Uwagi
Mecz kombinowanych drużyn złożonych z zawodników Cracovii, Wisły, Polonii i innych klubów krakowskich. Rozegrano go jako przedmecz przed głównymi zawodami, w których drużyna piechoty (biało-czerwoni) pokonała 2:1 drużynę artylerii (błękitni).
Zapowiedź meczu
Matche footballowe
Zapowiedź meczu w dzienniku
Czas
W niedzielę dnia 1 sierpnia h. r. odbędą się w parku gier K. S. „Cracovia“ u wylotu ulicy Wolskiej matche footballowe. Pod protektoratem .JE. Amalii Hukowej rozegrają drużyny cywilne i wojskowe zawody, z których czysty dochód przeznaczony jest na fundusz dla wdów i sierot po poległych bohaterach galicyjskich. Co do siły drużyn wojskowych, brak jest bliższych danych. Obie drużyny trenowały się poza frontem oraz, podczas chwilowego pobytu w Krakowie pod okiem oficerów, interesujących się sportem. W skład drużyny artyleryi wchodzi paru wybitnych pierwszoklasowych graczy wiedeńskich. Drużyna infanteryi składa się z graczy czeskich o znanych nazwiskach. W skład drużyn cywilnych uchodzą poza młodymi, ale utalentowanymi graczami wszystkich klubów krakowskich, gracze pierwszych drużyn, znani publiczności z zawodów. Oba matche budzą w kołach wojskowych i cywilnych żywe zainteresowanie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc siedzących wskazane jest wcześniejsze nabywanie biletów, które sprzedaje firma Drobner plac Szczepański i „Kimono" Karmelicka 7.
Źródło: Czas nr 399 z 31 lipca 1915
Die Korrespondenz
Zapowiedź meczu w dzienniku
Die Korrespondenz
Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Die Korrespondenz 1 sierpnia 1915
"Zawody piłką nożną" -
Nowa Reforma
Zawody piłką nożną
Zapowiedź meczu w dzienniku
Nowa Reforma cz.1
Zapowiedź meczu w dzienniku
Nowa Reforma cz.2
Dzisiaj odbędą. się w parku gier K. S. „Cracovia“ u wylotu ulicy Wolskiej matche footballowe. Pod protektoratem .Jej eksc. JWPani Amalii Kukowej rozegrają drużyny cywilne i wojskowe zawody, z których czysty dochód przeznaczony jest na fundusz dla wdów i sierót po poległych bohaterach galicyjskich. Co do siły drużyn wojskowych, brak jest nam bliższych danych. Obie drużyny trenowały poprzednio za frontem i podczas chwilowego pobytu w Krakowie bardzo pilnie pod okiem pp. oficerów, interesujących się sportem. W skład drużyny artyleryi wchodzi kilku wybitnych graczy wiedeńskich pierwszoklasowych. Drużyna piechoty składa się z graczy czeskich o znanych nazwiskach; w skład drużyn cywilnych wchodzą poza młodymi, ale bardzo utalentowanymi graczami wszystkich klubów krakowskich, gracze pierwszych drużyn, znani publiczności z zawodów. Oba matche wzbudziły w kołach wojskowych i cywilnych ogromne zainteresowanie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc siedzących, wskazane jest wcześniejsze nabywanie biletów, które sprzedaje firma Drobner, plac Szczepański, i „Kimono", ulica Karmelicka L. 7.
Źródło: Nowa Reforma nr 384 z 1 sierpnia 1915
Matche footballowe
Zapowiedź meczu w dzienniku
Głos Narodu
Dzisiaj popołudniu odbędą się w parku gier K. S. „Cracovia" u wylotu ulicy Wolskiej matche footballowe pod protektoratem Eksc. pani Amalii Kukowej. Rozegrają je drużyny cywilne i wojskowe, a czysty dochód przeznaczony jest na fundusz, dla wdów i sierót po poległych bohaterach galicyjskich. Co do siły drużyn wojskowych brak jest nam bliższych danych. Obie drużyny trenowały poza frontem i podczas chwilowego pobytu w Krakowie bardzo pilnie pod okiem pp. oficerów, interesujących się sportem. W skład drużyny artyleryi wchodzi paru wybitnych graczy wiedeńskich pierwszoklasowych.
Drużyna piechoty składa się z graczy czeskich o znanych nazwiskach. W skład drużyn cywilnych wchodzą poza młodymi graczami wszystkich klubów krakowskich, gracze pierwszych drużyn, zna ni Publiczności z zawodów.
Źródło: Głos Narodu nr 384 z 1 sierpnia 1915
MATCHE FOOTBALLOWE
Zapowiedź meczu w dzienniku
Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Pod protektoratem Jej Eksc. J. W. Pani Amalii Kukowej rozegrają dziś w parku „Cracovia“ drużyny cywilne i wojskowe zawody, z których czysty dochód przeznaczony jest na fundusz dla wdów i sierót po poległych bohaterach galicyjskich. Co do siły drużyn wojskowych brak jest nam bliższych danych. Obje drużyny trenowały poza frontem i podczas chwilowego pobytu w Krakowie bardzo pilnie pod okiem pp. oficerów, interesujących się sportem. W skład drużyny artyleryi wchodzi paru wybitnych graczy wiedeńskich pierwszoklasowych.
Drużyna infanteryi składa się z graczy czeskich o znanych nazwiskach; w skład drużyn cywilnych wchodzą poza młodymi ale bardzo utalentowanymi graczami wszystkich klubów krakowskich, gracze pierwszych drużyn, znani Publiczności z zawodów.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny 2 sierpnia 1915
Opis meczu
Czas
Relacja z meczu w dzienniku
Czas cz.1
Relacja z meczu w dzienniku
Czas cz.2
Zawody w piłkę nożna na dochód wdów i sierot po żołnierzach galicyjskich, którzy padli na polu bitwy, odbyły się wczoraj na torze "Cracovii". [...] Na zawody przybyli JE. Kuk z żoną, generałowie Zaleski i Stan i wielu oficerów z żonami. [...]
