1931-07-12 Cracovia - Hakoah Wiedeń 1:3
|
mecz towarzyski Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 12 lipca 1931, 17:30
(1:1)
|
|
Skład: Otfinowski Schroth (46' Filipkiewicz) Zachemski Mysiak Selinger Seichter Sperling Poświat (46' Zieliński) Chruściński Muszyński (46' Malczyk) Kubiński Ustawienie: 2-3-5 |
Sędzia: Gauda
|
Skład: Oppenheim Feldman Amster Platschek Drucker Lieberman Eisenhoffer Mausner Hess Gruenfeld Donnenfeld Ustawienie: 2-3-5 |
Mecz następnego dnia: | ||
Zapowiedź meczu
- Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
- Druga zapowiedź meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Opis meczu
Przegląd Sportowy
Przed sędzią p. Gaudą, stanęły drużyny w następujących zestawieniach:
Hakoah: Oppenheim; Feldman, Amster; Platschek, Drucker, Lieberman; Eisenhoffer, Mausner, Hess, Gruenfeld, Donnenfeld.
Cracovia: Otfinowski; Schrott, Zachemski; Mysiak, Selinger, Siechter; Sperling, Poświat, Chruściński, Muszyński, Kubiński.
Zawodowcy byli drużyną wyrównaną bez żadnego słabego punktu, ale też i bez specjalnych indywidualności. Jedyny może Eisenhoffer stanowił wyjątek. Szybkość, doskonałe opanowanie piłki, niezła gra głowami to ich zalety, poza wymienionemi na wstępie. Obrona dysponująca dalekimi wykopami, taktycznie była może najsłabszą formacją.
Z Cracovii na wyróżnienie zasługuje gra obrony i pomocy. Otfinowski był mimo puszczonych bramek, bez zarzutu. W ataku najlepsze były skrzydła, które naogół bardzo mało zatrudniano. Powierzanie stanowiska środkowego napastnika Chruścińskiemu, to tylko marnowanie dobrego centra pomocy. Miał grać Kałuża, jednak o ile obowiązki kierownika kursu w Poznaniu nie pozwoliły mu przyjechać, to mniejszym błędem byłoby wstawić innego gracza na tę odpowiedzialną pozycję, aniżeli właśnie Chruścińskiego. Z czterech łączników, którzy na tej pozycji grali, w 100% żaden nie zadowolił, ale wszyscy są bez treningu i to może służyć za usprawiedliwienie. Ta niedyspozycja strzałowa ataku białoczerwonych to właściwa przyczyna przegranej.
Przebieg spotkania nie wykazywał wcale przewagi Hakoahu. Gra była raczej otwartą z krótkiemi okresami silniejszego naporu gości. Od początku chcą oni narzucić tempo, poza jednak dwoma kornerami, nie mogą nic uzyskać. Tyły Cracovii są na stanowisku. Kontratak miejscowych przynosi łatwą centrę Kubińskiego, która przechodzi obok słupka. Zmienne próby uzyskania prowadzenia pozostają bez skutku. Jedyny może w całej grze wspaniale przeprowadzony atak, połączony z serją sztuczek technicznych, likwiduje pewnie Otfinowski. Niedługo potem bramkarz gości łapie piłkę. W 32 min. zamieszanie pod bramką miejscowych wyzyskuje Eisenhoffer i strzela skośnie pierwszego gola. Rewanż, połączony z wyrównaniem osiąga dalekim strzałem w 36 m. Kubiński, lokując piłkę pod poprzeczką. Gra się ożywia, dobrą pozycję marnuje Chruściński, który się przebił i niepotrzebnie podał zadaleko piłkę Kubińskiemu.
Po przerwie widzimy u gospodarzy zmianę na stanowiskach łączników i obrońcy. Miejsce Schrotta zajął Filipkiewicz, a zamiast Muszyńskiego i Poświata weszli Malczyk II i Zieliński. Niedługo po rozpoczęciu, bo w 3 min. podwyższa Drucker po kornerze wynik do 2:1 dla Hakoahu, Chruściński ma ponownie możność wyrównania, będąc na kilka kroków przed bramką i zamiast strzelać, oddaje piłkę Malczykowi, którego wyprzedza bramkarz gości. Zabawę ma widownia przy biciu wolnego, gdyż gracze Hakoahu nie chcą zachować przepisowego 9 m. dystansu, co zmusza sędziego do zarządzenia 3-krotnego wykonywania rzutu. Ładna była ofiarna obrona bramki przez Otfinowskiego, który mimo naporu dwu wiedeńczyków wybiera im piłkę z pod nóg. W 27 min. nie może on jednak przeszkodzić Donnenfeldowi, by ustalił on wynik dnia. Cracovia teraz przygniata i opanowuje boisko. Mimo wyczerpania napastnicy raz po raz podsuwają się pod bramkę gości, ale zmienić wyniku nie są w stanie.
Sędzia p. Gauda, był zamało energiczny. Widzów około 5.000 osób.
Raz, dwa, trzy
Skład drużyn przedstawiał się nasi: Hakoah — Oppenheim, Amster i Feldmann, Libermann, Drucker i Płaczek, Donnenfeld, Grünfeld, Höss, Mausner i Eisenhower.
