii, którzy na domiar złego w pierwszej połowie, grając przeciw wiatrowi, po przerwie w zupełności byli wyczerpani. Czarni, którzy tym razem wystąpili z rezerwowymi w miejsce Kasprzaka, Chmielowskiego i Czyżewskiego, z Olejniczakiem na środku pomocy, jako całość przedstawiali się pod każdym względem korzystnie, stosując jedyny możliwy w danych warunkach system szybkich i dalekich podań i raz po raz dochodzili do bramki Cracovii, dając sporo zatrudnienia trójce obronnej, której szczególnie do przerwy asystowała pomoc, niecelność strzałowa jednak, tudzież liczne przeszkody jakie stwarzał zmarznięty i nierówny teren spowodowały, że do efektu bramkowego Czarni dochodzili tylko z trudem i to jedynie dwa razy w ciągu spotkania.
Cracovia w tym okresie obok pracy defenzywnej w napadzie nie wiele miała do powiedzenia. Wprawdzie w polu gra kombinacyjna napadu mogła zadowolić poza linją pola karnego goście w nielicznych tylko wypadkach dochodzili, tu zaś w zupełności zawodzili pod względem wykończenia swoich akcyj. W drugiej połowie Cracovia jest już zupełnie znużona i tem bardziej uwidacznia się przewaga Czarnych. W szczególności pomoc Cracovii całkowicie upada na sitach i borykając się ciągle na tyłach w zupełności się nie troszczy o współpracę i tak z niezbyt groźnym własną linję napadu, toteż zwycięstwo Czarnych w zupełności nie jest zagrożone, a kwestją do ostatniej chwili jest jedynie tylko stosunek bramek. Strzelcami w tem spotkaniu byli Koch i Drzymała.
W szeregach Cracovii zadowolił Malczyk w bramce w obronie Zachemski, w napadzie para Kubiński Malczyk II, z pozostałych Seichter i Chruściński jedynie. stali na wysokości zadania.
Zespół Czarnych był wyrównany bez słabych punktów i wyróżniał się nieprzeciętną pracowitością.
Czarni: Arondt, Ficek, L-miszka, Igła, Olejniczak, Piłat, Kossowski, Makuch, Reyman II, Koch i Drzymała.
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Cracovia: Malczyk, Zachemskl, Filipkiewicz, Seichter. Chruściński, Stiasny, Kubiński, Malczyk II, Piątkiewicz, Kępiński, Zieliński
Czarni: Arendt, Ficek, Lemiszka. Igła, Olejniczak, Piłat, Kossowski, Makuch, Rejman II, Koch. Drzymała.
Ostatnie zawody ligowe, rozebrane w bieżącym sezonie na gruncie lwowskim nie cieszyły się względami atmosfery. Dotkliwy mróz, dochodzący za miastem do kilkunastu stopni, silny wiatr, tudzież zamarznięte boisko w wysokim stopniu utrudniały grę, stawiając drużynom daleko Idące wymagania.
Z ciężkiego zadania lepiej wywiązała się drużyna miejscowych, która zwłaszcza kondycyjnie potrafiła się dostosować do uciążliwych warunków Drużynę Czarnych cechowała ponadto nieprzeciętna ofiarność i wola zwycięstwa, to też od pierwszych minut zyskali oni znaczną przewagę, która z każdą chwilą wzrastała i bez przerwy utrzymała się do końca spotkania.
Cracovia grała technicznie dobrze, mając jednak w pierwszej połowie wiatr przeciw sobie zupełnie filę wyczerpała, tak, te po przerwie w nielicznych tylko okresach wychodziła poza własną połowę.
Szczególnie nie wytrzymała tempa pomoc, pozostawiając linję ataku całkowicie swojemu losowi To też nic dziwnego, że napad ten nie zdołał często dochodzić do akcji, a jeżeli miał sposobność ku temu, to jedynie w polu jako tako wywiązywał się ze swego zadania, podczas gdy w pozycjach podbramkowych ani nie umiał stworzyć, ani tern mniej wykorzystać sytuacyj.
