Statut KS Cracovia z 1910 r.

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
STATUT
KLUBU SPORTOWEGO „CRACOVIA”.




§ 1. Nazwa i siedziba.


Klub nosi Nazwę: KLUB SPORTOWY „CRACOVIA”. Siedzibą jego jest Kraków.


§ 2. Cel Klubu.


Celem Klubu jest rozwój fizyczny i rozbudzenie życie sportowego wśród społeczeństwa, utrzymywanie łączności z innymi Klubami i Towarzystwami sportowymi.


§ 3. Środki prowadzące do celu.


Do osiągnięcia celu (§ 2) zmierza Klub przez urządzanie zawodów, gier i zabaw sportowych – wykładów, odczytów, dyskusyj, wydawnictw, zakładania i utrzymywania boisk, oraz kół miejscowych, urządzanie kursów i kształcenie odpowiednich kierowników, urządzanie wspólnych wycieczek, tudzież wszelkimi innymi dozwolonymi środkami, mogącymi przyczynić się do osiągnięcia celów Klubu.


§ 4. Majątek.


Majątek Klubu składa się:
1)
a) z wkładek członków;
b) z opłat od wstępów;
c) z składek i datków prywatnych jakoteż publicznych;
d) z darów i subwencyi;
e) z dochodów rozmaitych przedsiębiorstw;
2) z funduszu rezerwowego;
3) z nieruchomości i inwentarza klubowego.


§ 5. Członkowie Klubu.


Klub ma:
A) Członków.
B) Uczestników.
A) Członkowie mogą być:
a) honorowi;
b) założyciele;
c) wspierający;
d) czynni.
A) Członkiem honorowym może być osoba lub Towarzystwo, które za zasługi około rozwoju sportów lub też dla Klubu – na wniosek Wydziału na Walnem Zgromadzeniu przez aklamacyę została wybraną i godność tę przyjęła. Nad takim wnioskiem nie dopuszcza się dyskusyi.
a) Członkiem założycielem zastaje ten, kto złoży wkładkę przynajmniej 50 kor, na cele Klubu.
b) Członkiem wspierającym zostaje ten, kto opłaca roczną wkładkę przynajmniej 20 koron.
c) Członkiem czynnym, może być samodzielna zajmująca społeczne stanowisko osoba, oraz młodzież akademicka i wyższych zakładów naukowych – opłacająca wpisowe i wkładkę ustanowioną przez Walne Zgromadzenie a przez Wydział przyjęta. Wydziałowi przysługuje prawo zniżenia wkładek członkom czynnym na pewien czas; liczba tych zniżeń nie ma przenosić 10% wszystkich czynnych członków.
Walne Zgromadzenie może zaprosić jedną z wybitnych w społeczeństwie osobistości na protektora klubu, któremu przysługują wszystkie prawa członków.
B) Uczestnikiem może być każdy uczeń szkół średnich, który opłaca wkładkę za używanie sportowych urządzeń Klubu i przez Wydział zostanie przyjęty.


§ 6. Prawa członków.


A) Członkowie honorowi, założyciele, wspierający i czynni mają prawo:
a) wyboru i wybieralności na Walnem Zgromadzeniu;
b) wolnego wstępu na wszystkie zabrania klubowe (posiedzenia, zgromadzenia, wykłady, odczyty) zawody i zabawy, dalej korzystanie z urządzeń Klubu ewentualnie po uiszczeniu opłaty wyjątkowo przez Wydział nałożonej;
c) brania udziału w zawodach i wszelkich urządzeniach pod kierownictwem i imieniem Klubu urządzanych;
d) odwoływanie się od zarządzeń poszczególnych członków Wydziału do całości Wydziału, a od uchwał tegoż do Walnego Zgromadzenia;
e) zwoływanie posiedzeń Wydziału lub Walnego Zgromadzenia na żądanie 1/3 członków Klubu do dni 14;
f) noszenia klubowej odznaki.
B) Uczestnicy mają prawa czynnych członków pod b), c), f).


§ 7. Obowiązki członków.