Przed zawodami wojskowymi rozegrały match krakowskie drużyny skombinowane z dawnych klubów "Cracovii", "Wisły", "Polonii" i innych - z rezultatem 2:2.
Źródło: Czas nr 402 z 2 sierpnia 1915
Otwarcie wojennego sezonu footbalowego
Relacja z meczu w
Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Zawierucha wojenna wstrząsnęła do głębi sportem krakowskim. Prawie wszyscy starsi członkowie klubów pierwszorzędnych Krakowa a więc Cracovii i Wisły, jak również i drużyn drugorzędnych powołani zostali pod broń lub też dobrowolnie wstąpili w szeregi Legionów. Z pierwszych drużyn Cracovii i Wisły nie pozostał ani jeden gracz. Wskutek takiego stanu rzeczy, kluby sportowe musiały zawiesić swe czynności. Przez cały rok nie rozgrywano w Krakowie żadnych zawodów sportowych, gdy tymczasem we Wiedniu, Budapeszcie i w innych miastach Austryi odbywają się co tygodnia matche footbalowe. Sportowcy polscy musieli więc porzucić swą ulubioną rozrywkę fizyczną, czasami tylko sportowcy-legioniści rozgrywali nad Nidą, w Piotrkowie i w innych miastach stacyjnych, zawody footbalowe, a nawet – jak wiadomo – powstała w brygadzie Piłsudskiego drużyna footbalowa. W Krakowie natomiast sport przez pierwszy rok wojny zupełnie zamarł. – Wszelkie próby wskrzeszenia go nie udawały się.
Dopiero wczoraj dzięki inicyatywie wojskowości otwarł klub sportowy „Cracovia” „wojenny sezon footbalowy”. Utworzono cztery drużyny (dwie cywilne a dwie wojskowe), które pod protektoratem eksc. p. Amalii Kukowej rozegrały zawody sportowe na rzecz Czerwonego Krzyża.
Zawody wywołały poważne zainteresowanie tak wśród sportowców krakowskich jak i wojskowości, a dzielni footbaliści grą swą starali się pozyskać licznie zgromadzoną publiczność, wśród której przeważali wojskowi.
Drużyny „cywilne” składające się z graczy młodszych wykazały wcale wysoki poziom gry, szwankowała nieco kombinacya.
Większe zainteresowanie wywołał gra drużyn wojskowych: artyleryi i piechoty. Gracze tych drużyn rozwinęli szybkie tempo, wcale ładną kombinacyę, a technika niektórych graczy, szczególnie „artylerzystów” przypominała pierwszorzędnych footbalistów wiedeńskich.
Zawody skończyły się zwycięstwem „artyleryi” 2:1. – Na zawodach obecną była generalicya z komendantem eksc. Kukiem na czele, dalej protektorka matchu eksc. Amalia Kukowa, wkońcu korpus oficerski i „cywilna” publiczność.
W. S.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 194 z 3 sierpnia 1915
"Zawody piłką nożną" -
Nowa Reforma
Zawody piłką nożną
Relacja z meczu w dzienniku
Nowa Reforma cz.1
Relacja z meczu w dzienniku
Nowa Reforma cz.2
Rok przeszło pustką stał park gier »Cracovii«, na boisku sportowem nie roili się gracze footballowi. Dopiero zwycięska ofenzywa Hindenburga poprawiła tak sytuacyę i pod tym wizględem, że rozegranie w Krakowie zawodów piłką nożną stało się możliwem. Okazało się też, że raz zakorzenione upodobanie do tego sportu nie znikło zarówno wśród graczów, jak wśród publiczności. Gracze i w szeregach armii, poza frontem, gdy chwila pozwalała, trenowali się, ćwiczyli i staczali boje bezkrwawe piłką, a publiczność, gdy tylko zapowiedziano zawody publiczne, mszyła na nie masowo. Maleli wczorajszy, pozostający pod protektoratem J. E. p. gen. Kukowej, z którego dochód przeznaczono na rzecz wdów i sierot po poległych żołnierzach galicyjskich, udał się i sportowo i kasowo.
Drużyny: »piecbota« w barwach biało-czerwonych b. »Gracovii« i »artylerya«, niebiescy, pokazały grę niemal pierwszoklasową i tempo bardzo żywe. Walczono zacięcie, ale elegancko, bez brzydkich foule'ów i po obu stronach wykazywano piękną technikę. Pewna przewaga taktyczna widoczna była po stronie biało-czerwonej »piechoty«, ale i niebiescy spisywali się dzielnie i rączo, a ich bramkarz kilkakrotnie wykazał wielką zręczność i publiczność. Wynik 2:1 na korzyść biało-czerwonych nie daje zupełnego obrazu stosunku sił podczas przebiegu gry, ponieważ »artylerya« zdobyła jeszcze dwa razy bramko, co jednak unieważniono, jako zrobione po gwizdku. Ogólne wrażenie z matchu było dobre. Wśród widzów była znaczna ilość wojskowych, jako że żołnierze grali, a nie psuły humoru publiczności nawet powyłamywane ławki siedzeń amfiteatralnych w środku widowni; podczas rzęsistego deszczu tem więcej było miejsca do chronienia się pod dachem.
Źródło: Nowa Reforma nr 385 z 2 sierpnia 1915
Die Korrespondenz
Relacja z meczu w dzienniku
Die Korrespondenz
Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Die Korrespondenz nr 381 z 5 sierpnia 1915
Mecze sezonu 1915 (Cracovia II)