1912-09-01 Cracovia - SuSV 09 Bytom 3:2

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 11:23, 16 cze 2022 autorstwa Grot (Dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, Stadion Cracovii, niedziela, 1 września 1912, 16:00

Cracovia - SuSV 09 Bytom

3
:
2

(2:1)



Herb_SuSV 09 Bytom


Skład:
Lustgarten
Traub I
Fryc
Traub II
Owsionka
Synowiec
Dąbrowski I
Luska
Kałuża
Dobrzański
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Franciszek Jachieć z Krakowa

bramki Bramki
Kałuża (15')

Luska (38')
Kałuża (58')
1:0
1:1
2:1
3:1
3:2

(17')


(67')
Skład:
Noras
Nawrath
Pander
Otto
Jurezka
Ehrhard
Czech
Taube
Jockel
Flatzek
Ecke



Program meczowy

Uwaga

Skład SuSV 09 Bytom na podstawie programu meczowego

Skład zespołu Cracovii

Skład zespołu Cracovii z kronik klubowych Cracovii.

Zapowiedź meczu

"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Pierwsza zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Dnia 1 września otwiera K. S. „Cracovia” swój jesienny sezon piłki nożnej zawodami z bytomskim klubom sportowym. „Cracovii” udało się sprowadzić drużyny zagraniczne u nas jeszcze niewidziane, jak: „Eintracht" z Lipska i „Dresdner Sportclub”, które w walkach o mistrzostwo Niemiec zaszczytne zajmują stanowiska. Bilety po cenach znacznie niższych niż przy kasach nabywać można wcześniej w firmach: „Auto Palais” i R. Drobner pl Szczepański, A. Weissmann ul Szewska i w zakładzie elektro technicznym p. Zubrzyckiego pl Matejki, bioty dla członków w biurach klubu.
Źródło: Czas 28 sierpnia 1912


"Jesienny sezon piłki nożnej." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Jesienny sezon piłki nożnej.

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Z dniem 1. września rozpoczyna K. S. Cracovia swój jesienny sezon piłki nożnej zawodami z bytomskim Klubem sportowym (Beuthener Spiel u. Sport-Verein). Sezon ten będzie ciekawym ze względu na to, iż Cracovii udało się sprowadzić niewidziane u nas jeszcze drużyny zagraniczne, jak „Eintracht” z Lipska i „Dresdner Sportclub“ z Drezna, które w walkach o mistrzostwo zaszczytne zajmuję stanowiska.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 29 sierpnia 1912


"— Ze sportu." -
Czas

— Ze sportu.

Druga zapowiedź meczu w dzienniku Czas
Drużyna bytomskiego klubu sportowego, z którą w niedzielę 1 września ma się spotkać „Cracovia”, stoi na czele swego okręgu a o wartości jej sportowej świadczą korzystna wyniki w zawodach: z „Dianą” z Katowic 4:1, z „Preussner” 5:1 — z wyników sezonu poprzedniego zasługuje na uwagę zwycięstwo gości i Bielskim klubem sport odniesione w Bielaku w stosunku 3:1 Początek zawodów o godz. 4 po poł. Bilety dla członków nabywać można do dnia zawodów do godziny 11 przed południem.
Źródło: Czas 31 sierpnia 1912


"Ze sportu." -
Nowiny

Ze sportu.

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowiny
Dnia 1 września otwiera K. S. „Cracovia“ swój jesienny sezon piłki nożnej zawodami z bytomskim klubem sportowym („Beuthener Spiel u. Sport-Verein“). — Sezon ten ciekawym będzie ze względu na to, iż „Cracovii4 udało się sprowadzić nieznane jeszcze u nas drużyny zagraniczne jak „Einiracht“ z Lipska i „Dresdner Sportclub" z Drezna. Bilety po cenach znacznie niższych niż przy kasie nabywać można wcześniej w firmach: "Auto-Palais“, R. Drobner pl. Szczepański, w składzie elektro-technicznym p. Zubrzyckiego pl. Matejki, a bilety dla członków w biurach klubu.
Źródło: Nowiny 1 września 1912


"Kronika" -
Czas

Kronika

Trzecia zapowiedź meczu w dzienniku Czas

Match „Cracovii” przeciwko drużynie bytomskiego klubu sportowego o godzinie 4 po południu „Wisły” przeciwko reprezentatywnej drużynie innych krakowskich klubów o godzinie wpół do 5 po południu.