A) Obowiązkiem członka jest:
a) płacić regularnie wkładki;
b) przyczyniać się w miarę możności do spełniania celów Klubu;
c) stosować się do przepisów statutu, regulaminów, uchwał i zarządzeń władz Klubu oraz do wyroków Sądu rozjemczego;
d) członek czynny może brać udział w ćwiczeniach i zawodach sportowych innych Klubów jedynie po zawiadomieniu Wydziału i jego zezwoleniu.
B) Obowiązki uczestników są takie same jak członków pod a), b), c), d).


§ 8. Przyjęcie członków.


Chcący zostać członkiem zwyczajnym, założycielem lub wspierającym, winien zgłosić się do sekretarza, i przedłożyć deklaracyę wstąpienia. Kandydat musi być polecony przez dwóch członków Wydziału, którzy podpisem swoim na deklaracyi ręczą za jego nienaganne prowadzenie się zarówno w życiu sportowem jak wogóle. Nazwiska zgłoszonych mają być wywieszone w lokalu Klubu przynajmniej przez tydzień. Gdyby kto z członków miał do postawienia zgłoszonemu jakie zarzuty natury społecznej, towarzyskiej lub sportowej, winien o tem zawiadomić poufnie sekretarza. Na najbliższem posiedzeniu wydziału sekretarz przedstawia listę zgłoszonych członków wraz ze zgłoszonemi zarzutami. Do przyjęcie członka potrzeba 2/3 głosów członków wydziału. Wydział nie jest obowiązany do podania powodów nieprzyjęcia. Nieprzyjęty ma prawo odwołać się do najbliższego Walnego Zgromadzenia.

W analogiczny sposób przyjmowani być mają uczestnicy Klubu, z tą różnicą że zaleceni być mają przez dwóch conajmniej członków Klubu. O przyjęciu decyduje sekretarz; nieprzyjęty ma prawo odwołać się do Wydziału.


§ 9. Członkiem Klubu przestaje być ten:


a) kto wystąpienie z Klubu Wydziałowi zgłosił a dotychczasowym obowiązkom członka zadość uczynił;
b) kto mimo upomnień nie zapłacił wkładek członka za 6 miesięcy;
c) kto nie spełnia obowiązków członka i działa na szkodę Klubu;
d) kto przez Wydział był wykluczony.

Do wykluczenia członka potrzeba 2/3 części głosów wszystkich członków Wydziału. Wykluczonemu, po otrzymaniu zawiadomienia urzędowego od Wydziału, przysługuje prawo odwołania się do najbliższego Walnego Zgromadzenia, które rozstrzyga bezwzględną większością głosów, bez dyskusji; jedynie odczytane być może pismo Wydziału, zawiadamiając członka o wykluczeniu. Przed rozstrzygnięciem przez Walne Zgromadzenie, wykluczony nie ma prawa korzystać z praw członka, za tem nie może także być obecnym na Walnem Zgromadzeniu.

Uczestników, z powodów jak powyżej wymienione, wyklucza z Klubu prezes na wniosek sekretarza. Wykluczony ma prawo odwołać się do Wydziału.


§ 10. Władze Klubu.


Władzami Klubu są:
A) Walne Zgromadzenie.
B) Wydział.
C) Sąd rozjemczy.
D) Komisya rewizyjna.

A) Walne Zgromadzenie.
Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbywa się raz na rok w listopadzie, grudniu a najdalej w styczniu, nadzwyczajne zaś na żądanie Wydziału lub 1/3 członków. O zwołaniu Walnego Zgromadzenia mają być członkowie zawiadomieni na dni 14 przed terminem. Do powzięcia uchwał prawomocnych na Walnem Zgromadzeniu potrzebna jest obecność przynajmniej 20 członków oprócz członków Wydziału. Tylko w sprawie rozwiązania Klubu potrzebną jest obecność przynajmniej jednej trzeciej części członków Klubu w Krakowie zamieszkałych. Gdyby dla braku kompletu Walne Zgromadzenie odbyć się nie mogło, ważne są uchwały następnego Walnego Zgromadzenia bez względu na liczbę zebranych członków. to ponowne Walne Zgromadzenie może odbyć się tego samego dnia, jednakowoż musi to być już w zaproszeniu na Walne Zgromadzenie zapowiedziane. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów.

