1918-08-04 Cracovia - Rudolfshügel Wiedeń 0:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 11:55, 20 lip 2022 autorstwa Olimp (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W 60' przerwany - goście opuścili boisko.


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 4 sierpnia 1918, 16:00

Cracovia - Rudolfshügel Wiedeń

0
:
1

(0:1)



Herb_Rudolfshügel Wiedeń


Skład:
Mikosz
Dąbrowski II
Grabowski
Wykręt
Cikowski
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Mielech
Dudek I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Józef Lustgarten z Krakowa

Skład:
gracze m.in.
Wiśniewski "Netschi"
Bielohlavek
Frőhler
Necas
Wagner
Hoel

Ustawienie:
2-3-5
Mecz poprzedniego dnia:

1918-08-03 Cracovia - Rudolfshügel Wiedeń 1:2



Według zapowiedzi mecz miały o 15:00 poprzedzić zawody Cracovia II - Resovia Rzeszów.

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

Nowy Dziennik

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Nowy Dziennik
Cracovia – Rudolfshűgel rozegra match w sobotę i niedzielę 27 i 28 b.m. …
Źródło: Nowy Dziennik nr 16 z 24 lipca 1918


"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas cz.2
W sobotę 3 i w niedzielę 4 sierpnia rozegra »Cracowia« dwa matche footballowe z »Rudolfshneglem« z Wiednia. Matche te słusznie uchodzić mogą za senzacyę dotychczasowego sezonu. Nie wyłączając bowiem ani »Waf« ani »Re- prezentacyi Austryi« nie gościła w Krakowie tego roku żadna drużyna tej miary co Rudolfsuegel. Rudolfsuegel zajmuje w mistrzostwie wiedeńskim jeno z najwybitniejszych miejsc, a tylko przez zbieg niepomyślnych okoliczności nie uzyskał mistrzostwa. Nie mniej drużyna uchodzi z a jedną z najlepszych wiedeńskich i — jak donosi sportowa prasa wiedeńska — L i obawom osiągnie dominujące stanowisko w sporcie austryackim. Gracze fizycznie doskonale rozwinięci, postawieni technicznie nadzwyczaj wysoko, grają w szalonem tempie i stanowić będą dla »Cracovii« przeciwnika, który przerwie szereg zwycięstw biało czerwonych. W niedzielę poprzedzi match główny, match »rezerwy« »Cracovii« z »Resovią« z Rzeszowa, bardzo silną drużyną prowincjonalną.
Źródło: Czas nr 330 z 31 lipca 1918


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 1 sierpnia 1918


"„RUDOLFSHUEGEL”" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

„RUDOLFSHUEGEL”

Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Pierwsza zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
W sobotę 3 i w niedzielę 4 b.m. rozegra „Cracovia” dwa matche footballowe z „Rudolfshueglem” z Wiednia. „Rudolfshuegel” zajmuje w mistrzostwie wiedeńskim jedno z najważniejszych miejsc, a tylko przez zbieg niepomyślnych okoliczności mistrzostwa nie uzyskał. Niemniej przeto drużyna uchodzi za jedną z najlepszych wiedeńskich i jak podnosi sportowa prana wiedeńska niebawem osiągnie dominjące stanowisko w sporcie austryackim. Gracze fizycznie doskonale rozwinięci, postawieni technicznie nadzwyczaj wysoko, grają w szalonem tempie i stanowić będą dla „Cracovii“ przeciwnika, który przerwie szereg zwycięstw biało-czerwonych. W niedzielę poprzedzi match główny match „Rezerwy Cracovii” z „Resovią“ z Rzeszowa, bardzo pilną drużyną prowincjonalną.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 117 z 2 sierpnia 1918


