1918-09-14 Cracovia - Vasas Budapeszt 4:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, sobota, 14 września 1918, 16:30

Cracovia - Vasas Budapeszt

4
:
0

(4:0)



Herb_Vasas Budapeszt


Skład:
Wittek
Dąbrowski II
Grabowski
Wykręt
Cikowski
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Mielech
Prochowski I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Reiner z Budapesztu

bramki Bramki
Mielech (1')
Dąbrowski I (3')
Poznański (30')
Dąbrowski I (40')
1:0
2:0
3:0
4:0

Mecz następnego dnia:

1918-09-15 Cracovia - Vasas Budapeszt 4:2


moment z meczu tego lub następnego dnia

Sędzia

Nowości Ilustrowane podają, że mecz sędziował Józef Lustgarten. Nazwisko sędziego Reinera z Budapesztu wymieniają Krakauer Zeitung i IKC oraz kroniki Cracovii.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"ZE SPORTU NOŻNEGO" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU NOŻNEGO

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W sobotę dnia 14 i w niedzielę, dnia 15 września, rozegra »Cracovia«  dwa matche footballowe z »Vases femmunkasok Sportklubja« z Budapesztu.
Źródło: Nowa Reforma nr 400 z 12 września 1918


"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W sobotę dnia 114 i w niedzielę 15 bm. rozegra »Cracovia« dwa matche folballowe z »Vasses femmiossol Sportklubja«  z Budapesztu. Matchami tymi czyni zarząd »Cracovii« dość gorącym życzeniom szerokich kół publiczności krakowskiej aby sprowadzić kluby węgierskie. — Z nadzwyczajnym trudem udało się pozyskać wybitny klub budapesztański, zwany w skróceniu »Vasssok«. »Vassok« zajmuje w mistrzostwie węgierskiem jedno z najwybitniejszych miejsc. Zawdzięcza je grze, która słoi na wyżynie wszystkich wymagań, stawianych najlepszym drużynom foolbalowyrn. Znakomita obrona, świetny atak, doskonałe zgranie, oto walory drużyny budapesztańskiej, bo o węgierskiem, szalonem tempie gry wspominać chyba nie potrzeba. Chlubą drużyny jest gwiazda budapesztańska, bramkarz Plattko, który nie ustępuje w zupełności fenomenalnemu, a znanemu już w Krakowie Zsakowi. Oprócz niego jest jeszcze w drużynie siedmiu internacyonałów. »Cracovia« stanie wobec najtrudniejszego zadania, jakie miała w tym roku. Dołoży zapewne wszelkich starań, aby z matchu z Węgrami wyjść z honorem.
Źródło: Czas nr 401 z 12 września 1918


"„Cracovia” -Budapeszt" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

„Cracovia” -Budapeszt

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W soboty d. 14 i w niedzielę d. 15 bm. rozegra „Cracovia” dwa, matche footballowe z „Vases femmunkasok Sportklubja” (Klub sportowy metalowców z Budapesztu. Z nadzwyczajnym trudem udało się pozyskać wybitny klub budapeszteński zwany w skróceniu „Vassok” (Metalowcy) Vasso zajmuje w mistrzostwie węgierskjem jedno z najwybitniejszych miejsc. Znakomita obrona,świetny atak, doskonałe zgranie drużyny — eto walory drużyny budapeszteńskiej, bo 0 węgierskiem, szalonem tempie gry wspominać chyba nie potrzeba. Chlubą drużyny jest gwiazda budapeszteńska, bramkarz Plattko, który nie ustę¬puje w zupełności fenomentalnemu, a znanemu w Krakowie Zsakowi. Oprócz niego jest jeszcze w drużynie siedmiu internacyonałów.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 159 z 13 września 1918


"WĘGRZY W KRAKOWIE" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

WĘGRZY W KRAKOWIE

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zapowiedziane na 14 i 15 bm. matche „Cracovii” z budapeszteńskimi „Vasasok” wzbudziły olbrzymie zainteresowanie. Usprawiedliwione jest gościną drużyny węgierskiej, która u nas cieszyła się zawsze szczególną popularnością, jakoteż wysoką klasą „Vasasoków”. Dział sportowy wiedeńskiego „Fremden-Blattu“ z 11 b. m. donosi, że „Vasasok“ stoją w mistrzostwie węgierskiem obecnie na pierwszem miejscu. Stwierdzić należy, że z drużyną takiej klasy nie potykała się jeszcze „Cracovia” w czasie wojny. Oto rezultaty osiągnięte przez „Vasas“ w tym i ubiegłym sezonie: „Tӧrekvcs” 2:2, „B. T. C.” 6:0, „M. A. V.“ 2:0, „B. A. K.“ 4:1, z wiedeńskim „Rudolfchueglem” 3:1 i sensacyjny rezultat z mistrzem Węgier „M. T. K.” 1:1. Węgrzy przyjeżdżają w swym najlepszym składzie z niezrównanym Plattko w bramce. Początek matchu w sobotę o godz. 4 i pół w niedzielę, ze względu na wczesny odjazd Węgrów, wyjątkowo o godz. 3 po południu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 160 z 14 września 1918