Z poszczególnych graczy zadowolił jedynie Malczyk w bramce, Zachemski w obronie, tudzież prawa strona napadu Kubiński i Malczyk II. Z pozostałych Filipkiewicz i Seichter grali nierównomiernie, Chruściński zadowolił jedynie przez 45 minut, reszta zaś naogół zawiodła.
Czarni grali ofiarnie i skutecznie, szybkiemi dalekiemi podaniami stwarzając ustawicznie groźne sytuacje podbramkowe dla Cracovii. Przy lepszej orientacji pod bramką i celności strzałów, tudzież mniej dotkliwem zimnie zwycięstwo Czarnych cyfrowo wypad loby stanowczo daleko wyżej. Szczególnie dobrze trzymali się w szeregach zwycięzców rezerwowi w trójce obrony, bardzo pracowita była pomoc z Olejniczakiem w środku, w napadzie zaś najlepiej wypadła gra Rejmana, Kocha i Drzymały.
Gra toczyła się w szybkiem tempie, jednak zamarznięty nierówny teren utrudniał, a nawet uniemożliwiał dokładność akcji i skuteczność strzałów. Piłka raz po raz odbijała się od zamarzniętych kępek, przyjmując zupełnie inny kierunek, aniżeli to było zamierzeniem graczy. Jedynym dorobkiem były dwie bramki uzyskane dla Czarnych przez Drzymałę, w pierwszej połowie i Kocha po komorze w drugiej połowie.
1931-01-11 Cracovia - Podgórze Kraków 4:4 1931-01-25 Cracovia - Legia Kraków 11:0 1931-02-08 Cracovia - Zgoda Bielszowice 11:1 1931-02-22 Cracovia - 06 Załęże 7:4 1931-03-01 Cracovia - Iskra Siemianowice 5:2 1931-03-08 Cracovia - AKS Królewska Huta 5:2 1931-03-15 Cracovia - Soła Oświęcim 20:0 1931-03-22 Cracovia II - Polonia Kraków 2:0 1931-03-22 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2 1931-03-29 Cracovia - Czarni Lwów 3:1 Plik:Patria Kraków herb.png 1931-03-29 Cracovia II - Patria Kraków 9:5 1931-04-06 Cracovia - III Kerület Budapeszt 0:1 1931-04-12 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1 1931-04-18 Polonia Karwina - Cracovia 1:10 1931-04-19 SK Moravská Ostrava - Cracovia 0:2 1931-04-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:4 1931-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1 1931-05-10 Częstochowa - Cracovia 2:8 1931-05-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:4 1931-05-24 Pogoń Lwów - Cracovia 0:0 1931-05-25 Wisła Kraków - Cracovia 3:4 1931-05-31 Warszawianka Warszawa - Cracovia 6:1 1931-06-03 KS Rybnik - Cracovia 1:0 1931-06-07 Cracovia - Warta Poznań 1:2 1931-06-21 Lechia Lwów - Cracovia 1:3 1931-06-28 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 4:1 1931-07-12 Cracovia - Hakoah Wiedeń 1:3 1931-08-02 Soła Oświęcim - Cracovia 4:4 1931-08-08 Cracovia - Lechia Lwów 2:1 1931-08-16 Legia Warszawa - Cracovia 3:1 1931-08-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1 1931-09-06 Wisła Kraków - Cracovia 1:2 1931-09-17 17 pp - Cracovia 0:5 1931-09-20 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:0 1931-09-27 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1 1931-10-04 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:4 1931-10-10 Hakoah Bielsko - Cracovia 0:4 1931-10-11 RKS Czechowice - Cracovia 1:7 1931-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 4:2 1931-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 1:1 1931-11-08 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:2 1931-11-11 Cracovia - Wawel Kraków 3:1 1931-11-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:2 1931-11-22 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2 1931-11-29 Cracovia II - Olsza 2:7 1931-11-29 Czarni Lwów - Cracovia 2:0
1931 Czarni Radom - Cracovia 1:5