Cracovia: Otfinowski, Zachemski i Schroth (od pauzy Filipkiewicz), Seichter, Selinger i Mysiak, Kubiński, Muszyński (od pauzy Malczyk), Chruściński, Poświat (od pauzy Zieliński) i Sperling.
Początek gry zaznaczyć się dał silnymi atakami wiedeńczyków, którzy uzyskują dwa rzuty rożne, jednak nie wy zyskane, dzięki dobrej interwencji Otfinowskiego. W tej części gry wybija się na czoło drużyny Mysiak, który wespół ze Sperlingiem potrafił sobie niejednokrotnie dać radę z wiedeńczykami, przewyższającymi pod względem technicznym na ogól całą Cracovię. Hakoah atakuje głównie prawem skrzydłem, z którem Schroth nie umie sobie dać rady. Częste jednak przeboje Donnenfelda nie zostają dokładnie w efekcie wykończone. Hakoah ma więcej bezsprzecznie z gry, jej linja napadu współpracuje doskonale z pomocą, gdzie wybija się najlepszy może gracz na boisku b. gracz nowojorskiego Hakoahu, Drucker.
Nie można tego powiedzieć o Cracovii, gdzie marnie grająca trójka środkowa napadu niweczyła wszelkie dobrze pomyślane akcje swoich współpartnerów. Brak zrozumienia między sobą, bezmyślne podania naprzód do nóg przeciwnika to obraz gry napadu białoczerwonych, który nie mógł się nikomu podobać. Mimo znacznej przewagi w grze Hakoah nie może jej cyfrowo przez długi czas zaznaczyć, przyczyny tego doszukać się nietrudno, napastnicy Hakoahu popisujący się wielokrotnie trickami nie dysponują silą przebojową, kombinacja doprowadzona tam jest do przesady, co pozwalało stale tyłom Cracovii powrócić na czas pod bramkę, obstawić graczy przeciwnika i udaremnić jego dłuższy czas zakusy na bramkę.
Wreszcie po dłuższem obleganiu bramki potrafił Eisenhoffer strzelić pierwszą bramkę w 31 min. po kilku oddanych strzałach na bramkę Cracovii przez swoich współpartnerów. Rewanż nastąpił dość szybko, gdzie wysunięty na przedzie Kubiński otrzymuje niespodziewanie w 36 min. piłkę, cofa się z nią do tyłu, mija obrońcę przeciwnika i strzela celnie pierwszą bramkę, przy której Oppenheim statystuje. Dalsze minuty upływają na grze mało ciekawej, przerywanej zresztą przez sędziego p. Gaudę, mało się orientującego w grze i nieutrzymującego należytego autorytetu dla swej osoby wśród graczy.
Po przerwie rozstrzygnięcie nastąpiło b. szybko, już bowiem w 3 min. po rzucie rolnym Drucker b. pięknym strzałem pod poprzeczkę strzela drugą bramkę dla Hakoahu. Od tej pory atak Cracovii nie przychodzi niemal do głosu, pomoc ogranicza się do gry obronnej, podczas gdy jej vis a vis pracuje bez wytchnienia i zasila dobrze swoją linję napadu. Tylko Sperling od czasu do czasu potrafi ściągnąć uwagę widowni swemi dobremi centrami, podczas gdy reszta jego współpartnerów nie umie się dostosować do jego sposobu gry. Ataki wiedeńczyków i ich przewaga i w tej części gry znajduje swój efekt wreszcie w strzeleniu trzeciej bramki w 26 min. przez Donnenfelda, od tej pory wynik meczu był przesądzony, obie drużyny nie silą się już zbytnio na zmianę wyniku i pokazują grę mało interesującą.
Nowy Dziennik
Poraz pierwszy walczyła z Hakoahem Cracovia. Niestety obie drużyny w kiepskiej formie. Znacznie jednak lepszy pod każdym względem zespół b. mistrza Austrji wygrał gładko i zasłużenie, nie mogąc nawet z powodu niskiego poziomu współpartnera zademonstrować swej prawdziwej umiejętności, które były lepsze od III. Ker i Vasasu, bawiących ostatnio w Krakowie.
Ilustrowany Kuryer Codzienny
Przebieg gry: w pierwszej części gry, a zwłaszcza na początku Cracovia stawiła wcale silny opór mimo iż akcjo w linji napadu były mało skuteczne i nieprzemyślane kombinacyjnie Od trójki środkowej białoczerwonych nie można w obecnym jej składne dopatrzeć się gry nie tylko pięknej dla oka, ale także i skutecznej. Toteż mimo pracy całej drużyny i ofiarnej wielokrotni gry tyłów, trudno dopatrzeć się efektu. W tych warunkach bramka dla gospodarzy może być uzyskana raczej dzięki przypadkowi, jak celowej akcji.
I tak się też stało. W 37 min. Kubiński, stojąc na pozycji „spalonej” uzyskuje piłkę, objeżdża zręcznie obrońcę, poczem celnym strzałem zdobywa jedynego goala dla Cracovii. rewanżując się za bramkę zdobytą przez przeciwnika o 4 minuty wcześniej ze strzału Eisenhoffera.
