mistrzostwa Polski
prawdopodobny termin
|
zawody sportowe
|
dyscyplina:
|
Szachy
|
płeć:
|
mężczyźni
|
data:
|
3-30 października 1954
|
miejsce:
|
|
organizator:
|
|
Relacje z zawodów
"Ostatnia runda szachowych mistrzostw Polski" -
Gazeta Krakowska
Ostatnia runda szachowych mistrzostw Polski
Relacja z meczu w dzienniku
Gazeta Krakowska
W ostatnim dniu turnieju o szachowe mistrzostwo Polski na rok 1954 dogrywano odłożone partie ostatniej rundy.
W najciekawszym spotkaniu dnia Witkowski wygrał z Tarnowskim. Po tym zwycięstwie Witkowski zrównał się ilością punktów w tabeli rozgrywek z mistrzem Śliwą. O zdobyciu tytułu szachowego mistrza Polski na rok 1954 zadecyduje dodatkowy mecz między Śliwą a Witkowskim.
W pozostałych dogrywkach Plater wygrał z Brzóską, Błaszczak pokonał Gniotą a Dworzyński zgodził się na remis z Grynfeldem.
Tabela mistrzostw przedstawia się następująco: 1—2) Śliwa i Witkowski — po 11 pkt., 3) Arłamowski — 10,5 pkt., 4—5) Gawlikowski i Tarnowski— po 10 pkt., 6—7) Makarczyk i Grynfeld — po 9.5 pkt., 8—9) Dworzyński, Makarczyk i Grynfeld — po 9,5 pkt.
Ośmiu najlepszych szachistów Polski weźmie udział w trójmeczu szachowym w Pradze z udziałem reprezentacji Czechosłowacji, Węgier i Pol¬ski.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 260 z 1 listopada 1954
"Śliwa prowadzi w szachowych mistrzostwach Polski" -
Echo Krakowskie
Śliwa prowadzi w szachowych mistrzostwach Polski
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W trzecim dniu szachowych mistrzostw Polski dogrywano odłożone partie. Śliwa pokonał dębickiego, Brzózka wygrał z Witkowskim i przegrał z Tarnowskim, a Dworzyński zremisował z Gniotem.
Po trzech dniach przodownikiem turnieju jest mistrz Polski Śliwa.
Źródło: Echo Krakowskie nr 38 z 6 października 1954
"Niespodziewana porażka Gawlikowskiego" -
Echo Krakowskie
Niespodziewana porażka Gawlikowskiego
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W VI rundzie turnieju szachowego o indywidualne mistrzostwo Pokuci za kończono jedynie trzy partie,, w których Gawlikowski przegrał nieoczekiwanie z Ziembińskim, Blaszczań pokonał Kwileckiego. a Różański zremisował z Dworzyńskim. W tabeli na-dal prowadzi Śliwa — 4,5 pkt przed Tarnowskim — 4 oraz Gawlikowskim i Brzóską — po 4 punkty.
Źródło: Echo Krakowskie nr 243 z 12 października 1954
"Gawlikowski dogonił Śliwę w mistrzostwach szachowych" -
Echo Krakowskie
Gawlikowski dogonił Śliwę w mistrzostwach szachowych
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W siódmej rundzie rozgrywanego w Łodzi turnieju szachowego o mistrzostwo Polski Śliwa doznał pierwszej porażki, ulegając Tarnowskiemu. Arłamowski wygrał z Brzózką, Makarczyk z CiejKą, Gawlikowski z Różańskim, a Ziębiński z.Pileckim. Remisem zakończyły się partie: Gromek t- Witkowski, Gniot — Plater i Dworzynski — Grynfeld.