Źródło: Czas 1 września 1912


Opis meczu

Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Sezon jesienny "Cracovii" rozpoczął się przy nieprzychylnej pogodzie. Mimo to zebrała się znaczna ilość publiczności, chcącej zobaczyć obecny skład i grę pierwszej drużyny klubu. Spotkanie biało-czerwonych z bytomskim klubem sportowym nie mogło stanowić atrakcyi sportowej dla Krakowa; był to raczej training z drugoklasowym przeciwnikiem. A jednak, gdyby nie fakt, że "Cracovia" rozporządza kilku graczami, na których dobrą grę zawsze można liczyć, wczorajszy match mógłby łatwo zakończyć się nierozegraną. Zmieniony bowiem bramkarz, na które to stanowisko znowu powołano p. Lustgartena, bardzo słaby lewy back i o klasę gorzej grający obecny środkowy pomocnik, musieli spowodować, że obrona bramki pozostawiała więcej, niż wiele do życzenia. Mimo, że goście bytomscy, rzadko podchodzili z piłką pod bramkę "Cracovii", zdołali zdobyć dwa goale; uzyskanie pierwszego zawdzięczają jedynie wczorajszemu bramkarzowi "Cracovii". Match wczorajszy wykazał, że w nadchodzącym sezonie czeka trainera "Cracovii" duża praca, jeśli białoczerwoni mają stanąć na tej przynajmniej wyżynie, na jakiej stali w pierwszej połowie roku bieżącego. Stanowisko sportowe "Cracovii" wymaga tego, by w spotkaniach z klubami drugoklasowymi nie poprzestawała na względnem zwycięstwie, ostateczny bowiem rezultat 3:2 na korzyść "Cracovii" jest zbyt słaby. Sędziował wprawnie p. Jacheć.
Źródło: Czas nr 399 z 2 września 1912


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Wczoraj odbył się match Cracovii z drużyną Butthener S. u. S. V. Gra prowadzona była szczególnie w pierwszej połowie w ostrym tempie. W zespole Cracovii zauważyliśmy brak nieocenionego gracza w osobie P. Singera. Niewiadomo z jakich powodów nastąpiła zmiana bramkarza. Nowy bramkarz P. Lustgarten nie jest tem dla drużyny, czem był poprzedni P. Rogalski, którego znamy z sezonu wiosennego. Nowemu bramkarzowi brak zimnej krwi - poznać to łatwo było po pierwszym goalu strzelonym przez gości, który był absolutnie do obronienia. Na szczególne uznanie zasługują z "Cracovii" Kowalski, Luska i bracia Traubowie. U gości wyróżniał się bramkarz. Przebieg gry: W pierwszej połowie w 15 min. strzela P. Kowalski goala, ale już w 17 min. odwzajemniają się goście goalem po którym gra się wyrównała. W 38 min. strzela P. Luska drugiego, - Stosunek do pauzy 2:1. Po pauzie w 13 min. uzyskuje Cracovia 3 punkt zrobiony przez P. Kowalskiego, jednakże w 22 min. rewanżują się goście drugim a zarazem ostatnim goalem. Gra się kończy zwycięstwem Cracovii w stosunku 3:2.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 200 z 3 września 1912


Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
I znowu zaroiło się na boisku „Cracovii” od publiczności, spragnionej po dwumiesięcznej przerwie widoku swych dawnych ulubieńców. Lecz spotkał ją niemały zawód. Niewiadomo, czy zbyt długie wczasy wakacyjne, czy też, co zdaje się być bliższe prawdy, brak dwóch najlepszych sił pp. Singera i Rogalskiego, odbił się tak fatalnie na reszcie, że o dawnej grze nawet mowy być nie mogło. Atak napróżno robił słabe coprawda wysiłki, aby wprowadzić do swej akcyi choć odrobinę zgrania i kombinacyi. Pomoc nawet zupełnie się o to nie troszczyła, a o bramkarzu lepiej nie wspominać. Dziwić się tylko należy krótkowzroczności czynników kierujących klubem, że mając do wyboru pod ręką już wypróbowanych graczy przekładają nad nich słabszych i to do tego zupełnie nie w formie. Co do przebiegu matchu, to był on nudnym od początku do końca, jak rzadko. Jedynie tylko pp. Traubowie i Luska wnosili do tej monotonnej gry od czasu do czasu trochę ożywienia, reszta spała poprostu na boisku. Z Niemców wybijał się tylko bramkarz, reszta zupełnie drugorzędna. Rezultat 3:2 dla „Cracovii”. Halftime 2:1. Sędziował poprawnie p. Jachieć.
Źródło: Nowiny nr 199 z 3 września 1912