1931-08-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1
|
Liga , 14 kolejka Poznań, stadion Warty przy ul. Rolnej, niedziela, 30 sierpnia 1931, 17:00
(2:0)
|
|
Skład: Fontowicz Śmiglak G. Scherfke Sroka Wojciechowski Przykucki Radojewski Banaszkiewicz F. Scherfke Knioła Andrzejewski Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Artur Marczewski z Łodzi
|
Skład: Otfinowski Lasota Filipkiewicz Stiasny Chruściński Mysiak Kubiński Mitusiński W. Zieliński K. Poświat Sperling Ustawienie: 2-3-5 |
Mecze tego dnia: | ||
1931-08-30 Cracovia II -Wawel Kraków 1:2 |
Opis meczu
Przegląd Sportowy
Świetna gra Warty. Szerfke strzelcem 4 bramek. Goście załamani
Cracovia nie ma szczęścia z Wartą, przegrywa bowiem z zielonymi piąte już z rzędu spotkanie. O ile jednak poprzednie spotkania były porażkami, to dzisiejszy wynik poznański był dotkliwą i bolesną klęska biało-czerwonych.
Cracovia, która stanęła na boisku Warty, byłą cieniem dawnej świetnej Cracovii. Pozostał jej jedynie piękny styl, miękka i kombinacyjna gra, tricki Szperlinga i Chruścińskiego, lecz i to wszystko. Odmładzany i ciągle zmieniany skład nie rozumie się, bo nie ma czasu zgrać się ze sobą.
Trafiwszy na świetnie dysponowaną Wartę, musiał mistrz Polski skapitulować na całej linji. Warta pokazała w niedzielę swój lwi pazur, przedewszystkiem w linji ataku ze świetnym Scherfkem II, który zdobył 4 bramki.
Scherfke jest dzisiaj graczem nie do poznania. Nie tak dawno znany był jako świetny technik, lecz gracz o angielskiej niemal flegmie. Po odbyciu służby wojskowej pozbył się flegmatyczności i nabrał niewidzianej dotąd u niego ruchliwości. Idzie odważnie na gracza pod bramką, nie podaje piłki wtył, co było jego nawyczką, strzela z każdej pozycji celnie i przytomnie.
Sekundował mu dobrze Knioła, który zdobył 2 bramki. Banaszkiewicz będzie w przyszłości świetnym nabytkiem dla Warty, na razie jednak ciągle gra jeszcze „za dziko”. Radojewski jak zwykle pracowity, niestety mało wykorzystywany.
Pomoc Warty stanęła na wysokości zadania i przyczyniła się w niemałej mierze do tak świetnego zwycięstwa. W obronie dobrym okazał się Scherfke I, który prawdopodobnie na stałe zajmie to stanowisko. Śmiglak pracowity od czasu do czasu zdarzały mu się kiksy. Jeden z nich omal nie był przyczyną drugiej bramki dla Cracovii. Fontowicz dostawał przeważnie górne strzały, które stawały się łatwym jego łupem. Bramkę, która padła dla Cracovji, zawinił, gdyż piłkę mógł obronić.
Cracovia najlepszą część miała w ataku, który był dobry w polu, jednak miękki pod bramką. W ataku wyróżnił się Szperling oraz Kubiński. Ten ostatni aż trzy razy miał pecha pod bramką: zamiast w siatkę trafiał w out. Pomoc dobra do przerwy, załamała się zupełnie w drugiej części gry. Również obrona zawiodła, a kontuzjowanie Lasoty zaraz w pierwszych minutach gry, osłabiło znacznie zdolność obrończą tego gracza. Otfinowski jakkolwiek obronił dużo strzałów, jednak przez zbyt ryzykowne wybiegi spowodował, że 3 bramki zostały strzelone do pustej siatki.
Gra była bardzo ciekawa i obfitowała od pierwszej aż do ostatniej minuty w niezwykle emocjonujące momenty. Początek upływa na wzajemnem badaniu sił. W 6-ej minucie nieszczęśliwie zderza się Lasota z Banaszkiewiczem i na kilka minut opuszcza boisko. W 8-ej minucie strzał Knioły przenosi ponad bramkę. W 9-ej minucie Cracovia jest w akcji. Piękną centrę Szperlinga psuje lewy łącznik. W 10-ej minucie wraca Lasota na boisko, silnie utykając na nogę.