W ósmej rundzie zakończono tylko dwa spotkania, w których Błaszczak wygrał ź Dembińskim, a Grynfeld zremisował z Gawlikowskim,
Po ośmiu rundach prowadzą Śliwa i Gawlikowski — po 5,5 pkt. przed Tarnowskim i Arłamowskim — po 5 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 246 z 15 października 1954
"Tarnowski wyprzedził Śliwę" -
Echo Krakowskie
Tarnowski wyprzedził Śliwę
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W dogrywce VII i VIII rundy rozgrywanych w Lodzi szachowych mistrzostw Polski Makarczyk pokonał Arłamowskiego, Tarnowski — Gromka, KWilecki — Różańskiego, a Witkowski wygrał z Gniotem. Remisami zakończyły się spotkania Plater — Dworzyński i Blaszczak — Szczepaniec. Partia Śliwa — Brzóska została ponownie odłożona.
Po ośmiu rundach w tabeli objął prowadzenie Tarnowski, wyprzedzając Śliwę o 0,5 punkta. Mistrz Polski ma Jednak jedną partię odłożoną, w której może zdobyć 0,5 lub 1 punkt. Tarnowski posiada 6 pkt., Śliwa, Gwlikowski i Makarczyk — po 5,5.
Źródło: Echo Krakowskie nr 248 z 17 października 1954
"Śliwa obejmuje powtórnie prowadzenie" -
Echo Krakowskie
Śliwa obejmuje powtórnie prowadzenie
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W turnieju o mistrzostwo szachowe Polski Bogdan Śliwa wysunął, się ponownie na pierwsze miejsce po zwycięstwie w X rundzie nad Szczepancem. W pozostałych partiach tej rundy Gromek niespodziewanie pokonał Makarczyka, Grynfeld zwyciężył Ziembińskiego, a Ciejka zremisował z Arłamowskim. Pozostałe spotkania zostały odłożone.
W tabeli prowadzi Śliwa — 6.5 pkt. (dziś partie odłożone) przed Arłamowskim — 6,5 oraz Tarnowskim i Gawlikowskim — po 6 pkt. (obaj mają po jednej partii odłożonej).
Źródło: Echo Krakowskie nr 250 z 20 października 1954
"Dwa remisy Śliwy" -
Echo Krakowskie
Dwa remisy Śliwy
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W turnieju szachowym o mistrzostwo Polski dogrywano odłożone partie. Mistrz Polski Śliwa zgodził się bez wznawiania gry na remis z Brzóz ka oraz zremisował spotkanie z Makarczykiem.
W pozostałych dogrywkach Tarnowski wygrał z Dworzyńskim. Gromek z Brzózką. Kwilecki z Platerem i Ciejka ze Szczepańcem. Remisami zakończyły się partie Witkowski — Gawlikowski, Błaszczak — Różański i Brzózka — Gniot.
W tabeli prowadzi Śliwa — 7.5 pkt. przed Tarnowskim — 7, Arłamowskim i Gawlikowskim — po 6,5 i Makarczykiem — 6 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 251 z 21 października 1954
"Szach-mat w 24 ruchu zepchnął Śliwą na trzecie miejsce" -
Echo Krakowskie
Szach-mat w 24 ruchu zepchnął Śliwą na trzecie miejsce
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
W XII rundzie szachowych mistrzostw Polski Śliwa doznał trzeciej porażki i w klasyfikacji turnieju spadł na 3 miejsce.
Zwycięzcą w spotkaniu z zeszłorocznym mistrzem Polski był tym razem Arłamowski, który już w 24 ruchu zmusił Śliwę do kapitulacji. W pozostałych partiach tej rundy Tarnowski pokonał Kwileckiego, Witkowski — Ziembińskiego i Błaszczak — Grynfelda. Remisami zakończyły się spotkania Dworzyński — Makarczyk 1 Brzóska — Gawlikowski. Pozostałe partie odłożono.
Po dwunastu rundach prowadzenie objął Tarnowski — 3 pkt. przed Arlamawskim —7,5. Dotychczasowy leader — śliwa zajmuje trzecie miejsce — 7,5 pkt. Sytuacja Śliwy jest tym gorsza., że zarówno Tarnowski jak i Arłamowski mają po 1 partii odłożonej.
