1912-06-29 Cracovia - Monori Budapeszt 2:0

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

pierwotnie w tym terminie planowano mecz z Grazer AK - zobacz zapowiedź w dzienniku "Nowiny"


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, sobota, 29 czerwca 1912

Cracovia - Monori Budapeszt

2
:
0

(0:0)



Herb_Monori Budapeszt


Skład:
Rogalski
Traub I
Obert
Traub II
Singer
Synowiec
Dąbrowski I
Luska
Kałuża
Dobrzański
Prochowski

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Max Reichsfeld z Wiednia

bramki Bramki
Traub I lub Luska (73')
Luska lub Traub I (87')
1:0
2:0

Mecze tego dnia: Mecz następnego dnia:

1912-06-29 Cracovia - Monori Budapeszt 2:0
1912-06-29 Cracovia II - Polonia Kraków 4:0

1912-06-30 Cracovia - Monori Budapeszt 4:0


Ciekawostki

Fragmenty tego lub granego następnego dnia meczu znalazły się w kronice filmowej Pathe Marconi pokazywanej w kinach całej Europy.

Zapowiedź meczu

Opis meczu

Nowiny

Relacja z meczu w dzienniku Nowiny
Ze sportu. (Cracovia Monori S.E. 2:0).

Monor okazał się lepszym aniżeli powszechnie sądzono. Szczególnie obrona stała zupelnie na poziomie pierwszorzędnych drużyn węgierskich. - Do pauzy gra pomimo widocznej przewagi Cracovii nie dała żadnego pozytywnego rezultatu. Dopiero w 28 m. po zmianie stron udaje się Cracovii zdobyć pierwszą bramkę a na 3 m. przed końcem drugą z rzutu karnego.

Stosunek kornerów 4:3 dla Cracovii. Halftime 0:0.

Sędzią poprawnym tylko trochę za bardzo czułym na offsidy był p. Reichsfeld z Wiednia.
Źródło: Nowiny nr 145 (nadzwyczajny dodatek do nr 145) z 30 czerwca 1912


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
W oba dni świąteczne na zakończenie sezonu wiosennego rozegrała "Cracovia" dwa matche z budapeszteńskim klubem sportowym "Monor". Drużyna węgierska zaprezentowała się krakowskiej publiczności, jako klub, dbający nadewszystko o grę poprawną. Pod względem składu, obrońcy i bramkarz, jak również i środkowy pomocnik przewyższają o klasę napad. Z napastników jedynie prawy skrzydłowy wyróżniał się korzystnie, reszta grzeszyła brakiem szybkiej decyzyi i celności w strzelaniu do bramki. "Cracovia" w oba dni górowała nad swym przeciwnikiem. W pierwszym dniu ta przewaga wyraziła się dwoma punktami, w drugim czterema, zdobytymi przez "Cracovię". Ostateczny rezultat zawodów dwudniowych: 6:0 na korzyść białoczerwonych. W upominku od gości budapeszteńskich otrzymała "Cracovia" pięknie haftowany proporzec.
Źródło: Czas nr 293 z 1 lipca 1912


Ilustrowany Kuryer Codzienny

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym
Przez dwa dni ubiegłych świąt rozegrała "Cracovia" dwa zwycięskie matche z przybyłą z Budapesztu drużyną "Monori". - Pierwszy dzień przyniósł rezultat 2:0 na korzyść "Cracovii". Dzień drugi 4:0. Przez oba dwa dni gra tak "Cracovii" jak i "Monori" była niemal wytworna. W dniu drugim wręczyli goście "Cracovii" pięknie haftowany proporzec. Sędziował poprawnie p. Reichsfeld z Wiednia.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 147 z 2 lipca 1912


Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt
W sobotę i niedzielę, 29 i 30 poprzedniego miesiąca, zakończyła Cracovia sezon wiosenny zawodami w obu dniach przeciwko Monor z Budapesztu, który zalicza się do najlepszych węgierskich klubów prowincjonalnych. Oba mecze pokazały nieoczekiwaną grę, również ze strony Monoru, posiadającego naprawdę dobrą drużynę, która nie chciała się bez oporu zgiąć przed bardzo dobrze grającą Cracovią.

Przebieg gry w oba dni wyśmienity. Monor rozporządzał bardzo dobrą obroną, szczególnie zauważalni byli Mandl i bramkarz Riedl. Cracovia grała w oba dni pierwszoklasowo i nie jest to przesadzone, ponieważ każdy zawodnik wypełniał całkowicie obowiązki swojej pozycji.

Do odnotowania byłby jeszcze dobry przebieg sezonu w przypadku Cracovii. Grała ona między innymi z BEAC Budapeszt 5:0, 3:2, BBSV Bielsko 3:0, Kassai AC 1:1, Nemzeti Budapeszt 1:1, Floridsdorfer AC 1:1, Amateure AC 1:4 (przy bardzo złym stanie boiska) i 1:1 i DSB Praga 3:1, 3:1, Czarni we Lwowie 1:0.
Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 28 z 6 lipca 1912