Walne Zgromadzenie:
a) przyjmuje lub odrzuca sprawozdania Wydziału i Komisyi rewizyjnej;
b) wybiera członków Wydziału, Sądu rozjemczego i Komisyi rewizyjnej na jeden rok;
c) załatwia odwołanie się członków od uchwał Wydziału;
d) oznacza wysokość wkładek członków, wpisowego i opłat dla uczestników;
e) wybiera członków honorowych na wniosek Wydziału;
f) pozbawia godności wydziałowego 2/3 częściami głosów obecnych członków;
g) załatwia wnioski i interpelacye będące na porządku dziennym;
h) uchwala zmianę statutu i
i) rozwiązanie Klubu do czego potrzeba 1/3 części głosów wszystkich członków.

B) Wydział:
Wydział składa się z prezesa, jego zastępcy, sekretarza, skarbnika, oraz z tylu wydziałowych, aby jeden wypadał na każde rozpoczęte pięćdziesiąt członków założycieli, wspierających i zwyczajnych razem wziętych, licząc stan w dniu Walnego Zgromadzenia. Oprócz tego na posiedzenia Wydziału zapraszani być mają naczelnicy wszystkich czynnych sportowo i żywotnych oddziałów, którzy biorą udział w głosowaniu nad wszystkiemi sprawami, dotyczącemi bezpośrednio ich oddziałów. W innych sprawach naczelnicy oddziałów, posiadają głos doradczy.

Zebrania Wydziału odbywają się przynajmniej raz na miesiąc; do ważności potrzebna jest obecność przynajmniej 2/3 części członków Wydziału. Uchwały zapadają większością głosów, w razie równości przewodniczący rozstrzyga drugim głosem.

Wydział zarządza sprawami i funduszami Klubu, przyjmuje i wyklucza członków, układa lub zmienia regulaminy, w końcu załatwia wszelkie sprawy nie zastrzeżone Walnemu Zgromadzeniu. Wszyscy członkowie są obowiązani uczęszczać na posiedzenia Wydziału, również naczelnicy oddziałów; kto trzykrotnie bez zawiadomienia sekretarza i podania powodów nieobecności opuści posiedzenie Wydziału, traci godność wydziałowego, względnie naczelnika oddziału i Wydział usuwa go. Jeżeli ubędzie członek Wydziału bądź przez wystąpienie, bądź przez usunięcie, Wydział uzupełnia się sam przez kooptacyę. Usuniętego naczelnika oddziału zastępuje jego zastępca, wybrany przez oddział.

Członkowie Wydziału i ich zakres działania.

Prezes: reprezentuje Klub na zewnątrz, czuwa nad jego rozwojem, przestrzega by członkowie Wydziału i funkcyonariusze Klubu pełnili swe obowiązki, osobiście lub przez zastępcą jest członkiem wszystkich oddziałów komisyj i t. p., przewodniczy wszystkim zebraniom. W wypadkach nagłych lub w czasie, gdy Wydział z jakiegobądź powodu nie może się zebrać, rozstrzyga o sprawach należących do zakresu działania Wydziału, po porozumieniu z sekretarzem, względnie skarbnikiem, jednakowoż za wszystkie takie zarządzenia jest osobiście odpowiedzialny przed Wydziałem i Walnem Zgromadzeniem.

Zastępca prezesa: obejmuje wszystkie powyżej wymienione prawa i obowiązki z chwilą, w której z jakiegokolwiek powodu prezes funkcyj swych nie pełni. Pozatem jest zwykłym członkiem Wydziału. Gdyby ani prezes ani jego zastępca nie mogli spełnić funkcyj, obejmuje je z wyboru jeden z członków Wydziału.

Sekretarz: jest naczelnikiem biura Klubu, przyjmuje wszelkie pisma do Wydziału od członków i interesantów pozaklubowych, prowadzi korespondencyę klubową, kieruje wydawaniem ogłoszeń ze strony Wydziału i oddziałów, prowadzi protokóły z posiedzeń Wydziału i Walnych zgromadzeń, administruje wydawnictwami Klubu, organizuje administracyjnie uchwalone przez Wydział zawody sportowe z klubami pokrewnemi, wreszcie dozoruje czynności płatnych funkcyonariuszy Klubu i kontroluje stan inwentarza oraz zarządza lokalami, placami i t. p. Klubu.