Źródło: Echo Krakowskie nr 253 z 23 października 1954
"W końcówce Śliwa powtórnie obejmuje prowadzenie" -
Echo Krakowskie
W końcówce Śliwa powtórnie obejmuje prowadzenie
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie
Mistrzostwa szachowe Polski zbliżają się ku końcowi. Przed ostatnią rundą rozgrywek objął prowadzenie powtórnie Śliwa, który ma największe szanse na zdobycie tytułu.
W przedostatnim dniu turnieju rozegrano odłożone partie 14, 15 i 16 rundy. Śliwa pokonał Gromka, Bi zośka — Ziembińskiego, Gromek — Błaszczaka i Gniotą, a remisem zakończyły się spotkania: Gawlikowski — Ciejka, Grynfeld — Tarnowski, Błaszczak.— Plater, Plater — Witkowski i Tarnowski — Plater .
Przed ostatnią rundą prowadzi Śliwa 10,5 pkt. przed Arłamowskim, Tar nowskim i Witkowskim — po 10, Gawlikowskim i Makarczykiem — po 9,5 i Gromkiem — 9 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 260 z 31 października 1954
"Śliwa cży Witkowski? — o tym zadecyduje dodatkowe 6 partii" -
Echo Krakowskie
Śliwa cży Witkowski? — o tym zadecyduje dodatkowe 6 partii
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie cz.1
Relacja z meczu w dzienniku
Echo Krakowskie cz.2
JAK już podaliśmy, turniej o mistrzostwo Polski w grze szachowej zakończył się wspólnym zwycięstwem mistrza sportu Śliwy i młodego zawodnika łódzkiego Witkowskiego, którzy zdobyli po 11 punktów. Jest to wielki sukces Witkowskiego, najlepszy jego wynik życiowy. Tym samym wypełnił on normę na tytuł mistrza krajowego.
Rezultat Śliwy Jest niezły, ale po jego wyniku w turnieju strefowym, spodziewaliśmy się bezapelacyjnego zwycięstwa. Przebieg turnieju wykazał, że Śliwa nie był w swej zwykłej formie i przechodził poważny kryzys w środkowych rundach turnieju. Na finiszu dotychczasowy mistrz Polski odzyskał teren, wychodząc na pierwsze miejsce. Stosownie do zarządzenia GKKF w najbliższym czasie rozegrany będzie mecz z 6 partii, pomiędzy Śliwą i Witkowskim.
Na trzeciej pozycji utrzymał się mistrz dr E. Arłamowski. Siła jego gry jest dobrze znana i wynik potwierdził ją raz jeszcze.
Czwartą nagrodę zdobył mistrz Stanisław Gawlikowski z Warszawy, który odzyskał dawną formą, co zresztą sygnalizował już turniej drużynowy i półfinałowy turniej w Szczecinie.
Piąte miejsce zajmuje mistrz Tarnowski. Przez cały czas turnieju szedł on w czołówce, dopiero na finiszu został zepchnięty na dalsze miejsce. Mistrz międzynarodowy Makarczyk jest przykładem dużej odporności nerwowej t jeszcze jednym dowodem, że stara gwardia nie kapituluje. Gdyby nie przegrana w ostatnie; rundzie znalazłby się on znacznie wyżej w tabeli.
Drugim sukcesem młodzieży jest wysoka lokata Gromka, który otrzymuje tytuł mistrza 1 stopnia za wypełnienie normy.
Ostatnią nagrodę zdobył mistrz Grynfeld.
Poza tym przyznano trzy nagrody za najpiękniejsze partie, otrzymali je I Witkowski za partię z Ziembińskim. II dr Arłamowski również za partię z Ziembińskim i Różański za partię z Gniotem. . .
Pierwsza ósemka z tegorocznego turnieju będzie reprezentować Polskę w trójmeczu z Czechosłowacją i Węgrami. który zostanie rozegrany w Pradze.
Źródło: Echo Krakowskie nr 262 z 3 stycznia 1954