1954-02-27 turniej Bukareszt
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
turniej Bukareszt
prawdopodobny termin
zawody sportowe | |
dyscyplina: | Szachy |
płeć: | mężczyźni |
data: |
27 lutego - 23 marca 1954 |
miejsce: | Bukareszt |
organizator: |
Relacje z zawodów
Echo Krakowskie
Śliwa przegrał z Trojanescu
Szachowy mistrz Polski, który bierze udział w wielkim, międzynarodowym turnieju w Bukareszcie, wystartował słabo.
W pierwszej rundzie spotkał się z Rumunem Trojanescu i po nerwowo przeprowadzonej walce spotkanie to przegrał, tracąc cenny punkt z przeciwnikiem, który zajmuje 3 — 4 miejsce na liście swego kraju.
Źródło: Echo Krakowskie nr 51 z 28 lutego 1954
Echo Krakowskie
Zwycięstwo Śliwy w Bukareszcie
W drugim spotkaniu rozegranym na turnieju szachowym w Bukareszcie reprezentant Polski Śliwa zrehabilitował się za poprzednio poniesioną porażkę z Trojanescu (Rumunia), wygrywając, po bardzo precyzyjnej grze, z Nowozelandczykiem Wadę.
W innych spotkaniach O'Kelly (Belgia) zremisował z Balanelem. Paoli (Włochy) przegrał z Wadę, a Furman z Ciocalteą.
Źródło: Echo Krakowskie nr 52 z 2 marca 1954
Echo Krakowskie
Z równymi szansami Śliwa odłożył partie z Chołmowem (ZSRR)
W trzeciej rundzie międzynarodowego turnieju szachowego w Bukareszcie śliwa grał z szachistą radzieckim Chołmowem. Po bardzo wyrównanym przebiegu partii spotkanie odłożono z równymi szansami na zwycięstwo. Pozostałe partie, za wyjątkiem remisów Wada (Anglia), z Pachmanem (CSR), Voiculescu (Rumunia) z O‘Kelly (Belgia) i Szandora (Węgry) z Paolin (Włochy) — odłożono.
Źródło: Echo Krakowskie nr 53 z 3 marca 1954
Echo Krakowskie
Śliwa gra coraz lepiej
Krakowianin Śliwa, jedyny reprezentant Polski na wielkim turnieju szachowym w Bukareszcie po pierwszej niefortunnej porażce poniesionej z Rumunem Trojnnescu gra coraz lepiej. W IV rundzie rozgrywek odłożył on partię z arcy mistrzem Stahlbergiem (Szwecja) mając piona więcej i lepszą pozycję.
W innych partiach Pachman (CSR) pokonał Szandora (Węgry), Klugier (Węgry) wygrał z Koroznojem (ZSRR), Furman (ZSRR) z Trojanescu (Rumunia), Nieżmedtinow (ZSRR) z Voiculescu (Rumunia) a Wado (Anglia) z Chołmonowem (ZSRR).
W turnieju prowadzi Pachman (CSR) — 3 pkt. przed Nieżmedtinowem — 2,5 pkt. przy jednej partii odłożonej.Źródło: Echo Krakowskie nr 54 z 4 marca 1954
Echo Krakowskie
Zwycięstwo i porażka Śliwy w Bukareszcie
W dogrywkach odłożonych partii międzynarodowego turnieju szachowego w Bukareszcie Śliwa zrealizował swą przewagę w partii z arcymistrzem szwedzkim, Stahlbergiem i zmusił przeciwnika do kapitulacji. Naszemu szachiście nie powiodło się jednak w drugiej odłożonej partii z Chołmowem (ZSRR). Mimo wybitnie remisowej końcówki, nie znalazł odpowiedniej kontynuacji gry i przegrał spotkanie.
W pozostałych dogrywkach Korcznoj (ZSRR) pokonał Ciocalteę (Rumunia), Nieżmedtinow (ZSRR) — Filipa (CSR), Furman (ZSRR) — Klugera (Węgry). Szabo (Rum.) przegrał z Filipem i wygrał ze swoim rodakiem Balanelem, a OKelly (Belgia) pokonał Paoliego (Wiochy). Remisem zakończyły się partie Tmianescu (Rum.) — Stahlberg (Szwecja) i Ciocaltea (Rum.) — Balanel (Rum.).
Po czterech rundach prowadzi Nieżmedtinow (ZSRR) — 3,5 pkt. przed Pachmanem (CSR) — 3 pkt. Śliwa posiada dwa punkty.Źródło: Echo Krakowskie nr 55 z 5 marca 1954
Echo Krakowskie
Śliwa remisuje z Furmanem (ZSRR)
Na turnieju szachowym w Bukareszcie Śliwa zremisował z doskonałym szachistą radzieckim Furmanem 4 Neżmedtinow umocnił swą pozycje przodownika, wygrywając efektownie po poświeceniu 2 figur z Włochem Paolim, W pozostałych partiach Szabo (Rum.) wygrał z Voiculcu (Rum.), Kluger (Węgry z Balanelem (Rum.). Remisem zakończyły się spotkania: Szandor. (Węgry) Wado (Anglia). 0‘Kelly (Belgia) — Pachman (CSR), Trojanescu (Rum.) " — Korcznoj (ZSRR) i Chołmow (ZSRR) — Stahlberg (Szwecja).