W 13-ej minucie pada pierwsza bramka dla Warty. Po rzucie z rogu centrę Andrzejewskiego wykorzystuje niezwykle przytomnie Scherfke i główką zdobywa pierwszy punkt dla zielonych. W 15-ej minucie atak pod bramką Cracovji, podanie Radojewskiego Knioła lokuje w rękach Otfinowskiego.
Warta na lekką przewagę, której efektem jest w 17-ej minucie druga bramka przy niemałej pomocy Otfinowskiego, który ryzykuje wybieg. Scherfke II z podania Radojewskiego strzela do pustej bramki. W 20-ej minucie znowu ładny atak Warty – Knioła, Radojewski, Andrzejewski, zakończony drugim rogiem dla Warty, który łatwo likwiduje Otfinowski. W 29-ej minucie Poświat ma dogodną sytuację tuż przed Fontowiczem, strzela mu jednakże w ręce. Równorzędna gra urozmaicona jest pojedynkami Szperlinga ze Sroką, które zazwyczaj kończą się wygraną Szperlinga. W 43-ej minucie przerywa się Kubiński, podprowadza pod bramkę i strzela obok słupka. W 44-ej minucie ten sam gracz strzela tuż ponad poprzeczką. Pauza 2:0, rogów 2:1.
Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy Scherfke II zdobywa trzecią bramkę dla swych barw po kombinacji z Andrzejewskim i Banaszkiewiczem. Bramka była nie do obrony, gdyż strzał padł z trzech kroków. W trzeciej minucie Kubiński ponownie przerywa się i pod samą bramką strzela w out. Przed nim był tylko Fontowicz. W 5-ej minucie atak Warty kończy się czwartym zdobytym punktem. Otfinowski wybiega, Knioła pakuje piłkę w lewy róg do pustej bramki. W 7-ej minucie „kiks” Śmiglaka, który nieomal nie kończy się bramką dla Cracovji. Fontowicz w ostatniej chwili ratuje.
W 8-ej minucie zdobywa Cracovia pierwszą i ostatnia bramkę. Mitusiński oddaje silny strzał, Fontowicz klęcząc chwyta piłkę, jednak już poza linją bramkową. W 19-ej minucie Scherfke II z podania Andrzejewskiego strzela nie do obrony z najbliższej odległości w lewy róg 5:1 dla Warty.
Cracovia jest zupełnie złamana. Atak Warty ustawicznie przebywa na polu podbramkowem gości i w 34-ej minucie Knioła zdobywa 6-ty punkt również przy niemałej pomocy Otfinowskiego, który wybiega, łapie piłkę, jednak daje ja sobie wybić Kniole. W przedostatniej minucie Andrzejewski silnym strzałem zdobywa siódmy i ostatni punkt dla zielonych obok robinzonującego Otfinowskiego. Rogów 7:4 dla Warty. Sędzia p. Marczewski z Łodzi. Widzów 4000.
Raz, dwa, trzy
Piłkarskie zespoły grodu podwawelskiego są zawsze bardzo mile widziane w Poznaniu. Nic też dziwnego, że publiczność zjawiła się w liczbie około 4 tysięcy, aby przyjrzeć się grze dwóch byłych eksmitrzów Polski. Pogoda, która stała przez całe przedpołudnie pod znakiem zapytania, dopisała w zupełności. Teren po długotrwałych deszczach był ciężki a lepiej przystosowali się do niego gospodarze.
Drużyna gości wystawiła następujący zespół: Otfinowski, Zachemski, Filipkiewicz, Stiasny, Chruściński, Mysiak. Kubiński, Mitusiński, Zieliński,Poświat i Sperling.