Po przerwie przewaga Wiedeńczyków uwydatniła się jeszcze znaczniej, po rzucie rożnym doskonały środkowy pomocnik gości Drucker pięknym dalekim strzałem pod poprzeczkę już w 3 ej minucie strzela drugą bramkę dla swoich barw. Drużyna Cracovii nie potrafi przeprowadzić ładnej celowej akcji: pitka rzadko dociera do jej linji napadu, gdzie tylko Sperling jeszcze usiłuje grać planowo. Nic nie pomaga, przewaga gości coraz większa I mimo parokrotnie dobrej interwencji Otfinowski nie jest w stanie przeszkodzić temu, iż w 20 min Donnenfeld celnym strzałem ustanawia wynik 3:0.
Na wyróżnienie zasługują z drużyny wiedeńskiej przedewszystkiem b. gracz nowojorskiego Hakoahu Drucker, skrzydłowi Eisenhotfer i Donnenfeld, oraz lewy łącznik Grűnfeld. Obrońcy dobrzy, bramkarz słaby. W Cracovii tyły dość dobre, choć za mało współpracowały z linją napadu, gdzie był najlepszym Sperling,który nie miał jednak zrozumienia współpartnerów. Na ogół występ Hakoahu nie pozostawił większego wrażenia, poziom gry zespołu wiedeńskiego jest dalekim od tego, jakim ongiś szczycił się ten najsłynniejszy zespól żydowskich piłkarzy.
Skład drużyn przedstawiał się nast. Hakoah: Oppenheim, Amster i Feldman, Libermann, Drucker, Platschek, Donenfeld, Gruenfeld, Hoess. Mausner i Eisenhoffęr. Cracovia: Otfinowski, Zachemski, Schroth (Filipkiewicz), Seichler Selinger , Mysiak. Kubiński, Muszyński (Malczyk), Chruściński, Poświat (Zieliński) i Sperling.
1931-01-11 Cracovia - Podgórze Kraków 4:4 1931-01-25 Cracovia - Legia Kraków 11:0 1931-02-08 Cracovia - Zgoda Bielszowice 11:1 1931-02-22 Cracovia - 06 Załęże 7:4 1931-03-01 Cracovia - Iskra Siemianowice 5:2 1931-03-08 Cracovia - AKS Królewska Huta 5:2 1931-03-15 Cracovia - Soła Oświęcim 20:0 1931-03-22 Cracovia II - Polonia Kraków 2:0 1931-03-22 Polonia Warszawa - Cracovia 2:2 1931-03-29 Cracovia - Czarni Lwów 3:1 Plik:Patria Kraków herb.png 1931-03-29 Cracovia II - Patria Kraków 9:5 1931-04-06 Cracovia - III Kerület Budapeszt 0:1 1931-04-12 ŁKS Łódź - Cracovia 4:1 1931-04-18 Polonia Karwina - Cracovia 1:10 1931-04-19 SK Moravská Ostrava - Cracovia 0:2 1931-04-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:4 1931-05-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 1:1 1931-05-10 Częstochowa - Cracovia 2:8 1931-05-17 Cracovia - Wisła Kraków 1:4 1931-05-24 Pogoń Lwów - Cracovia 0:0 1931-05-25 Wisła Kraków - Cracovia 3:4 1931-05-31 Warszawianka Warszawa - Cracovia 6:1 1931-06-03 KS Rybnik - Cracovia 1:0 1931-06-07 Cracovia - Warta Poznań 1:2 1931-06-21 Lechia Lwów - Cracovia 1:3 1931-06-28 Cracovia - Ruch Wielkie Hajduki 4:1 1931-07-12 Cracovia - Hakoah Wiedeń 1:3 1931-08-02 Soła Oświęcim - Cracovia 4:4 1931-08-08 Cracovia - Lechia Lwów 2:1 1931-08-16 Legia Warszawa - Cracovia 3:1 1931-08-30 Warta Poznań - Cracovia 7:1 1931-09-06 Wisła Kraków - Cracovia 1:2 1931-09-17 17 pp - Cracovia 0:5 1931-09-20 Cracovia - Warszawianka Warszawa 1:0 1931-09-27 Cracovia - Pogoń Lwów 1:1 1931-10-04 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:4 1931-10-10 Hakoah Bielsko - Cracovia 0:4 1931-10-11 RKS Czechowice - Cracovia 1:7 1931-10-19 BBSV Bielsko - Cracovia 4:2 1931-11-01 Cracovia - Polonia Warszawa 1:1 1931-11-08 Ruch Wielkie Hajduki - Cracovia 4:2 1931-11-11 Cracovia - Wawel Kraków 3:1 1931-11-15 Wisła Kraków - Cracovia 4:2 1931-11-22 Cracovia - ŁKS Łódź 2:2 1931-11-29 Cracovia II - Olsza 2:7 1931-11-29 Czarni Lwów - Cracovia 2:0
1931 Czarni Radom - Cracovia 1:5