Skarbnik: prowadzi rachunki Klubu, przechowuje kasę podręczną, lokuje znaczniejsze sumy w banku, przestrzega regularnie uiszczenia wkładek przez członków i uczestników, razem z sekretarzem zakupuje uchwalony inwentarz, na każdem posiedzeniu Wydziału przedstawia stan kasowy i bilans najbliższych wydatków. Wszelkie jego czynności kontrolować może w każdej chwili prezes lub komisya rewizyjna.

Wydziałowi biorą udział w posiedzeniach Wydziału, mają w nich prawo głosu i głosowania, oraz czynnego i biernego wyboru. Z ich grona wybiera Wydział w razie potrzeby drugiego zastępcę prezesa, gdy wybrany przez Walne Zgromadzenie pełnić czynności nie może, oraz zastępcę sekretarza i skarbnika. Szczególnym obowiązkiem wydziałowych jest strzedz dobrego imienia Klubu i normalnego jego rozwoju a w razie dostrzeżenia jakichkolwiek braków, poruszać je na posiedzeniach Wydziału.

Wszystkie funkcye członków Wydziału są honorowe. Wyjątkowo, gdy który z członków Wydziału poświęca z wybitnym skutkiem nadmiernie wiele czasu i pracy sprawom Klubu, Wydział może przyznać mu odpowiednie stałe wynagrodzenie, aż do chwili zebrania się Walnego Zgromadzenia, które uchwałę tę musi na przyszłość zatwierdzić. Członek Wydziału pobierający wynagrodzenie, traci prawo głosowania na posiedzeniach Wydziału, zachowując prawo referatu i głos doradczy.

C) Sąd rozjemczy, składający się z trzech członków, rozstrzyga spory wynikłe między członkami.
D) Komisya rewizyjna składa się z trzech osób, które wykonywują kontrolę nad funkcyami i inwentarzem Klubu, bądź to na żądanie Wydziału, bądź z własnej inicyatywy.


§ 11. Koła miejscowe i Oddziały.


W miarę pomyślnych warunków, Wydział zakłada w miastach prowincyonalnych Galicyi zachodniej Koła miejscowe, rządzące się autonomicznie na podstawie regulaminu, wydanego przez Wydział Klubu. Koło miejscowe ma prawo wysyłania na posiedzenia Wydziału delegata, który posiada wówczas prawo głosu doradczego. Członkowie Klubu wchodzący w skład Koła miejscowego, mają prawo wybrać swój zarząd i pobierać wkładki, w wysokości oznaczonej przez Walne Zgromadzenie Klubu; funduszami Koła zarząd dowolnie rozporządza, jednakowoż zarówno wybory jak budżet i rachunki podlegają kontroli i zatwierdzeniu Wydziału.

Przebywający w Krakowie członkowie i uczestnicy, uprawiający czynnie pewną gałąź sportu, mogą zorganizować Oddział, na podstawie regulaminu uchwalonego przez Wydział. Wybrany przez członków naczelnik Oddziału żywotność objawiającego, po zatwierdzeniu przez Wydział, bierze udział w jego posiedzeniach, z głosem doradczym we wszystkich sprawach Klubu; głosuje przy uchwałach, odnoszących się do spraw swego Oddziału. W razie nie zatwierdzenia naczelnika przez Wydział, Oddział obowiązany jest wybrać innego. Osobnych wkładek Oddziałom pobierać od członków nie wolno; funduszów na potrzeby sportowe w miarę możności i uznania dostarcza Wydział. Wszelkie żądania zgłasza Oddział za pośrednictwem naczelnika Wydziałowi, na ręce sekretarza.


§ 12.


Rok administracyjny rozpoczyna się z dniem 1. listopada.

Językiem urzędowym jest język polski.

W razie rozwiązania Klubu, o majątku decyduje Walne Zgromadzenie. Gdyby taka uchwała zapaść nie mogła – majątek przechodzi na rzecz „SOKOŁA” krakowskiego.




Statut zatwierdzony reskryptem c. k. Namiestnictwa we Lwowie z dnia 20. listopada 1910 L. XIII. 4993/1.