Warta wystawiła w miejsce pary obrońców Fliegera i Nowickiego parę Scherfkego I i Śmiglaka. Faworytem spotkania była jedenastka Warty, jednakowoż najfanatyczniejsi nawet zwolennicy Zielonych nie przypuszczali, że Warta zdobędzie tak wysoki wynik. Drużyna poznańska grała też wprost koncertowo. Jeśli pozostałe gry ligowe rozegra ona również w tak pięknej formie, to z dużem powodzeniem może pokusić się o zaszczytny tytuł mistrza Ligi. Szczególnie podobała się linja ataku.
Wyróżnił się w niej Scherfke II, zazwyczaj powolny, lecz tym razem bardzo ruchliwy i nad wyraz błyskawicznie się orjentujący. Był on bohaterem dnia, zdobywając sam 4 bramki. Łącznicy, z których lepszy był Hanuszkiewicz, dzielnie mu sekundowali. Skrzydła również stanęły na wysokości zadania.
W pomocy Wojciechowski miał jeden z lepszych dni i był wprost wszędzie. Zadowoliła również w zupełności gra bocznej pomocy zwłaszcza Sroki, który miał trudne zadanie pilnowania Sperlinga, najniebezpieczniejszego gracza w ataku gości. Obrona była może najsłabszą częścią drużyny poznańskiej, i nie miała ona zresztą wicie do pracy. Fontowicz miał kilka słabych momentów z których jeden kosztował utratę punktu.
Atak Cracovii grał zbyt miękko, w polu kombinował dobrze, brak było natomiast wykończenia. Trójka ataku zaprzepaściła moc strzałów i miała przy tern wyraźnego pecha. Szereg bowiem strzałów poszło w słupek względnie w poprzeczkę. Pomoc nie wytrzymała tempa, tyczy się to szczególnie Chruścińskiego. Ze skrajnych pomocników lepszy był Mysiak, w obronie wyróżnił się Zachemski. Bramkarz biało-czerwonych może na swoje konto zapisać trzy zawinione bramki przez swoje nieobliczane wybiegi. Sędzia p. Marczewski poruszał się zbyt wolno po boisku i z tego tytułu miały do niego pretensje nietylko obie drużyny, ale również — i publiczność.
Przebieg gry.
Grę rozpoczyna Warta przejmując od razu inicjatywę. Ataki gości są nieobliczone i łatwo bronione przez tyły gospodarzy. W 11 minucie po rzucie z rogu, bitym przez Andrzejewskiego zdobywa Scherfke II, lekko trącając piłkę głową pierwszą bramkę. W trzy minuty później ten sam gracz, wykorzystując niefortunny wybieg bramkarza. strzela do bramki podwyższając wynik 2:0. Następuje okres lekkiej przewagi Krakowian, która jednak pozostaje niewykorzystaną. Poświat strzela bardzo dużo, jednak za późno i słabo. Obustronne dalsze ataki nie zmieniają wyniku.
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Cracovia do przerwy trzymała się nieźle, będąc nawet równorzędnym przeciwnikiem dla Warty. Po przerwie natomiast zawiodła zupełnie ł nie wytrzymała naporu Warty fizycznie. Atak był bezradny pod bramką i nie umiał się zdecydować na celne strzały — poza tem Cracovię prześladował pech. Trzy razy bowiem Kubiński pod bram¬ką zamiast w siatkę lokował strzał w aut. W na¬padzie najlepszy był Sperling, który w „kiwaniu" Sroki czy Śmiglaka pokazywał rutynę starego piłkarza, niestety jego świetne centry szły prze¬ważnie na marne. Pomoc dobra do pauzy, po przerwie obok obrony była najlepszą częścią drużyny. Otfinowski ryzykował za bardzo wybiegi, stąd trzy bramki padły do pustej siatki.
Przed sędzią Marczewskim stanęły drużyny w następujących składach: Cracovia: Otfinowski, Lasota. Filipkiewicz, Stiasny, Chruściński, Mysiak, Kubiński, Mitusiński, Zieliński, Poświat i Sperling. Warta: Fontowicz, Śmiglak, Scherfke I, Sroka, Wojciechowski, Przykucki, Radojewski, Ranaszkiewicz, Scherfke II, Knioła, Andrzejewski.