"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Zapowiedziane na sobotę 14 i obdzielę 15 bm. matche »Cracovii«  z budapeszteńskim »Vasasok« wzbudziły , jak było do przewidzenia, niezwykłe zainteresowanie. Usprawiedliwione ono jest gościną drużyny węgierskiej, które u nas cieszyły się zawsze szczególną popularnością, jakoteż wysoką klasą »Vasasok«. Stwierdzić należy, że z drużyną takiej klasy niespotykała się jeszcze »Cracovia« w czasie wojny. Oto rezultaty osiągnięte przez »Vasasok«  w tym i ubiegłym sezonie Toerekves 2:2, B.T.O. 6:0 M.A.V. 2:0 B.A.K. 4:1, z wiedeńskim Rudolfshueglem 3:1 i sensacyjny rezultat z mistrzem Węgier M T. K. 1:1, Węgrzy przyjeżdżają w najlepszym składzie. Początek matchu w sobotę o godz. 4 i pół, w niedzielę ze względu na wczesny odjazd Węgrów wyjątkowo o godz. 3 popoł.
Źródło: Czas nr 405 z 14 września 1918


"»CRACOVIA« - »VASASOK«" -
Nowa Reforma

»CRACOVIA« - »VASASOK«

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
Zapowiedziane na sobotę 14 i niedzielę 15 września matche »Cracovii« z budapeszteńskim »Vasasok« wzbudziły niezwykłe, nawet jak na Kraków, zainteresowanie. Usprawiedliwione ono jest gościna drużyny węgierskiej, które u nas cieszyły się zawsze szczególną popularnością, jako wysoką klasą »Vasasoku«. Węgrzy przyjeżdżają w swoim najlepszym składzie z niezrównanym Plattko w bramce. Początek matchu w sobotę o godzinie 1 i pół, w niedzielę, ze względu na wczesny odjazd Węgrów wyjątkowo o godzinie 3 no południu.
Źródło: Nowa Reforma nr 404 z 14 września 1918


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 14 września 1918



Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajszy match był jednym z najpiękniejszych w bieżącym roku. Drużyna budapeszteńska Vasasok przedstawiła się jako klub bardzo wysokiej klasy. Gracz w gracza o wysokiej technice, bardzo pewni i zgrani. Atak kombinuje momentalnie i prowadzi grę z bezwzględną konsekwencyą celem wypracowania pozycyi niezawodnej. I to może najsłabsza strona gry gości budapeszteńskich, która z klubem grającym w podobny sposób może wydać znakomite rezultaty, ale nie z Cracovią, ta bowiem prowadzi atak również błyskawicznie, ale gracze jej posiadają inicyatywę i fantazyę i umieją na własną rękę decydować się na strzały w momentach niebezpiecznych, podczas gdy gra Vasasoków zdaje się być zmechanizowaną i podlegać jakby tresurze, nakazującej sprowadzać zawsze piłkę tuż pod bramkę do centrum, skutkiem czego wiele chwil sposobnych do strzału skrzydła stale tracą.

Rozpoczyna grę Cracovia pod słońce i już w pierwszej minucie z pięknego podania Poznańskiego zdobywa Mielech głową pierwszy punkt dla swego klubu. W trzeciej minucie pada fenomenalny strzał Jałowieckiego z prawego skrzydła. Nim zdołał bramkarz węgierski zoryentować się, piłka siedziała w siatce.

Z kolei Węgrzy przypuścili kilka ostrych ataków na bramkę Cracovii jednakże bezskutecznie. Cała pomoc i obrona krakowskiego klubu okazała się nieporównaną.

W 30 minucie pada armatni strzał Poznańskiego. Punkt trzeci. Następują dwa kornery dla Vasoku, oba niewyzyskane. W 40 m. znowu Jałowiecki, korzystając z odsłoniętej bramki z 20 metrowej odległości daje strzał ostry, bramkarz wywraca kozła, piłka zaś jak bomba wpada po raz czwarty w siatkę gości.

