1918-06-09 Cracovia - Czarni Lwów 5:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 18:38, 10 kwi 2023 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 9 czerwca 1918

Cracovia - Czarni Lwów

5
:
1

(1:1)



Herb_Czarni Lwów


Skład:
Mikosz
Dąbrowski II
Grabowski
Wykręt
Cikowski
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Prochowski I
Sperling

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Adam Obrubański z Krakowa

bramki Bramki
Poznański x2
Kałuża x3


Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Wynik

W książce "Pierwsze mecze, pierwsze bramki..." J. Kukulskiego podano wynik 5:1, taki też podają kroniki Cracovii (wraz z listą strzelców pięciu bramek). Z relacji opublikowanych w polskojęzycznej prasie wynika, że rezultat to 4:1. Wiedeński tygodnik "Illustriertes Österreichisches Sportblatt" w sierpniowym numerze podał jako wynik 5:1, taki też podaje krakowski niemieckojęzyczny dziennik "Krakauer Zeitung". Odmienne są też podawane wyniki do przerwy.

Zapowiedź meczu

"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W niedzielę, dnia 9 czerwca b. r. rozegra »Cracovia« match z drużyną lwowskiego klubu sportowego »Czarni«. Zawody z »Czarnymi« należały zawsze do najbardziej zaciętych i interesujących walk, jakie w Bywano na krakowskiem boisku. Ostatnie spotkanie dwu zawzięcie rywalizujących drużyn odbyło się jeszcze przed wojną z rezultatem 0:0. W drużynie »Czarnych« gra kilka wybitnych graczy z okresu przedwojennego, uzupełnia się zaś drużyna na graczami wojskowymi, przebywającym i chwilowo we Lwowie. Należy się spodziewać, że pierwsze spotkanie po czterech latach pauzy będzie niemniej interesujące, niż przedwojenne.
Źródło: Nowa Reforma nr 239 z 7 czerwca 1918


"Cracovia — Czarni" -
Czas

Cracovia — Czarni

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W niedzielę, dn. 9 b. m. »Cracovia« match z drożyną lwowskiego klubu sportowego »Czarni«. Zawody z »Czarnymi«. cieszą się u publiczności krakowskiej tradycyjną popularnością. Należały zawsze do najbardziej zaciętych i interesujących walk, jakie widywano na krakowskiem boisku. »Czarni« najstarszy klub galicyjski, pierwsi pokazali w Krakowie sport footballowy i są jedyną drużyną lwowską, której udało się pokonać »Cracovii« na jej własnym gruncie. Ostatnie spotkanie dwu zawzięcie rywalizujących drużyn odbyło się jeszcze przed wojną rezultatem. 0:0. W drużynie »Czarnych« gra kilku wybitnych graczy z okresu przed wojenne go, uzupełnia się zaś drożyna graczami wojskowym, przebywającymi czasowo we Lwowie. Należy się spodziewać, że pierwsze spotkanie po czterech latach pauzy, Będzin niemniej interesujące, jak przedwojenne, gdyż »Czarni« grają ze znanym temperamentem.
Źródło: Czas nr 242 z 8 czerwca 1918


"ZE SPORTU" -
Głos Narodu

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Głos Narodu
W niedzielę dnia 9 b. m. gra "Cracovia“‘ match a drużyną lwowskiego klubu sportowego „Czarni". Zawody z „Czarnymi" cieszą się u publiczności krakowskiej tradycyjną popularnością. Należały one zawsze do najbardziej interesujących walk, jakie widywano na krakowskim boisku. „Czarni", starszy klub galicyjski, pierwsi pokazali Krakowie sport footbalowy i są jedyną drużyną lwowską, której udało się pokonać „Cracovia“ na jej własnym gruncie. Ostatnie spotkanie dwu rywalizujących, drużyn odbyło się jeszcze przed wojną 2 rezultatem 0:0. W życie „Czarnych" gra kilku wybitnych z okresu przedwojennego, uzupełnia się drużyna graczami wojskowymi, przebywającymi czasowo we Lwowie. Należy się spodziewać, że pierwsze spotkanie po czterech latach pauzy, będzie niemniej interesujące, niż powojenne, gdyż, „Czarni" grają ze znanymi poranieniem.
Źródło: Głos Narodu nr 191 z 8 czerwca 1918


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 8 czerwca 1918



Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Na błoniach rozegrał się wczoraj match piłkowy pomiędzy Czarnymi ze Lwowa i Cracovią. Ta ostatnia wygrała łatwo w stosunku 4 do 1. Krakowska drużyna robi widocznie znaczne postępy i prezentowała się znacznie lepiej, niżeli przy ostatniem spotkaniu z Wiedeńczykami. Uderzała zwłaszcza technika i zgodność gry napadu. Czarni nie byli w odpowiedniej ilości kondycyi i nie mogli dorównać Cracovii w tempie i umiejętności wyzyskania.
Źródło: Czas nr 244 z 10 czerwca 1918


Głos Narodu

Relacja z meczu w dzienniku Głos Narodu
Na błoniach rozegrał się wczoraj match piłkowy pomiędzy Czarnymi ze Lwowa i Cracovią. Ta ostatnia wygrała łatwo w stosunku 4 do 1. Krakowska drużyna robi widocznie znaczne postępy i prezentowała się znacznie lepiej, niżeli przy ostatniem spotkaniu z Wiedeńczykami. Uderzała zwłaszcza technika i zgodność gry napadu. Czarni nie byli w odpowiedniej ilości kondycyi i nie mogli dorównać Cracovii w tempie i umiejętności gry.
Źródło: Głos Narodu nr 126 z 11 czerwca 1918


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
Cracovia Czarni ze Lwowa 5 : 1 (l :1). Niedzielny match rozpoczął się sensacyjnie i odraza wprawił widzów w odpowiednie napięcie. Lwowianom udaje się odraza w pierwszej minucie zdobyć swój pierwszy i jedyny punkt. Zawdzięczają go nie tyle umiejętności swej, ile błędowi zaskoczonej obrony Krakowiaków. Po bramce rozwija się przez pierwszych dziesięć minut zacięta gra w dość żywem tempie z lekka przewagą Czarnych. Dopiero po upływie tego czasu atak Craeovii zaczyna intenzywniej pracować, dorywcze dotychczas kombinacye uwyraźniają się coraz bardziej, liczne jednak. strzały, oddawano na bramkę Czarnych w przewaźnej części przenoszą, lub też chwyta je dobrze, a przedewszystkiem z ogromnem szczęściem grający bramkarz lwowski. Wreszcie około 35 mi¬nuty pada ze strzału prawego łącznika pierwszy goal. Do końca pierwszej połowy utrzymuje się stała przewaga Cracovii. Początek drugiej połowy niemniej interesujący, niż pierwszej. W kilkunastu sekundach po rozpoczęciu uzyskuje »Cracovia« prześlicznym strzałem środkowego napastnika drugą bramkę. Po pewnym czasie strzela prawy łącznik podobne trzecią bramkę. Czarni, wyczerpani tempem, grają coraz chaotyczniej, ograniczają się głównie do obrony. Pomimo to uzyskał środkowy napastnik jeszcze dwa punkty.
Źródło: Nowa Reforma nr 245 z 11 czerwca 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 151 z 11 czerwca 1918