Mecz zaczyna się od nieszczęśliwego zderze¬nia Lasoty z Banaszkiewiczem, skutkiem którego Lasota na 5 minut schodzi z boiska.
W 14 minucie po rzucie z rogu Scherfke II łapie piłkę na główkę i lekko wsuwa do bramki 1:0 dla Warty. W 17-tej minucie pada druga bramka dla Warty. Otfinowaki wybiega niepotrzebnie, źle obliczając wybieg i pozwala Scherfkiemu II na strzał do pustej bramki. Gra jest w tej części niemal równa, wyraźnej przewagi i nie ma żadna strona. Akcje zmieniają się błyskawicznie, walka przenosi się z jednej połowy na drugą. Mimo prowadzenia Warty 2:0 nic nie zapowiada klęski w drugiej połowie gry.
Druga połowa zaczyna się fatalnie dla Cracovii. Już w pierwszej minucie Schrefke podwyższa wynik na 3:0 wjeżdżając niemal z piłką do bramki. Mimo usilnej obrony Filipkiewicza i Otfinowskiego w piątej minucie atak Warty kończy Knioła strzałem w lewy róg do pustej bramki. Warta prowadzi 4:0. Zanosi się na katastrofalną klęskę Cracovii. W 8-mej minucie pada jedyny punkt dla Cracovii ze strzału Mitusińskiego, który łapie Fontowicz, klęcząc jednak poza lin ją bramkową, Scherfke strzela z bliskiej odległości piątą bramkę, wykorzystując podanie Andrzejewskiego.
1931-01-11 Cracovia - Podgórze Kraków 4:4 1931-01-25 Cracovia - Legia Kraków 11:0 1931-02-08 Cracovia - Zgoda Bielszowice 11:1 1931-02-22 Cracovia - 06 Załęże 7:4 1931-03-01 Cracovia - Iskra Siemianowice 5:2 1931-03-08 Cracovia - AKS Królewska Huta 5:2 1931-03-15 Cracovia - Soła Oświęcim 20:0 1931-03-22 Cracovia II - Polonia Kraków 2:0 1931-03-22 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2 1931-03-29 Cracovia - Czarni Lwów 3:1 Plik:Patria Kraków herb.png 1931-03-29 Cracovia II - Patria Kraków 9:5 1931-04-06 Cracovia - III Kerület Budapeszt 0:1 1931-04-12 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1 1931-04-18 Polonia Karwina - Cracovia 1:10 1931-04-19 SK Moravská Ostrava - Cracovia 0:2 1931-04-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:4 1931-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1 1931-05-10 Częstochowa - Cracovia 2:8 1931-05-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:4 1931-05-24 Pogoń Lwów - Cracovia 0:0 1931-05-25 Wisła Kraków - Cracovia 3:4 1931-05-31 Warszawianka Warszawa - Cracovia 6:1 1931-06-03 KS Rybnik - Cracovia 1:0 1931-06-07 Cracovia - Warta Poznań 1:2 1931-06-21 Lechia Lwów - Cracovia 1:3 1931-06-28 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 4:1 1931-07-12 Cracovia - Hakoah Wiedeń 1:3 1931-08-02 Soła Oświęcim - Cracovia 4:4 1931-08-08 Cracovia - Lechia Lwów 2:1 1931-08-16 Legia Warszawa - Cracovia 3:1 1931-08-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1 1931-09-06 Wisła Kraków - Cracovia 1:2 1931-09-13 17 pp - Cracovia 0:5 1931-09-20 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:0 1931-09-27 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1 1931-10-04 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:4 1931-10-10 Hakoah Bielsko - Cracovia 0:4 1931-10-11 RKS Czechowice - Cracovia 1:7 1931-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 4:2 1931-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 1:1 1931-11-08 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:2 1931-11-11 Cracovia - Wawel Kraków 3:1 1931-11-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:2 1931-11-22 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2 1931-11-29 Cracovia II - Olsza 2:7 1931-11-29 Czarni Lwów - Cracovia 2:0
1931 Czarni Radom - Cracovia 1:5