1918-07-28 Cracovia - Germania Schwechat 10:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 28 lipca 1918, 17:00

Cracovia - Germania Schwechat

10
:
1

(5:1)



Herb_Germania Schwechat


Skład:
Dudek II
Dąbrowski II
Grabowski
Wykręt
Cikowski
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Mielech
Prochowski I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Obrubański z Krakowa

bramki Bramki

Dąbrowski I x2
Poznański
Kałuża x3
Mielech x3
(samob.)
0:1

Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1918-07-27 Cracovia - Germania Schwechat 2:1

1918-07-28 Cracovia - Germania Schwechat 10:1
Plik:Sparta Podgórze herb.png 1918-07-28 Cracovia II - Sparta Podgórze 8:1


Wg zapowiedzi mecz o 15:00 miały poprzedzić zawody Cracovia II - Sparta Podgórze.

Zapowiedź meczu

"»Cracovia«  i »Germania«" -
Czas

»Cracovia«  i »Germania«

Zapowiedź meczu w dzienniku Czas
W sobolą 27 i w niedzielę 28 bm. rozegra »Cracovia« dwa matche footbalowe z » Germanią « ze Schwechatu » Germania « ma od długiego szeregu lat mistrzoetwo prowincyonalne Dolnej Austryj. Schwechatczycy stoją na bardzo wysokim poziomie i nie ustępują w zupełności najlepszym drużynom wiedeńskim, o czem świadczą uzyskane przez nich rezultaty jak n. p. ze Sportklubem 1:2, z Wacem 1:1, z Amatorami 3:0. W drużynie grają bowiem znani sławni gracze wiedeńscy jak n. p. słynny Englert Kűnig środkowy napastnik »Wafu«, brat tegoż Kandl, słynny niemiecki gracz Rieba, byli gracze »Rapidu« bramkarz Mautler i środkowy pomocnik Honner i t d. Matche będą niezawodnie bardzo internujące, bo » Germania « słynie ze swego tempa. Początek zawodów w sobotę o 6 1/4 w niedzielę o 5 po południu. W niedzielę poprzedzi o godz. 3 match »Rezerwy« ze »Spartą« Podgórską.
Źródło: Czas 26 lipca 1918


Krakauer Zeitung

Zapowiedź meczu w dzienniku Krakauer Zeitung
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) 26 lipca 1918


"ZE SPORTU" -
Nowa Reforma

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w dzienniku Nowa Reforma
W sobole 27 i w niedzielę 28 lipca rozegra »Cracovia«  dwa matche footbalowe z » Germanią « ze Schwechatu. » Germania « ma od długiego szeregu lat mistrzostwo prowincyonalne dolnej Austryi. Schwechatczycy stoją na bardzo wysokim poziomie i nie ustępują w zupełności najlepszym drużynom wiedeńskim, o czem świadczą uzyskane przez nich rezultaty jak nn. ze Sportklubem 1 : 2. z Wacem 1:1. z Amatorami 3 :0. W drużynie grają bowiem znani gracze wiedeńscy jak np. słynny niemiecki gracz Riebe, byli gracze »Rapidu« bramkarz Mantler i środkowy pomocnik Honner itd. — Matche będą niezawodnie bardzo interesujące, bo » Germania « słynie ze swego tempa. Początek zawodów w sobotę o godz. 6 1/4, w niedzielę o godz. 5 po południu. W niedzielę poprzedzi o godz. 3 match Rezerwy ze »Spartą« podgórską.
Źródło: Nowa Reforma nr 321 z 26 lipca 1918


"ZE SPORTU" -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

ZE SPORTU

Zapowiedź meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
W sobotą 27 i w niedzielą 28 lipca rozegra „Cracovia" dwa matche footballowe z „Germanią" ze Schwechatu. „Germania" ma od długiego szeregu lat mistrzowstwo prowincyonalne D. Austryi. Sehwechatczycy stoją na bardzo wysokim poziomic i nie ustępują w zupełności najlepszym drużynom wiedeńskim, o czem świadczą uzyskane przez nich rezultaty jak n. p. ze Sporklubem 1:2, z Wacem 1:L z Amatorami 3:0. W drużynie grają bowiem znani sławni gracze wiedeńscy jak np. słynny Engelbert Koenig środkowy napastnik Wafu, brat, brat tegoż Xandl słynny niemiecki gracz Riebe, byli gracze „Rapidu" bramkarz Mautler i środkowy pomocnik Honner i t. d. Poprzedzi w niedzielą macho Rezerwy Cracovii ze „Spartą” Podgórską.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 111 z 27 lipca 1918


Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajsze zawody, poprzedzone oficyalnem przeproszeniem gracza Cracovii przez kapitana Germanii za wczorajszy wybryk, przyniosły tej ostatniej całkowity pogrom.