Źródło: Echo Krakowskie nr 56 z 6 marca 1954
Echo Krakowskie
Śliwa odłożył partią z Balinelem w gorszej pozycji
W VII rundzie międzynarodowego turnieju szachowego w Bukareszcie Śliwa odłożył partię z Balinelem, mając jednak od Rumuna gorszą końcówkę. W pozostałych spotkaniach Wada (Anglia) wygrał 2 O‘Kellym (Belgia), Klugier (Węgry) z Voiculescu (Rum.), remisami zaś zakończyły się partie: Korcznoj (ZSRR) — Chołmow (ZSRR), Stahl-berg (Szwecja) — Furman (ZSRR), Neżmedtinow (ZSRR) — Szandor (Węgry).
W odłożonych partiach Pachman (CSR) ma znaczną przewagę nad Sza bo (Rum.), Paoli (Włochy) i Ciocaltea (Rum.) mają końcówkę typowo remisową, a Filip (CSR) posiada hetmana przeciwko skoczkowi, wieży i pionowi Trojanescu (Rum.).
Źródło: Echo Krakowskie nr 59 z 10 marca 1954
Echo Krakowskie
Śliwa przegrywa w Bukareszcie
W ósmej rundzie międzynarodowego turnieju szachowego w Bukareszcie Śliwa doznał porażki z Filipem (CSR). Pozycję przodownika rozgrywek umocnił Czechosłowak Pachman, wygrywając z Ciocalteą (Rum.) oraz z Szabo (Rum.), który poddał odłożoną partie. Dzięki zwycięstwu nad Włochem Paolim. Kluger (Węgry) wysunął się na drugie miejsce.
W pozostałych spotkaniach Szabo (Rum.) przegrał z Szandorem (Węgry), zaś remisem zakończyły się partie: Voiculescu (Rum.) — Troianescu (Rum) i Chołmow (ZSRR) — Balanel (Rum.).
Źródło: Echo Krakowskie nr 60 z 11 marca 1954
Echo Krakowskie
Ze zmiennym szczęściem gra Śliwa w Bukareszcie
Po poddaniu bez wznawiania gry partii z Balanelem (Rum.), Śliwa w dziewiątej rundzie międzynarodowego turnieju szachowego w Bukareszcie szybko wygrał z Rumunem Voiculescu. W innych spotkaniach Szandor (Węgry) pokonał Ciokalteę (Rum.) a O’Kelly (Belgia) Rumuna Szabo. Remisem zakończyły się partie Pachman (CSR) — Kluger (Węgry) i Furman — (ZSRR) — Korcznoj (ZSRR).
Źródło: Echo Krakowskie nr 62 z 13 marca 1954
Echo Krakowskie
Śliwa przegrywa w Bukareszcie z przodownikiem turnieju
W XI rundzie międzynarodowych zawodów szachowych w Bukareszcie Śliwa przegrał z przodownikiem turnieju Pachmanem (CSR). W pozostałych partiach Niezmietdinow (ZSRR) wygrał z Ciocaltea (Rum), Chołmow (ZSRR) z Paolim (Włochy), Troianescu (Rum) z Sandorem (Węgry), Stahl berg (Szwecja) z Voiculescu (Rum.) Remisem zakończyła się partia Klugera (Węgry) z O‘Kelly (Belgia). Pozostałe spotkania odłożono.
Źródło: Echo Krakowskie nr 66 z 18 marca 1954
Echo Krakowskie
Śliwa znów przegrywa w Bukareszcie
Krakowianin Śliwa znów doznał porażki na międzynarodowym turnieju szachowym w Bukareszcie. Tym razem przegrał on z Węgrem Sandorem. W pozostałych dogrywkach odłożonych partii Furman (ZSRR) wygrał z Voiculescu (Rum.) i przegrał z Filipem, Korcznoj (ZSRR) pokonał Filipa (CSR) i Balanela (Rum.), Stahlberg (Szwecja) Paoliego (Włochy), a remisem zakończyły się spotkania: Wadę — Balanel. Pachman — Choł-mow i Szabo — Ciokaltea.
Po dwunastu rundach w turnieju prowadzą Korcznoj. Niezmietdinow (obaj ZSRR) i Pachman (CSR) — po 9 pkt. przed Chołmowem (ZSRR) i Klugerem (Węgry) — po 8 pkt.
Źródło: Echo Krakowskie nr 68 z 20 marca 1954
Echo Krakowskie
Z bukareszteńskiego tmju szachowego Śliwa rozgromił Węgra Szabo
13 RUNDA trzymała w napięciu widzów ze względu na bardzo ciekawe partie. Pierwszy wygrał doskonale usposobiony Śliwa, rozgramiając dosłownie Sza bo. W chwilę później Filip wygrał z Voiculeseu. Nie-rozegraną zakończyły się partie Cholmow — Neżmedtinow. Stahlberg — 0’Kelly, Furman — Szandor. Partia Korcznoj — Pachman została od łożona z lekką przewagą dla Korczno ja. Odłożono również partie: Kluger — Wadę, Troianescu — Ciocałtea i Balanel — Paoli. Na dwie rundy przed końcem turnieju prowadzi Neżmedtinow 11 i pól punkta przed Korcznojem — 10 punktów (dwie partie odłożone) trzecie miejsce dzielą Filip i Cholmow po 10 punktów. Następnie: Pachman 9 i pól punkta (1). Stahlberg. Kluger, O‘KelJy, Furman — 8 i pół punkta.
Źródło: Echo Krakowskie nr 71 z 24 marca 1954