1910-11-13 Cracovia - Viktoria Wiedeń 3:1

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

pierwotnie w tym terminie planowano mecz z Wisłą Kraków - zobacz informację o odwołaniu w "Czasie" i "Gazecie Poniedziałkowej"


Herb_Cracovia


pilka_ico
mecz towarzyski
Kraków, niedziela, 13 listopada 1910

Cracovia - Viktoria Wiedeń

3
:
1

(2:0)



Herb_Viktoria Wiedeń


Skład:
Lustgarten
Calder
Pollak
Owsionka
Schwarzer
Synowiec
Klakurka
Szeligowski
Singer
Miller
Just

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Vykoukal z Wiednia

bramki Bramki
Szeligowski x3


Zapowiedź meczu

Opis meczu

Gazeta Powszechna

Wypadek podczas matchu footballowego.

Relacja z meczu w dzienniku Gazeta Powszechna
Wczorajszy match footballowy, ostatni w tym sezonie, zakończył się fatalnie dla jednego z członków „Victorii” p. Kraushofera. Kiedy bowiem zbyt gwałtownie zaczął atakować bramkę „Cracovii”, pełen wojennego animuszu p. Pollak kopnął go tak delikatnie w nogę, że przeciwnik upadł ze złamanemi obydwiema kośćmi przedudzia. Rannego opatrzył na boisku prof. dr Rutkowski, poczem Pogotowie ratunkowe przewiozło go do szpitala – a „Cracovia” odniosła zwycięstwo w stosunku 3:1.

Źródło: Gazeta Powszechna nr 261 z 14 listopada 1910


Czas

Relacja z meczu w dzienniku Czas
Wczorajszy match „Cracovii” z „Victorią” wiedeńską zakończył tegoroczny sezon footballowy, tak obfity w zawody atrakcyjne z pierwszorzędnymi drużynami zagranicznymi. „Victoria” nie sprawiła, mimo swej pierwszo klasowości, wrażenia bardzo silnej i pewnej siebie drużyny. Zwycięstwo w stosunku 3 : 1 przyszło „Cracovii” bardzo łatwo bez szczególnego natężania się. Tak w pierwszej jak i w drugiej połowie gracze wiedeńscy skazani byli na obronę. Ataki ich były nadzwyczaj rzadkie, ale zawsze prawie dość niebezpieczne. Gdyby nie fatalny stan boiska, szczególnie na przestrzeni jakichś 20 m. przed bramkami, byłby i rezultat punktów zdobytych przez „Cracovię”, dla niej niekorzystnym.
Ciągłe upadki wskutek oślizgłego terenu były na porządku dziennym. Napad „Cracovii” osiągnąwszy zwycięstwo do pauzy w stosunku 2:0, zdawał się zadowalać tym stosunkiem wobec przykrych warunków terenowych. Dopiero zdobycie przez gości jednego punktu zagrzało „biało-czerwonych” do żywszego ataku. Rezultatem ich jest zdobycie jeszcze jednego punktu (z rzutu karnego), aczkolwiek bramka „Victorii” była ustawicznie bombardowaną. Bardzo dobrze grał bramkarz „Victorii” p. Wiśniewski, Polak z Wiednia. Wskutek wypadku, jakiemu uległ jeden z graczy wiedeńskich, ostatni 30 minut grała „Victoria” w dziesięciu. Sędziował bez zarzutu dobrze znany naszej publiczności delegat Związku austryackiego p. Vykoukal z Wiednia.

"F."
Źródło: Czas nr 519 z 14 listopada 1910


Gazeta Poniedziałkowa

„Cracovia” bije „Victorię” 3:1.

Relacja z meczu w Gazecie Poniedziałkowej
„Spartą” rozpoczęto wyśmienity sezon jesienny footballowy, a marną „Victorią” zakończono go wczoraj. Dość licznie zebrana publika niedwuznacznie sarkała na boisko przeciw sztucznej reklamie dla „Victorii”, która swoją gnuśnością i apatyczną grą zasłużyła na miano trzeciorzędnego klubu. „Cracovia” wczoraj górowała, a nauczywszy się w ostatnich czasach dużo, strzeliła trzykrotnie w bramkę „Victorii”, którą bronił niezdara w całym tego słowa znaczeniu.
Nie obeszło się bez wypadku. Członek „Cracovii” p. Pollak uderzył jednego z graczy „Victorii”, p. Franciszka Kraushofera tak brutalnie w nogę, że mu złamał obie kości przedudzia. Rannego po opatrzeniu na boisku przez prof. dr Rutkowskiego pogotowie ratunkowe przewiozło do szpitala.

Źródło: Gazeta Poniedziałkowa nr 30 z 14 listopada 1910