Mimo, iż Cracovia niemogła rozwinąć tempa z powodu błota, to jednakowoż gra była prowadzona ze strony drużyny miejscowej chwilami z furyą prawdziwą. Przebieg zawodów prócz gwałtownej „pogadanki” na końcu meczu między graczem Cracovii i niekarnym graczem Germanii, która zakończyła się wykluczeniem słusznem obu graczy, był na ogół poprawny. Trzeba przyznać, że p. Obrubański, jako sędzia, znakomicie prowadził grę tak, że nawet niekarna drużyna Germanii nie mogła protestować. Należałoby też przestrzegać, aby w przyszłości sędziostwo spoczywało zawsze w wytrawnych rękach, bez czego dojść musi zawsze do scen podobnych, jak to się stało w sobotę.

Silny atak rozpoczęła Germania, utrzymując się w przewadze przez dłuższy czas. W 5 minucie środkowy napastnik zdobywa punk pierwszy i ostatni dla swego klubu. Następnie strzela back Germanii w 10 m. sam we własną bramkę, otwierając seryę bramek na korzyść Cracovii. W 15 m. strzela Mielech, w 30 m. Poznański, w 35 m. Kowalski, w 42 m. Jałowiecki piątą bramkę.

Po pauzie strzela Mielech z podania Kowalskiego w 20 m., tenże w 27 m. poraz siódmy, Kowalski w 34 m. Następuje wykluczenie dwóch graczy, w 39 minucie strzela Poznański i wreszcie koronuje tę seryę wspaniałym strzałem Jałowiecki w 43 minucie.

Goście mimo niewątpliwej wyższej klasy gry ulegli wprost beznadziejnie krakowskiej drużynie. Na ten wynik wpłynęło w wysokim stopniu klasyczne prowadzenie meczu przez p. Obrubieńskiego, gdyż żadna ze stron nie miała przyczyny do zdenerwowania, nie ma zaś niebezpieczniejszego czynnika na boisku jak błędy – sędziego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 114 z 30 lipca 1918


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W sobotę i niedzielę spotykała się "Cracovia" z drużyną "Germania" z Schwechat pod Wiedniem. Zawody skończyły się zwycięztwem "Cracovii" w stosunku 2 do 1 pierwszego dnia i 10 do 1 drugiego. Przewaga drużyny miejscowej była przygniatająca; Niemcy grali brutalnie, co doprowadziło do niemiłych zatargów na torze. Mimo niepogody publiczność zebrała się bardzo licznie.
Źródło: Czas nr 327 z 30 lipca 1918


Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.1
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.2
Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik cz.3
Rozegrane dnia 28 i 29. Z. m. matche z mistrzowską drużyną Dolnej Austryi przyniosły »Cracovii« walne zwycięstwo. — Była to walka prawdziwa, brutalna, zupełnie nie sportowa, szczególnie w dniu pierwszym. Winę ponosi tu głównie sędzin p. Wojakowski, nieenergiczny, niezdecydowany, stronniczy, kompromisowy, nerwowy. Sędzia musi być organem sprawiedliwości i panem placu i gry, a nie obrażającym się arbitrem, a przadewszystkiem musi być kwalifikowanym znawcą footbalu. — Pan Obrubański, który ku zadowoleniu obu stron i publiczności w drugim dniu sędziował, sprostał m¬mo elektrycznością naładowanego powietrza zupełnie swemu zadaniu. Był spokojny, nieugięty i co najważniejsze — obiektywny. — Zwycięstwo swoje zawdzięcza »Cracovia« głównie swemu znakomitemu atakowi, który bezwarunkowo nie ustępuje pierwszorzędnym reprezentacyom. — Coraz też częściej omawia się w kompetentnych sferach Austr. Zw. Footb. kwestyi udziału graczy takich jak Kowalski i Poznański w matchach miedzykrajowych i reprezentatywnych. — Uwagę jednak trzeba zwrócić zarządów towarzystw sportowych, by człoków swych footballistów hamowały w ich zapędach i temperamencie podczas gry, uświadamiały ich, że sport i gra nie jest celem, a jedynie środkiem dla uzyskania zdrowia i siły, że walka rywalizacyjna jest tylko niejako rezultantą i wypadkową pracy w tym celu łożonej, miarą rozwoju i dowodem postępu — a nie »bitką« nożną i ręczną -bo ta ze sportem nie ma nic wspólnego. —Podczas matchów zaś stale powinien sędziować nie członek jednego i grających klubów, bo mimowoli skutkiem przymusu psychologicznego staję się »sędzia własny« stronniczym.
Źródło: Nowy Dziennik nr 28 z 05 sierpnia 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 200 z 30 lipca 1918