"Piłka nożna" -
Czas

Piłka nożna

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
»Rudolfshűgel«, który rozegra w sobotę 3. i w niedzielę 4 bm dwa matche z »Cracovią«,, jest obecnie jedną, z najsilniejszych drużyn Austro-Węgier. Prasa wiedeńska twierdzi, że »Rudolfshűgel«, odegra w sporcie austryackim tą samą rolę, co M. T. K. w sporcie węgierskim. O wysokiej klasie graczów wiedeńskich, dać może pojęcie publiczności krakowskiej, środkowy napastnik Necás który tego roku już dwukrotnie grał w Krakowie. Poza nim zasługuje na wyróżnienie prawe skrzydło i oba łączniki,; słynny Prohaska, środkowy pomocnik i znakomity bramkarz Wiśniewski. »Rudolfshűgel«, grał już w r. 1910 w Krakowie i zwyciężył wtedy dwukrotnie 3 : 2 i 6 : 0. Mathe nadchodzące obudziły w Krakowie dawno niespotykane zainteresowanie gdyż publiczność krakowska doskonale jest poinformowana o klasie Wiedeńczyków. Początek w sobotę o 6-tej 1/4, w niedzielę o 4-tej pop. W niedzielę poprzedzi o godz. 3-ej spotkanie »Cracovii Rez.« z doskonałą »Resovią« z Rzeszowa.
Źródło: Czas nr 334 z 2 sierpnia 1918


"ZE SPORTU" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

ZE SPORTU

Druga zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
”Rudolfshueger, który rozegra w sobotę 3 i w niedzielę 4 sierpnia dwa matche z „Cracovią“ jest obecnie jedną z najsilniejszych drużyn Austro-Węgier. Prasa wiedeńska twierdzi, że "Rudolfshuegel” odegra w sporcie austryackim tę samą rolę, co „M. T. K.“ w sporcie węgierskim. O wysokiej klasie graczów wiedeńskich dać może pojęcie publiczności krakowskiej środkom wy napastnik Necas, który tego roku już dwukrotnie gnał w Krakowie. Poza nim zasługują na wyróżnienie prawe skrzydło i oba łączniki, słynny Prohaska, środkowy pomocnik i znakomity bramkarz Wiśniewski. „Rudolfshuegel” grał już w r. 1910 w Krakowie i zwyciężył wtedy dwukrotnie 3:2 i 6:0. Matche nadchodzące obudziły w Krakom wie dawno nie spotykane zainteresowanie, gdyż publiczność krakowska doskonale jest poinformowana o klasie Wiedeńczyków.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 118 z 3 sierpnia 1918


"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
„Rudolfshűgel”, który rozegrał w sobotę 3 i w niedzielę 4 sierpnia dwa matche z „Cracovią“ jest obecnie jedną z najsilniejszych drużyn Austro-Węgier. „Rudolfshűgel”grał już w roku 1910 w Krakowie i zwyciężył wtedy dwukrotnie 3:2 i 6:0. Matche nadchodzące obudziły w Krakowie dawno nie spotykano zainteresowania, gdyż publiczność krakowska doskonale jest poinformowana o klasie Wiedeńczyków. Początek w sobotę o 6 1/4, w niedzielę o 5 po południu. W niedzielę poprzedzi o godz. 3-ciej spotkanie ,.Cracovii“ Rez. z doskonałą „Resovią” z Rzeszowa.
Źródło: Nowa Reforma nr 334 z 3 sierpnia 1918


Nowa Dziennik

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Dziennik
»Cracovia« - »Rudolfshűgel« z Wiednia zmierzą się w sobotę i niedzielę dnia 3 i 4 b.m. w Krakowie. – Poprzedzi match Cracovii Res. Ze Spartą (Wisła).
Źródło: Nowa Dziennik nr 35 z 12 sierpnia 1918



Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W sobotę i niedzielę stoczyła „Cracovia” zawody footballowe z drużyną wiedeńską „Rudolfshügel”. Zawody obfitowały w szereg niezwykle interesujących momentów. Tym razem „Cracovia”, mimo widocznej przewagi uległa wiedeńczykom, w pierwszy dzień stosunek był 2:1, w drugi 1:0. Winę porażki ponosi napad, a zwłaszcza środkowa trójka, która w zupełności zawiodła. Wczorajsze zawody po czterech kwadransach przerwali wiedeńczycy i gremialnie (prócz bramkarza Wiśniewskiego) opuścili boisko, nie przychylając się do rzekomo niesprawiedliwego rozstrzygnięcia sędziego, który rzekomo wykluczył jednego gracza wiedeńskiego za niesportowe zachowanie się. Postępek wiedeńczyków spotkał się z żywem oburzeniem licznie zgromadzonej publiczności. Match bardzo dobrze prowadził p. Lustgarten.
Źródło: Czas nr 338 z 5 sierpnia 1918


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Bezwstydna niekarność niektórych drużyn wiedeńskich jest typowym zjawiskiem. Dopóki sędzia popełnia najgorsze błędy, jak wczoraj, na ich korzyść, jest dobrze – z chwilą kiedy cośkolwiek im się nie podoba, schodzą natychmiast z placu. Rozprzężenie w Związku wiedeńskim musi być znaczne, jeśli takie zachowanie się drużyn wiedeńskich jest na porządku dziennym. Na dobro Cracovii trzeba zapisać, że mimo przyznania przez sędziego p. Auera w sobotę niesłusznie bramki gościom, grała bowiem dalej.

Wczoraj w pierwszej połowie w 24 minucie zdobywają wiedeńczycy punkt pierwszy. W drugiej połowie robi bramkę po odgwizdanem offside, sędzia nie uznaje bramki, wobec czego schodzą z boiska, choć ich bramkarz protestuje.

Podobne załatwienie sporów zasługuje na bezwzględne potępienie. Publiczność krakowska protestuje przeciw podobnemu lekceważeniu jej praw i niesmacznej, niesportowej taktyce przyjezdnych footballistów. Cracovia musi poczynić odpowiednie energiczne kroki w Związku wiedeńskim i zastrzec przeciw podobnym praktykom gości wiedeńskich, dyskredytujących sport niemiecki.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 121 z 6 sierpnia 1918


Nowa Reforma

Relacja z meczu w dzienniku Nowa Reforma
W sobotę i niedzielę stoczyła „Cracovia“ zawody footballowe z drużyną wiedeńską „Rudolfshűgel”. Zawody obfitowały w szereg niezwykle interesujących momentów. Tym razem „Cracovia“, mimo widocznej przewagi, uległa Wiedeńczykom, w pierwszy dzień stosunek był 2:1. w drugi 1 :0. Winę porażki ponosi napad, a zwłaszcza środkowa trójka, która w zupełności zawiodła.
W niedzielę zawody po godzinie przerwali Wiedeńczycy i gremialnie opuścili boisko. Oburzeni byli oni na sędziego za wykluczenie jednego gracza wiedeńskiego za niesportowe zachowanie się.
Źródło: Nowa Reforma nr 338 z 6 sierpnia 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 207 z 6 sierpnia 1918



"Uwagi o meczu" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Uwagi o meczu

Uwagi o meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Sprawozdawca sportowy miejscowej „Krakauer Ztg.” dziwnie zapatruje się na sprawy sportowe. Sądzi, że uniknie się takich wypadków, jak w Niedzielę w tym tylko razie, jeśli będzie dobry sędzia. Nam się wydaje, że przedewszystkiem karność sportowa wiedeńskich drużyn musi być wyższa. Jak obecnie jest ona na poziomie bardzo niskim, dyskredytującym sport niemiecki.