W drugiej połowie w 7 minucie zdobywa Mielech piątego goala dla Cracovii, jednakowoż sędzia w momencie strzału gwiżdże, aby zająć się graczem, któremu nic się nie stało albo przynajmniej bardzo mało...

Węgrzy atakują brawurowo, lecz wszystkie ich ataki rozbijają się o wzorową obronę i pomoc Cracovii, kilka zaś strzałów doskonałych chwyta mistrzowsko bramkarz Wittek. Poważna ilość kornerów, które Węgrzy zdobyli, choć niewyzyskane, były najlepszym dowodem, z jak wysokiej klasy przeciwnikiem walczyła Cracovia.

Do końca gra już pozostała nierozstrzygniętą. Kowalski nie doszedł ani razu do dobrego strzału, pilnowany jak oko w głowie przez przeciwników, za to mistrzowsko rozdawał piłki, wypracowując cudowne pozycye dla swych kolegów.

Sędziował na ogół wzorowo p. Reiner z Budapesztu.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 162 z 16 września 1918


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma cz.2
Po całym szeregu spotykań Cracovii z klubami wiedeńskimi i prowincyj austryackich, zobaczyliśmy nareszcie wczoraj grę tak dawno u nas niewidzianych budapeszteńczyków. Występy klubów sportowych budapeszteń¬skich wzbudzały w Krakowie zawsze żywe za¬interesowanie u zwolenników tego sportu, to też nie dziw wcale, iż na zawody wczorajsza, mimo niepewnej pogody, tłumnie podążyli, spodziewając się doznań całego szeregu emocyj nożnych. I nie zawiedli się. Vasasok, który w mistrzostwie Budapesztu zajmuje trzecie miejsce, okazał się groźnym przeciwnikiem biało-czerwonych, a jedynie przytomności umysłu na¬padu Cracovii, a niepewności przed bramką przeciwnika swojej własnej linii szturmowej zawdzięcza porażkę w dniu wczorajszym. Lecz zaznaczyć wypada, iż mimo swej porażki, grę przeważnie dzierżyli Budapeszteńczycy, a grali spokojnie, inteligentnie i bez »foulów« gra przez cały czas prowadzoną była przez obie strony w tempie błyskawicznem. To też zainteresowanie wzbudza matek dzisiejszy, albowiem Vassasok wystąpi w wzmocnionym składzie. Bramki dla Cracovii strzelili: Dąbrowski 2, Mielech 1, Poznański 1. Sędziował sędzia budapesztański słabo i niepewnie. Wynik cornerów 11:5 na korzyść Vasasok.
Źródło: Nowa Reforma nr 406 z 15 września 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.3
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 248 z 16 września 1918


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas (pierwszy akapit)
Przed tygodniem rozegrała „Cracovia” dwa matche piłkowe z dość znanym budapeszteńskim klubem Vasasak. Rezultat 4-0 i 4-2 jest dla miejscowej drużyny bardzo zaszczytny.
Źródło: Czas nr 420 z 23 września 1918


Nowości Ilustrowane

Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.1
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.2
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.3
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.4
Relacja z meczu w tygodniku Nowości Ilustrowane cz.5
W życiu sportowem Krakowa zaszedł w tych dniach fakt, który dumą może napełnić sportowców krakowskich. W ubiegłym tygodniu odbyły się dwudniowe zawody na boisku Cracovii, w których do walki z jednej strony wystąpił klub Cracovia, zaś z drugiej doskonały zespół węgierski, budapeszteńska drużyna Vasas.
Napływ publiczności w oba dni walki był bardzo wielki, gdyż wobec wysokiej klasy gry klubu węgierskiego liczono się z ewentualną porażką Cracovii. Tymczasem stało się zgoła inaczej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu gry, Cracovia pokonała drużynę węgierską i to z bardzo poważnym wynikiem. Zwłaszcza gra drugiego dnia ukształtowała się dla klubu krakowskiego jako zupełny tryumf. Sami Węgrzy przyznali, że Cracovia reprezentuje pierwszoklasowy zespół. Sędziował znany sportsmen p. Lustgarten.
Źródło: Nowości Ilustrowane nr 38 z 28 września 1918


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Sobotni i niedzielny match z budapesztańską drużyną sprawił krakowskim sportowcom prawdziwą ucztę sportową. W sobotę wystąpili goście bez swego międzynarodowego bramkarza Plattki. Cracovia uzyskuje świetną kombinacyę i błyskawicznem tempem w bardzo krótkich odstępach czasu 4 bramki. Mimo pięknej niezaprzeczalnie gry nie zdołała stołeczna drużyna węgierska zmienić oryentacyi na swoją korzyść. ...
Źródło: Nowy Dziennik nr 68 z 17 września 1918