1918-07-28 Cracovia - Germania Schwechat 10:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 28 lipca 1918, 17:00

Cracovia - Germania Schwechat

10
:
1

(5:1)



Herb_Germania Schwechat


Skład:
Dudek II
Dąbrowski II
Grabowski
Wykręt
Cikowski
Majcherczyk
Dąbrowski I
Poznański
Kałuża
Mielech
Prochowski I

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Obrubański z Krakowa

bramki Bramki

Dąbrowski I x2
Poznański
Kałuża x3
Mielech x3
(samob.)
0:1

Mecz poprzedniego dnia: Mecze tego dnia:

1918-07-27 Cracovia - Germania Schwechat 2:1

1918-07-28 Cracovia - Germania Schwechat 10:1
Plik:Sparta Podgórze herb.png 1918-07-28 Cracovia II - Sparta Podgórze 8:1


Wg zapowiedzi mecz o 15:00 miały poprzedzić zawody Cracovia II - Sparta Podgórze.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Wczorajsze zawody, poprzedzone oficyalnem przeproszeniem gracza Cracovii przez kapitana Germanii za wczorajszy wybryk, przyniosły tej ostatniej całkowity pogrom.

Mimo, iż Cracovia niemogła rozwinąć tempa z powodu błota, to jednakowoż gra była prowadzona ze strony drużyny miejscowej chwilami z furyą prawdziwą. Przebieg zawodów prócz gwałtownej „pogadanki” na końcu meczu między graczem Cracovii i niekarnym graczem Germanii, która zakończyła się wykluczeniem słusznem obu graczy, był na ogół poprawny. Trzeba przyznać, że p. Obrubański, jako sędzia, znakomicie prowadził grę tak, że nawet niekarna drużyna Germanii nie mogła protestować. Należałoby też przestrzegać, aby w przyszłości sędziostwo spoczywało zawsze w wytrawnych rękach, bez czego dojść musi zawsze do scen podobnych, jak to się stało w sobotę.

Silny atak rozpoczęła Germania, utrzymując się w przewadze przez dłuższy czas. W 5 minucie środkowy napastnik zdobywa punk pierwszy i ostatni dla swego klubu. Następnie strzela back Germanii w 10 m. sam we własną bramkę, otwierając seryę bramek na korzyść Cracovii. W 15 m. strzela Mielech, w 30 m. Poznański, w 35 m. Kowalski, w 42 m. Jałowiecki piątą bramkę.

Po pauzie strzela Mielech z podania Kowalskiego w 20 m., tenże w 27 m. poraz siódmy, Kowalski w 34 m. Następuje wykluczenie dwóch graczy, w 39 minucie strzela Poznański i wreszcie koronuje tę seryę wspaniałym strzałem Jałowiecki w 43 minucie.

Goście mimo niewątpliwej wyższej klasy gry ulegli wprost beznadziejnie krakowskiej drużynie. Na ten wynik wpłynęło w wysokim stopniu klasyczne prowadzenie meczu przez p. Obrubieńskiego, gdyż żadna ze stron nie miała przyczyny do zdenerwowania, nie ma zaś niebezpieczniejszego czynnika na boisku jak błędy – sędziego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 114 z 30 lipca 1918


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W sobotę i niedzielę spotykała się "Cracovia" z drużyną "Germania" z Schwechat pod Wiedniem. Zawody skończyły się zwycięztwem "Cracovii" w stosunku 2 do 1 pierwszego dnia i 10 do 1 drugiego. Przewaga drużyny miejscowej była przygniatająca; Niemcy grali brutalnie, co doprowadziło do niemiłych zatargów na torze. Mimo niepogody publiczność zebrała się bardzo licznie.
Źródło: Czas nr 327 z 30 lipca 1918


Krakauer Zeitung

Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Krakauer Zeitung cz.2
      Jeśli możesz, przetłumacz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Krakauer Zeitung (oryginalnie w języku niemieckim) nr 200 z 30 lipca 1918