Również słowa nagany pod adresem bramkarza Rudolfshuegel p. Wiśniewskiego, są zupełnie źle wycelowane. Niekarności sportowej swego klubu przeciwstawił bramkarz Wiśniewski swoją karność sportową. Widzieliśmy, że drużyna odchodząca z pola nieraz namyśliła się i zostawała. Tak mogło być i w niedzielę. Gdyby bramkarz Wiśniewski ogółem nie był się ruszył z miejsca, to kapitan Rudolfshueglu byłby się może opamiętał, że nie w porządku z pojęciem sportu jest jego decyzya odejścia i solidaryzowanie się z członkiem klubu, wykluczonym przez sędziego za ordynarne postąpienie – i byłby został. To była chwila ścierania się opinii w klubie sportowym...

Myli się sportowy sprawozdawca „Krakauer Ztg.” w tem pojęciu, że członkowie klubu muszą solidaryzować się zawsze z głupstwami swego kapitana. Naszem zdaniem p. Wiśniewski powinien nawet wystąpić z podobnego klubu jak Rudolfshuegl, bo pozostawanie w takim klubie dla Polaka nie jest żadnym zaszczytem pod względem sportowym, pojmowanym po europejsku, a nie ciasnym, ordynarnym sposobem przedmieścia wiedeńskiego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 122 z 7 sierpnia 1918


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.3
...

-- W drugim dniu pewne korzystne zmiany w ustawieniu Rudolfshűgla brak Prochowskiego na lewem skrzydle Cracovii, zupełnie widoczna słabsza forma jej ataku. — pozwalają gościom, przy niebywale ostrem tempie i pięknych usiłowaniach obu stron uzyskać pewną przewagę, co doprowadza w 26. min. do uzyskania 1. bramki. — Rutyna starych wybitnych graczy, fizyczna przewaga, doświadczenie z dnia poprzedniego, poznanie przeciwnika i doskonałe dostawienie środkowej trójki ataku Cracovii, uniemożliwia tejże, mimo jej usilnych starań i przewagi kornerów (5:2) odebrać gościom zwycięstwo — Po pauzie doszło już w 5 min do nieporozumiemienia. Bramkarz Cracovii świetną »robinsonadą« odpiera silny przyziemny rogowy strzał przeciwnika, o krok od bram¬ki wśród zgiełku graczy jeden z Rudolfshűglu chwyta za rękę obrońcę Cracovii, przytomny sędzia p. Lustgarten gwlzda. W tej samej chwili piłka znajduje się w bramce. Sędzia jej nic uznaje, goście opuszczają boisko.

Konkluzye z dwudniowej pięknej walki: 1. Goal jest gdy piłka przekroczy linię bramkową, chociażby bramkarz mocno ją trzymał w rękach, lub bezpośrednio później odrzucił. 2. Sędzia jest nieomylnym, i, jego decyzye nieodwołalne. Gdyby więc nawet przez pomyłkę lub błędnie grę przerwał gwizdkiem, gra nie powinna się dalej toczyć, a wszelkie ewent. fakta, nawet bezpośrednie uzyskanie gola są co istotne nie w czasie gry nieważne. Drużynie pokrzywdzonej służy prawo reklamac i do Austr. Związku Footb.. Opuszczać jednak placu nie powinna, a uzyskane już zwycięstwo, według regulaminu gry, traci i to nawet na swoją niekorzyść. 3. Publika nie powinna bezwarunkowo ani gwizdaniem, ani krzykami interweniować, a już zupełnie nie w przypadku, gdy goście mają racyę. No tyle tolerancyi może się nasza krakowska foolballistyczna publiczność zdobyć. Wycie podczas gry i dodawanie w ten sposób »otuchy« graczom jest zupełnie niesportowe i zapożyczone jest z Węgier i Wiednia. Pochodzenie stołeczne tego zwyczaju nie daje mu jeszcze prawa obywatelstwa i racyi bytu u nas. W Anglii, Danii i Hollandyi, gdzie football stoi najwyżej, nie wyje się. ani gwiżdże, mimo, że setki tysięcy ludzi zjeżdża się na matche.
Źródło: Nowy Dziennik nr 30 z 07 sierpnia 1918